Брусница, усложнена с енцефалит (G05.1*) МКБ B05.0
Брусница, известна още като морбили (morbilli) или дребна шарка представлява остро инфекциозно заболяване с изключително висока заразност и масово разпространение преди въвеждането на имунизацията, което протича с характерни клинични прояви.
При брусница, усложнена с енцефалит, включително развитието на постморбилозен енцефалит, се наблюдава развитие на неврологична симптоматика на фона на характерния за инфекцията обрив и катарален синдром.
Специфичен етиологичен причинител на болестта е морбилозният вирус (morbillivirus morbilorum), представител на семейството Paramyxoviridae, като съдържа РНК и се отличава с характерен морфологичен и антигенен строеж.
Слабо устойчив е спрямо въздействията на външни фактори, включително и дезинфектанти и е патогенен само за хората и някои видове маймуни.
Инфекцията се отнася към така наречените антропонози (болести, засягащи само хората), с единствен източник на заразяване са болните хора, като не е известно здраво заразоносителство.
Заразяване, особености, симптоми
Вирусите се отделят в секретите от горните дихателни пътища и конюнктивите в най-висока степен през последните два до три дни от инкубационния период и до около три дни след появата на типичния обрив.
Най-честият механизъм за предаване на болестта е въздушно-капков, като възприемчивостта е изключително висока, а контагиозният индекс е над 95 процента.
Новородените и кърмачетата са защитени по естествен път до шестия месец от майчините антитела, преминали трансплацентарно.
След въвеждането на задължителната имунопрофилактика с ваксината морбили, паротит, рубеола, честотата на заболяването намалява драстично и към днешна дата включва единични, спорадични случаи, често внесени от други страни или при липса на имунизация на децата.
Вирусите проникват през горните дихателни пътища и конюнктивите, като се размножават в респираторния тракт и в регионалните лимфни възли, водейки впоследствие до типичните клинични прояви на заболяването.
Инкубационният период (времето от заразяването до първите признаци на инфекцията) варира, като са налице разлики между неимунизираните и профилактираните индивиди. При неимунизирани лица продължителността му е от порядъка на 8 до 14 дни, докато при профилактирани с имуноглобулин лица е между 20 и 25 дни.
Характерните клинични прояви на заболяването включват повишение на телесната температура, кашлица, болки в гърлото, зачервяване на гърлото, трудно и болезнено преглъщане, формиране на бели плаки в устната кухина (петна на Коплик), повишена чувствителност към светлина, мускулни болки, зачервяване на очите (конюнктивален синдром).
Характерният обрив обикновено започва от областта зад ушите, засягайки бързо и главата, впоследствие и тялото. С разпространението и увеличението на интензивността на обрива отделните единици показват склонност към конфлуиране (сливане). Обривът е макулопапулозен и еритематозен с малки размери на отделните обривни елементи.
Брусница, усложнена с енцефалит, е относително често срещана форма на заболяването, особено при лица с понижен имунитет (в резултат от продължителна медикаментозна терапия, химиотерапия, тежко подлежащо заболяване).
Клиничната картина при постморбилозен енцефалит е тежка, с развитието на енцефаломиелит или изолиран енцефалит с пръснати огнища в хемисферите, мозъчния ствол и гръбначния мозък, с главоболие, сънливост, отпуснатост или психомоторна възбуда, епилептични пристъпи, промяна в съзнанието до сопор и кома.
След стихване на бурното начало се проявява огнищната симптоматика, която може да включва хемипарези и квадрипарези с асиметрия, очедвигателни нарушения, зрителни и слухови увреждания, сетивни и тазоворезервоарни нарушения, церебеларна атаксия.
Резидуалният неврологичен дефицит често е значителен с развитие на централни парези, различни по тежест епилептични пристъпи, нарушения в координацията, понижение на когнитивните функции, промяна в психичния статус.
Заразяването с морбили по време на бременността не води до ембриопатии и фетопатии, но може да предизвика аборт в първия триместър или преждевременно раждане при заразяване в третия триместър.
Подробна информация за усложнена с енцефалит брусница може да намерите в раздел Заболявания (МКБ G05.1 Енцефалит, миелит и енцефаломиелит при вирусни болести, класифицирани другаде).
Диагностициране на инфекцията
Поставянето на диагнозата при тази форма на дребна шарка се базира на епидемиологичната анамнеза за контакт със заразени лица и характерните физикални находки. Лабораторно е възможно наличие на левкопения, лимфомоноцитоза, леко ускоряване на скоростта на утаяване на еритроцитите.
За потвърждение на диагнозата са необходими вирусологични изследвания (най-често ELISA). При увреждане на централната нервна система се установява сигнификантно повишение на специфичните антитела в гръбначно-мозъчната течност.
Образната диагностика е необходима за установяване на тежестта на нанесените поражения, като най-често се провежда компютърна томография.
Диференциалната диагноза включва разграничаване на брусница (морбили, дребна шарка) от заболявания със сходна клинична картина, като например вирусни заболявания на горните дихателни пътища (грип, парагрип), инфекциозни заболявания с подобен обрив (рубеола, скарлатина, ентеровирози, както и с обрив в резултат от алергична реакция (например характерният обрив след приложение на ампицилин, често означаван като ампицилиново морбили).
Лечение при брусница, усложнена с енцефалит
Лечението при брусница, усложнена с енцефалит, включва общи мерки, като изолиране на болните, почивка на легло, спазване на рестриктивна диета (ограничаване на дразнещите гърлото храни, наблягане на супи и течно-кашави храни).
Прилагат се симптоматични средства, като например обезболяващи (аналгетици), препарати за лечение при висока температура, локални средства за облекчаване на обрива и предпазване от вторична бактериална инфекция.
Липсва етиологично лечение (насочено към потискане развитието на причинителите).
Прилагат се и витаминни добавки, антиоксиданти, аминокиселини за ускоряване на възстановителните процеси. Неврологичната симптоматика се повлиява при необходимост със седативни средства, антиконвулсанти и други.
Прогнозата при брусница, усложнена с енцефалит, като цяло е добра, въпреки че засягането на нервната система крие рискове от потенциално сериозни усложнения в дългосрочен план.
Профилактиката е специфична със специално разработена ваксина, подробна информация за която може да намерите в раздел Лечения (Ваксина морбили, паротит, рубеола) и раздел Заболявания (Необходимост от имунизация против морбили, Необходимост от имунизация против морбили-епидемичен паротит-рубеола).
Симптоми и признаци при Брусница, усложнена с енцефалит (G05.1*) МКБ B05.0
ВсичкиБиблиография
http://www.healthline.com
https://www.cdc.gov
http://www.medicalnewstoday.com
http://www.medicinenet.com
Коментари към Брусница, усложнена с енцефалит (G05.1*) МКБ B05.0