Многоплодна бременност МКБ O30
Многоплодната бременност представлява състояние, при което в организма на бременната жена се развиват два или повече ембриона.
Децата, които се раждат по време на многоплодната бременност се наричат близнаци (бигеними), тризнаци (тригеними) и т.н. В зависимост от броя на близнаците бременността е двуплодна, триплодна, четириплодна.
Многоплодието при човека е рядко биологично явление и се развива под влияние на различни фактори.
Значение имат следните фактори възраст, климат, социално - икономически, етнически, наследствени, медикаментозни, расови.
Честотата на многоплодната бременност е около 0,4 - 1,6 %. Най-висока честота на многоплодната бременност се среща в Нигерия - до 4,5%.
Еднояйчните двойки, тройки се получават най-често в случаите, когато от единия ембрионален зачатък, който се намира в стадий на делене се обособяват две или повече отделни части, всяка от които дава началото на отделен зародиш.
Двуяйчните близнаци се приемат като резултат от оплождането в един овулационен цикъл на повече от една зряла яйцеклетка.
При многоплодна еднояйчна бременност могат да се наблюдават следните близнаци:
- С наличие на отделна плацента, амнион и хорион.
- С наличие на общ хорион и отделен амнион.
- С наличие на общ хорион и амнион.
В зависимост от тези характерни особености близнаците биват:
- Дихориати-диамниоти - два хориона и два амниона (с четири прегради между тях).
- Монохориати - диамниоти - с преграда две амниални обвивки.
- Монохориати-моноамниоти - с общ амнион.
При многоплодна двуяйчна бременност близнаците винаги са дихориати-диамниоти - (два хориона и два амниона) с наличие на четири прегради между тях.
Многоплодието обременява значително организма на жената механично и биологично. Матката се уголемява значително, настъпва повдигане на диафрагмата и сърцето, ограничаване разгръщането на белия дроб, прегъване и притискане на магистралните съдове в коремната и тазовата кухина - причини за развитие на отоци по долните крайници и външните гениталии.
Диагнозата на многоплодната бременност се поставя посредством характерни клинични признаци и чрез образни изследвания(ехография).
Прави впечатление, че матката при ултразвуково и мануално изследване е по-голяма за гестационната възраст.
При напреднала бременност прави впечатление: обиколка на корема над 110 см, опипване на две едри части и на много места дребни части.
Прослушват се детските сърдечни тонове на две места с глуха зона между тях.
В първата половина на бременността - повишено ниво на хорионгонадотропин в урината, а във втората половина - по-голямо количество естриол в серума на бременната.
При ултразвук, който е един от най-сигурните и обективни методи за установяването на многоплодна бременност от най-ранни се установяват повече от един гестационен сак и наличие на ембрионални структури в тях.
Коментари към Многоплодна бременност МКБ O30