Аденовирусен енцефалит (G05.1*) МКБ A85.1
Аденовирусите причиняват остри инфекциозни заболявания, които протичат с клинични прояви от страна на горните дихателни пътища, конюнктивите, стомашно-чревния тракт и други органи.
Аденовирусите са представители на сем. Adenoviridae (родове Mastadenovirus и Avidenovirus). Изолирани са за пръв път през 1953 г. от горни дихателни пътища на болни. В редки случаи предизвикват енцефалити или менингоенцефалити, които са фатални за около 30% от заразените.
Подробна информация за енцефалит, миелит и енцефаломиелит при вирусни болести, класифицирани другаде можете да прочетете тук:
Клиничната изява започва в рамките на 2 дни до 2 седмици от заразяването. Симптомите при аденовирусен енцефалит са като при останалите невроинфекции - повишена температура, главоболие, повръщане от централен тип, загуба на паметта, схващане на врата и гърба, речеви, слухови и зрителни проблеми, мускулна слабост, частична парализа, качествени и количествени промени в съзнанието, гърчове и кома.
При прогресиране на заболяването от възпалителния процес могат да бъдат обхванати и мозъчните обвивки - възниква аденовирусен менингоенцефалит.
Диагнозата аденовирусен енцефалит и аденовирусен менингоенцефалит се поставя на базата на епидемиологичната картина, наличната неврологична симптоматика, изолиране на причинителя. За тази цел се използват назо-фарингеални смивове, конюнктивални секрети, фекални проби, урина и биопсични материали. С посочените материали се заразяват различни клетъчни култури, при което се наблюдава развитието на характерен "гроздовиден" цитопатичен ефект. Вирусната изолация се потвърждава с помощта на имунологични и/или молекулярни тестове. Серологичната диагностика при аденовирусните енцефалити е широко разпространена. При използване на PCR се изследват двойни серумни проби, взети от началото на заболяването. Наличие на специфични антитела от клас IgM срещу аденовируси може да се докаже с помощта на ELISA в единични или двойни серумни проби. Откриването им в периода 1 - 4 седмица на заболяването свидетелства за прясна инфекция.
Лечението на аденовирусен енцефалит е симптоматично и патогенетично, като основно се цели овладяване на неврологичната симптоматика.
Коментари към Аденовирусен енцефалит (G05.1*) МКБ A85.1