Почивка на легло
- При какви заболявания се прилага лечението почивка на легло?
- Какво мога да правя по време на лечебната почивка?
- Как да направя почивката на легло по-приемлива?
- Има ли някакви странични ефекти почивката на легло?
- Как да облекчим ефектите от продължителното залежаване?
2. Почивка на легло при ревматоиден артрит
3. Почивка на легло по време на бременност
4. Почивка на легло при болки в гърба
5. Почивка на легло при мозъчно сътресение
6. Почивка на легло при емоционален стрес
7. Почивка на легло при физическо претоварване
8. Почивка на легло при подагра
Какво е почивка на легло?
Лечебна почивка е известна още като почивка на легло. Тя се свързва с намаляване на физическия стрес, облекчаване на болката, позволявайки на тялото да се възстанови чрез липса на натоварване и повече сън.
Лечението чрез почивка на легло представлява релаксация без физическа активност за различен период от време - от няколко часа до дни или дори седмици. При по-сериозни случаи или когато състоянието на пациента го налага, лечебната почивка може да продължи месеци.
При какви заболявания се прилага лечението почивка на легло?
Почивка на легло е метод на лечение при редица заболявания, като при някои тя се съчетава с физикална и/или медикаментозна терапия. Част от състоянията и заболяванията, които налагат тази мярка са:
- агорафобия,
- болка в гръдния отдел на гръбначния стълб,
- бурсит на външния страничен лигамент на коляното [Pellegrini-Stieda],
- мозъчно сътресение,
- сърдечно-съдови заболявания (сърдечна недостатъчност),
- фобийни тревожни разстройства,
- подагра,
- артрити,
- адхезивен капсулит на рамото,
- артрози,
- белодробна емболия,
- гадене и повръщане,
- изкълчване, навяхване и разтягане на ставите и ставните връзки на коляното,
- ишиас,
- контрактура на става,
- множествен миелом,
- навяхване и разтягане на свързващия апарат на шийния отдел на гръбначния стълб,
- остър бронхит,
- остър ревматизъм,
- персистиращо соматоформно болково разстройство,
- псориазис,
- ревматоиден артрит със засягане на други органи и системи,
- спинална стеноза,
- ставна болка,
- усложнена мигрена,
- усложнения на бременността.
Какво мога да правя по време на лечебната почивка?
Важно е да следвате изцяло препоръките на лекуващия си лекар. Той ще Ви обясни подробно какво можете и какво не можете да правите по време на това лечение, в зависимост от причината, поради която се налага да го проведете, всеобщото Ви здравословно състояние и други фактори.
Обикновено, когато се препоръча почивка на легло не се има предвид изцяло "приковаване" към леглото, без право на ставане. В някои случаи на пациентите е позволено да стават по няколко пъти на ден за кратко, да ходят само до тоалетна, да вземат кратък душ, да заемат седнало положение и да отпускат краката си надолу, за да се избегне отичане на крайниците. В други случаи обаче се налага по-стриктно придържане към леглови режим, като не се позволява самостоятелното извършване дори на нормални ежедневни дейности, като ходене до тоалетна, хранене и пиене на вода. Тогава пациентът става зависим изцяло от грижите на медицинска сестра или член на семейството си.
Как да направя почивката на легло по-приемлива?
Пълната почивка на легло може да бъде сериозно предизвикателство, особено за по-активните пациенти. Макар близки и приятели да си мислят, че се отдавате на така желаната от всички ваканция, всъщност това не е толкова приятно, колкото изглежда отстрани. С времето еднообразието и скуката може да станат доста тягостни.
За да можете да се справите с тази не лека задача е важно да си направите добра организация. Така например е хубаво да се снабдите с всичко, което би могло да Ви потрябва, докато провеждате лечебната почивка, особено ако оставате сам/сама вкъщи и няма кой да Ви обслужва.
Важно е да се запасите с вода и други напитки, храна, както и лека закуска, която може да похапнете, ако огладнеете - плодове, бисквити, солети, крекери, сухари или друго по Ваш вкус. Тъй като дългият престой в леглото може да стане причина за помрачаване на настроението, може да се снабдите и с нещо сладко, стига разбира се здравословното Ви състояние и препоръките на лекуващия лекар да го позволяват. Няколко блокчета натурален шоколад е добро решение.
Уверете се, че наблизо имате важни за Вас предмети, като например: лаптоп, телефон, зарядно, дистанционно за телевизора, книга, листи или тетрадка, писалка, носни и мокри кърпички, дезинфектант за ръце, балсам за устни, лосиони, крем за ръце и всичко останало, което използвате в ежедневието си.
Намалете чувството на скука и отегчение, като:
- прочетете някоя любима или нова книга, а защо не и интересна енциклопедия;
- чрез телефонни разговори, изпращане на имейли или текстови съобщения на приятели;
- като плетене, шиете гоблени или се занимавате с друг ръчен труд, който не изисква ставане от леглото;
- научите нов език или да припомните старите си знания.
Интересни варианти са още:
- водете си дневник - може да опишете в него всичко, което Ви впечатлява, тревожи или хубави неща, които си спомняте;
- напишете поема или любовно писмо на половинката си;
- подредете семейните снимки и напишете под всяка от тях къде е направена и с какво е свързана.
Погледнете на това лечение като на възможност най-после да направите онези неща, за които все не Ви достига време.
Важно е да дадете възможност на членовете на семейството и приятелите си да Ви помогнат, когато се налага да проведете лечебната почивка; както и да се заредите с търпение и позитивизъм.
Има ли някакви странични ефекти почивката на легло?
Почивката на легло често е необходимо лечение за възстановяване на ранените и болни части на тялото, но в дългосрочен план може да навреди на останалите части от него. Най-голям негативен ефект се наблюдава върху мускулите, костите, имунната система, психическото състояние и кожата.
При пълна и продължителна почивка на легло може да изпитате:
- мускулни болки - дължащи се на мускулна атрофия (която е налице дори само след 2-3 дни пълно обездвижване), водещи до намаляване на мускулната сила и издръжливост);
- ставни болки - сухожилията, ставните връзки и хрущял изискват движение, за да са здрави, следователно търпят сериозни промени при обездвижване;
- увреждане на костите - колкото и да не Ви се вярва, костта е динамична тъкан, в нея се съхраняват калций, фосфор и магнезиеви соли; при ограничаване на движението обаче тези вещества се извличат от костта, плътността й намалява и тя става лесно чуплива;
- чувство на изолираност и безполезност, водещи до депресия - в човешката природа е заложено движението, изправеното положение, труда и полезността за себе си и околните, социалните контакти; а лишението от всичко това за дълъг период от време неминуемо води до влошаване на психическото състояние):
- виене на свят.
Не закъсняват:
- острите болки в гърба и кръста, поради натиска върху прешлените и атрофията на междуребрените мускули;
- проблемите с храносмилането, проявяващи се най-вече със запек;
- нарушенията в целостта на кожата (т.нар. декубитални рани).
За да избегнете тези негативни последствия не злоупотребявайте с почивката на легло! Проведете я точно толкова, колкото Ви е препоръчал лекуващия лекар и при възстановяване на проблема се върнете постепенно към нормалното си ежедневие (стига разбира се това да е позволено от състоянието Ви). Не се залежавайте!
Как да облекчим ефектите от продължителното залежаване?
Понякога почивката на легло е предписана за по-дълъг нериод от време, затова пациентът е добре да помисли как би могъл да облекчи състоянието си. Така например физиотерапевт или масажист може да бъде в състояние да Ви помогне да се справите с тези усложнения и неразположения.
Но не забравяйте да се консултирате с лекуващия лекар, който е назначил това лечение, преди да предприемете каквато и да било допълнителна терапия!
Също така, за да се намали негативният ефект от продължителното залежаване и обездвижването на ставите е важно да сменяте позата, в която лежите, стига състоянието Ви да го позволява.
Освен по гръб, може да се завъртате по корем, на лявата страна, на дясната страна, да подлагате различни възглавници под гърба си, под коленете и прочее. Има дори специални подложки, които са подвижни и при тяхното комбиниране може да подпомогнат удобното заемане на различни позиции на тялото.
Внимание!
Проверете дали това е подходящо за Вашето състояние!
Почивка на легло при ревматоиден артрит
Ревматоидният артрит (РА) е хронично автоимунно заболяване, което причинява възпаление и деформация на ставите. То може да бъде съпроводено и с други увреждания и проблеми, включително възпаление на кръвоносните съдове (васкулит), образуване на подутини (наречена ревматоидни възли) в различни части на тялото, белодробни заболявания, заболявания на кръвта, отслабване на костите.
Ревматоидният артрит съществува навсякъде по света и засяга мъже и жени от всички раси. Жените са три пъти по-склонни към развитие на РА от мъжете. Около 80% от хората с ревматоиден артрит са диагностициран във възрастта между 35-50 години. Според проучванията РА има наследствен характер, въпреки че определени фактори на околната среда могат също да влияят върху развитието на заболяването.
Повече информация за заболяването може да намерите тук:
Лечението на ревматоидния артрит е сложен и продължителен процес, като пълно излекуване не е възможно. На разположение са различни методи за борба с възпалението, предотвратяване разрушаването на ставите, поддържане на тяхната гъвкавост и подвижност, облекчаване на състоянието и предотвратяване възникването на други усложнения.
Прилагат се нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) и аспирин, които се използват за намаляване на възпалението и за облекчаване на болката. Сред прилаганите НСПВС се включват напроксен, ибупрофен, етодолак. Ниски дози стероидни средства могат да бъдат полезни за облекчаване на симптомите и забавяне развитието на болестта. Метотрексат, азатиоприн и циклофосфамид са прилагани лекарства, които потискат имунната система и може да намалят възпалението.
В някои активни и болезнени фази на РА се предписва почивка на легло, за не много дълъг период от време. Тя е важна, за да се ограничи възпалението и да се даде възможност на организма да се възстанови. Лечението може да включва и поставяне на специални шини, ограничаващи движението в определени болезнени стави. На по-късен етап, след като възпалението утихне се назначава специална кинезитерапия, благодарение на която да се запази гъвкавостта и подвижността на ставата.
Изображение: US gov, Public domain, via Wikimedia Commons
Освен традиционните има и редица алтернативни методи, които се прилагат при ревматоиден артрит. Медитация, хипноза, релаксионни техники и други често се прилагат за контрол на болката. Повече информация по този въпрос ще намерите:
»Алтернативно лечение на ревматоиден артрит
Почивка на легло по време на бременност
Всяка година на близо 20% от бременните се препоръчва почивка на легло. При някои тази мярка се налага само за първите месеци от бременността, докато други остават на легло до самото раждане или до започването на деветия месец на бременността. Понякога усложнения може да настъпят и в по-напреднала бременност, при което отново се налага бъдещата майка да остане на легло.
Почивката на легло по време на бременност се предписва в следните случаи:
- вагинално кръвотечение (може да се дължи на плацента превия - ниско разположена плацента или преждевременно разкъсване на плацентата);
- опасност от преждевременно раждане, слабост на шийката на матката (която може да се отвори преждевременно);
- проблеми с растежа и развитието на плода;
- гестационна (предизвикана от бременността) хипертония с масивна протеинурия - прееклампсия (потенциално опасно състояние, което включва оток, повишено кръвно налягане и белтък в урината);
- еклампсия.
Жените с многоплодна бременност или анамнеза за предишни усложнения на бременността (спонтанни аборти, мъртво раждане, преждевременно раждане) са изложени на по-висок риск от преждевременно раждане, прееклампсия (токсемия) и други усложнения на бременността.
Лечебната почивка на легло се препоръчва и на бременни с ранни контракции, които понякога са сигнал, че бъдещата майка трябва да "забави темпото". В зависимост от тяхната честота и дали са съпроводени от болезненост и други усложнения, почивката може да варира от няколко часа всеки ден и ограничаване на физическата активност през останалото време, до преминаване изцяло на леглови режим.
Ползите от лечебната почивка за бременни жени включват: увеличаване на притока на кръв към бебето, за да се предотвратят проблеми с растежа и развитието на плода; намаляване на риска от спонтанен аборт. Така например състоянието при вагинално кървене може да се влоши при физическа активност, особено при клякане, навеждане, повдигане и други ежедневни практики. Същото важи и при наличието на ранни контракции - при физическа активност те могат да се засилят, а това води до намаляване притока на кръв (и съответно кислород) към плода. Физическият и емоционален стрес могат да повишат кръвното налягане, с което да се застраши живота на бременната и плода.
Когато Вашият лекар прецени, че Вие се нуждаете от почивка на легло, за да предпазите себе си и бебето си, трябва да му се доверите и да спазвате стриктно съветите му. Препоръките са строго индивидуални и зависят от причината, поради която се налага тази мярка; състоянието на бременната - съпътстващото здравословно и физиологично състояние; периода от бременността, дали е едноплодна или многоплодна и други фактори. Затова трябва да уточните какво може да правите и какво не, конкретно във Вашия случай. Ето някои примерни въпроси, които може да зададете:
- Може ли да ходя самостоятелно до тоалетна?
- Може ли да ставам, за да приготвя нещо за ядене или да свърша някаква домакинска работа? (Има състояния, при които дори ставането да си приготвите чаша чай може да влоши състоянието Ви!)
- Може ли да взема вана или душ?
- В каква позиция трябва да бъде тялото ми докато лежа?
- Може ли да ходя на работа за няколко часа или да работят от вкъщи?
- Дали шофирането е безопасно?
- Мога ли да се разхождам и ако да - с каква продължителност на ден?
- Колко и каква сексуална активност е безопасна?
- Какви дейности мога да извършвам, за да се увеличи циркулацията на кръвта безопасно?
А за да бъде по-лек този период, използвайте посочените по-горе съвети. Изплетете нещо за бебчето си; избродирайте кърпички или одеялце. Проучете и изберете педиатър. Поръчайте мебели, количка и помощни средства - с напредналите технологии дори не е нужно да ставате от леглото, за да го направите. Четете книги за отглеждането и възпитаването на детето, подгответе се за предстоящия период, когато времето Ви ще е много оскъдно!
Почивка на легло при болки в гърба
Почивката на легло е ключова част от лечението на болки в гърба, но когато се прави умерено. Благодарение на нея се намалява напрежението в междупрешленните дискове на съответния гръбначен сегмент, което допринася за облекчаване на болковата симтоматика, в случаи на компресия на гръбначни нерви.
В много малки "дози" лечебната почивка може да Ви помогне в случаите, когато изправеното или седнало положение предизвиква силни болки в гърба, като е важно да имате предвид някои неща. За да извлечете максимума от лечебния ефект, ограничете времето, в което прекарвате в легнало положение до няколко часа, но без прекъсване и за не повече от един или два дни. Можете да бъдете на легло или диван, важно е да заемете удобна позиция. За да облекчите натоварването на гърба, опитайте да сложите възглавница под главата и между коленете си, когато лежите на една страна; под коленете си, когато лежи по гръб и под бедрата си, когато лежи по корем. Тези позиции намаляват напрежението, които седналото или изправено положение налага върху гърба - особено по отношение на междупрешленните дискове, сухожилията и мускулите.
Запомнете!
Продължителният период на залежаване не е от полза за напрежението в гърба! Докато кратката почивка на легло може да окаже чудодеен ефект върху гърба Ви, твърде дългото залежаване може да предизвика други проблеми - мускулите губят тонус, костите губят плътност, а ставите Ви сякаш се сковават. От това следва, че само няколко дни повече и болките в гърба не само ще се завърнат, но и ще се усилят! Да не говорим за психичното здраве и благосъстояние - депресията е често срещана сред хората, които са приковани към леглото.
Всички изследвания сочат, че най-доброто лечение на болки в гърба е почивка на легло в краткосрочен план и възможно най-скоро завръщане към обичайните занимания, отколкото дълга отпуска от работа и залежаване вкъщи.
Почивка на легло при мозъчно сътресение
Дори и привидно да не изглежда толкова сериозно, мозъчно сътресение е свързано с травматично увреждане на мозъка и всяка една физическа или умствена задача може да влоши сериозно оплакванията, които обикновено са:
- физически симптоми - включват главоболие, гадене, повръщане, проблеми с равновесието, световъртеж, зрителни проблеми, умора, чувствителност към светлина или звук, скованост и изтръпване;
- емоционални симптоми - включват раздразнителност, тъга, нервност.
Затова почивката на легло при това състояние е много важна. Осигурявайки покой, без активни физически дейности или психично натоварване, мозъкът си "отпочива" и по този начин мозъчните клетки се възстановяват и възобновяват по-бързо нормалните си функции.
За повече информация прочетете:
Цялостно лишение от физическа активност и осигуряване на пълен покой на легло е напълно задължителен в началото на възстановителния процес - обикновено това е необходимо за първите 2 до 5 дни (рядко повече), в зависимост от възрастта на пациента и тежестта на травмата. От огромно значение е и когнитивната почивка и осигуряването на повече сън. Според някои специалистите строгият режим след това не е необходим и допускат много леки натоварвания в съчетание с почивка на легло, но това зависи от състоянието на пациента, степента на възстановяване, наличието на съпътстващи заболявания и усложнения. Този период продължава най-малко за още 5 дни, след които се допускат и умерени умствени натоварвания.
Пациентът се връща много бавно и постепенно към предишните си занимания. Въпреки това много дейности са ограничени за дълъг период от време, включително спортуване, вдигане на тежко, полова активност и други. Абсолютно е забранено участието в контактни спортове, като ръгби, футбол, баскетбол, волейбол, както и рискови, като колоездене, скейтбординг, каране на ролери, при които има повишен риск от допълнителни травми на главата.
Почивка на легло при емоционален стрес
В дългосрочен план емоционалният стрес също има пагубно въздействие върху здравето на човека. Той може да бъде причинен от различни житейски събития, както дори и от ходенето на работа. Претоварването също причинява стрес на организма и води до поява на симптоми като:
- раздразнителност,
- затруднена концентрация,
- честа умора и сънливост през деня,
- нарушения на съня,.
Ако не се вземат своевременни мерки, това може да доведе до много по-тежки последствия, влошавайки здравето на индивида.
Вижте още:
»Нарушение в заспиването и продължителността на съня (безсъние)
Кратката почивка на легло, съчетана повече сън може да има невероятен ефект при емоционален стрес. Подробна информация на тази тема ще намерите тук:
Почивка на легло при физическо претоварване
Всеки знае, че физическото натоварване е много полезно за здравето и за организма, като цяло. То ни прави по-силни и издръжливи, води до укрепване на костите (увеличава се костната плътност, а това впоследствие ни предпазва от остеопороза), увеличаване на мускулната сила, дори подобряване на настроението и психическото благосъстояние. Това обаче важи в случаите, когато то е умерено и съчетано с достатъчно почивка, за да може мускулите да се възстановят. Ако не почиваме достатъчно, а искаме все повече и повече от нашето тяло, се стига до момент на претоварване, при което ефектът става обратен - все пак всичко си има граници.
Продължителното физическо претоварване води до т.нар. ефект на прегряване (който се наблюдава и при психическото претоварване), увеличаване риска от заболяване и нараняване, спад в настроението и желанието за физическа активност, дори депресия. В дългосрочен план физическият стрес и липсата на сън може са много вредни за организма, особено за лица, които се опитват да се възстановят от прекарано заболяване, понеже много заболявания намаляват защитните сили на организма и изтощават имунната система.
Затова не забравяйте да съчетавате умело физическото натоварване с достатъчно почивка. А когато усетите, че сте прекалили знайте, че пълноценният сън има невероятен ефект.
Почивка на легло при подагра
Лечението на легло е задължително, особено в острата форма на заболяването. Понякога може да продължи за доста дълъг период от време, защото ходенето може да предизвика рецидив на заболяването.
Изображения: freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението Почивка на легло
- Erythema nodosum
- Ross River болест
- Абсцес на черния дроб
- Агорафобия
- Адхезивен капсулит на рамото
- Артрози
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЯЛ РАВНЕЦ 10 мл.
БИОХЕРБА ДЯВОЛСКИ НОКЪТ капсули 360 мг * 100
АРМИНА БИО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАЩЕРКА 5 мл
НИКОЙ НЕ ЗНАЕ ЗА НАС - СИМОНА СПАРАКО - ХЕРМЕС
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ПЕТИГРЕН 10 мл
СУОНСЪН ВИШНА ЕКСТРАКТ капсули 465 мг * 60 SWH112
ПРОМОСТАТИЯТА е свързана към
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Бременност
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Болки в мускулите
- Диета №15 - общовъзстановяваща
- Разберете кой орган ви боли според това къде е болката в корема
- Как да разберете какво наистина ви причинява болка
- Законът за абортите в САЩ от 1850 г. до днес
- Наложете нарязани картофи върху изкълчения глезен
- Лесни упражнения при болки в гърба и леки гръбначни изкривявания
Коментари към Почивка на легло