Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Разстройства на други ендокринни жлези Хиперфункция на хипофизата Акромегалия и хипофизарен гигантизъм

Акромегалия и хипофизарен гигантизъм МКБ E22.0

от 07 май 2013г.
Акромегалия и хипофизарен гигантизъм МКБ E22.0 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Изследвания
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Изследвания
Продукти
Коментари
Свързаност

Акромегалия и хипофизарен гигантизъм, представлява болестно състояние, което се характеризира с повишена секреция на соматотропния хормон (STH).

Най-честата етиология на Акромегалията е еозинофилен аденом на хипофизата. Посочва се също и хиперплазия на еозинофилните клетки на предната хипофиза.

Основният патогенетичен механизъм на акромегалията се смята силният анаболен ефект на соматотропния хормон, в резултат на което се повишава масата на всички органи и тъкани. STH стимулира и инсулиновата секреция, поради което при болните от акромегалия може да се развие метахипофизарен захарен диабет в резултат на изчерпани инсулинови резерви.

Болните с акромегалия често се оплакват от зрителни и церебрални нарушения, което се дължи на факта, че хипофизния аденом притиска различни зрителни и церебрални центрове. Трябва да се разграничават понятията акромегалия и хипофизарен гигантизъм.

При хипофизарния гигантизъм патологичния процес настъпва до и по време на пубертета като се характеризира с пропорционално нарастване на органите (висок ръст над 2 метра). При Акромегалия патологията се изявява в по-късни години на човешкия живот и се характеризира с несъразмерно уголемяване и нарастване на различни части на тялото, предимно крайниците и главата.

Болестта се наблюдава най-често в периода между 20 и 40 години. Честотата на акромегалията при мъже и жени е еднаква. Заболяването започва постепенно и незабелязано.

Пациентът не забелязва как в определен период от време се променят крайниците му, лицевите кости, кожата. Наблюдава се и уголемяване на вътрешните органи. Появяват се гънки в окципиталната област, а също така и усилено окосмяване (hypertrichosis). Увеличава се мастната и потна секреция. Най-честите оплаквания са мускулна слабост, отесняване на ръкавици, обувки и шапки в резултат на увеличаването на размера на ръцете, краката и главата. Лицето на болните с акромегалия е много характерно. То е с увеличен нос и подчертани скули и с уголемена долна челюст (прогнатия).

Също така са уголемени устните, ушните миди и езика. Езикът е голям и върху него се виждат отпечатъци от зъби поради това, че трудно се побира в устната кухина. Появява се диастема патологика изразяваща се в разреждане на зъбите. Променя се гласът, който става дрезгав. По-рядко срещана находка са артрозните изменения на ставите, остеофити, полова слабост при мъжете (impotentio coeundi). При акромегалиците много често се откриват аденоми на щитовидна, паращитовидна жлези и панкреас. Увреждането на тези органи довежда до още по-богата клинична симптоматика дължаща се на хипотиреоидизъм, хипокортицизъм, както и манифестен диабет. Независимо от наличната хипертрофия на половия орган болните с акромегалия са с изявена полова слабост поради налична хипофункция на периферни ендокринни жлези.

Основно значение за диагнозата акромегалия и хипофизарен гигантизъм имат клиничната картина, повишени серумни нива STH, повишен серумен фосфор, образни изследвания като рентгенография.

Лечението цели да се подтисне на секрецията на STH и да се понижат серумните му нива, отстраняване на етиологичния причинител (намример ако е туморна маса), борба и профилактика с усложненията на акромегалията.

Лечебни подходи биват хирургично отстраняване на хипофизарния аденом (трансфеноидална аденомектомия), лъчелечение, изразяващо се в телегаматерапия и медикаментозно лечение (допаминови агонисти, синтетични аналози на соматостатина както и медикаменти , повлияващи aртериалната хипертония и други усложнения на акромегалията).

2.6/5 8 оценки

Симптоми и признаци при Акромегалия и хипофизарен гигантизъм МКБ E22.0

  • Главоболие
  • Умора
  • Усещане за отпадналост
  • Увеличен черен дроб
  • Симптоми на сърцето
  • Увеличение на далака
Всички

Лечение на Акромегалия и хипофизарен гигантизъм МКБ E22.0

  • Бромокриптин
  • Лъчева терапия
  • Медикаменти
  • Хирургично отстраняване
  • Хирургия: видове и показания за приложение

Изследвания и тестове при Акромегалия и хипофизарен гигантизъм МКБ E22.0

  • Изследване на кръвни групи
  • Компютърна томография (КТ)
  • Орален глюкозотолерантен тест (ОГТТ)
  • Ядрено-магнитен резонанс, ЯМР

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

САНДОСТАТИН ампула 0.1 мг / мл 1 мл
3.90лв.

САНДОСТАТИН ампула 0.1 мг / мл 1 мл

БРОМОКРИПТИН таблетки 2.5 мг * 30
7.67лв.

БРОМОКРИПТИН таблетки 2.5 мг * 30

БРОМОКРИПТИН таблетки 2.5 мг * 30
7.68лв.

БРОМОКРИПТИН таблетки 2.5 мг * 30

Коментари към Акромегалия и хипофизарен гигантизъм МКБ E22.0

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Акромегалия и хипофизарен гигантизъм МКБ E22.0
    www.framar.bg 
    на 02 March 2021 в 04:38
    Коментирайте "Акромегалия и хипофизарен гигантизъм МКБ E22.0"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Хипофизна жлеза

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах