Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Специална микробиология Вирусология Аденовируси

Аденовируси (Adenoviridae)

от 16 юни 2017г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Ралица Руменова
Аденовируси (Adenoviridae) - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Обща характеристика

Семейство Adenoviridae обхваща голям брой вирусни агенти (над 50 типа), разделени според техния естествен хазаин на два рода:

  1. Mastadenovirus;
  2. Aviaadenovirus.

Представителите на род Mastadenovirus предизвикват инфекции у млекопитаещите, а Aviaadenovirus - у птици.

Откриването на Аденовирусите става възможно след въвеждането на метода за култивиране на вируси в клетъчни култури. Първият известен представител на семейството е изолиран през 50те години на миналия век от учените В.Роуз и Р.Хюбнер в клетъчни култури, получени от аденоидни тъкани (от сливици), от където идва и името на Аденовирусите. Тези първични клетъчни култури претърпявали спонтанна клетъчна дегенерация с течение на времето. Днес се знае, че аденовирусите предизвикват in vitro цитолиза на гостоприемните клетки. Цитолизата представлява процес на клетъчно разрушаване. Аденовирусните инфекции са остри инфекциозни заболявания, които протичат с поражения на дихателната система, конюнктивата, лимфната тъкан и тънкото черво.

Структура и култивиране

Аденовирусите са ДНК вируси с размери от 70 до 90nm и кубичен тип симетрия. Изградени са от 252 капсомера, всеки от които се състои от 6 субединици. По върховете на икосаедъра са разположени 12 допълнителни капсомера, притежаващи нишковиден израстък. Нишковидните израстъци на капсомера участват в адсорбцията на вируса към клетката гостоприемник.

В лабораторни условия аденовирусите се култивират в клетъчни култури от епителен произход, най-подходящи са културите от човешки и маймунски произход, както и клетъчните линии HELA и KB. В лабораторни условия е установено, че аденовирусите се размножават вътреядрено с формирането на типични клетъчни включения и образуването на кристали. Предизвиканото от аденовирусите клетъчно разрушаване започва от периферията на клетъчния монослой, като първият белег но този процес е появата на окръглени и силно пречупващи светлината клетки. Постепенно процесът обхваща целия клетъчен пласт на клетъчната култура, като окръглените клетки се подреждат гроздовидно.

Антигенна структура

Аденовирусите притежават следните разтворими антигени:

  • Хексонантиген - груповоспецифичен, разворим антиген. Той е общ за за всички типове аденовируси, представлява субединици на капсомерите и предизвиква образуването на комплементсвързващи антитела в организма на гостоприемника.
  • Пентонантиген - познат още като "токсиноподобен антиген" заради способността си да предизвиква отлепване на клетъчните култури от разтежната повърхност на стъло в лабораторни условия. Токсиноподобният антиген произлиза от 12те капсомера, разположени по върховете на икосаедричния вирион.
  • Нишковиден антиген - представлява типовоспецифичен компонент на вирусната частица и произлиза от нишките на пентон-антигена след обработката му с трипсин.

Въз основа на своите биохимични и имунологични характеристики аденовирусите се разделят на 7 подгрупи - от A до G, а в зависимост от хемаглутинационната си способност (способност за слепване и утаяване на червените кръвни клетки) вирусите се разделят на четири подгрупи.

Резистентност и епидемиология

Аденовирусите са устойчиви спрямо действието на факторите на околната среда и температурните влияния. При стайна температура запазват жизнеспособността си в продължение на две седмици, но при температури над 50 градуса загиват за 10 минути. Вирусите са устойчиви спрямо действието на етер, но дезинфекциозните разтвори ги унищожават бързо.

Аденовирусните инфекции предизвикани от род Mastadenovirus са антропонози - от тях боледува единствено човека. Източник на заразата са болният човек и заразоносителите. Притежавайки 52 серотипа, аденовирусите са признати за етиологичен агент на различни синдроми. Предава се чрез директно инокулиране на конюнктивата, по фекално-орален път, аерозолни капчици или излагане на инфектирана тъкан или кръв.

Вирусът е способен да инфектира множество органи и системи, но повечето инфекции протичат безсимптомно. Аденовирусите често се култивират от фаринкса и изпражненията на асимптоматични деца, а повечето възрастни имат измерими титри на анти-аденовирусни антитела, което предполага предшестваща инфекция. Аденовирусът е известен като онкоген при гризачи, но не и при хора.

Аденовирусната инфекция обикновено засяга децата от ранна възраст до училищна възраст, но могат да бъдат засегнати включително новородени.  Наблюдава се повишена честота на инфекция при военнослужещите до въвеждането на ефективна ваксина срещу серотип 4 (Ad4) и серотип 7 (Ad7) през 1971 г.

Патогенеза и клинична картина

adenoviridae_infectionСлед попадане на вирусните частици в организма на гостоприемника идва ред на 4 до 7 дневният инкубационен период. Увреждането на съдовият ендотел от аденовирусите предизвиква образуването на налепи по видимите лигавици и тонзилите.

В зависимост от механизма на попадане на вирусите в организма на гостоприемника, клинично заболяването протича различно:

  • Най-често инфекцията протича като остър фарингит, предизвиква се от серотипове 1, 2 и 3. Аденовирусният фаринигт се характеризира с болка при преглъщате, субфебрилна температура и зачервено гърло.
  • Втората по честота проява на аденовирусните инфекции е фаринго-конюнктивната треска, която е клинично сходна с аденовирусния фарнгит, но към клиничката се добавя и появата на конюнктивит.
  • Острите респираторни аденовирусни заболявания се предизвикват от серотипове 3, 4 и 7 и се характеризират с появата на болка в гърлото, кашлица и главоболие. Възможното усложнение на аденовирусните респираторни инфекции е развитието на аденовирусна пневмония у възрастните.

Други заболявания, които аденовирусите предизикват са:

  1. гастроентерит;
  2. менингит;
  3. енцефалит (изключително рядко).

Микробиологична диагностика

Изследват се:

  1. секрет от нос и гърло;
  2. конюнктивален секрет;
  3. кръв;
  4. фецес.

Изолирането на вируса се извършва чрез заразяване на клетъчни култури, а микробиологичното доказване на аденовирусната инфекция се извършва чрез реакция за свързване на комплемента. Типовата принадлежност на вируса се изследва чрез провеждането на вируснеутрализираща реакция.

Специфична профилактика и лечение

Създаднети са живи атенюирани ваксини срещу най-често срещаните вирусни серотипове. Лечението на аденовирусните инфекции е симптоматично, използват се антивирусни лекарства и нестероидни противовъзпалителни средства.

5.0/5 6 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТЕСТ ЗА РОТАВИРУС И АДЕНОВИРУС * 1 ADVENT LIFE
20.40лв.

ТЕСТ ЗА РОТАВИРУС И АДЕНОВИРУС * 1 ADVENT LIFE

Библиография

https://www.cdc.gov/adenovirus/about/symptoms.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK8503/
http://www.waterpathogens.org/book/adenoviruses

Коментари към Аденовируси (Adenoviridae)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Аденовируси (Adenoviridae)
    www.framar.bg 
    на 29 May 2025 в 14:46
    Коментирайте "Аденовируси (Adenoviridae)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Специална микробиология
  • Вирусология
  • Клинична патология на аденовирусна инфекция
  • Изследване за аденовирус
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Микробиология - мнения и въпроси

преди 2317 дни, 21 часа и 33 мин.

Сухи хранителни среди и реагенти за микробиология.

преди 2969 дни, 21 часа и 8 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 13 дни, 2 часа и 51 мин.

Какво представлява прозяването

преди 17 дни, 17 часа и 51 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 17 дни, 18 часа и 2 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 17 дни, 18 часа и 9 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЕВТЕРПА ПАРФЮМ АГЛАЯ СВЕЖЕСТ 30 мл

ЕВТЕРПА АГЛАЯ ПЛОДОВ ПАРФЮМ 30 мл

ПРОКОР ФОРТЕ CoQ10 300 мг капсули * 30 SUN WAVE

СЪН ЛАЙТ саше * 8 SUN WAVE PHARMA

ЕНДОЛЕКС Н крем 200 мл SUN WAVE PHARMA

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ГЕРИСАН СИРОП ЗА ДЕЦА С АРОМАТ НА ЯГОДА 100 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 14:40:06

АБОФАРМА МАГНЕЗИЕВО ОЛИО 200 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 14:17:05

ФЛУАНКСОЛ таблетки 0.5 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 13:48:36

МАГНАЛАБС ДИСКОПАТИН капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 13:22:14

ГЕРИСАН СИРОП ЗА ДЕЦА С АРОМАТ НА ЯГОДА 100 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 13:00:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival