Двуплодна бременност МКБ O30.0
Двуплодна бременност представлява бременност, при която в организма на бременната жена се развиват едновременно два плода.
Децата, които се раждат в резултат на двуплодна бременност се наричат близнаци, бигемини. За човека е характерно и нормално износването и раждането на един плод.
Двуплодната бременност представлява състояние, което се дължи на оплождане на две яйцеклетки или при развитието на два ембриона от една оплодена яйцеклетка.
Фактори, които имат значение за развитието на двуплодна бременност са възраст, раса, климат, наследствени, медикаментозни.
Причината за двуплодна бременност:
- Двуплодието може да е свързано с различни хормонални въздействия, при което да се оплодят две яйцеклетки от два сперматозоида. При наличие на двойна матка могат по едно също време да съзреят две или повече яйцеклетки, които могат да бъдат оплодени едновременно.
- Възможно при сливане на женската полова клетка-яйцеклетка и мъжката полова клетка-сперматозоид в определен етап от развитието да настъпи разделяне, при което да се получат два зародиша.
- Изкуствената стимулация на овулацията при ин витро техники е потенциална причина за двуплодие.
- При лечение с кломид се наблюдава в 8 – 10%, а след употреба на екзогенни гонадотропини – в 20 до 40%.
- Наследственото предразположение също играе роля. Появява се по-често по майчина линия.
Двуплодна бременност може да бъде с еднояйчни или двуяйчни близнаци.
Еднояйчните близнаци се получават в резултат на оплождане на яйцеклетки с две или повече ядра, като всяко се свързва с ядрения материал на сперматозоида и се образува зародишев зачатък. Друга възможност за получаване на еднояйчни близнаци е единият ембрионален зачатък в стадий на делене да се обособи в две части, всяка от които да даде началото на зародиш. Ако ембрионалните пластинки са достатъчно отдалечени от друга, се развиват близнаци, ако са разположени близо се развиват сиамски близнаци (свързани с части на тялото си един към друг).
Двуяйчните близнаци се получават, когато има оплождане на две яйцеклети от два сперматозоида.
При двуплодна еднояйчна бременност близнаците могат да бъдат с наличие на отделна плацента, амнион и хорион, наличие на общ хорион и отделен амнион или с наличие на общ хорион и амнион.
В зависимост от това едноячните близнаците могат да бъдат:
- С два хориона и два амниона и наличие на четири прегради между тях.
- С един хорион и два амниона с две прегради между тях.
- С един хорион и един амнион.
Еднояйчните близнаци винаги са от един пол. В случаите, когато са с една плацента може да се сформира анастомоза и да възникне така нареченото трето кръвообращение по Shtaz. В тези случаи вследствие на астомозата единия близнак става донор (хипотрофичен, хиповолемичен), а другия реципиент (плеторичен, хиперволемичен, с големи размери). В тези случаи съществува реален риск за живота на двата плода. Необходимо е често стриктно наблюдение на бременността.
При двуплодна двуяйчна бременност близнаците винаги са два хориона и два амниона с наличие на четири прегради между тях. Те могат да бъдат както с еднакъв, така и с различен пол.
Съотношението на еднояйчни към двуяйчни близнаци е 1:10 до 1:2.
Двуяйчните близнаци се получават при едновременното узряване и овулация на два или повече фоликула в единия яйчник (ovulation uniovularis) или в двата яйчника (ovulatio biovularis). Възможно е да се получат при оплождане на две яицеклетки, узрели в един фоликул (ovulatio unifollicularis).
За диагнозата двуплодна бременност основно значение имат:
Ехография-ултразвуково изследване 5 -6 гестационна седмица -визиализираст се два гестационни сака с ембрионални структури в тях.
Анамнеза и статус (наличие на близнаци в рода, бременност след стимулация, до трети месец големината на матката е като при едноплодна бременност. След това - матката расте „главоломно”- с 1 см седмично, обиколка на корема над 100 см, Fundus uteri е над 40 см, опипват се повече от 2 едри части и на много места дребни части, аускултират се тонове на 2 места с глуха зона между тях. Разлика в сърдечната честота на двата плода).
Диференциална диагноза на двуплодната бременност се прави с:
- Гроздовидна бременност.
- Хидрамнион (наличие на повишено количество околоплодни води в матката).
- Едър плод.
При двуплодна бременност може да се наблюдават по-често тежка анемия, прееклампсия, хиперемезис гравидарум, placenta praevia (патологично акушерско усложнение, при което плацентата е разположена така, че покрива отвътре отвора на маточната шийка или достига близо до него), преждевременно раждане.
Тежко усложнение при двуплодна бременност е смърт на единия близнак.
При двуплодна бременност има опасност от недоносеност на плодовете, асфиксия (задушаване) по време на раждането, акушерски травматизъм, по-висока перинатална смъртност.
Водене на раждането при двуплодна бременност.
Често пъти поради преразтягане на матката родилната дейност е мудна. Веднага след раждането на първия плод се определя положението на втория плод - много често то се променя.
Прослушват се детските сърдечни тонове. Ако те са в норма и плода е в надлъжно положение не трябва раждането да става по-късно от 5-10 мин. след раждането на първия близнак.
След раждането на първият близнак, се установява съкращаване на матката и настъпва смущения във фето-плацентарното кръвообращение.
Счита се, че в резултат на хипоксията (недостатъчното кръвообращение) вторият близнак се ражда винаги в депресия, по-често боледуват и по-често загиват след раждането. Затова ако вторият плод не се роди спонтанно след 5-10 мин след първия плод, при надлъжно разположение се предприема пукане на околоплодния мехур; спонтанното раждане настъпва след 1-2 напъна.
Ако вторият плод е разположен напречно се извършва верзио (обръщане на плода от напречно в надлъжно положение) и мануална екстракция на плода. Като може да се има в предвид и секцио.
С оглед профилактиката на кръвозагубата се прилага венозна инфузия с физиологичен разтвор, рингер, 5 % глюкоза.
Прилагат се и тонизиращи матката стедства и кръвозаместващи разтвори и кръв при преценка на лекаря.
При първескини, при които първи близнак е в седалищно предлежание се предприема Цезарово сечение.
Цезарово сечение се предприема и при всяко неправилно разположение на близнаците независимо от това дали жената е първескиня или не.
Коментари към Двуплодна бременност МКБ O30.0