Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Колхицин Медикаментозно лечение

Колхицин

от 06 юли 2010г., обновено на 19 сеп 2023г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Колхицин - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

› Въедение

› Какво представлява колхицин?

› Кога (при кои заболявания и състояния) е необходимо лечение с колхицин?

› Какви рискове и нежелани ефекти крие лечението с колхицин?

Въведение

Многобройни са примерите на създаване на ефективно лекарство благодарение на извличането на основните субстанции от природни източници (билки, лечебни растения).

В природата можем да намерим отговора на всяка своя болежка, като фармацевтичната индустрия умело създава все по-нови и нови медикаменти с природен или полусинтетичен произход, като впоследствие позволява създаването на изцяло синтетични лекарства с подобрени фармакологични параметри и по-ниска токсичност (често природните продукти крият по-висок риск от поява на нежелани ефекти и странични реакции).

Такъв е примерът и с един от дълго време използваните за лечение на подагра и профилактика при подагрозен пристъп, а именно колхицин.

Какво представлява колхицин?

Какво представлява колхицин?

Колхицин се извлича от растението есенен минзухар (представлява алкалоид, който се изолира от семената на растението) и е един от основните представители, използвани в лечението на подагра, поради което се причислява към групата на антиподагрозните медикаменти.

Подаграта е заболяването, което се причинява от многобройни фактори (наследственост, системни грешки в диетата, редовна консумация на алкохол, някои други заболявания също повишават риска то развитие на подагра), като се дължи на повишено образуване на урея (пикочна киселина) и/или нейната понижена екскреция и елиминиране през отделителната система.

Протича с повтарящи се през различни интервали от време пристъпи на остър моноартрит (засяга се само една става), а с напредване на процеса се развива и полиартрит (засягат се повече от една стави), като най-често се поразяват първата метатарзофалангеална става (ставата на палеца на крака), колянната става, големите стави на долните и горните крайници.

Приложението на колхицин в комплексното лечение на подагра (обикновено в комбинация с други антиподагрозни средства и мерки) и при подагрозен пристъп води до ефективно овладяване на острата симптоматика, овладяване на болковия синдром и намаляване на отока (подуването) на ставите, резултат от активната възпалителна реакция.

За разлика от много други антиподагрозни препарати колхицин не притежава ефект върху метаболизма на пикочната киселина (не повлиява повишените нива), което е една от основните причини за необходимост от допълнително лечение.

Колхицин не представлява сам по себе си обезболяващ медикамент и не бива да се приема при други състояния, протичащи с болков синдром, но е своеобразна алтернатива на нестероидните противовъзпалителни средства и кортикостероидите при пациентите с подагра. Най-често се прилага при наличие на противопоказания за приложение на други обезболяващи агенти.

Медикаментът намира приложение и при други състояния във връзка със своя механизъм на действие (потиска образуването на цитоскелетон посредством инхибиране на формирането на тубулните вериги) и допълнително като вторичен ефект (не директен) потиска вторичното преципитиране на новосформирани уратни кристали.

Полезна информация може да намерите на:

» раздел Лечения: Лечение при подагра

» раздел Фармакологични групи: Колхицин

Назначаването му се осъществява от специалист след обстоен разпит и преглед на болния, при необходимост и след провеждане на съответните медицински изследвания.

Необходима е подробна анамнеза за наличието на алергии, подлежащи заболявания с различен характер (възпалителни, автоимунни, неопластични, метаболитни и други), прием на лекарства (поради риск от лекарствени взаимодействия с непредвидим характер), включително и хранителни добавки (витамини, минерали, билки, хомеопатични средства и други), скорошна хирургична интервенция и други.

След определяне на тежестта на заболяването и необходимостта от прием на колхицин препаратът се назначава в подходяща доза, съобразена с индивидуалните нужди на конкретния пациент.

Така например за профилактика на подагрозен пристъп лекарството се назначава най-често в доза от 0,5 милиграма веднъж или два пъти дневно, като обикновено дозата не надвишава 1 милиграм дневно.

При наличие на подагрозен пристъп препоръчителната доза най-често е от порядъка на 1 милиграм при първите признаци на обостряне, последвани от 0,5 милиграма след един час.

Дозата варира в зависимост от тежестта на заболяването при отделните пациенти и подлежи на промяна в хода на терапията.

Продължителността на терапевтичния курс също варира в широки граници, като не се препоръчва дългосрочно лечение с колхицин поради риск от нежелани ефекти и наличието на други препарати с висока ефективност и по-ниска токсичност.

Не се препоръчва приложението на колхицин за лечение на подагра при деца и подрастващи.

Кога (при кои заболявания и състояния) е необходимо лечение с колхицин?

Кога (при кои заболявания и състояния) е необходимо лечение с колхицин?

Лекарството се прилага в масовия случай за овладяване на подагрозен пристъп или за профилактика и намаляване на риска от поява (и намаляване на тежестта при евентуална поява) на подагрозен пристъп.

Но освен при подагра медикаментът намира приложение, макар и по-рядко, и при следните заболявания:

  • Ставна болка: сборен термин, отразяващ изключително неприятното болково усещане при засягане на ставите от различни болестни процеси. Засягат се малките или големите стави, като процесът може да ангажира само една става или повече от една стави. Болката обикновено е по-силна в сутрешните часове и често се съчетава с намалена подвижност, скованост и затруднения при раздвижване. При ставна болка колхицин се прилага най-често като част от комплексната терапия, заедно с различни аналгетици и противовъзпалителни средства
  • Синдром на Behcet: полиморфно протичащо заболяване с наличие на възпалителни лезии по кожата, очите, гастроинтестиналния тракт, ставите, централната нервна система в комбинация с генитална или орална афтоза и не особено добре уточнена етиология. Колхицин се използва за овладяване на болката, отока и подобряване на подвижността на засегнатите стави, като вторично повлиява и някои от гастроинтестиналните прояви. Прилага се заедно с различни противовъзпалителни агенти (кортикостероиди) и имуносупресивни лекарства
  • Болест на перикарда, неуточнена: заболяването протича със засягане на сърдечно-съдовата система, като в резултат от натрупването на големи количества възпалителна течност (ексудат) се развива сърдечна тампонада, а цикатризацията на перикарда води до хроничен перикардит. Болестта протича с характерни прояви и при липса на своевременно лечение се наблюдава повишен риск от сериозни усложнения. Обикновено лечението при остър пристъп е предимно оперативно, но при някои пациенти се прилага комбинирана медикаментозна терапия, включваща колхицин, кортикостероиди, диуретици и други в зависимост от състоянието на пациента
  • Дерматитис херпетиформис: развива се при генетично предразположени лица и по същество представлява автоимунно, хронично рецидивиращо заболяване на кожата, протичащо с везикуло-булозни лезии с определена локализация. В основата на болестта стои непоносимост към глутен, във връзка с което основните терапевтични мерки включват безглутенова диета, локални и/или системни кортикостероиди, аналгетици и при някои пациенти колхицин
  • Други интерстициални белодробни болести с фиброза: включва група болести, засягащи дихателната система и протичащи с увреждане на белодробния паренхим и развитие на възпаление и фиброза. В зависимост от вида и тежестта на състоянието при отделните пациенти се назначава подходящ терапевтичен режим, обикновено представлява комбинирана терапия от медикаменти, принадлежащи към различни фармакологични групи
  • Първична билиарна цироза: представлява хронично чернодробно заболяване с неизяснена етиология, протичащо с прогресивна деструкция на интрахепаталните жлъчни пътища и постепенно обхващане и ангажиране от процеса и на черния дроб. Клиничните прояви са характерни, а терапията включва приложение на урзодезоксихолева киселина, антихистамини, колхицин, средства за лечение на сърбеж, витаминни добавки и други

Дозата при различните заболявания варира в широки граници, но най-често е от порядъка на 0,5 до 2,5 милиграма дневно в един или в два приема с достатъчно количество течности.

Приложението на колхицин в детска възраст не е препоръчително и следва да се извършва само при спешни състояния (липса на друго алтернативно и с по-добра безопасност средство) под стриктно медицинско наблюдение и лекарски контрол.

Какви рискове и нежелани ефекти крие лечението с колхицин?

Най-честите нежелани ефекти, наблюдавани по време на лечението с колхицин, включват гадене с или без повръщане, главоболие, диария, слабост, повишена уморяемост.

Незабавно и своевременно потърсете медицинска помощ при наличие на тежка диария с наличие на кръв в изпражненията, задух, оток на лицето, промяна (посиняване, посивяване) в цвета на устните, ушните миди, пръстите на ръцете или краката, сърцебиене, признаци на увредена бъбречна функция (намалено количество отделена урина, промяна в цвета на урината), прояви на алергична реакция (обрив, зачервяване, задух, оток на лицето, устните, езика, сърбеж и други), рабдомиолиза.

Възможни са намаление на броя на белите кръвни клетки с повишен риск от развитие на инфекция, както и намаление на броя на тромбоцитите и повишен риск от кървене.

При едновременна употреба с други медикаменти е необходима повишена бдителност, поради съществен риск от изява на нежелани лекарствени взаимодействия, проявяващи се с понижение на ефективността на препаратите и повишение на тяхната токсичност.

Колхицин не бива да се комбинира със следните лекарства:

  • антибиотици: кларитромицин, еритромицин, телитромицин, азитромицин
  • противогъбични средства: итраконазол, кетоконазол
  • лекарства, използвани за лечение на СПИН: индинавир, ритонавир
  • лекарства, използвани за лечението на различни сърдечни заболявания: верапамил, дилтиазем, дигоксин
  • средства, понижаващи серумните липиди: симвастатин, аторвастатин, гемфиброзил, фенофибрат, ловастатин и други

Нежелани взаимодействия са възможни и при прием на големи количества сок от грейпфрут, системна консумация на алкохол, наркотични средства и други.

За намаляването на риска от проява на странични ефекти задължително уведомете вашия лекар за всички налични подлежащи заболявания, стомашни, чернодробни и сърдечни проблеми, увреждане на бъбреците, прием на други медикаменти и хранителни добавки.

Не се препоръчва употребата на колхицин в детска възраст, по време на бременност (преминава през плацентарната бариера и може да доведе до увреждане на плода) и по време на кърмене (въпреки че липсват категорични данни за увреждащо действие върху кърмачето, колхицин преминава в майчиното мляко и се препоръчва избягването му в периода на лактация).

При възрастни пациенти се препоръчва редукция на дозата и мониториране на състоянието на пациентите, тъй като се наблюдава повишен риск от нежелани ефекти, главно проявяващи се с мравучкане по пръстите, слабост, лесна уморяемост, мускулни болки и други.

Изображения: freepik.com

Още по темата:
  • Лечение при подагра Лечение при подагра
  • Почивка на легло Почивка на легло
  • Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия) Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
  • Лечение при мастит Лечение при мастит
3.8/5 21 оценки

Заболявания, при които се прилага лечението Колхицин

  • Болест на перикарда, неуточнена
  • Дерматитис херпетиформис
  • Други интерстициални белодробни болести с фиброза
  • Подагра
  • Първична билиарна цироза
  • Синдром на Behcet
Всички

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АПЕГРА капсули 175 мг * 50
28.40лв.

АПЕГРА капсули 175 мг * 50

АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЯЛ РАВНЕЦ 10 мл.
21.60лв.

АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЯЛ РАВНЕЦ 10 мл.

БИОХЕРБА ДЯВОЛСКИ НОКЪТ капсули 360 мг * 100
16.90лв.

БИОХЕРБА ДЯВОЛСКИ НОКЪТ капсули 360 мг * 100

БИОХЕРБА ВИШНА капсули 450 мг * 100
16.10лв.

БИОХЕРБА ВИШНА капсули 450 мг * 100

ХЕРБА ФИКС ПОДАГРОФИКС тинктура 100 мл
42.00лв.

ХЕРБА ФИКС ПОДАГРОФИКС тинктура 100 мл

СУОНСЪН СЕМЕНА ОТ ЦЕЛИНА капсули 500 мг * 180
37.60лв. 31.96лв.

СУОНСЪН СЕМЕНА ОТ ЦЕЛИНА капсули 500 мг * 180

ПРОМО

Библиография

https://www.webmd.com/drugs/2/drug-8640/colchicine-oral/details
https://en.wikipedia.org/wiki/Colchicine
https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/colchicine-oral-route/proper-use/drg-20067653
https://www.healthline.com/health/colchicine-oral-tablet
https://www.medicinenet.com/colchicine/article.htm
https://www.rxlist.com/colchicine-drug.htm
https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a682711.html

Коментари към Колхицин

От сайта (8)
Напиши коментар 8 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 19 September 2023 в 15:44

    Бобо

    Къде има опаковки с 0,6 мг, че пишете такива дози.

    Здравейте, благодарим ви са сигнала! Грешката ще коригира своевременно.

  2. Бобо 
    на 17 September 2023 в 20:31

    Къде има опаковки с 0,6 мг, че пишете такива дози.

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 25 July 2022 в 12:19

    Грета

    Здравейте, прекарала съм лека форма на инсулт, от лекарствата получих подагра. Може ли да приемам колхицин

    Здравейте! Колхицин се приема само по лекарска преценка и предписание.

  4. Грета 
    на 24 July 2022 в 21:02

    Здравейте, прекарала съм лека форма на инсулт, от лекарствата получих подагра. Може ли да приемам колхицин

  5. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 22 January 2021 в 19:21

    Катрин

    Здравейте , може ли да се приема с Аспирин 75 мг ?

    Здравейте! Да, би могло.

  6. Катрин 
    на 22 January 2021 в 18:40

    Здравейте , може ли да се приема с Аспирин 75 мг ?

  7. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 19 June 2020 в 18:15

    Силвия Николова

    Ползвах колхицин при пристъп, но напоследък липсва по аптеките. Приемам Синтром и не мога да взимам други болкоуспокояващи. Дайте съвет с какво да го заменя.

    Здравейте! За подходящ заместител е необходимо да се консултирате с лекаря си, който е запознат с Вашето състояние, придружаващи заболявания и терапия.

  8. Силвия Николова 
    на 19 June 2020 в 16:33

    Ползвах колхицин при пристъп, но напоследък липсва по аптеките. Приемам Синтром и не мога да взимам други болкоуспокояващи. Дайте съвет с какво да го заменя.

СТАТИЯТА е свързана към

  • Медикаментозно лечение
  • 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
  • Червена мъртва коприва
  • Домашни средства срещу болка в рамото
  • Болка в петата - причини и домашно лечение
  • Билки и домашни средства за лечение на фарингит
  • Домашни средства и билки срещу болка в гърдите и гръдния кош
  • 13 внезапни здравни проблема след като навършим 50 години
  • Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
  • Кодеин
  • Лечение с алопуринол
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Болка ниско в корема и натиск

преди 1133 дни, 23 часа и 58 мин.

Болка в гърлото и бял налеп на сливиците

преди 1145 дни, 12 часа и 5 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti + nuovi utenti 2025

преди 2 часа и 36 мин.

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti e nuovi 2025

преди 5 часа и 19 мин.

Greatest")} Codice coupon Temu ?[{acy240173}] 100 € di sconto per il primo ordine + spedizione gratuita 2025

преди 5 часа и 24 мин.

!€!Gr??ter!€!»Temu-Gutscheincode {"[acy240173]"} "100€ Rabatt" + 90% Rabatt f?r Erstkunden

преди 5 часа и 29 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Диагностициран с подагра на 35 години: Трябваше да се откажа от всички любими храни Диагностициран с подагра на 35 години: Трябваше да се откажа от всички любими храни

Диагностициран с подагра на 35 години: Трябваше да се откажа от всички любими храни

от 08 дек 2022г. Прочети повече
M08.4 Юношески пауциартикуларен артрит M08.4 Юношески пауциартикуларен артрит

M08.4 Юношески пауциартикуларен артрит

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Хранене при подагра Хранене при подагра

Хранене при подагра

от 25 окт 2022г. Прочети повече
Болкови рецептори (ноцирецептори) Болкови рецептори (ноцирецептори)

Болкови рецептори (ноцирецептори)

от 24 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival