Западнонилска треска: лечение и предпазни мерки
Дребни вредители, мразени от млади и стари, остро нарушаващи комфорта и спокойствието ни докато се разхождаме в близкия парк, наслаждаваме се на залеза край брега на морето или просто сме излезли да подишаме чист въздух. И не само че причиняват ужасен, непоносим, дразнещ сърбеж и вариращи по размери раздразнения по кожата, но могат и да пренасят различни заболявания.
Комарите са способни да нарушат дори съня ни, не се свенят да посегнат и на най-малките, като често кръвосмучат и от животни. По-известни са като преносители на маларията в районите по света, в които заболяването се среща, но това далеч не е единствената болест, която пренасят.
Тези малки дразнители пренасят и някои екзотични заболявания, които не са характерни за нашите земи, но лесно могат да бъдат внесени и тъй като ние не сме подготвени за подобен тип заболявания, то и липсват адекватни мерки за ответна реакция.
Западнонилската треска е инфекциозно заболяване, което се разпространява с помощта на кръвосмучещите комари и макар и при по-голямата част от заразените хора да протича леко и без особени усложнения, то не бива да се подценява рискът от сериозни неврологични увреждания, част от които могат да имат перманентен характер, а други могат да станат причина за летален изход.
Западнонилска треска: инкубационен период, симптоми, изследвания, рискове
По същество западнонилската треска представлява остро инфекциозно заболяване, с трансмисивен характер на предаване на заразата, което е типично за редица географски ширини, но е рядкост по нашия край.
Причинява се от така наречения West Nile Virus (WNV), който принадлежи към семейството на флавивирусите.
Естественият резервоар на болестта са диви птици и птици, характерни за градската среда (гълъби, свраки, лястовици, косове и други).
Преносители на заразата са комарите от род Aedes и род Culex, които се заразяват при кръвосмучене от болни птици, хора или други животни (конете и някои други бозайници също могат да са източник на заразата). В много редки случаи заразяване може да се осъществи при преливане на кръв (която не е предварително изследвана), трансплацентарно заразяване на плода (при болна майка), при трансплантация на тъкани и органи (при контаминиран инструментариум), както и при обработка на материали (например при ветеринари).
Изложени на по-висок риск са лицата в напреднала възраст (над 60 години), пациентите с компрометиран имунитет в резултат от неоплазия, автоимунно заболяване, тежки оперативни интервенции, химиотерапия, лъчелечение, както и лицата с хронични заболявания (например захарен диабет, високо кръвно налягане, бъбречни увреждания).
Инкубационният период (времето, необходимо на вирусите да предизвикат симптоми от момента на заразяването) обикновено продължава средно между 3 и 6 дни (при някои може да продължи и до 14 дни).
Болестта показва остро начало с бързо развитие на симптоматиката, като за разлика от редица инфекциозни заболявания липсват продромални (предшестващи основните) прояви. Особено характерни за западнонилската треска са острият инфекциозен синдром, протичащ с повишение на телесната температура, главоболие, болки в мускулите и ставите, умора, влошаване на общото състояние.
В ранен етап се засягат лимфните възли (увеличени, болезнени), появяват се кожни обриви, а впоследствие е възможно и наличие на прояви от страна на гастроинтестиналния тракт, като например гадене, повръщане, болки в корема, увеличение на размерите на слезката и черния дроб (хепатоспленомегалия).
Леките форми на заболяването наподобяват грипоподобните симптоми и лесно могат да заблудят и опитните клиницисти.
При лица в напреднала възраст и с наличие на подлежащи заболявания или състояния, намаляващи имунната защита, е възможно засягане на нервната система с развитие на менингит, енцефалит, менингоенцефалит, полиомиелит. Симптомите варират и могат да включват нарушения в зрението, влошена координация, екстремна мускулна слабост, вратна ригидност, парализа, гърчове, загуба на съзнание, кома. В много редки случаи уврежданията на мозъчните структури са перманентни.
Реконвалесцентният период (периодът на възстановяване) при повечето пациенти е в рамките на десет дни, но при наличие на усложнения и рискови пациенти възстановяването може да продължи до три месеца.
Полезна информация за болестта може да намерите в раздел Заболявания:
Лечение при западнонилска треска: лекарства и лечебни мерки
Западнонилската треска е вирусно трансмисивно заболяване и като такова не се повлиява ефективно от стандартно прилаганите при инфекциозни заболявания антибиотици. Все още липсва ефективно лечение на болестта, усилията са насочени от една страна към разработването на ефективна медикаментозна терапия, а от друга към създаване на високоефективна и подходяща за масово приложение ваксина срещу болестта.
Всяко ухапване от досадните и нахални комари на теория може да доведе до заразяване с тази вирусна инфекция, особено в случай, че посещавате или сте посетили някои от ендемичните за болестта географски райони. Възможно е инцидентно внасяне на инфекцията и в нашата страна, като е необходима повишена бдителност и внимателно проследяване състоянието на пациентите.
При съмнения за заразяване задължително се обърнете възможно най-скоро към вашия лекуващ лекар за предприемане на последващите мерки. С помощта на специфични изследвания (преглед, лабораторна диагностика, при нужда и образни изследвания) вашият лекар ще прецени подходящия за вашето състояние индивидуален терапевтичен план.
При пациенти със запазено общо състояние и леко проявени симптоми на болестта общите лечебни мерки включват:
- антипиретици: за овладяване на болестно повишената телесна температура често се прилагат стандартно използваните антипиретици, като например парацетамол, ибупрофен, прилагани под формата на таблетки, капсули, прах за разтваряне
- аналгетици: много от пациентите се оплакват от главоболие, миалгия (болки в мускулите), артралгия (болки в ставите), поради което за облекчаване се препоръчва използването на различни по вид аналгетици (обезболяващи), най-често от групата на нестероидните противовъзпалителни средства
- противовъзпалителни средства: за ограничаване на възпалителните процеси в организма и намаляване риска от допълнителни усложнения и увреждания, свързани с болестта, се препоръчва подходяща противовъзпалителна терапия (ибупрофен, диклофенак, индометацин и други)
- антиеметици: при пациенти с прояви на гадене и повръщане симптоматично се назначава подходяща антиеметична терапия, съобразена с възрастта на пациента и тежестта на проявите
- рехидратация: при необходимост се прилага подходяща рехидратираща терапия (прием на повече течности перорално, а при невъзможност или тежко влошено общо състояние се назначава вливане на интравенозни течности)
- витаминни добавки: за стимулиране и подпомагане за справяне с болестта на собствената имунна система се препоръчва допълнителен прием на витамини
При лица с тежко увредено общо състояние, сериозни клинични манифестации и принадлежащи към някоя от рисковите групи (възрастни лица, имунокомпрометирани пациенти) се препоръчва хоспитализация и мониториране на състоянието.
Добри резултати се получават при приложение на интерферонова терапия (парентерално), често се налага и включване на кортикостероиди, а при необходимост и антиконвулсивни средства, средства за овладяване при наличен мозъчен оток и проследяване на неврологичния статус. При засягане на дихателните пътища и влошаване на респираторния статус се прилага подходяща терапия и вентилация.
Проучвания в областта са насочени към създаването на нова ефективна терапия, като се проучва ефективността от приложението на поликлонални имуноглобулини, моноклонални антитела и други.
Поради липсата на ефективно и дефинитивно лечение на западнонилска треска най-доброто средство към момента е ефективната профилактика.
Как да се предпазим от западнонилска треска?
Най-добрите мерки за предпазване от западнонилска треска са чрез предпазване от ухапване от комари. Към едни от основните мерки за предпазване от ухапване от комари се включват:
- подходящо облекло: в летните месеци, когато и комарите са най-активни, е трудно да облечем дълги панталони и блуза с дълъг ръкав, поради очевидни причини. Въпреки това колкото по-малка част от тялото ви е открита, толкова по-малка е вероятността да станете жертва на комарите. Препоръчват се светлите, неутрални цветове и избягване на употребата на силно ароматни парфюми, лосиони за тяло и мазила, тъй като миризмата им може допълнително да привлече малките досадници
- използване на репеленти против комари: един от най-ефективните начини да отблъснете комарите, когато сте на открито, е чрез редовната употреба на подходящи репеленти. В аптечните мрежи може да намерите голямо разнообразие от репеленти против комари под формата на разтвор, спрей, лосион, гривни и други. Разнообразието от лекарствени форми е с цел улесняване на употребата на репелентите и възможност за използване и върху най-малките без риск за тяхното здраве
- избягване на определени часове от деня за излизане на открито: известно е, че комарите са най-активни в късните следобедни и ранните вечерни часове, като особено силно биват привлечени от водни площи (езера, реки, море), както и при наличие в близост на застояла вода. По тази причина се препоръчва избягване на посещенията на подобни места в тези часове или посещение само на фона на активна защита от репеленти
- защита на дома: за да са спокойни нощите ви и да не се будите от ужасното усещане за сърбеж, се препоръчва активна защита на дома с помощта на поставяне на комарници по прозорците или използването на мрежа против комари, употреба на някои от наличните на пазара устройства против комари с включване или не към електрозахранването, използване на спирали, свещи и други, които излъчват неприятна и отблъскваща за комарите миризма
Най-ефективна е защитата с помощта на репеленти, като дори и в домашни условия може да си приготвите с помощта на различни етерични масла, чиито аромат е неприятен за комарите.
Полезна информация може да намерите на:
- раздел Алтернативна медицина: Репеленти от билки и етерични масла
- раздел Лечения: Репеленти за комари
Адекватните предпазни мерки и своевременното лечение при западнонилска треска намаляват съществено рисковете от заразяване или влошаване на протичането и развитие на някои от характерните за болестта усложнения.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ВСИЧКИ ВИДОВЕ РАК - Д-Р ХУЛДА КЛАРК ДР. БИОМАСТЕР
ХАРТМАН КОМПРЕС ХОТ / КОЛД 13 см х 14 см * 1 522022/522222
МАТИСЪН ЧЕРЕН ДРОБ ОТ ТРЕСКА (МАСЛО) капсули * 120 MT2345
БОНБОНИ ПРОТИВ КОМАРИ БОДИ ГАРД С ЦИТРОНЕЛА 50 гр.
БРОС АЕРОЗОЛ ПРОТИВ КОМАРИ И КЪРЛЕЖИ МАКС 90 мл
БОЧКО ФИТО ЛОСИОН РОЛ-ОН ПРОТИВ НАСЕКОМИ 40 мл
НовБиблиография
https://www.cdc.gov/westnile/healthcareproviders/healthCareProviders-TreatmentPrevention.html
https://www.healthline.com/health/west-nile-virus
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/west-nile-virus/diagnosis-treatment/drc-20350325
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3111824/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/187839.php
https://en.wikipedia.org/wiki/West_Nile_fever
https://www.uptodate.com/contents/treatment-and-prevention-of-west-nile-virus-infection
https://www.emedicinehealth.com/west_nile_virus/article_em.htm
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/west-nile-virus
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебни практики при заболявания
- Лечение на синузит
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Лечение при панкреатит
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
Коментари към Западнонилска треска: лечение и предпазни мерки