Пневмония без уточнен причинител МКБ J18
Пневмонията представлява инфекция на единия или двата бели дробове. Разнообразие от организми, включително бактерии, вируси и гъбички, могат да причинят пневмония.
Пневмонията предизвиква възпаление на белодробните алвеоли. Те са най-малките структурни единици на белите дробове, като вземат основно участие в газообменната функция. Тяхното засягане от възпалителен процес води до нарушение в техните функции. Алвеолите се изпълват с течност или гной, което води до кашлица с храчки, висока температура, втрисане и затруднено дишане.
Симптомите на пневмония без уточнен причинител могат да варират от леки до животозастрашаващи. Тежестта на пневмонията обикновено зависи от:
- причината за възпалението
- вида на организма, причинил инфекцията
- възрастта на засегнатия индивид
- общото здравословно състояние на засегнатия индивид
Рискови фактори
Никой не е защитен от развитие на пневмония, но има някои фактори, които могат да повишат риска:
- Хора, които са преживели инсулт, имат проблеми с преглъщането или са лежащо болни
- Деца до 2-годишна възраст и лица над 65-годишна възраст
- Отслабена или потисната имунна система
- Злоупотреба с наркотици или алкохол
- Тютюнопушене
- Някои медицински състояния - например астма, кистозна фиброза, диабет, сърдечна недостатъчност
Честота
Пневмония без уточнен причинител е едно от най-честите инфекциозни заболявания в световен мащаб. Според проведени проучвания в САЩ острите инфекции на долните дихателни пътища причиняват повече заболявания и смърт, отколкото всяка друга инфекция. Разпространението на заболяването основно зависи от различни инфекциозни агенти, които причиняват инфекцията и тяхната епидемиология.
Новите методи за диагностика, които навлизат в медицинската практика позволяват по-ранното откриване на пневмония при пациентите. Това има отражение върху намаляване на настъпващите от пневмонията усложнения. По този начин драстично намалява смъртността от пневмония през последното десетилетие. Това обаче няма отражение върху разпространението на самото заболяване, единствено върху неговата прогноза и протичане.
Всяка година в САЩ се диагностицират повече от три милиона души с пневмония. Заболяването има изразена сезонност, като честотата е най-висока през студените месеци от годината (от края на есента, до началото на пролетта). Именно през този период се наблюдават епидемични огнища, причинени от вирусни инфекции на горните и долните дихателни пътища. В основата на патогенезата на пневмонията стои намаляването на защитните механизми на респираторния тракт. Това благоприятства разпространението на инфекцията към различните органи и структури, към които се отнасят и белите дробове.
Причина
Като потенциални причинители на пневмония се посочват множество инфекциозни агенти. Най-често сред тях се срещат различни бактерии и вируси, които обикновено попадат в дихателната система чрез инхалиране (въздушно-капков път). Самият респираторен тракт се противопоставя на вредното въздействие на вирусите и бактериите чрез различните защитни механизми. Въпреки това, повечето от бактериите и вирусите, могат да преодолеят тези защитни механизми и локалния имунитет, като индуцират възпалителен процес. В зависимост от класификацията на пневмонията, се различават няколко различни видове причинители:
Пневмония, придобита в общността
- Вируси - те са най-честите инфекциозни агенти, които причиняват повече от 80% от острите случаи на пневмония. Обикновено вирусната пневмония протича по-леко, с леки респираторни прояви. Сред някои от най-честите вирусни причинители са грипни, парагрипни вируси, аденовируси, коронавируси.
- Бактерии - бактериалните пневмонии в повечето случаи се проявяват като усложнение на предхождащо грипоподобно заболяване на горните дихателни пътища. Най-честите бактериални причинители на пневмония са пневмококи, S. aureus, S. pyogenes, H. influenzae.
- Гъбички - микотичната пневмония обикновено се среща при хора с хронични здравословни проблеми и имунен дефицит.
Пневмония като вътреболнична инфекция (ВБИ)
Придобитата пневмония като ВБИ, обикновено засяга пациенти, които са в тежко състояние:
- Пациенти след тежки хирургични интервенции
- Имунокомпрометирани (вроден или придобит имунен дефицит)
- Пациенти със злокачествени заболявания
Патогенеза
Основните механизми за предаване на инфекцията са:
- Въздушно-капков
- Контактно-битов
Най-често инфекциозните агенти се отделят под формата на въздушни аерозоли в астмосферата при кихане и кашляне от заразно болен. Чрез инхалиране на аерозолите от здрав индивид, вирусите или бактериите попадат в респираторния тракт. При преодоляване на защитните механизми на дихателната система и попадането в белодробната тъкан, води до локален възпалителен процес. Отделянето от увредените клетки възпалителни медиатори (хистамин, серотонин и др.) води до увреждане на алвеолите. В зависимост от това коя част от белодробната тъкан е увредена, се използва следната петогенетична класификация на пневмония:
- Лобарна пневмония - обхваща един цял белодробен лоб и обикновено се причинява от различни бактерии, сред които най-често са пневмококите.
- Бронхопневмония - едновременното засягане на бронхиалното дърво и белите дробове от инфекциозния процес.
- Интерстициална пневмония - инфекциозният процес обхваща интерстициалната белодробна тъкан и обикновено се свързва с вирусни причинители.
Симптоми
Симптомите на пневмония могат да се развия внезапно за 24-48 часа или могат да настъпят по-бавно в продължение на няколко дни. Протичането и тежестта на заболяването може да варират при различните пациенти. При някои пациенти дори инфекцията може да протече безсимптомно, но това е в редки случаи. При повечето заболели от пневмония началото на заболяването е остро с фебрилно-интоксикационен синдром. За остро протичане на заболяването се говори, когато продължителността не е повече от три седмици. Хронифицирането на пневмонията обикновено се наблюдава рядко, основно при имунокомпрметирани пациенти.
Най-честите симптоми на пневмония без уточнен причинител включват:
- болка в гърдите
- втрисане, треска и изпотяване
- кашлица - която може да бъде суха или да произвежда дебели жълти, зелени, кафяви или кървави храчки
- хрипове
- учестено дишане
- сърцебиене
- затруднено дишане
- недостиг на въздух
- общо неразположение
По-рядко срещани признаци включват:
- кръвохрак (хемоптиза)
- главоболие
- умора
- гадене или повръщане
- ставни и мускулни болки
- чувство на обърканост и дезориентация, особено при по-възрастни хора
Някои симптоми могат да индикират за спешен медицински случай. Трябва да се потърси незабавно медицинска помощ, ако засегнатият индивид проявява някой от тези симптоми:
- кожа със синкав тон
- кръв в храчките
- много висока температура
- объркване
Диагноза
Поставянето на диагнозата се базира на подробна анамнеза, физикален преглед и изследвания.
Диагностичните тестове могат да включват:
- Рентгенография на гръден кош - помага на лекаря да диагностицира пневмонията и да се определи степента и мястото на инфекция, но не дава информация за организма, отговорен за инфекцията
- Кръвни изследвания - кръвните тестове се използват, за да се потвърди инфекция
- Култура от храчка - установяване на причината за инфекцията
- Пулсоксиметрия - измерва нивото на кислород в кръвта
Лекарят може да назначи допълнителни изследвания, ако симптомите са по-сериозни, като:
- Компютърна томография - по-детайлно изображение на белите дробове
- Плеврална пункция - определяне на вида на инфекцията
- Бронхоскопия - визуализация на вътрешността на дихателните пътища и вземане на тъканни проби, ако е необходимо
Диференциална диагноза
Диференциална диагноза се прави с няколко заболявания, които могат да се представят с подобни признаци и симптоми: хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), астма, белодробен оток, бронхиектазии, рак на белия дроб, белодробна емболия
Лечение
Лечението на пневмония без уточнен причинител има за цел излекуване на инфекцията и предотвратяване на усложнения. Специфичното лечение зависи от вида и тежестта на пневмонията, възрастта и общото здравословно състояние на засегнатия индивид. Терапевтичните възможности включват антибиотици, антивирусни лекарства, противокашлични средства, антипиретици.
Може да се наложи хоспитализация, ако пациентът:
- е по-възрастен от 65 години
- изпитва сериозни симптоми
- е получил объркване
- е с намалена бъбречна функция
- е с понижено кръвно налягане
- има проблеми с дишането
Децата могат да бъдат хоспитализирани, ако:
- са по-малки от 2-месечна възраст
- са апатични или прекомерно сънливи
- имат проблеми с дишането
- имат ниски нива на кислород в кръвта
- са дехидратирани
Усложнения
Дори и при прилагане на лечение, някои хора с пневмония, особено тези от високо рисковите групи, могат да получат усложнения, включително:
- Бактерии в кръвта (бактериемия)
- Дихателна недостатъчност
- Остър респираторен дистрес синдром
- Натрупване на течност около белите дробове (плеврален излив)
- Абсцес на белия дроб
Прогноза
Повечето хора с пневмония се подобряват след 3-5 дни от започване на лечението, но по-лека кашлица и умора могат да продължат по-дълго - до един месец. На пациентите, които изискват лечение в болница, може да им необходимо повече време, за да получат подобрение на състоянието си.
Пневмонията може да бъде фатална. Смъртността достига до 30 % при пациенти с тежка форма на пневмония, които се нуждаят от лечение в отделение за интензивни грижи. По-вероятно е заболяването да бъде фатално при хората в напреднала възраст, с хронични заболявания или отслабена имунна система
Превенция
Няма специфична превенция при пневмония без уточнен причинител. Въпреки това, срещу някои от най-честите инфекциозни агенти като пневмококи, хемофилни бактерии, грипен вирус, има създадени ваксини. Противогрипната ваксина не е от задължителната в имунизационния календар на България, но е препоръчителна при възрастни над 60 години, при които пневмонията може да бъде животозастрашаваща.
Освен ваксинацията, спазването на някои от следните хигиенни мерки, могат да намалят шанса за инфекция:
- Често миене на ръце
- Използване на дезинфектанти
- Носене на предпазна маска за лице
Изображения: СС0 Public Domain
Видове Пневмония без уточнен причинител МКБ J18
Симптоми и признаци при Пневмония без уточнен причинител МКБ J18
- Главоболие
- Повишена телесна температура
- Затруднено дишане
- Загуба на апетит
- Кашлица
- Болка в гръдната област
Лечение на Пневмония без уточнен причинител МКБ J18
- Антибиотици
- Антивирусни лекарства
- Лечение на дехидратация (рехидратация)
- Лечение на кашлица
- Лечение при висока температура
- Лечение с кислород
Изследвания и тестове при Пневмония без уточнен причинител МКБ J18
- Аускултация на бял дроб
- Бронхоскопия
- Компютърна томография (КТ) на гръден кош
- Култура от храчка
- Плеврална пункция
- Пулсова оксиметрия (пулсоксиметрия)
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ВАНКОМИЦИН - MIP 500 мг прах за инфузионен разтвор 15 мл * 5 МИП ФАРМА
ЛЕФЛОКС таблетки 500 мг * 7 НОБЕЛ
ЦИПРИНОЛ концентрат за инфузионен разтвор 100 мг/10 мл * 5 KRKA
АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20
АМОКСИГАММА таблетки 875 мг/125 мг * 21
АУГМЕНТИН прах за перорална суспензия 125 мг / 31,25 мг / 5 мл 100 мл
АУГМЕНТИН прах за перорална суспензия 457 мг/5 мл 70 мл
ЗИНАТ таблетки 500 мг * 10
КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10
ЦИПРИНОЛ флакон 400 мг / 200 мл 200 мл KRKA
АКСЕФ таблетки 500 мг * 10 НОБЕЛ
НЕОАМОКЛАВ таблетки 875 мг / 125 мг * 14
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Bronchopneumonia
https://www.healthline.com/health/bronchopneumonia
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323167#overview
https://radiopaedia.org/articles/bronchopneumonia
https://emedicine.medscape.com/article/234240-overview
Коментари към Пневмония без уточнен причинител МКБ J18