Метотрексат
Откритият през 1947 година и внедрен в клиничната практика след 1951 година препарат метотрексат, представлява антифолат (антиметаболит на фолиевата киселина).
Първоначално е използван предимно за лечение на остра лимфобластна левкемия в детска възраст, но разширените проучвания показват, че е високо ефективен при различни видове неопластични новообразувания и някои автоимунни заболявания.
Препаратът принадлежи към голямата група на антинеопластичните (противотуморни) медикаменти.
Представлява един от основните представители на подгрупата на антифолатите.
Механизъм на действие
Фолиевата киселина в активната си редуцирана форма е есенциален кофактор на няколко ензима, необходими за синтезата на пуринови бази, тимидин и метионин.
Антинеопластичният агент, подобно на фолиевата киселина, вътреклетъчно се метаболизира до така наречените поли-глутамилирани продукти.
Неговите метаболити се свързват в много висок процент с дихидрофолат редуктазата, която е ключова за синтезата на пуриновите бази, като предизвикват нейното инхибиране.
Така се потиска синтезата на тетрахидрофолат и по индиректен път се блокира синтезата на редица ензими.
Препаратът, в зависимост от състоянието на пациента, се прилага под формата на таблетки за перорална употреба или субстанции за парентерално приложение (интрамускулно, интравенозно, интратекално).
Прилага се по стандартизирани схеми, в оптимална за съответното заболяване доза и интервал на дозиране.
Приложение при неоплазми
Най-често метотрексат се прилага в онкологията, като част от комплексната химиотерапия.
Използва се самостоятелно (по-рядко) или в комбинация с други противотуморни агенти, главно за лечение на следните неоплазми:
- карцином на млечната жлеза
- различни форми на левкемия и лимфоми
- рак на белия дроб
- остеосарком
- новообразувания на пикочния мехур
- при така наречените трофобластни неоплазми
Често се комбинира с циклофосфамид и флуороурацил (при рак на гърдата), с цисплатин и винбластин (при рак на пикочния мехур).
Характеризира се с широк спектър на антинеопластична активност, главно по отношение на неоплазми на хемопоетичните тъкани и тумори с големи размери.
Води до забавяне на прогресията на болестта, подобряване на клиничната симптоматика и общото състояние на пациентите.
Прилаган в по-високи дози и продължително време може да доведе до промяна в нормалните нива на някои от основните лабораторни показатели, поради което се препоръчва редовно проследяване на пациентите и нивата на белите и червените кръвни клетки, креатинина, чернодробните ензими.
При високодозова терапия се препоръчва и допълнителен прием на фолиева киселина, която намалява неговата токсичност, без да повлиява и компрометира противотуморната му активност.
Приложение при автоимунни заболявания
Освен в терапията на различни заболявания с неопластичен произход, метотрексат се използва и при редица автоимунни заболявания, като например:
- ревматоиден артрит
- ювенилен дерматомиозит
- псориазис и псориатичен артрит
- саркоидоза
- лупус еритематодес
- някои форми на васкулит
Показва висока активност и ефективност по отношение на промяната в хода на болестта (притежава болест променящ ефект).
В ниски дози е един от препаратите на първи избор в терапията на ревматоидния артрит.
Трябва да се има предвид, че не всички пациенти отговарят на терапията с този медикамент. При част от тях не се наблюдава промяна в състоянието, при други е необходимо преустановяване на терапията поради изява на тежки нежелани ефекти.
При кожните автоимунни заболявания, например псориазис и някои екземи, препаратът е средство на избор при липса на ефект от приложената до момента терапия и главно при пациенти с тежка форма на болестта.
Приложение в гинекологията
Метотрексат намира приложение и в гинекологията, главно при прекратяване на бременността по медицински показания (в комбинация с мизопростол), извънматочна бременност и при гроздовидна бременност.
Нежелани ефекти
Най-честите нежелани ефекти, наблюдавани по време на терапията, са хепатотоксичност, улцерозен стоматит, левкопения и свързаната с нея склонност към инфекции, гадене, болка в корема, замаяност, повишена уморяемост. След приложение на високи дози е възможно наличие на алергични прояви, обриви по кожата, замаяност.
Тъй като агентът се елиминира основно през отделителната система, при част от пациентите е налице увреждане на бъбреците и развитие на бъбречна недостатъчност.
Медикаментът показва изразена невротоксичност, проявяваща се със загуба на паметта, различни когнитивни увреждания, парези, парализи и други неврологични нарушения.
Лекарствени взаимодействия
Едновременната употреба на този антифолат с други лекарствени средства крие сериозни рискове от нежелани лекарствени взаимодействия.
Така например антибиотиците от групата на пеницилините намаляват неговото елиминиране и съответно повишават риска от развитие на токсични прояви.
Аминогликозидите намаляват резорбирането му и понижават цялостния му ефект.
Комбинирането с други цитостатици и имуносупресори повишава риска от хематологични увреждания, хепатотоксичен и миелотоксичен ефект.
Противопоказания
Метотрексат е противопоказан за употреба по време на бременност (има изразен тератогенен ефект и преминава през плацентарната бариера), кърмене (излъчва се в кърмата и може да предизвика различни алергични прояви) при пациенти с тежки бъбречни или чернодробни заболявания, както и при увреждане на костния мозък.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението Метотрексат
- Артропатичен псориазис (M07.0-M07.3*, M09.0*)
- Булозен пемфигоид
- Дерматополимиозит
- Други видове псориазис
- Други и неуточнени Т-клетъчни лимфоми
- Други уточнени болести на вътрешното ухо
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Медикаментозно лечение
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Псориазис
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Ревматоиден артрит
- Див портокал помага при болки в ставите
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
Коментари към Метотрексат