Първоначално лечение при травми (RICE)
Протоколът RICE за оказване на първа помощ при травми се използва много често в травматологията и спортната медицина. Неговата цел е спазването на няколко прости стъпки, които да помогнат на пострадал от травма, най-вече на опорно-двигателния апарат. Абревиатурата RICE е акроним от английски на Rest, Ice, Compression и Elevation, което на български език означава: Покой, Лед, Компресия и Повдигане.
При какви случаи може да се използва
RICE е основен метод на лечение при:
- Наранявания (травми) на меките тъкани - мускули, сухожилия и връзков апарат
- Прилага се като първа помощ, т.е веднага след травмата.
Целта е да се намали възпалителния отговор, болката и вътрешното кървене (образуване на по-дълбоки хематоми).
Какво включва първоначалното лечение при травми
Rest (Покой) – това е ключова част от възстановяването. Необходимо е незабавно прекратяване на натоварването (тренировките при спортисти) до тогава, докато състоянието на травмата позволи да се продължи. Без покой на засегната област, възстановяването е не само по–трудно, но и по-бавно и обикновено води до влошаване на състоянието (задълбочаване на възпалението и болката). Ако натоварванията продължават, съществува риск травмата от остра да премине в хронична. Обикновено покоят продължава до момента, в който пациента е способен да движи крайника без болка и с възстановен обем на движенията. Имобилизация (обездвижване) на крайника се налага в някои случаи, затова е необходима консултация с травматолог.
Ice (Терапия с лед) – има изключително добри ефекти:
- Намалява (потиска) възпалителния отговор и болката;
- Прилагането на лед върху болното място води до вазоконстрикция (свиване) на кръвоносните съдове, намаление на отока и кръвоизлива;
Препоръчва се терапията с лед да продължи до 24-48ч. след травмата. Нараненото място се третира с лед на всеки 1-2 часа по 15-20 мин. като се препоръчва ледът да се постави в кърпа преди да го наложите върху болното място. Целта е да се избегне исхемия и измръзване на кожата. Превишаването на препоръчителното време за прилагане на лед може да бъде вредно, тъй като притока на кръв ще бъде твърде намален, за да позволи доставката на хранителни вещества и отстраняване на токсините.
Compression (Компресия) – има за цел намаляване на отока, предизвикан от възпалителния процес.
Въпреки че, понякога отока е неизбежен, твърде големия оток води до значителна загуба на функцията, прекомерна болка и ограничаване на кръвоснабдяването. Превръзката се прави според познатите медицински правила. За предпочитане е еластична превръзка. Твърде стегнатата превръзка води до намаляване притока на кръв и последваща опасност от исхемия. Ето защо, превръзката трябва да бъде плътно прилепнала, но и леко хлабава, така че да позволява добро кръвоснабдяване и свободно движение на мускулите при съкращение.
Elevation (Повдигане) – има за цел да намали отока като се подобри венозното кръвообращение (стичане на венозна кръв към системната циркулация). Необходимо е да поставите крайника на високо – над нивото на сърцето. Така се подобрява лимфният дренаж и се намалява венозния застой.
Медикаментозно лечение и лекарства при травми
RICE методът се използва най-често при остри травми и в спортната медицина. Заедно с RICE метода лечението продължава с медикаменти, които също повлияват болката и отока и спомагат за възстановяването на засегнатите тъкани.
Най-често използваните групи лекарства са:
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) – Ibuprofen, Ketoprofen Naproxen, Indometacin, Acetylsalicylic acid и др.
- Аналгетици – Metamizole sodium (Analgin), Paracetamol, Fentanyl и др.
- Кортикостероиди – Hydrocortisone, Prednisolone, Betamethasonе и др.
Те се прилагат под формата на: таблети (за пиене през устата), инжекционни разтвори (мускулно/вътре или около ставно), различни видове мазила (външно). В зависимост от тежестта на травмата се прави и избора на лекарства.
При по-леки травми средство на пръв избор са: кремове, унгвенти и масла. Те действат локално в областта на самата контузия и имат по-малко странични ефекти. Следователно употребата на инжекционни и перорални препарати е желателно да се избягва, когато това е възможно.
За още по-добър ефект и по-бързо възстановяване към до тук приложеното лечение може да се назначат и физиотерапевтични процедури (лечение с магнити, електролечение, ултразвук), кинезитерапия (физически упражнения), масаж, стречинг (пасивно разтягане на мускулатурата).
Заглавно изображние: spotwiki.to
Заболявания, при които се прилага лечението Първоначално лечение при травми (RICE)
- Вътреставни увреждания на колянната става
- Изкълчване, навяхване и разтягане на ставите и ставните връзки на ниво глезен и стъпало
- Изкълчване, навяхване и разтягане на неуточнена област от тялото
- Изкълчване, навяхване и разтягане на ставите и ставните връзки на коляното
- Ставен излив
- Тендинит на ахилесовото сухожилие
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАК ДЕЙВИД ЛЕНТА С ТОРБА ЗА ЛЕД 28 см. 203
ВАРИТЕКС НАКИТНИК С ВЪЗМОЖНОСТ ЗА РЕГУЛИРАНЕ НА КОМПРЕСИЯТА 882
ВАРИТЕКС ЕЛАСТИЧНА ОРТЕЗА ЗА ПРАСЕЦ SOFTSPORT 723
ТЕНДИВАЛ МАКС емулгел 200 мл
ЧАМОС МОДЕЛИРАЩА СТЯГАЩА МАСКА ИДЕАЛЕН КОНТУР СРЕЩУ ДВОЙНА БРАДИЧКА И ПУХКАВИ БУЗИ 12 мл
ТАККО РЕЛАКС ШПОРА ЗА ПОВДИГАНЕ НА ПЕТАТА 626
СТАТИЯТА е свързана към
- Възстановителни процедури
- Лечение на синузит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Лечение при краста
- Лечение при панкреатит
- Народна медицина при травма на ахилесовото сухожилие
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
- Лечение при ларингит
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
Коментари към Първоначално лечение при травми (RICE)