Гестационна (предизвикана от бременността) хипертония без масивна протеинурия МКБ O13
Гестационна (предизвикана от бременността) хипертония без масивна протеинурия представлява състояние на повишено кръвно налягане и протеинурия у бременните жени, които преди настъпването на бременността не са имали повишено кръвно налягане.
Хипертонията е най-тежкия и най-характерния симптом на прееклампсията.
Артериалното кръвно налягане трябва да се измерва в легнало ляво странично положение след 10-минутен покой в леглото, на дясната ръка.
За максимална граница на систоличното налягане се приема 140 mmHg, за диастоличното - 90 mmHg.
Релативното повишаване на артериалното кръвно налягане през бременността с повече от 30 mmHg за систоличното и повече от 15 mmHg за диастоличното, независимо че не надхвърля нормативните стойности за бременна жена, също се отчита като патологично.
Диастоличната хипертония е израз на повишена периферна съдова съпротива, в резултат на която страда кръвооросяването на тъканите и се развива тъканна хипоксия.
Нискорискови са пациентките с есенциална хипертония 140-160/90-110 mmHg, нормална ЕКГ, ехокардиография без хипертрофия на лявата камера и без протеинурия.
Физиологичната протеинурия (наличие на белтък в урината) при бременните не надминава 0.3 г/литър в 24 часова урина, а състояния, при които е налице наличие на белтък в урината повече от 0,3 г/литър се нарича масивна протеинурия.
Състояние, при което бременна жена е с хипертония без масивна протеинурия се нарича гестационна (предизвикана от бременността) хипертония без масивна протеинурия.
Високорискови са пациентките с органни увреждания, лявокамерна хипертрофия, ЕКГ - критерии за левокамерно обременяване и най-вече с микро- и макроалбуминурия.
Лечение на гестационната (предизвикана от бременността) хипертония без масивна протеинурия.
Лечението при бременни жени в състояние на гестационна хипертония без масивна протеинурия се свежда до диетичен режим и медикаментозна терапия, обикновено след 27 гестационна седмица.
В първи/втори триместър при строг диетичен режим нуждата от медикаментозна терапия нерядко изчезва дори при пациентки на предшестваща медикаментозна терапия поради намалението на периферното съдово съпротивление.
Главните усилия при токсикозния синдром при бременните жени трябва да бъдат насочвани към хипертонията. Хипотензивната терапия премахва периферната вазоконстрикция, подобрява кръвооросяването на бъбреците, мозъка, матката.
Тя не цели непременно да нормализира кръвното налягане. Напротив, много съвременни автори при хипертония 160/100 mmHg не предприемат веднага медикаментозно хипотензивно лечение.
Медикаментозното лечение при гестационната (предизвикана от бременността) хипертония без масивна протеинурия се провежда с метилдопа, бета-блокери, калциеви антагонисти. Медикамент на първи избор при артериална хипертония на бременни е метилдопа.
Много добро приложение имат и бета-блокерите в по-късни етапи на бременността по преценка на лекаря. Не се прилагат АСЕ-инхибиторите.
Хипотензивното лечение не бива да бъде самоцел. Бързото намаляване на хипертонията влошава кръвооросяването на тъканните и поставя плода в неблагоприятна ситуация.
Профилактика на гестационната (предизвикана от бременността) хипертония без масивна протеинурия.
Редица медико - статистически проучвания показват, че организационното усъвършенстване на диспансерното наблюдение на бременните жени (женските консултации) намалява абсолютния брой на токсикозните синдроми и броя на тежките случаи.
Коментари към Гестационна (предизвикана от бременността) хипертония без масивна протеинурия МКБ O13