Агорафобия МКБ F40.0
Агорафобията е тревожно разстройство, характеризиращо се със симптоми на тревожност в ситуации, в които човек възприема средата като опасна, без лесен начин да избяга. Тези ситуации могат да се случат на открити пространства, обществен транспорт, търговски центрове и навсякъде извън дома. Състоянието води до паническа атака. Обикновено засегнатите се стремят да избегнат повторно изживяване на същото място, затова и при тежки случаи хората могат да станат напълно неспособни да напуснат домовете си.
Счита се, че агорафобията се дължи на комбинация от генетични и екологични фактори. Често пъти протича породено от стресови или травматични събития като смъртта на родител или други силно отрицателни ситуации. Други състояния, които могат да предизвикат подобни симптоми, включват тревожност от раздяла, посттравматично стресово разстройство и голямо депресивно разстройство. Засегнатите са изложени на по-висок риск от депресия и разстройство на употребата на вещества.
Изследванията са открили връзка между агорафобия и трудностите с пространствената ориентация. Индивидите без агорафобия са в състояние да поддържат баланс чрез комбиниране на информация от вестибуларната и тяхната зрителна система. Определен брой агорафобии имат слаба вестибуларна функция и следователно разчитат повече на визуални или тактилни сигнали. Те могат да станат дезориентирани, когато визуалните знаци са оскъдни (като в широко отворени пространства) или претоварени (както при тълпи). По същия начин те могат да бъдат объркани от наклонени или неправилни повърхности. В изследване с виртуално представяне на реалността, агорафобиите показаха нарушена обработка на променящите се аудиовизуални данни в сравнение с ненатрапващите субекти.
Хроничната употреба на лекарства за сън, като бензодиазепини, е свързана с появата на агорафобия. При някои пациенти, които са развили агорафобия по време на бензодиазепинова зависимост, симптомите намаляват през първата година от прекъсването на приема им.
По подобен начин, нарушенията при употребата на алкохол са свързани с паника с или без агорафобия. Това може да се дължи на дългосрочните последици от злоупотребата с алкохол, което води до изкривяване на химичния състав в мозъка. Пушенето на тютюн също е свързано с развитието и появата на агорафобия, често с паническо разстройство, не е сигурно как тютюнопушенето води до тревожност — паника със или без симптоми на агорафобия, но директните ефекти на никотиновата зависимост или въздействието на тютюневия дим върху дишането са предложени като възможни причини.
В социалните науки се наблюдава клинично отклонение в изследванията на агорафобията. Клоновете на социалните науки, особено географията, все повече се включват в изучаването на проблема. Един такъв подход свързва развитието на агорафобията с урбанизацията. Тя води до развитие и разширяване на публичното пространство, от една страна, и ограничаване на личното пространство от друга, като по този начин създава в съзнанието на склонните към агорафобия хора напрегнато състояние.
Агорафобията засяга около 1,7% от възрастните. Жените са засегнати около два пъти по-често от мъжете. Състоянието често се отключва в ранна зряла възраст и става по-рядко срещано в напреднала. То е рядко при деца.
Агорафобията е състояние, при което страдащите стават необичайно притеснени в непозната среда или когато възприемат, че имат слаб контрол. Зоните на тази тревожност могат да включват широко отворени пространства, тълпи (социална тревожност) или пътуване (дори на къси разстояния). През повечето време болните избягват тези райони и остават в уюта на своето сигурно убежище, обикновено това е домът им.
Агорафобията също се определя като "страх, понякога ужасяващ, при хора, които са преживели един или повече пристъпи на паника". В тези случаи страдащият се страхува от определено място, защото вече е преживял пристъп там в миналото. Страхувайки се от появата на друга паническа атака, страдащият е напрегнат или дори избягва конкретното място. Някои отказват да напуснат домовете си дори при спешна медицинска помощ, защото страхът да бъдат извън зоните на комфорт е твърде голям.
Понякога страдащите могат да се скрият на далечни разстояния, за да избегнат местата, където са изпитали началото на паническата атака. Агорафобията, както е описано по този начин, всъщност е професионален преглед на симптомите при поставяне на диагноза за паническо разстройство. Други синдроми като обсесивно-компулсивно разстройство или посттравматично стресово разстройство могат също да причинят агорафобия. По същество, всеки ирационален страх, който не позволява на човек да излезе навън, може да причини синдрома.
Хората с агорафобия също страдат от временно разстройство с тревожност за раздяла, когато някои други лица от домакинството се отклоняват временно от отговорностите си като родител или съпруг, или когато агорафобикът е оставен сам вкъщи. Такива временни състояния могат да доведат до увеличаване на тревожност или паническа атака или до чувство за необходимост да се отдръпнат от семейство и приятели. Хората с агорафобия понякога се страхуват да чакат отвън за дълги периоди от време. Това състояние може да се нарече макрофобия.
Пациентите с агорафобия е възможно да изпитат внезапни пристъпи на паника, когато пътуват до места, където се страхуват, че не подлежат на контрол, трудно биха могли да получат помощ или ще се изложат. По време на паническа атака, епинефринът се освобождава в големи количества, предизвиквайки естествена защитна реакция на организма. Пристъпът на паника обикновено има рязко начало, изграждайки се до максимална интензивност в рамките на 10 до 15 минути и рядко продължава по-дълго от 30 минути.
Симптомите на паническа атака включват:
- сърцебиене
- тахикардия (ускорена сърдечна честота)
- изпотяване
- треперене
- гадене
- повръщане
- замаяност
- стягане в гърлото
- задух
- страх от смърт
- загуба на контрол над емоциите и поведението
Агорафобията обикновено се диагностицира, когато симптомите са по-тежки от паническото разстройство, но също така не отговарят на критериите за други тревожни разстройства като депресия.
Без лечение е невъзможно агорафобията да изчезне. То се провежда обикновено с медикаменти и психотерапия. Изчезването на остатъчното и субклиничното явление на агорафобия, а не само на пристъпите на паника, трябва да бъде целта на терапията . Много пациенти могат да се справят по-лесно, ако са в компанията на близък, на когото могат да разчитат. Пациентите трябва да останат стриктни към лечението, защото ако го прекъснат преждевременно, фобийният отговор няма да намалее и може дори да се увеличи.
Психологическите терапии, като когнитивно-поведенческа, в комбинация с фармацевтични лечения са като цяло по-ефективни, отколкото леченията, включващи само едното или само другото. Техники за релаксация често са полезни умения за развилите агорафобия, тъй като могат да бъдат използвани за спиране или предотвратяване на симптоми на тревожност и паника.
Антидепресантите, които най-често се използват за лечение на тревожни разстройства, са предимно селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин. Бензодиазепини и трициклични антидепресанти също се предписват понякога.
Бензодиазепините, лекарствата против тревожност, като Alprazolam и Clonazepine, се използват за лечение на тревожност и могат също да помогнат за контролиране на симптомите на паническа атака. Ако се приемат твърде дълго обаче, могат да причинят зависимост. Лечението с бензодиазепини не трябва да надвишава 4 седмици. Страничните ефекти включват:
- объркване
- сънливост
- замаяност
- загуба на баланс
- загуба на паметта
Много хора с тревожни разстройства се възползват от присъединяването си към група за самопомощ или подкрепа. Споделянето на проблеми и постижения с други, както и споделянето на различни възможности за самопомощ, са стандартни дейности в тези групи. По-специално, техниките за контрол на стреса и различните видове медитативни практики могат да помогнат на хората с тревожни разстройства да се успокоят и да подобрят ефектите от терапията.
Агорафобията може значително да ограничи дейностите на живота. Без лечение, някои хора стават зависими от дома си години наред. Не посещават семейството и приятелите си, не ходят на училище или на работа, не участват в други нормални ежедневни дейности. Агорафобията може да доведе до усложнения като:
- депресия
- злоупотреба с алкохол или наркотици
- други тревожни разстройства
Няма сигурен начин да се предотврати агорафобия. Въпреки това тревожността има тенденция да се увеличава, колкото повече човек избягва ситуации, от които се страхува. С цел да се справи по-добре в грижите за себе си, човек с агорафобия може да обърне внимание на следните съвети:
- Придържане към плана за лечение. Лекарствата се приемат според указанията им.
- Не е необходимо да бъдат избягвани опасни ситуации. За болния е трудно да отиде на места или да бъдете в ситуации, които го карат да се чувства неудобно или да предизвикват симптоми на тревожност. Но посещението на все повече и повече подобни места може да ги направи по-малко плашещи и постепенно да спрат да предизвикат безпокойство.
- Успокояващи занимания. Медитацията, йога, масаж и визуализация са прости техники за релаксация, които също могат да помогнат. Ако човек се упражнява в тези методи когато е спокоен и успее да ги усвои, то за някои от пациентите е добре приложимо в ситуации на афект от агорафобията.
- Избягване на алкохол и наркотиците. Също така е добре да се избягва и кофеина. Тези вещества могат да влошат симптомите на паника или тревожност.
- Начин на живот. Получаването на достатъчно сън, поддържането на физическа активност всеки ден и храненето със здравословна диета, включително много зеленчуци и плодове, биха облекчили симптомите.
- Присъединяване към група за подкрепа. Групите за подкрепа на хора с тревожни разстройства могат да помогнат на болния да свържете с други хора, изправени пред сходни предизвикателства и да обменят опит.
Симптоми и признаци при Агорафобия МКБ F40.0
- Недостиг на въздух
- Учестена сърдечна дейност (тахикардия)
- Тревожност
- Треперене, тремор
- Треперене
- Страх
Лечение на Агорафобия МКБ F40.0
- Дихателни упражнения
- Когнитивно-поведенческа терапия
- Лечение с циталопрам
- Лечение със сертралин
- МАО-инхибитори
- Медикаменти
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
СЕРОПРАМ таблетки 20 мг * 28
ЕСЦИТИЛ таблетки 20 мг * 28 ЕГИС
СЕРОКСАТ таблетки 20 мг * 30
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА РЕШИТЕЛНОСТ 20 мл.
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Agoraphobia
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/agoraphobia/symptoms-causes/syc-20355987
https://www.psycom.net/agoraphobia/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/162169.php
Коментари към Агорафобия МКБ F40.0