Медикаменти
Милиони хора в световен мащаб ежедневно се доверяват на различни по вид медикаменти за лечение на подлежащи заболявания и увреждания, за предпазване от развитие на болести (за профилактика) или за симптоматично повлияване на временни неразположения.
Правилната употреба на подходящите лекарства в най-удачната лекарствена форма (хапчета, мазила, инжекции, пластири и други) води до постигане на желаните ефекти на фона на минимални рискове от поява на различни по вид и тежест странични ефекти, свързани с приеманите лекарства.
Много от лекарствата са достъпни без рецепта (свободен достъп), което може да изложи пациентите на известни рискове при липса на предварителна консултация с лекуващия лекар и/или фармацевт, тъй като неправомерната употреба и комбиниране на различни лекарства (помежду им, с различни добавки, билки, хомеопатични препарати, алкохол, забранени субстанции, храни) може да доведе до промени в основния ефект на лекарствата, повишава рисковете от изява на нежелани ефекти и създава опасност от изява на различни по вид нежелани лекарствени взаимодействия.
Забелязва се тревожна тенденция към повишаване употребата на различни по вид медикаменти през последното десетилетие, като все повече хора считат за напълно безопасно и безвредно ежедневното приемане на няколко различни вида препарати за облекчаване на проявите, вместо да посетят своя лекар, който да изясни причините за тези прояви и да назначи целенасочено лечение.
Злоупотребата с обезболяващи, препарати за подобряване на храносмилането или облекчаване на някои стомашни проблеми (най-често киселини, запек, диария), прекомерната употреба на препарати против настинка, както и безразборния прием на антибиотици е причина за развитие на многопосочни промени в организма (липса на ефективност от използваните препарати, увреждане на други органи, алергични прояви, нежелани взаимодействия и други).
Медикаменти: употреба, ползи
Различните лекарства практически се използват в терапията на всяко едно заболяване в даден етап от неговото протичане.
При някои болести (например затлъстяване, диабет, метаболитен синдром и други) често първите мерки включват лайфстайл лечение (ограничаване на вредните навици, подобряване на диетата, увеличаване на физическата активност), но при липса на ефект от тези мерки се налага преминаване към медикаментозно лечение.
Лекарствена терапия се назначава при заболявания с всевъзможна етиология, като например инфекциозни, автоимунни, неопластични, ендокринни, хормонални и други. В зависимост от вида на болестта са разработени и различни групи медикаменти (антибиотици, имуносупресивни лекарства, синтетични хормони, аналгетици и други) с цел оптимално повлияване на конкретното заболяване.
Най-общо медикаментите са средства, които се използват, както за лечение (етиологично, симптоматично, поддържащо), за профилактика (предпазване от конкретно заболяване), но също и за диагностични цели (например използването на радиоактивен йод за диагностика на заболявания на щитовидната жлеза) и за промяна на някои физиологични показатели (например употребата на контрацептиви за предпазване от нежелана бременност, употребата на анаболни стероиди за повишаване на мускулната маса и редица други).
Всеки медикамент е създаден в удобна за приложение от пациентите и съхранение лекарствена форма. Налични са форми за бързо овладяване на остри състояния (за парентерално приложение, включващо най-често интравенозна инфузия, интрамускулна или подкожна апликация), за локално нанасяне (всички мазила, предназначени за кожата и лигавиците), за инхалаторна употреба (за постигане на оптимални резултати при респираторни заболявания), вътреставна апликация, вагинално приложение и други.
Най-разпространена и удобна форма за приложение на лекарствата е пероралната, като са разработени многобройни видове таблетки (с или без филмово покритие, стомашно-устойчиви, със забавено действие, за приложение под езика), капсули, прахове за разтваряне във вода или директен прием и други.
Целта на многобройните видове лекарствени форми е задоволяване на потребностите на отделните групи пациенти (кърмачета, малки деца, подрастващи, възрастни лица, пациенти с различни подлежащи заболявания, които могат да затруднят например пероралния прием и други).
Полезна и подробна информация по темата може да намерите на:
Конкретният медикамент, видът на лекарствената форма, индивидуалната доза и продължителност на прием се определят, назначават и контролират от лекуващия лекар с цел оптимизиране на лечението и намаляване на рисковете, които лекарствената терапия носи след себе си.
Медикаменти: рискове, нежелани (странични) реакции, противопоказания
Неправомерната употреба, неподходящата доза или честота на прием, нецелесъобразната комбинация между лекарствата, както и редица особености в отделните пациенти (генетична конституция, вредни навици, алергии, хранителен режим, подлежащи заболявания и други) могат да окажат влияние върху безопасността на използваните медикаменти.
Всеки един медикамент крие риск от поява на странични (нежелани) ефекти, които се различават при отделните пациенти. В някои случаи страничните ефекти са предвидими (и дори очаквани), в други са израз на рядко проявена реакция и налагат промяна в терапевтичния план.
Едни от най-често наблюдаваните в клиничната практика странични ефекти в резултат от употребата на различни лекарства включват:
- стомашно-чревни оплаквания: това са най-честите нежелани прояви при прием на лекарства през устата, като варират в изключително широки граници и могат да включват гадене, повръщане, диария, запек, болки в корема, спазми, повишено образуване на газове, дисбактериоза (промяна в чревната флора) и други
- кожни промени: възможни са сърбеж, обрив (локализиран в една област или генерализиран с обхващане на цялото тяло), зачервяване и други
- неврологична симптоматика: главоболие, промени в сетивността, когнитивен спад (нарушена концентрация, забавен мисловен процес, нарушено внимание), зрителни нарушения, слабост, замайване, световъртеж и други
- алергични прояви: задух, затруднено дишане, подуване на езика, устните и лицето, уртикария, загуба на съзнание
- други: болки в мускулите, болки в ставите, слабост, лесна уморяемост, шум в ушите и други
В редки случаи се наблюдава развитие на сериозни странични ефекти, свързани с тежко засягане на хемопоезата, коагулацията, централната нервна система, ендокринните функции, метаболизма и други.
За намаляване рисковете от поява на странични ефекти се препоръчва предварителен разпит, преглед (при нужда и назначаване на съответните изследвания) за установяване на налични противопоказания за прием на конкретния медикамент.
Така например много препарати са противопоказани или се прилагат с повишено внимание при пациенти с бъбречни (нарушено е елиминирането на лекарствата), чернодробни (нарушено е обезвреждането на медикаментите), ендокринни, метаболитни, хормонални, автоимунни и други заболявания, тъй като последните могат да се влошат значително от употребата на определени медикаменти.
С повишено внимание се подхожда при малки деца, възрастни пациенти, бременни жени, кърмачки.
Едновременната употреба на повече от два различни медикамента следва да се консултира предварително с лекуващия лекар за намаляване рисковете от поява на нежелани лекарствени взаимодействия.
При някои лекарства се подхожда с повишено внимание и при едновременна употреба с някои билки, лечебни растения, витамини, минерали, както и храни във връзка с риск от промени в активността им.
Полезна и подробна информация може да намерите на:
Полезни съвети за оптимално приложение на медикаментите
Има някои лесни за спазване и изпълнение съвети и насоки, при спазването на които може да очаквате желаните ефекти от приеманите медикаменти с минимален риск от поява на сериозни нежелани реакции, а именно:
- винаги се консултирайте с вашия лекар преди употребата на лекарства, включително и със свободен достъп: баналното главоболие може да се дължи на проблеми с очите, нарушеното храносмилане може да е в резултат от недостиг на витамини или промени в киселинността, а за лечение на сезонните инфекции не е препоръчително назначаването на самолечение поради риск от влошаване на състоянието и развитие на различни по вид усложнения
- винаги обръщайте внимание на листовката: листовките, предоставени от производителите, не са просто притурка към лекарствата, а са важна част за осигуряване на нормален прием. Там ще откриете някои особености в приема (прием преди или след храна, необходимост от прием с повече течности и други), както и възможните рискове при комбиниране с други медикаменти
- винаги приемайте медикаментите, съгласно препоръките на вашия лекар или фармацевт: в случай, че изрично са ви обърнали внимание да не приемате лекарството с определени храни и напитки (например кофеин, млечни продукти) и в определен период (след храна, преди сън), не предприемайте самоволна промяна, тъй като това може да повлияе върху ефективността на препарата
- задължително уведомете вашия лекар при поява на странични ефекти: появата на странични ефекти и нежелани реакции в някои случаи е очаквано явление (за което вероятно ще бъдете предупредени предварително), но в някои случаи може да е сигнал за сериозен проблем и налага преустановяване на терапията и смяна на използвания медикамент
- не се притеснявайте да попитате при неясноти: в случай, че не сте сигурни за съвместимостта на лекарства, които приемате (помежду им, с добавки, с храни) не се притеснявайте да попитате вашия лекар или личен фармацевт
Свободният достъп до разностранни медикаменти е причина много хора да избягват посещението при лекаря, но не забравяйте, че самолечението крие сериозни рискове.
Вашият лекар най-добре познава особеностите в здравословното ви състояние, придружаващи заболявания, алергии, приемани лекарства и може да ви даде най-добър съвет относно необходимостта и ползите (и рисковете) от прием на определени лекарства.
Заболявания, при които се прилага лечението Медикаменти
- Myasthenia gravis
- Агорафобия
- Адреногенитално разстройство, неуточнено
- Акромегалия и хипофизарен гигантизъм
- Артрози
- Артропатичен псориазис (M07.0-M07.3*, M09.0*)
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ВСИЧКИ ВИДОВЕ РАК - Д-Р ХУЛДА КЛАРК ДР. БИОМАСТЕР
ЛЕЧИТЕЛЯТ МЕДИУМ - АНТЪНИ УИЛЯМ - ХЕРМЕС
ХРОНИЧНИ И ЧЕСТО РЕЦИДИВИРАЩИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ЧАСТ 1 - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
ХРОНИЧНИ И ЧЕСТО РЕЦИДИВИРАЩИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ЧАСТ 2 - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
ТОНУС ЕЛАСТ КОМПРЕСИОНЕН РЪКАВ ЕЛАСТИЧЕН КЛАС 2 С РЪКАВИЦА С ПРЕЗРАМКА 0403-02
ЙОГУРТ ПРОБИОТИЧЕН РЕВИТАЛИЗИРАЩ ШАМПОАН ПРОТИВ КОСОПАД КОНЦЕНТРАТ УРЕЯ 8% С НАТУРАЛНО РОЗОВО МАСЛО 200 мл.
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Medication
https://www.medicinenet.com/medications/article.htm
https://www.nationalasthma.org.au/understanding-asthma/using-your-medicines-correctly
https://www.canada.ca/en/health-canada/services/drugs-medical-devices/using-medications-safely.html
https://www.who.int/medicines/areas/rational_use/en/
https://www.sahealth.sa.gov.au/wps/wcm/connect/public+content/sa+health+internet/healthy+living/is+your+health+at+risk/the+risks+of+using+drugs
https://www.msdmanuals.com/home/drugs/adverse-drug-reactions/benefits-versus-risks-of-drugs
https://bemedwise.org/medication-safety/medication-side-effects
СТАТИЯТА е свързана към
- Медикаментозно лечение
- Лечение на синузит
- СПЕЦИФИЧНИЯТ ВКУС В УСТАТА МОЖЕ ДА Е ПРИЗНАК НА СКРИТО ЗАБОЛЯВАНЕ
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Лечение при панкреатит
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
- Лечение при краста
Коментари към Медикаменти