Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Симптоми Треперене, тремор

Треперене, тремор

от 21 март 2012г., обновено на 14 апр 2025г.
Автор: Теодора Славова
Треперене, тремор - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Заболявания
Библиография
Коментари

Треперенето или т.нар. тремор е симптом, който е изключително общ и проявяващ се при редица заболявания с различен етиологичен характер. По своята характеристика треморът се изразява в бързи, неволеви свивания и отпускания на група мускули, в резултат на които се получават ритмични движения с малка амплитуда на цялото тяло или на отделни части на тялото като глава, ръце, крака, език и пр.

Класификация на тремора

В този раздел ще разгледаме най-често срещаните видове тремор, а именно:

  • Физиологичен тремор – той се появява вследствие на някакъв външен или вътрешен фактор, като след неговото отстраняване изчезва треморът. Наблюдава се в областта на ръцете и краката при състояния като хипогликемия, стрес, студ, прекомерна употреба на кофеин, хипертиреоидизъъм, алкохолизъм и др.
  • Психогенен (хистеричен) тремор – за него е характерно, че се наблюдава както при движение, така и при статично положение на тялото. Той е придружаващ симптом при психиатрични заболявания, напр. при дисоциативно разстройство, параноидна шизофрения и др. При хистеричният тремор има наличие на внезапно начало и повишаване епизодите на тремор по време на стресови ситуации.
  • Есенциален тремор – видим е при движения, напр. при посягане за взимане на предмет, при писане. Предполага се, че есенциалният тремор се появява вследствие на генетична мутация и може да се потенциира при стрес, покачване на телесната температура и т.н. Той започва в една част от тялото и може да ирадиира към други части на тялото.
  • Паркинсонов тремор – от името следва, че този вид тремор се наблюдава като симптом при болестта на Паркинсон. Обикновено засяга движенията на различни части от тялото като ръцете, краката устните и брадичката и ще бъде описан по-подробно в следващите части на статията.
  • Дистоничен тремор – дистонията е състояние, при което актът на движение търпи нарушение, проявяващо се с характерни неволеви мускулни съкращения, водещи до повтарящи се движения и усукване на тялото. Дистоничният тремор може да засегне всяка част от тялото и най-добре се повлиява от почивка.
  • Ортостатичен тремор – при него имаме наличие на ритмични мускулни съкращения, появяващи се след изправяне от легнала или седнала позиция. У пациенти причинява най-често чувство за нестабилност, което те не свързват с тремор. Етиологията на състоянието остава неизяснена, като се предполага, че е породено от предишна травма в областта на засегнатия участък.
  • Церебеларен (интенционен) тремор – резултат от увреждане в областта на церебелума (малък мозък) от различни патологични състояния, като напр. множествена склероза, епилепсия, инсулт, церебеларен тумор и др. При този вид тремор се забелязва треперене в края на извършване на дадено движение (натискане на копче).

На какво може да се дължи треморът?

Треперенето, треморът може да се дължи на:

  • Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата – дефицит на цинк, тиреотоксикоза, хипогликемия, магнезиев дефицит, калциев дефицит, дефицит на vit D
  • Психични и поведенчески разстройства - остра стресова реакция, генерализирана тревожност, паническо разстройство, посттравматично стресово разстройство, клаустрофобия, паническо разстройство (епизодична пароксизмална тревожност), деменция, психични и поведенчески разстройства, дължащи се на алкохол, опиоиди и стимуланти.
  • Болести на нервната система - болест на Паркинсон (Parkinson's disease), множествена склероза.
  • Болести на органите на кръвообращението - инсулт
  • Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - темпорален артериит, мускулна хипотония
  • Симптоми, признаци и отклонения от нормата - старост.
  • Фактори, влияещи върху здравното състояние - употреба на алкохол, стресово състояние.
  • Новообразувания - мозъчен тумор.
  • Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - травма на главата, химическо отравяне (алетрин, апаразин, бромофор, бромид, бензен, камфор, дихлорвос), отравяне с живак.
  • Инфекциозни и паразитни болести - невросифилис, токсоплазмоза, болест на Кройцфелд-Якоб (Creutzfeldt-Jakob Disease).
  • Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект от прием на медикаменти.

Треперене

По-чести причини за треперене 

Болест на Паркинсон

Болестта на Паркинсон е хронично, неврологично заболяване, характеризиращо се с дегенеративни промени в областта на допаминергичните неврони в substantia nigra в главния мозък. Етиологията на Паркинсоновата болест все още не е изяснена, но е доказано, че генетично предразположените индивиди, имащи пряка родствена връзка с такъв болен, са с по-голям риск до 3 пъти от заболяването. Основните симптоми, придружаващи заболяването, са:

  • Паркинсонов тремор – треперенето е изключително характерно за болестта, появява се в състояние на покой, но не и при извършване на дейности, например при закопчаване на копчета, както и по време на сън, а се усилва при невропсихично напрежение.
  • Мускулна скованост, поради повишен мускулен тонус – изследват се пасивните движения на крайниците, като феноменът, наблюдаващ се при болните се нарича „феномен на зъбчатото колело“.
  • Промяна в позата и походката – болните се движат трудно, без повдигане на стъпалата си, а с влачене на краката, с малки крачки. Главата и торсът са приведени напред, а ръцете са сгънати в лактите и прибрани до тялото.

Болестта на Паркинсон като здравен проблем е разгледан подробно на:

»Болест на Паркинсон

Мултиплена склероза

Множествената склероза е неврологично възпалително заболяване, засягащо младата възраст, характеризиращо се с трайна демиелинизация на аксоните в гръбначния и главния мозък. Среща се по-често при жени, отколкото при мъже. При множествената склероза са характерни два типа тремор: интенционен и ортостатичен тремор. При ортостатичния тремор има наличие на ритмични мускулни съкращения, появяващи се в областта на крайниците веднага след изправяне  от дадена позиция. Пациентите съобщават за нестабилност, която не свързват с тремор. За разлика от болестта на Паркинсон, при мултиплената склероза много рядко се появява тремор в покой. Интенционният тремор се описва с двигателни нарушения, свързани с треперене на ръцете, което се увеличава при доближаване на крайната цел. Това какво представлява мултиплената склероза може да прочетете на:

»Множествена склероза

Хипогликемия

Като хипогликемия се бележи състоянието, при което нивото на глюкозата в кръвта е под нормата (нормата на гладно е 3,8-6mmol/l), т.е. под 3,8mmol/l. Хипогликемията се наблюдава по-често при диабетици, отколкото при здрави хора. Симптомите, които придружават хипогликемията, са: главоболие, тремор (треперене) на тялото, тахикардия, диплопия, разширени зеници, обща мускулна слабост и др. Ако нивата на кръвната захар не се повишат, това може да доведе до по-сериозни последствия върху централната нервна система. Повече информация относно състоянието хипогликемия може да намерите на:

»Хипогликемия

Тремор при алкохолна абстиненция

Алкохолна абстиненция

Алкохолната абстиненция е феномен, възникващ след внезапно прекратяване приема на алкохол, срещащ се по-често при хронични алкохолици, отколкото при хора, поели еднократно големи количества алкохол. Симптомите на алкохолна абстиненция се появяват след 5 до 10 часа след последния прием, достигат своя пик между втори и трети ден и изчезват до около пети или шести ден. Най-често индивидите изпитват тревожност, те са хиперактивни, тахикардия, гадене с или без повръщане. Появата на тремор е характерен симптом за алкохолната абстиненция, настъпва след 24-36часа след прекратяване на приема му. Той може да бъде както локален, така и генерализиран. Болните съобщават за увеличаване на тремора по време на емоционална възбуда и извършване на двигателна дейност.

Кога да потърся лекарска помощ?

Ако треморът не е физиологичен и представлява траен, постоянен симптом, който Ви причинява проблем в извършването на ежедневните дейности, то най-добре ще бъде да потърсите помощта на специалист. Причините за тремор могат да бъдат разнообразни, поради това консултацията с лекар е от решаващо значение за последващото лечение на тремора.

 

Изображения: freepik.com

3.6/5 14 оценки

Заболявания при симптом Треперене, тремор

  • Pseudomonas (aeruginosa)(mallei)(pseudomallei) като причина за болести, класифицирани другаде
  • Агорафобия
  • Бактериална пневмония, неуточнена
  • Болест на Parkinson
  • Бяс
  • В друго(-и) изядено(-и) растение(-я)
Всички

Библиография

https://www.nia.nih.gov/health/parkinsons-disease

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/essential-tremor-disorder

https://www.healthline.com/health/tremor

Коментари към Треперене, тремор

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Треперене, тремор
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 10:06
    Коментирайте "Треперене, тремор"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

За какво са симптом повишени стойности на ензими АЛАТ и АСАТ

преди 4508 дни, 20 часа и 20 мин.

треперене на ченето - на какво се дължи това?

преди 4747 дни, 21 часа и 7 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 22 часа и 10 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 13 часа и 10 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 13 часа и 22 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 13 часа и 29 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival