Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на нервната система Възпалителни болести на централната нервна система Енцефалит, миелит и енцефаломиелит при болести, класифицирани другаде Енцефалит, миелит и енцефаломиелит при вирусни болести, класифицирани другаде

Енцефалит, миелит и енцефаломиелит при вирусни болести, класифицирани другаде МКБ G05.1

от 22 окт 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Редактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Енцефалит, миелит и енцефаломиелит при вирусни болести, класифицирани другаде МКБ G05.1 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари

Възпалението на главния мозък се означава като енцефалит, ангажирането от възпалителните процеси на гръбначния мозък е известно като миелит, а при комбинирано засягане и на главния и на гръбначния мозък се говори за енцефаломиелит.

Етиологията включва най-често инфекциозни и неинфекциозни фактори, като от инфекциозните причинители вирусните агенти са едни от най-честите. Енцефалит, миелит и енцефаломиелит при вирусни болести, класифицирани другаде, включва пораженията на главния и/или гръбначния мозък в хода на или скоро след прекарана вирусна инфекция, като клиничните особености, диагностичния и терапевтичен подход зависят до голяма степен от особеностите на конкретния причинител.

Ранното разпознаване на първите признаци за неврологично засягане и предприемането на съответните мерки намаляват риска от развитие на неблагоприятни последици и подобряват прогнозата.

Видове, особености, симптоми

В рубриката енцефалит, миелит и енцефаломиелит при вирусни болести, класифицирани другаде са разгледани съответните увреждания, развиващи се в хода на някои от най-често срещаните в клиничната практика вирусни инфекции, като например морбили, епидемичен паротит, варицела, херпес зостер, херпес симплекс, грип, инфектиране с аденовируси, с ентеровируси.

Редица фактори повишава риска от засягане на централната нервна система в хода на вирусните инфекции, като сред основните са възраст (бебета, малките деца, както и застаряващото население са изложени на по-висок риск), пропуски в задължителните имунизации (има се предвид основно ваксината морбили, паротит, рубеола), намалени защитни сили на организма (при често боледуване, системни подлежащи заболявания и увреждания, неоплазми, провеждане на имуносупресивно лечение и други), някои вредни навици и други.

Енцефалитът представлява възпаление на главния мозък, като обикновено протича с остро начало с висок фебрилитет, главоболие, дезориентация, сомнолентност, огнищни или генерализирани епилептични пристъпи, огнищни неврологични симптоми с пирамидна, екстрапирамидна и церебеларна характеристика, делир, помрачено съзнание, а в тежки случаи кома и децеребрационна ригидност. При предимно ангажиране на малкия мозък преобладават симптомите на церебеларна атаксия.

Миелитът представлява възпаление на гръбначния мозък, като обикновено протича с паретичните прояви до параплегия или квадриплегия, сетивни нарушения от проводен тип, тазово-резервоарни нарушения.

Енцефаломиелит е съчетание от клиниката на енцефалит и миелит, като клиничните прояви са комплексни, налице е по-висок риск от развитие на различни по тежест усложнения.

Енцефалит, миелит и енцефаломиелит при аденовируси

Аденовирусент енцефалит, миелит и енцефаломиелит представляват възпаление на главния и/или гръбначния мозък, причинено от аденовируси.

Аденовирусите са често свързани с респираторни и очни инфекции при нормални и имунокомпрометирани възрастни и деца, но засягането на нервната система е сравнително рядко и се причинява основно от някои серотипове (например серотип 3, 7, 14, 21, 35). 

Клиниката започва със симптоми от страна на основното заболяване, най-често субфебрилна температура, липса на апетит, раздразнителност, повръщане, мускулни болки, към които се добавят вратна ригидност, психична симптоматика, речеви нарушения, светлочувствителност, повишено вътречерепно налягане и други неврологични увреди. При деца налице са раздразнителност, безпричинен плач, повръщане, отказ от хранене, изразена сънливост. Прогнозата е сравнително добра при навременно проведена терапия.

Енцефалит, миелит и енцефаломиелит при ентеровируси

Ентеровирусен енцефалит представлява възпаление на главния мозък, вследствие инфекция с ентеровируси.

Етиологията на ентеровирусния енцефалит включва инфекция с ентеровируси, като причинители на енцефалит най-често са Коксаки вирус тип А, ECHO вируси серотип 9, ентеровирус серотип 71 и други.

Източник на инфекцията са болният човек и здравите заразоносители, а предаването става по въздушно-капков и фекално-орален път. Най-често боледуват деца до седем годишна възраст. След първоначалната виремия вирусът прониква в нервната система като главният мозък обикновено е дифузно засегнат с въвличане на мозъчните обвивки (менингоенцефалит) или включване и на гръбначния мозък в процеса (енцефаломиелит).

Клиниката на ентеровирусният енцефалит се развива остро в първите три дни на фона на преобладаващите общоинфекциозни нарушения. През този период се развиват общомозъчна и огнищна симптоматика с поява на фотофобия, миалгии, гадене, повръщане, диарични изхождания, главоболие, сетивни и двигателни нарушения поради лезия на черепно-мозъчни нерви. В неврологичния статус изпъква менингеалния синдром с вратна ригидност. При малки деца заболяването е предимно с изразени клонично-тонични гърчове, ступор или психомоторна възбуда.

Различава се малкомозъчна, стволова и хемиферна форма. Малкомозъчната форма се демонстрира клинично с атаксия и интенционен тремор. Стволовият синдром се изразява в окуломоторна пареза (двойно виждане, слабост на конвергенция), вестибуларни нарушения (нистагъм, световъртеж, повръщане) и булбарна парализа. При хемисферняит синдром се наблюдават припадъци от Джаксънов тип и хемипарези.

Ентеровирус 71 инфекцията може да включва ромбенцефалит с атаксия, тремор, миоклонус и неврогенен белодробен оток.

Енцефалит, миелит и енцефаломиелит при херпес симплекс

Херпес-вирусен енцефалит засяга основно пациенти във възрастта до 30 години и над 50 години, като херпесните вируси са чести причинители на енцефалит. По-чест етиологичен причинител е херпес вирус тип 1, който причинява везикуларни лезии по оралната мукоза като сравнително рядко оралните и енцефалитни лезии съвпадат по време. Херпес вирус тип 2 е основен причинител на вирусен енцефалит в неонаталния период, при възрастни се асоциира с менингит, менингоенцефалит, миелит, полирадикулит.

Патоморфологията на херпес симплекс енцефалит включва хеморагично-некротични лезии в темпоробазалните и фронтоорбиталните отдели. Увредени са структури на лимбичната система, налице са интрануклеарни еозинофилни включвания в невроните и глиални клетки.

Патогенезата на херпес симплекс енцефалит включва промени с темпоробазалнита и фронтоорбиталнита локализация, които се обясняват с възможния път на навлизане на вируса в нервната система. Вероятно при активация на латентно персистиралият вирус в Гасеровите ганглии се инфектират инервираните от тригеминалния нерв лептоменинги на предната и средна черепна ямка или чрез инфекция на носа се навлиза през трактус олфакториус.

Клиниката на херпес симплекс енцефалит е с остро начало, с повишена темпаратура, главоболие, дезориентация, епилептични пристъпи, аносмия, огнищни и генерализирани пристъпи с темпорална характеристика, кратък период на промяна на личността, психотично поведение или делир, пирамидна симптоматика с патологични рефлекси и парези. Мозъчният оток и темпоралното вклиняване могат да доведат до коматозно състояние през децеребрационни прояви и до респираторен арест и смърт.

Прогнозата не е добра, като смъртността е между 30 и 70 процента, а постинфекциозните усложнения са чести (развитие на Корсаков синдром, деменция, епилептични пристъпи).

Енцефалит, миелит и енцефаломиелит при морбили

Брусница, усложнена с енцефалит, се развива при прогресия на заболяването и засягане на централната нервна система.

Клиниката се съпътства от повишена температура, хрема, кашлица, подпухнало лице и силно изразена обща интоксикация. Петната на Коплик в устната кухина са патогномоничен бързопреходен белег на болестта. Появява се макулопапулозен, еритематозен обрив, който започва няколко дни след началото на треската и обхваща задната част на ушите, лицето, шията и цялото тяло.

Усложнението на морбили с енцефалит и миелит е често срещано състояние. Клиниката е на главоболие, гадене, повръщане, поява на парези и парализи, епилептични пристъпи в хода на общата инфекция. Особено значение заема субакутният склерозиращ паненцефалит, защото независимо от рядката му проява, често завършва фатално. Настъпва при персистиране на вируса в организма. Симптомите са на атаксия, фоточувствителност, промяна в личността, епилептични припадъци.

Енцефалит, миелит и енцефаломиелит при епидемичен паротит

Паротитен енцефалит се причинява при проникване в нервната система на Virus parotitidis. Боледуват основно деца или лица в младежка възраст. Вирусът има афинитет към жлезисти клетки и клетки на нервната система. Източник на инфекцията е само болният човек.

Патогенезата на енцефалит, миелит и енцефаломиелит при епидемичен паротит показва, че вирусът се прикрепва към епителните клетки на горните дихателни пътища, където се усилено се размножава и преминава в кръвта, а оттам в паротитните жлези, мозъка, тестисите, панкреаса.

Типичните симптоми на инфекцията включват възпаление, оток и болка в околоушните жлези, треска, главоболие.

Усложнението на паротита с енцефалит или трансверзален миелит е рядко, настъпва между първи и шести ден от началото на инфекцията. Клинично се проявяват симптоми на двигателни нарушения, като парези, гърчова симптоматика, церебрална атаксия, полиневрит.

Енцефалит, миелит и енцефаломиелит при рубеола

Рубеола с неврологични усложнения е била с висока честота в миналото, преди въвеждането на задължителните имунизации. Рубеолата е обривна инфекция, която се причинява от рубеолен вирус от род Rubivirus на семейство Togaviridae. При възрастните рубеолата протича по-тежко и често с усложнения. Началните признаци са грипоподобен синдром, отпадналост, главоболие, покачване на телесната температура, мускулни и ставни болки, зачервяване на гърлото. След около три дни се появява макулопапулозен обрив обхващащ цялото тяло.

Засягане на нервната система са под формата на енцефалити, менингоенцефалити или миелит са тежко и рядко усложнение. Патофизиологията на нервното засягане при рубеола не е напълно изяснена. Патоанатомично се наблюдава дифузен мозъчен оток, дифузна неспецифична мозъчна дегенерация, периваскуларни лимфоцитни инфилтрати. Симптомите на нервното засягане се появяват 1 до 6 дни след появата на обрива с клонично-тонични гърчове, промени в психиката, парези, като тежестта на проявите е в зависимост от локализацията и дифузността на процеса.

Енцефалит, миелит и енцефаломиелит при варицела

Варицела с енцефалит се развива при засягане на нервната система от вирусните агенти. Вирусът на варицелата има свойството да остава в латентно състояние в нервните ганглии. При възрастни хора инфекцията протича тежко. Клиниката на заболяването е с грипоподобна картина, с развитие на температура, болка в гърлото и обрив по тялото съпроводен със сърбеж.

Усложнението на варицела с енцефалит и рядко с миелит се развива най-често 3 до 7 дни след появата на обрива с менингеални, пирамидни и екстрапирамидни симптоми, като атаксия, тремор, разсеяност, гърчова симптоматика, нарушен говор, хемипарези, намален мускулен тонус, отслабени или липсващи сухожилни рефлекси. При правилна терапия отзвучаването на симптомите настъпва след 5 до 7 ден на заболяването и продължава 4 до 6 седмици. Прогнозата е добра, като рядко има остатъчни явления.

Енцефалит, миелит и енцефаломиелит при херпес зостер

Херпес зостер с енцефалит е инфекция причинена от варицела зостер вирус (VZV), като се смята, че херпес зостер и варицелата са двете страни на едно и също заболяване (за развитието на херпес зостер е необходимо лицата да са имали предхождаща варицела, като вирусът остава в латентно състояние в нервните ганглии и при спад на имунната защита се активира).

Най-честите изяви на херпес зостер са ганглиорадикулерни или ганглионевритни симптоми с радикулерна болка, кожни везикуларни ерупции, рядко сегментни сетивни и двигателни нарушения и миелитни, енцефалитни прояви.

Патоморфологията на нервното засягане при херпес зостер включва типични възпалителни промени до некроза с или без хеморагии, които се наблюдават в няколко съседни унилатерални сетивни ганглии на спинални или краниални нерви. Възпалителни реакции се наблюдават в спиналното коренче или периферния нерв, съседни на увредения ганглий. Съпътстват се от леки и ограничени лептоменингеални възпалителни прояви, полиомиелитни лезии подобни на острия преден полиомиелит, некротизираща възпалителна миелопатия със засягане на задния рог и съседното бяло вещество, дифузни енцефалитни и васкулитни промени.

Клиничната картина на херпес зостер миелит при торакален зостер е на асиметрична парапареза със сетивни и тазово-резервоарни нарушения, синдром на Браун Секар. Появява се 5 до 21 дни след обрива и прогресират до няколко седмици.

Зостерният енцефалит се приема като тежко заболяване, отдалечено по време от везикуларния обрив. Симптомите са дезориентираност, сънливост, субфебрилитет, менингеален синдром, огнищни симптоми. Церебралният ангиит се развива 2 до 10 седмици след началото на херпес зостер офталмикус с остро настъпила хемипареза, хемианестезия, афазия и други огнищни симптоми.

Енцефалит, миелит и енцефаломиелит при цитомегаловирус

Цитомегаловирус е ДНК вирус принадлежащ към херпесните вируси, като характерно е персистирането на вируса в латентно състояние в организма и активирането му при понижаване на имунитета.

Инфекцията е с дълъг инкубационен период, в острия период се наблюдава повишена температура, главоболие, болки в мускулите, грипоподобен синдром. Генерализираната форма на цитомегаловирус инфекцията се наблюдава основно при имунодефицитни пациенти и новородени и се проявява с обрив, увеличени и възпалени сливици, поразяване на нервната и други системи под формата на пневмония, ретинит, енцефалит, миелит.

Патоанатомично в нервните клетки се наблюдават вътреклетъчни включвания, мозъкът е осеян дифузно с лезии инфилтрирани от лимфоцити и макрофаги, наблюдават се некрози. Вродената цитомегаловирусна инфекция е най-честата причина за вродена инфекция, като характерно е наличието на калцификати в мозъка, кортикална дисплазия, множество поренцефални кисти, микроцефалия при новороденото.

Клиниката на нервното засягане започва с повишена температура, главоболие, припадъци, личностни промени, парези и парализи, нарушено съзнание или с клиника подобна на множествена склероза. Прогнозата не е добра поради факта, че инфекцията засяга първично имунокомпрометирани пациенти.

Енцефалит, миелит и енцефаломиелит при грип

Особено опасен, поради честите неврологични усложнения, е грипен вирус А (H1N1). Токсичните вещества, отделени при разрушаването на инфектираните клетки и грипния вирус, предизвикват дразнене на клоновете на n.vagus в дихателната система, мозъчните полукълба, подкоровите и вегетативните центрове. Поради голяма концентрация на токсините в междинния мозък се наблюдава нарушена нервноендокринна функция, хипертермия. Вирусът има тропизъм към кръвоносните съдове и поради това се нарушава и съдовата пропускливост в нервната система.

Патоанатомичните промени при грипната инфекция са на токсична енцефалопатия, мозъчен оток, застойна хиперемия, множество хеморагии.

Клиниката на нервното засягане започва на 1 или 2 ден от инфекцията с повишаване на температурата, след петия ден се появяват повръщане, епилептични припадъци, нарушено съзнание, двустранна параплегична симптоматика, тазоворезервоарни нарушения, сетивни нарушения от проводен тип. В ликвора има повишен белтък, наличие на еритроцити и множество лимфоцити.

Поставяне на диагнозата

Поставянето на диагнозата при засягане на главния и/или гръбначния мозък от възпалителните изменения в хода на вирусните инфекции изисква комплексен и задълбочен подход, комбинация от изследвания с цел потвърждаване на диагнозата, диференциране от идентично протичащи увреждания, установяване на етиологията и при възможност оптимизация на последващата терапия.

За постигането на тези цели се назначават обикновено следните изследвания:

  • анамнеза и физикални находки: разпитът на пациентите е акцентиран върху изясняването на прекарана наскоро или налична активна към момента вирусна инфекция, контакт с болни хора, наличие на подлежащи заболявания, компрометиран имунитет и други рискови фактори. При физикалния преглед се обръща внимание на данни за активна инфекция (обрив, фебрилитет, промени в общото състояние) и се обръща специално внимание на общата оценка от неврологичния статус
  • лабораторна диагностика: лабораторните изследвания се назначават за обща оценка състоянието на пациентите, като се обръща внимание на маркерите на възпалението, белия кръвен ред, промени в електролитния баланс и други, като се препоръчва и серодиагностика и назначаване на специфични изследвания за установяване на конкретния вирусен причинител
  • лумбална пункция: лумбалната пункция е често използван метод с високо информативно значение, като в някои от случаите с негова помощ се потвърждава диагнозата и подпомага диференциалната диагноза. Обръща се особено внимание на микроскопските и макроскопските характеристики на цереброспиналната течност, като последващите изследвания могат да докажат етиологичния причинител в ликвора
  • образни и инструментални изследвания: за уточняване на наличните неврологични увреждания, ранна детекция на усложнения, диференциране от други, идентични заболявания, се назначават различни образни изследвания, главно ядрено-магнитен резонанс, компютърна томография, при нужда електроенцефалография и други

Диференциална диагноза на енцефалит, миелит и енцефаломиелит при вирусни болести, класифицирани другаде, включва възпалителни увреждания на главния и/или гръбначния мозък с бактериална, гъбична или неинфекциозна етиология, енцефалопатии, мозъчни тумори, мозъчно-съдови инциденти и други.

Лечението на заболяването

Терапевтичният подход при засягане на главния или гръбначния мозък в хода на различните вирусни инфекции включва комплексни, индивидуални и целенасочени мерки за овладяване на инфекцията, намаляване риска от допълнителни усложнения, стабилизиране състоянието на пациентите и подобряване на техния комфорт.

За целта най-често се прилага комбинация от следните лечебни мерки и средства:

  • противовирусни средства: антивирусни агенти могат да се приложат успешно при цитомегаловирусните инфекции, херпес симплекс и херпес зостер, като най-често се назначават ацикловир, фоскарнет и други, прилагани първоначално парентерално, а при стабилизиране състоянието на пациентите се преминава към перорален прием с подходящи дози и дозов режим
  • симптоматични лекарства: за симптоматично повлияване състоянието на пациентите се назначават лекарства от различни групи, най-често аналгетици (обезболяващи), антипиретици (за нормализиране на телесната температура), противовъзпалителни средства, ноотропни агенти, мерки за рехидратация (особено при малки деца), осигуряване на достатъчно сън и почивка, парентерално хранене при нужда и други
  • мерки срещу усложненията: за повлияване на развилите се усложнения може да се наложи назначаване на антиконвулсанти, диуретици за овладяване проявите на мозъчен оток и повишено вътречерепно налягане, при нужда може да се включат за кратко и подходящи кортикостероиди, може да се наложи при тежките случаи и реанимационни мероприятия за стабилизиране на пациента
  • допълнително лечение: след основното лечение при много от пациентите се налага провеждане на допълнително лечение с цел подобряване, ускоряване и оптимизиране на възстановяването след прекаран енцефалит, миелит и/или енцефаломиелит. Може да се наложи провеждане на физиотерапия, рехабилитация, допълнителна лекарствена терапия, витаминни добавки, психотерапия, трудова терапия и други, съобразно нуждите на пациентите

Прогнозата при енцефалит, миелит и енцефаломиелит при вирусни болести, класифицирани другаде, най-общо е сравнително добра. Някои етиологични причинители са с по-висок риск от усложнения в хода на заболяването, докато други рядко предизвикват тежки увреждания. С голямо прогностично значение са своевременната медицинска намеса, назначаване на подходящи мерки за овладяване на състоянието, както и добрият терапевтичен отговор към приложеното лечение.

Профилактиката включва приложение на включените в задължителния имунизационен календар ваксини, спазване на висока лична хигиена, навременна и адекватна терапия на инфекциозните заболявания.

 

Заглавно изображение: freepik.com

4.1/5 8 оценки

Симптоми и признаци при Енцефалит, миелит и енцефаломиелит при вирусни болести, класифицирани другаде МКБ G05.1

  • Гърчове
  • Поведенчески симптоми
  • Атаксия
  • Когнитивни увреждания
  • Смърт
  • Симптоми, свързани с мозъка
Всички

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Viral_encephalitis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557643/
https://www.encephalitis.info/herpessimplexvirusencephalitis
https://emedicine.medscape.com/article/1165183-overview
https://www.nature.com/articles/ncpneuro0401?proof=t
https://en.wikipedia.org/wiki/Herpesviral_encephalitis

Коментари към Енцефалит, миелит и енцефаломиелит при вирусни болести, класифицирани другаде МКБ G05.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Енцефалит, миелит и енцефаломиелит при вирусни болести, класифицирани другаде МКБ G05.1
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 02:23
    Коментирайте "Енцефалит, миелит и енцефаломиелит при вирусни болести, класифицирани другаде МКБ G05.1"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 70 дни, 6 часа и 6 мин.

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 100 дни, 11 часа и 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 14 часа и 28 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 5 часа и 28 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 5 часа и 40 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 5 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival