Репеленти за комари
Топлото време и летните месеци са любими на много хора, като обикновено ги асоциират с море, прекарване на повече време сред природата, разходки, пикник и релаксация сред зеленината на близкия парк до късните часове на деня.
За съжаление топлото време привлича и много дребни и досадни насекоми, като сред водещите са комарите. Комарите, заедно с кърлежите и мухите, са едни от главните виновници за преждевременното прибиране на закрито, за неприятния и непоносим сърбеж по кожата, а в някои случаи се оказват и причинители (преносители) на зарази.
Комарите са двукрили насекоми, наброяващи над 3000 вида, чиято популация нараства през пролетно-летния сезон, като само женските екземпляри са кръвосмучещи. Женските комари смучат кръв от гръбначни животни и хора, като източник на протеин за своите яйца.
Отделеният при кръвосмученето слюнчен секрет има токсично и алергенно действие. Характерният кожен обрив, който се появява на мястото на ухапване, е оточен (подут), зачервен, сърбящ и болезнен като сърбежът може да продължи дори няколко дни и често е непоносим (може дори да ни събуди от сън).
Освен, че са изключително досадни, някои видове комари са вектори или преносители на някои трансмисивни заболявания, като:
- малария;
- туларемия;
- вирусен енцефалит;
- жълта треска;
- денга и други.
Тези болести са разпространени предимно в развиващите се страни (нисък социално-икономически статус, влошени санитарно-хигиенни условия, ниска здравна култура на населението) и стават причина за смъртта на много деца и възрастни.
Как да се предпазим от комари?
За ефективното предпазване от комарите е необходимо използването на специални репеленти за комари.
Репелентите (от лат. repello - отблъсквам) са вещества, отблъскващи насекомите, като така предотвратяват полазването, ухапването и/или кръвосмученето от животните и човека. Различават се естествени и синтетични репеленти.
Полезна и подробна информация за отделните видове репеленти и техните особености може да намерите в раздел Лечения:
Към естествените репеленти се отнасят някои растения, съдържащи етерични масла с репелентни свойства - лавандула, бор, канела, розмарин, чесън, мента, евкалипт, кедър и други. За разлика от синтетичните репеленти, те имат по-краткотраен ефект - от няколко минути до два часа.
Към най-широко използваните синтетични репеленти се отнасят:
- NN-диетил-мета-толуамид (DEET);
- етил бутилацетиламинопропионат;
- перметрин.
Повече информация за репелентите и защитата от насекоми може да намерите тук:
Репелентите са налични под формата на лосиони, гелове, кремове, аерозоли. Някои от тях се нанасят върху откритите части на тялото, а други се използват за пръскане върху различни повърхности. Налични са репеленти и под формата на гривни, аксесоари, които се прикрепят към облеклото (или например към бебешка количка), лампи, свещи и много други.
Съществуват редица изисквания към препаратите, които се използват като репеленти, като най-важните са да не дразнят и увреждат кожата, да не са токсични за организма, да са безопасни за употреба от всички (независимо от възраст, здравословно състояние и индивидуални особености) и да са с висока ефективност срещу отделните видове комари.
Макар и високата ефективност на синтетичните репеленти срещу комари, приготвянето на домашни репеленти от натурални (естествени, природни) продукти не е никак трудно и често се предпочита, поради по-ниските рискове от сразнене на кожата, дихателните пътища и очите (при впръскване на синтетичните репеленти и невнимание е възможно дразнене на очите, вдишване на аерозола и локално дразнене на лигавиците).
Как да си приготвим репеленти за комари?
Репеленти за комари можем да си приготвим и сами чрез няколко лесни за изпълнение рецепти.
Репелент за комари от масло от мащерка
Когато става дума за отблъскване на маларийни комари, маслото от мащерка е едно от най-добрите в осигуряване на защита от досадните насекоми.
За приготвяне в домашни условия, комбинирайте:
- 20 капки масло от мащерка и
- 5 чаени лъжички базово масло, като зехтин или масло от жожоба.
За да направите репелентен спрей, разбъркайте:
- 15-20 капки масло от мащерка и
- 200 милилитра вода.
Нанесете върху кожата, като намажете полученото масло или впръскате спрея.
Репелент за комари от лимон и евкалипт
В чисто шише с пулверизатор смесете:
- 2 чаши вода;
- 10 капки етерично масло от евкалипт;
- 20 капки етерично масло от цитронела;
- 5 капки етерично масло от лимон.
Разклатете енергично и напръскайте навсякъде около вас и върху себе си. Може да се прилага върху мебели, плотове, подове. Ако имате домашен любимец, може да напръскате и него, като внимавате да не попадне в очите или върху муцунката.
Репелент за комари от лавандула и здравец
За да си приготвите репелент от лавандула и здравец, смесете:
- 2 чаши вода;
- 20 капки етерично масло от цитронела;
- 10 капки етерично масло от лавандула;
- 5 капки етерично масло от здравец.
Процедурата е аналогична. Имайте предвид, че така полученият разтвор е много полезен за кожата, затова не се притеснявайте да го прилагате директно върху себе си.
Репелент за комари от канелено масло
Ароматната канела съдържа т.нар. канелен алдехид, който е изключително неприятен за комарите, а напръскан директно е ефективен и срещу ларвите им.
За да приготвите домашен репелент, с помощта на който да предпазите себе си, дома си и децата си от кръвосмучещите насекоми, може да използвате само масло от канела или да го смесите с някое от посочените по-горе етерични масла.
Смесете в шише с пулверизатор:
- 20 капки масло от канела и
- 200 мл вода.
Репелент за комари от лимон и босилек
Пригответе следната смес:
- 2 чаши вода;
- 20 капки етерично масло от цитронела;
- 10 капки етерично масло от босилек;
- 5 капки етерично масло от лимон.
Налейте всичко в подходящо шише с пулверизатор, разклатете добре и пръскайте около и върху себе си.
Ефективност
Добре е да знаем, че ефективността на всички репеленти за комари и други насекоми, бързо намалява под влияние на различни фактори, като:
- резорбция от кожата,
- намокряне,
- изпотяване,
- вятър,
- висока околна температура.
Това налага по-честото им повторно прилагане, за да бъде защитата ефективна. Обикновено се препоръчва повторно нанасяне на репелентите на всеки два до четири часа (някои от синтетичните репеленти срещу кмари са с висока ефективност до осем часа).
В случай, че използвате синтетични репеленти, винаги обръщайте внимание на инструкциите за безопасна употреба, предоставени от фирмата-производител, като обикновено е указан и времевият интервал на действие на препарата. В случай, че разчитате на домашен релент срещу комари, е препоръчително повторно нанасяне на всеки два до три часа.
Как да облекчим сърбежа след ухапване от комари?
Ако все пак не сме успели да приложим своевременно подходящите репеленти за комари и бъдем ухапани от тези насекоми, неминуемо ще получим характерно раздразнение, водещо до подуване на кожата, неприятен сърбеж, болка и зачервяване.
Някои хора са като магнити за комарите и често мястото на ухапването бързо добива големи размери и предизвиква непоносим сърбеж.
За бързо и ефективно облекчаване на пораженията върху кожата, нанасени от досадните насекоми може да се възползваме от следните ефикасни рецепти за облекчаване на раздразнението от ухапване от комари, базирани на употребата на натурални продукти.
Лимон
Лимонът има антибактериални и антимикробни свойства.
Сложете резен лимон директно върху мястото на ухапване - той ще неутрализира бактериите върху засегнатата област.
Имайте предвид, че това средство може да се прилага само на закрито, където слънцето не може да реагира с лимоновия сок върху кожата и да предизвика появата на мехури.
Масло от чаено дърво
Маслото от чаено дърво има противовъзпалителни свойства, което помага при болка, подуване и дразнене. То притежава също антибактериални и антивирусни свойства, които предотвратяват инфекцията.
Лавандулово масло
Лавандуловото масло има свойства, подобни на тези на маслото от чаено дърво и също може да се използва за лечение при ухапване. То освен това действа успокояващо и засилва регенеративните свойства на кожата.
За да комбинирате действието на тези полезни масла, просто ги смесете и нанесете с помощта на памучен тампон върху кожата.
Кора от банан
Захарите в кората от банан имат способността да изтеглят влагата от кожата, чрез което могат да облекчат раздразнението от ухапването.
Опитайте, като натриете мястото с обелка от банан.
Лук
Лукът има свойства да извлича течности от кожата, което го прави много подходящ при ухапвания от комари.
Вземете една глава стар лук, отрежете едно парченце и го притиснете към засегнатата област в продължение на няколко минути.
За по-голямо удобство, може да го прикрепите с лейкопласт или да го прикрепите, като завържете парче плат. Така полученият "компрес" не бива да престоява за повече от 10 минути, защото може да предизвика реакция на кожата.
Ябълков оцет
Ябълковият оцет има противовъзпалителни свойства. Възползвайте се от тях, като нанесете малко ябълков оцет върху раздразненото място.
Повторете няколко пъти през деня, докато симптомите изчезнат.
Сода бикарбонат
Содата бикарбонат има способността да неутрализира рН на кожата, което може да помогне за намаляване на възпалението и болезнеността. За целта в купичка сипете сода бикарбонат и няколко капки вода. Разбъркайте, за да се получи паста. Нанесете върху засегнатата кожа.
В аптечните мрежи може да намерите много продукти за облекчаване на сърбежа и възпалението при ухапване от комари и други насекоми, като обикновено препаратите съдържат билки и лечебни растения, а за по-бърз и мощен ефект често се използват и антихистамини (например един от най-често използваните препарати за облекчаване на ухапвания от насекоми съдържа антихистаина диметинден).
Навременната употреба на репеленти за комари и наличието на подходящи, отблъскващи досадните насекоми средства под ръка ще ви спестят много дискомфорт, неприятни усещания и раздразнение на кожата.
Полезна и подробна информация по темата може да намерите и на:
»Предпазване от насекоми в дома
»Предпазване от ухапване от кърлеж
»Предпазване от ухапване от бълхи
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РАЙД АЕРОЗОЛ ПРОТИВ ЛЕТЯЩИ НАСЕКОМИ - ЕВКАЛИПТ 400 мл
БИОХЕРБА СПРЕЙ СЛЕД УХАПВАНЕ ОТ КОМАРИ 50 мл
РАЙД АЕРОЗОЛ СРЕЩУ ПЪЛЗЯЩИ НАСЕКОМИ - ЕВКАЛИПТ 400 мл
БОИРЕР УРЕД ПРИ УХАПВАНЕ ОТ НАСЕКОМИ BR 60
УРГО ФИЛМОГЕЛ ТЕЧЕН ПЛАСТИР СЛЕД УХАПВАНЕ ОТ НАСЕКОМИ 3.25 мл
БРОС ГЕЛ ПРОТИВ КОМАРИ И КЪРЛЕЖИ 50 мл
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325337.php
https://www.webmd.com/allergies/features/avoid-mosquito-bites#1
https://www.inc.com/minda-zetlin/effective-mosquito-repellents-mosquito-repellent-myths-non-working-mosquito-repellents.html
https://www.mosquito.org/page/repellents
https://www.healthline.com/health/kinds-of-natural-mosquito-repellant
СТАТИЯТА е свързана към
- Профилактика и хигиена
- 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
- д-р Иванка Маркова Баева
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- Мирта
- Защо кожата сърби при чернодробни заболявания?
- Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
- д-р Теодора Цекова Чолакова
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
- д-р Евдокия Колева Николова
- Алтернативни средства за лечение на атопичен дерматит
Коментари към Репеленти за комари