Изкуствени сълзи
Редица фактори от околната среда, както и някои заболявания и приемани лекарства, могат да окажат въздействие върху оптималното функциониране на зрителния анализатор.
Изсушаването на очната лигавица, по-известно като синдром на сухо око, е изключително често срещано състояние, причините за което са многобройни.
Сред водещите провокиращи сухото око фактори се включват индустриализацията и замърсяването на околната среда (повишени количества фини прахови частици), прекарването на много часове пред монитора на компютъра (или телевизора), атмосферните условия (пребиваване в райони със сух и горещ климат, силен вятър), някои заболявания на очите, както и вследствие употребата на някои лекарства (част от арсенала възможни странични ефекти).
Засягат се предимно лицата в млада и активна възраст, като не се описват съществени разлики по отношение на пола.
За овладяване на неприятните симптоми, свързани със синдрома на сухо око (усещане за сухота, дразнене, парене, усещане за чуждо тяло, зрителни нарушения, бърза умора на очите и други) много специалисти препоръчват използването на така наречените изкуствени сълзи.
Тези лекарствени продукти са достъпни и без рецепта, но се препоръчва предварителна консултация с вашия лекар или фармацевт, тъй като в аптечните мрежи може да откриете голямо разнообразие от подобни продукти.
В някои случаи се налага изпробването на няколко различни продукта до откриването на най-подходящия за конкретния пациент (разликите между отделните препарати обикновено се дължат на разлики в състава, в използваните концентрации, в наличието на допълнителни съставки и други, които могат да не се понесат добре от пациента във връзка с редица индивидуални особености и чувствителност).
Изкуствените сълзи, налични под формата най-често на капки за очи, но също и под формата на гел и унгвент (при тежко проявен синдром на сухо око), са ефективни средства за симптоматично облекчаване на проявите при сухо око, алергии и други, като се използват успешно както за лечение (част от комплексните терапевтични мерки), така и за профилактика.
Какво представляват изкуствените сълзи? Видове
Изкуствените сълзи представляват лекарствени продукти, отпускани и достъпни без медицинско предписание, които се използват за овлажняване и хидратиране на очите.
Балансираният им състав имитира естествените съставки на сълзите, продуцирани от слъзните канали на очите, като по този начин подпомага функцията на слъзния апарат и възстановява нормалния воден (и не само) баланс в окото.
Съставът им може да варира в широки граници, особено като се има предвид голямото многообразие от продукти, налични в аптечните мрежи. Именно поради тази причина е необходима предварителна консултация със специалист (очен лекар, личен лекар, фармацевт) за избора на най-подходящите изкуствени сълзи за вашето конкретно състояние.
Най-често в състава на този тип продукти може да откриете соли на хиалуроновата киселина, полиетиленгликол, съдържащи хлориди соли (натриев хлорид, магнезиев хлорид, калиев хлорид), карбоксиметилцелулоза, глицерин и много други. В някои допълнително се добавят и витамини, аминокиселини, антиоксиданти и други за оптимизиране на състава и изпълнение на желаните ефекти.
Основната цел при използването на изкуствени сълзи е постигане на баланс в хидратацията на окото, създаване на изкуствен филм, предпазващ окото от наранявания и инфекции, облекчаване на симптомите, свързани със синдрома на сухо око, предпазване от преумора (при продължителна работа пред компютър) и други.
При използването им в комплексната терапия често се назначават заедно с други локални препарати за приложение в окото (под формата на очни капки, гел или унгвент за очи), като се препоръчва първоначално нанасяне на изкуствените сълзи и след поне десет минути поставяне на другия препарат.
В зависимост от особеностите в състава им (и основната цел на тяхното приложение) се различават няколко основни вида изкуствени сълзи:
- без съдържание на консерванти: при необходимост от висока честота на приложение (повече от четири пъти дневно), при продължителен терапевтичен курс, както и при чувствителни пациенти се препоръчва използването на изкуствени сълзи без консерванти, като се счита, че те са по-щадящи и изключително рядко водят до поява на странични ефекти. Основният им недостатък е краткият срок на годност след отваряне на продукта (консервантите се добавят с цел увеличаване срока на годност и предпазване продуктите от проникване на инфекциозни агенти). Препаратите без съдържание на консерванти могат да бъдат открити и под формата на еднодозови флакони за поставяне в очите
- със съдържание на консерванти: съдържащите консерванти изкуствени сълзи от своя страна се подразделят на няколко вида, в зависимост от тяхното приложение, като най-често се срещат такива, които променят състава на слъзния филм (за създаване на неблагоприятни условия за проникване на инфекциозни агенти), такива, които създават тънък покривен филм, предпазващ окото от проникване на замърсявания и такива, които възстановяват баланса и подобряват активността на мастните жлези на очите (при нарушена активност на мастните жлези е възможно развитие например на блефарит и тежък синдром на сухо око). Във връзка със съдържанието на консерванти този тип изкуствени сълзи обикновено са налични под формата на мултидозови флакони за продължителна употреба
При избора на препарат при всеки отделен пациент се подхожда индивидуално, като се взимат под внимание наличните оплаквания, подлежащи заболявания, засягащи очите и предизвикващи симптомите, алергии, индивидуална поносимост, честота на приложение и други.
За правилно приложение на изкуствените сълзи се препоръчва:
- щателно измиване на ръцете и подсушаване преди употреба
- навеждане главата силно назад
- леко издърпване надолу на долния клепач
- насочване на флакона вертикално и поставяне на необходимия брой капки, съгласно инструкциите на вашия лекар
- затваряне на клепачите за около минута
- нежно притискане на вътрешния ъгъл на окото
Преди употреба на изкуствени сълзи обърнете внимание на листовката, предоставена от фирмата производител, тъй като при някои видове са налице различни особености в приложението.
При използване и на други препарати и лекарства за очи обърнете внимание на интервала от време, който се препоръчва да осигурите между отделните нанасяния (обикновено са необходими поне 5 до 10 минути, но при някои видове изкуствени сълзи изрично е обозначен интервалът от време, който може да е и по-голям).
Не бива да докосвате очите си с дозатора на флакона (при наличие на инфекция може да доведе до рецидив или усложнения). Не използвайте чужди капки за очи и не споделяйте вашите с други хора, независимо колко близки са ви.
При затруднения с използването на изкуствени сълзи помолете вашия лекар или фармацевт за допълнителни разяснения.
Рискове и нежелани ефекти при приложение на изкуствени сълзи
В масовия случай употребата на изкуствени сълзи не крие риск от изявата на сериозни нежелани ефекти. При силно чувствителни пациенти, както и на фона на някои подлежащи хронични заболявания (засягащи очите или със системен характер) е възможно повишение на риска от поява на странични реакции в резултат от приложението на изкуствените сълзи.
Индивидуалната чувствителност и поносимост на пациентите, наличието на подлежащи алергични заболявания, приемани медикаменти, използването и на други капки за очи, унгвент или гел също може да окаже въздействие върху рисковете от поява на нежелани реакции.
Към възможните странични ефекти вследствие използването на изкуствени сълзи се включват:
- дразнене и усещане за чуждо тяло
- зачервяване на очите
- парене и дискомфорт
- зрителни нарушения (замъглено зрение)
- повишена дразнимост към светлина (фотофобия, фотосенсибилизация)
- залепване на клепачите след сън (отнася се предимно при използването на гел или унгвент)
- сърбеж
- усещане за странен вкус в устата
- повишено сълзене на очите
При част от пациентите се описват бързопреходни и леки нежелани прояви, най-често включващи леко замъгляване на зрението, парене или дразнене, които отшумяват в рамките на няколко минути.
При поява на нежелани реакции, които не преминават в рамките на няколко минути, своевременно уведомете своя лекуващ лекар. Той ще прецени необходимостта от преустановяване на лечението и замяната на използвания от вас продукт с друг, идентичен по действие.
В много редки случаи е възможна появата на алергична реакция към използвания продукт с развитие на силно зачервяване, парене, подуване, задух и системни симптоми, налагащи своевременна медицинска намеса.
За намаляване на рисковете от поява на сериозни нежелани ефекти уведомете предварително вашия лекар или фармацевт за наличните алергии (към лекарства, субстанции, храни и други), подлежащи заболявания и приемани медикаменти.
Не се описват нежелани лекарствени взаимодействия при едновременната употреба на изкуствени сълзи с други медикаменти. Въпреки това се препоръчва при използване на няколко различни вида препарати за лечение или профилактика на проблеми с очите, осигуряването на интервал от поне 10 минути от поставянето на изкуствените сълзи и нанасянето на други препарат.
Изкуствените сълзи се считат за напълно безопасни за употреба по време на бременност и кърмене, въпреки което се препоръчва предварителна консултация с лекуващия лекар.
Основното (и единствено при масовия процент от наличните в аптечните мрежи препарати) противопоказание за употреба на изкуствени сълзи е наличието на алергия към някои от компонентите на продукта.
Употребата на изкуствени сълзи може да се използва както за лечение, така и за профилактика, включително и дългосрочно, като се препоръчва проследяване на срока на годност на използваните препарати и срока на годност след тяхното отваряне.
При необходимост от допълнителни разяснения за ползите и рисковете при използването на изкуствени сълзи, може да се консултирате с вашия лекар или фармацевт.
Заболявания, при които се прилага лечението Изкуствени сълзи
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ВСИЧКИ ВИДОВЕ РАК - Д-Р ХУЛДА КЛАРК ДР. БИОМАСТЕР
СТАНДЕЛИ ПИЛА ЗА НОКТИ ОТ ЯПОНСКА ХАРТИЯ 180 / 240 ЗЕБРА 179 / 56
АРТЕЛАК НАЙТТАЙМ гел 10 г
ПРОФИЛАКТИЧНИ ГАЩИ МИХАЕЛА ЗА ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ДИСПЛАЗИЯ НА ТАЗОБЕДРЕНАТА СТАВА ПРИ БЕБЕТА
ТОНУС ЕЛАСТ КОМПРЕСИОНЕН РЪКАВ ЕЛАСТИЧЕН КЛАС 2 БЕЗ РЪКАВИЦА 0403
ТОНУС ЕЛАСТ КОМПРЕСИОНЕН РЪКАВ ЕЛАСТИЧЕН КЛАС 2 С ПРЕЗРАМКА БЕЗ РЪКАВИЦА 0403-01
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Artificial_tears
https://www.webmd.com/drugs/2/drug-799/artificial-tears/details
https://www.aao.org/eye-health/treatments/lubricating-eye-drops
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-eyes/expert-answers/artificial-tears/faq-20058422
https://www.allaboutvision.com/conditions/dry-eyes-faq/when-to-use-artificial-tears.htm
https://www.drugs.com/mtm/artificial-tears.html
https://www.verywellhealth.com/artificial-tears-3422086
СТАТИЯТА е свързана към
- Профилактика и хигиена
- Лечение на ечемик с домашни средства
- Лечение на синузит
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Домaшни средства срещу тъмни кръгове под очите
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
- Лечение при панкреатит
- Интубация
Коментари към Изкуствени сълзи