Сенилен сърбеж

› Кожни промени при хората в напреднала възраст
› Диагноза
› Как се лекува старчески сърбеж
Въведение
Сенилният пруритус е едно от най-често срещаните състояния при хора над 65-годишна възраст. Причината не е изяснена. Ксерозата най-често допринася за сърбежа поради компрометиране на кожната бариера с течение на времето. Възможности за лечение на старчески сърбеж включват промени в начина на живот, емолиенти и локални средства.
Какво представлява?
Сърбежът, наричан пруритус, се определя като неприятно усещане по кожата, което провокира желание за чесане. Когато е силен, може да наруши работата, съня и ежедневните дейности.
Сенилният пруритус е форма на сърбеж, която засяга хората в напреднала възраст. Това е вид сърбеж, свързан със стареенето и за който не е открита друга причина.
Сърбежът е най-често срещаното кожно оплакване при пациенти над 65-годишна възраст. Честотата на сърбежа се увеличава с възрастта и може частично да се обясни с влошаване на нормалното физиологично състояние на кожата и други фактори, характерни за напредналата възраст. Симптомите на пруритус могат да окажат значително влияние върху пациентите с физически и психологически последици, като нарушат качеството им на живот.
Сенилният сърбеж остава както диагностично, така и терапевтично предизвикателство. Лечението на старческия сърбеж се основава предимно на хигиенни мерки и мерки за грижа за кожата, които трябва да се прилагат ежедневно за ефективно облекчаване. Освен промени в начина на живот, емолиенти, локални средства, перорални антихистамини, локални кортикостероиди и фототерапия могат да се окажат полезни.
Кожни промени при хората в напреднала възраст
Стареенето на кожата може да се разглежда в две широки категории: вътрешно и външно стареене. Вътрешното стареене се отнася до промени, които са следствие от нормалния процес на стареене и се срещат при всички индивиди. Външното стареене възниква в резултат на външни фактори, които имат кумулативен ефект върху кожата. Структурните и физиологични кожни промени, причинени от вътрешното стареене, комбинирани с кумулативни ефекти през целия живот на съпътстващи медицински заболявания и множество лекарства, могат да доведат до изразена предразположеност към сърбящи дерматози при възрастните хора.
Вътрешни и външни фактори, свързани със стареенето на кожата
Вътрешно стареене | Външно стареене |
Намаляване на обновяването на кожните клетки | Излагане на UV лъчи |
Нарушена функция на кожната бариера | Замърсяване на околната среда |
Нарушен имунен отговор | Тютюнопушене |
Намаляване на подкожните мазнини | Фактори, свързани с начина на живот (сън, стрес, хранене) |
Нарушена терморегулация | |
Намалено кръвоснабдяване | |
Намалена активност на мастните и потните жлези | |
Намалено сетивно възприятие |
При възрастните хора сърбежът често е свързан със суха кожа в резултат на намалено количество липиди на повърхността на кожата, намалено производство на пот и себум и намалена перфузия. Колагенът също е намален и е по-малко разтворим при гериатричните популации. Освен това, поради набръчкването на кожата, по-малка повърхност е способна да взаимодейства с водата. Това може да доведе до нарушена имунна функция и намалено възстановяване на бариерата. Променената пигментация на кожата и повишената склонност на кожата към наранявания също увеличават вероятността от сърбеж при възрастни хора.
Етиология
Точните причини за старческия пруритус в момента са неизвестни.
Някои хипотези относно сенилния пруритус се основават на процеса на стареене и свързаната с възрастта сухота на кожата или дори евентуални промени в нервната система.
Клинично сърбежът може да се раздели на шест вида:
- Сърбеж, причинен от системни заболявания
- Сърбеж, причинен от кожни заболявания
- Невропатичен сърбеж
- Психогенен сърбеж
- Многофакторен сърбеж
- Сърбеж от неизвестни причини
Сенилният сърбеж е идиопатичен сърбеж без първичен обрив при хора в напреднала възраст.
Идентифицирането на подлежащите причини за хроничен сърбеж е по-трудно при по-възрастни пациенти. В много случаи е възможно да се идентифицират някои възможни дерматологични и недерматологични заболявания, които причиняват сърбеж, независимо от времето между появата на симптомите и появата на възможните причини. Освен това често има множество лекарства, които допринасят за сърбежа, като предизвикват странични ефекти или свързани с лекарства екзематозни кожни лезии.
Сърбежът може да бъде проява на подлежащо дерматологично заболяване или част от подлежащо системно заболяване:
- Кожни заболявания: ксероза, атопичен дерматит, контактен дерматит, дерматофитна инфекция, въшки, псориазис, краста, уртикария
- Неврологични заболявания: инсулт, полиневропатия
- Системни заболявания: бъбречна недостатъчност, чернодробни заболявания, диабет, хематологични заболявания, щитовидна дисфункция
- Психиатрични разстройства: стрес, тревожност, депресия, обсесивно-компулсивно разстройство, хипохондрия
- Прием на медикаменти: диуретици, антихипертензивни средства, опиоиди или антидепресанти могат да предизвикат сърбеж като страничен ефект
Фактори, които могат да влошат старческия пруритус, включват:
- Къпане с твърде гореща вода и/или твърде дълго
- Неподходящи и/или лоши хигиенни продукти (парфюмирани сапуни, перилни препарати или антисептици)
- Дразнещи и/или тесни дрехи
- Ароматни и/или предозирани перилни препарати и омекотители
- Живот в твърде горещи и/или твърде сухи условия
- Консумация на определени вещества, които насърчават старческия пруритус, като чай, кафе и алкохол
Рискови фактори
Рискови фактори за старчески пруритус могат да включват:
- Напреднала възраст
- Тютюнопушене
- Консумация предимно само на един вид храна или ограничен брой много сходни храни
- Прекомерна консумация на алкохол
- Ксероза (суха кожа)
- Прием на лекарства
- Подлежащи заболявания (бъбречни, чернодробни, стомашно-чревни заболявания, рак)
Клинична картина
Сенилният сърбеж засяга хората в напреднала възраст и е вид пруритус с недерматологичен произход, без кожни лезии, които биха могли да го обяснят. В относително дългосрочен план могат да се появят лезии от надраскване (или пруриго), както и понякога тежки психологически увреждания: тревожност, безсъние и дори депресия могат да се развият при възрастни хора, засегнати от сенилен пруритус.
Сенилният пруритус може да бъде причинен от суха кожа и е обичайно кожата да става по-суха с възрастта. Гърбът, краката, ръцете, скалпът и гениталиите са области на тялото, които са често засегнати от сенилен пруритус. Според проучване, повечето хора, които изпитват пруритус ежедневно, имат засилено усещане за сърбеж и други свързани симптоми през нощта. Статистиката сочи, че сенилният пруритус е по-често срещан при мъжете, отколкото при жените.
Чести симптоми на сенилен пруритус включват:
- болка
- усещане за топлина
- усещане за студ
- подутини, мехури или петна
- зачервяване
- драскотини
- петна, които могат да бъдат лющещи се
Връзката между сенилния пруритус и сезонните промени във времето е проучена, но резултатите са противоречиви. Някои проучвания показват, че сенилният пруритус е най-разпространен през зимния и есенния сезон, докато в други проучвания тази корелация не е установена като значима.
Усложнения
Тежкият, нелекуван хроничен сърбеж може да доведе до други кожни заболявания и/или да прогресира до по-нататъшно увреждане на кожата. Ако не се лекува, сърбежът може да стане твърде интензивен, водейки до персистиращо разчесване като поведенчески механизъм за справяне. Повтарящото се чесане, особено на една и съща област, може да доведе до удебеляване на кожата, което може да попречи на някои лекарства да действат ефективно за лечение на хроничния сърбеж.
Сенилният сърбеж може да окаже значително влияние върху качеството на живот. Възрастните хора с това състояние може да се чувстват по-тревожни или стресирани поради физическото си разположение. Желанието за сърбеж може да е толкова силно, че да повлияе на съня им.
Има предизвикателства, свързани с подхода към лечението на сенилен сърбеж, поради броя на потенциалните подлежащи причини, които лекарите трябва да стеснят, както и потенциалната непоносимост към определени терапии при хора на 65 или повече години. Всяко лечение, използвано при възрастни хора, се прилага с повишено внимание поради потенциални рискове, като по-висока токсичност в сравнение с по-младите индивиди, тъй като лекарствата се метаболизират по различен начин.
Диагноза
Диагнозата сенилен пруритус се поставя, когато всички други възможни причини за сърбеж са изключени.
За да се изключат възможните причини за пруритус, лекарят първо снема подробна анамнеза и след това извършва пълен клиничен и кожен преглед. Ако по време на тази първа консултация не се открие нищо, което би могло да обясни сърбежа, лекарят предписва допълнителни изследвания. Ако не се открие патология, причиняваща сърбеж, вероятно става въпрос за старчески сърбеж. От друга страна, ако заболяване обяснява сърбежа при възрастния човек, оптималното лечение на това заболяване е вероятно най-добрият начин за елиминиране или поне намаляване на сърбежа.
Механизмът на сърбеж при възрастните хора често може да бъде комплексен и многофакторен. При преглед на възрастен пациент със сърбеж е необходимо да се снеме подробна анамнеза и да се направи пълен физикален и дерматологичен преглед. Тъй като възрастните пациенти може да имат липса на ресурси, нарушена когнитивна функция, депресия или физическо увреждане, те може да са по-склонни да пренебрегват нормалните хигиенни процеси. Това от своя страна може да ги предразположи към развитие на сърбеж.
Анамнеза
Анамнезата трябва да се фокусира върху:
- начало на заболяването, локализация, характер на сърбежа, прогресия и влошаващи/облекчаващи фактори
- продължителност на сърбежа (остър: < 6 седмици или хроничен: > 6 седмици)
- дали е свързан обрив със сърбежа (дали е сърбеж без обрив или обрив, който сърби)
- дали сърбежът е достатъчно силен, за да наруши съня
- дали са започнати нови лекарства или е променена дозата на настоящите лекарства
- употреба на нова козметика или кремове
- анамнеза за атопия, екзема, астма, сенна хрема
- целенасочена диетична анамнеза за изследване на евентуални хранителни дефицити
- условия на околната среда (например използване на електрическо одеяло, нагревател, горещи душове и др.)
- общо здравословно състояние, загуба на тегло или апетит, настроение, сън
- излагане на контакт с болни, които имат фебрилни заболявания като рубеола, паротит или варицела, предполагащи възможна инфекциозна етиология
Преглед
Най-честата причина за сърбеж по кожата при хората в напреднала възраст, особено през есента и зимата, е ксероза или суха кожа. Тази „суха кожа“ е доста очевидна при кожен преглед, като е най-силно изразена по долните крайници, отпред, но засяга и горните крайници и гърба. Ако сърбежът е достатъчно силен, могат да се развият вторични кожни лезии чрез екскориации, инфекция и лихенификация (удебеляване, хиперпигментация) при продължително триене. При преглед на кожата е важно да се разгледат области, които обикновено не се виждат, като пространство между пръстите, интертригинозни области и генитални области. Наличието на обрив трябва да повдигне съмнение за подлежаща първична дерматоза. Локализиран сърбеж без свързани кожни промени или само с вторични кожни промени от чесане предполага невропатичен сърбеж. Когато пациентите имат прекомерен импулс да чешат нормална кожа, това може да е признак на психогенен сърбеж, който се проявява най-вече на достъпни места като горните крайници и горната част на торса.
Прегледът трябва да търси и възможни вторични причини.
Изследвания
Препоръчително да се назначат пълна кръвна картина, глюкоза на гладно, изследвания на бъбречна, чернодробна и щитовидната функция. Пълната кръвна картина може да бъде полезна при оценката на хематологични нарушения. Изследванията на бъбречни и чернодробни показатели могат да оценят бъбречна или чернодробна функция.
Как се лекува старчески сърбеж?
Лечението на старчески сърбеж може да варира, но основният подход включва овлажняване на кожата, избягване на дразнители и, при необходимост, медикаменти за облекчаване на симптомите.
Общи мерки
Препоръките при сенилен пруритус включват:
- бързи, хладни душове (< 2-3 минути)
- употреба на сапуни с неутрално pH или специални душ-олиа за суха и чувствителна кожа
- подсушаване с потупване на сухата кожа (следователно избягване на енергично търкане)
- употреба на емолиенти върху влажна кожа след душ
- използване на овлажнител, ако е възможно, за повишаване на влажността в помещенията (овлажняване до поне 40%), особено през сухи, студени зимни месеци
- избягване на използването на електрически одеяла в леглото
- носене на памучни дрехи и минимизиране на директния контакт с вълнени, синтетични и груби тъкани
- поддържане на късо изрязани нокти, за да се сведат до минимум усложненията от чесане (например вторична бактериална инфекция)
Хигиената е съществен момент в случаите на старчески пруритус. Възрастните пациенти трябва да бъдат насърчавани да променят навиците си. Например, като изберат топли, бързи душове, за разлика от по-дълги, по-горещи душове. Използване на сапун с високо съдържание на мазнини, за предпочитане без парфюми или дразнещи вещества. Изплакване на почистващите продукти добре и подсушаване на кожата чрез нежно потупване с мека кърпа. При силен сърбеж може да се прилага студен компрес за 5-10 минути.
Сухотата на кожата, свързана със старческия пруритус, може да се коригира с омекотители, прилагани веднъж или няколко пъти на ден.
Редовната употреба на емолиенти е основната стъпка в лечението на сърбежа, като целта е да се осигури оптимална хидратация на кожата и да се предотврати цикълът на сърбеж и разчесване. Емолиентите подобряват бариерната функция на кожата, предотвратявайки трансепидермалната загуба на вода и навлизането на иританти (дразнители).
Лекарства против старчески сърбеж
Локалното лечение включва противосърбежни препарати, като ментол 1% крем на водна основа или каламин.
Локалните кортикостероиди могат да се окажат ефективни за овладяване на сърбежа, особено когато е свързан с подлежащо възпалително или имунологично състояние. При някои пациенти фототерапията може да бъде полезна.
При по-тежки случаи или ако сърбежът нарушава съня, е възможно да се предпишат антихистамини.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АЛИАТОП КРЕМ 50 мл
НовДЮКРЕ КЕЛУАЛ ДС УСПОКОЯВАЩ КРЕМ 40 мл
ДОНАФИЛ вагинални овули * 10
ЦИКАВИТ ПЛЮС УСПОКОЯВАЩ КРЕМ 100 мл SVR
ЕНЗБОРН МЛЯКО ЗА ТЯЛО СЪС СОЛИ ОТ МЪРТВО МОРЕ 30 мл
БОИРЕР УРЕД ПРИ УХАПВАНЕ ОТ НАСЕКОМИ модел BR 60
ПРОМОБиблиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Senile_pruritus
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7795219/
https://www.racgp.org.au/afp/2014/october/pruritus-in-the-elderly-a-guide-to-assessment-and
https://www.ducray.com/en/itching-sensations/causes/senile-pruritus
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3351862/
СТАТИЯТА е свързана към
- Медицинска практика и клинични случаи
- Антихистамини
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- Алтернативни средства за лечение на атопичен дерматит
- Лечение на сърбеж
- Теснолист живовляк
- L29 Пруритус
- Капки за очи
- Как да облекчим бързо сърбежа след ухапване от комар
- Айважива, Паче гнездо, Винче
- Защо кожата сърби при чернодробни заболявания?
Коментари към Сенилен сърбеж