Треперене, тремор
Треперенето или т.нар. тремор е симптом, който е изключително общ и проявяващ се при редица заболявания с различен етиологичен характер. По своята характеристика треморът се изразява в бързи, неволеви свивания и отпускания на група мускули, в резултат на които се получават ритмични движения с малка амплитуда на цялото тяло или на отделни части на тялото като глава, ръце, крака, език и пр.
Класификация на тремора
В този раздел ще разгледаме най-често срещаните видове тремор, а именно:
- Физиологичен тремор – той се появява вследствие на някакъв външен или вътрешен фактор, като след неговото отстраняване изчезва треморът. Наблюдава се в областта на ръцете и краката при състояния като хипогликемия, стрес, студ, прекомерна употреба на кофеин, хипертиреоидизъъм, алкохолизъм и др.
- Психогенен (хистеричен) тремор – за него е характерно, че се наблюдава както при движение, така и при статично положение на тялото. Той е придружаващ симптом при психиатрични заболявания, напр. при дисоциативно разстройство, параноидна шизофрения и др. При хистеричният тремор има наличие на внезапно начало и повишаване епизодите на тремор по време на стресови ситуации.
- Есенциален тремор – видим е при движения, напр. при посягане за взимане на предмет, при писане. Предполага се, че есенциалният тремор се появява вследствие на генетична мутация и може да се потенциира при стрес, покачване на телесната температура и т.н. Той започва в една част от тялото и може да ирадиира към други части на тялото.
- Паркинсонов тремор – от името следва, че този вид тремор се наблюдава като симптом при болестта на Паркинсон. Обикновено засяга движенията на различни части от тялото като ръцете, краката устните и брадичката и ще бъде описан по-подробно в следващите части на статията.
- Дистоничен тремор – дистонията е състояние, при което актът на движение търпи нарушение, проявяващо се с характерни неволеви мускулни съкращения, водещи до повтарящи се движения и усукване на тялото. Дистоничният тремор може да засегне всяка част от тялото и най-добре се повлиява от почивка.
- Ортостатичен тремор – при него имаме наличие на ритмични мускулни съкращения, появяващи се след изправяне от легнала или седнала позиция. У пациенти причинява най-често чувство за нестабилност, което те не свързват с тремор. Етиологията на състоянието остава неизяснена, като се предполага, че е породено от предишна травма в областта на засегнатия участък.
- Церебеларен (интенционен) тремор – резултат от увреждане в областта на церебелума (малък мозък) от различни патологични състояния, като напр. множествена склероза, епилепсия, инсулт, церебеларен тумор и др. При този вид тремор се забелязва треперене в края на извършване на дадено движение (натискане на копче).
На какво може да се дължи треморът?
Треперенето, треморът може да се дължи на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата – дефицит на цинк, тиреотоксикоза, хипогликемия, магнезиев дефицит, калциев дефицит, дефицит на vit D
- Психични и поведенчески разстройства - остра стресова реакция, генерализирана тревожност, паническо разстройство, посттравматично стресово разстройство, клаустрофобия, паническо разстройство (епизодична пароксизмална тревожност), деменция, психични и поведенчески разстройства, дължащи се на алкохол, опиоиди и стимуланти.
- Болести на нервната система - болест на Паркинсон (Parkinson's disease), множествена склероза.
- Болести на органите на кръвообращението - инсулт
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - темпорален артериит, мускулна хипотония
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - старост.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - употреба на алкохол, стресово състояние.
- Новообразувания - мозъчен тумор.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - травма на главата, химическо отравяне (алетрин, апаразин, бромофор, бромид, бензен, камфор, дихлорвос), отравяне с живак.
- Инфекциозни и паразитни болести - невросифилис, токсоплазмоза, болест на Кройцфелд-Якоб (Creutzfeldt-Jakob Disease).
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект от прием на медикаменти.
По-чести причини за треперене
Болест на Паркинсон
Болестта на Паркинсон е хронично, неврологично заболяване, характеризиращо се с дегенеративни промени в областта на допаминергичните неврони в substantia nigra в главния мозък. Етиологията на Паркинсоновата болест все още не е изяснена, но е доказано, че генетично предразположените индивиди, имащи пряка родствена връзка с такъв болен, са с по-голям риск до 3 пъти от заболяването. Основните симптоми, придружаващи заболяването, са:
- Паркинсонов тремор – треперенето е изключително характерно за болестта, появява се в състояние на покой, но не и при извършване на дейности, например при закопчаване на копчета, както и по време на сън, а се усилва при невропсихично напрежение.
- Мускулна скованост, поради повишен мускулен тонус – изследват се пасивните движения на крайниците, като феноменът, наблюдаващ се при болните се нарича „феномен на зъбчатото колело“.
- Промяна в позата и походката – болните се движат трудно, без повдигане на стъпалата си, а с влачене на краката, с малки крачки. Главата и торсът са приведени напред, а ръцете са сгънати в лактите и прибрани до тялото.
Болестта на Паркинсон като здравен проблем е разгледан подробно на:
Мултиплена склероза
Множествената склероза е неврологично възпалително заболяване, засягащо младата възраст, характеризиращо се с трайна демиелинизация на аксоните в гръбначния и главния мозък. Среща се по-често при жени, отколкото при мъже. При множествената склероза са характерни два типа тремор: интенционен и ортостатичен тремор. При ортостатичния тремор има наличие на ритмични мускулни съкращения, появяващи се в областта на крайниците веднага след изправяне от дадена позиция. Пациентите съобщават за нестабилност, която не свързват с тремор. За разлика от болестта на Паркинсон, при мултиплената склероза много рядко се появява тремор в покой. Интенционният тремор се описва с двигателни нарушения, свързани с треперене на ръцете, което се увеличава при доближаване на крайната цел. Това какво представлява мултиплената склероза може да прочетете на:
Хипогликемия
Като хипогликемия се бележи състоянието, при което нивото на глюкозата в кръвта е под нормата (нормата на гладно е 3,8-6mmol/l), т.е. под 3,8mmol/l. Хипогликемията се наблюдава по-често при диабетици, отколкото при здрави хора. Симптомите, които придружават хипогликемията, са: главоболие, тремор (треперене) на тялото, тахикардия, диплопия, разширени зеници, обща мускулна слабост и др. Ако нивата на кръвната захар не се повишат, това може да доведе до по-сериозни последствия върху централната нервна система. Повече информация относно състоянието хипогликемия може да намерите на:
Алкохолна абстиненция
Алкохолната абстиненция е феномен, възникващ след внезапно прекратяване приема на алкохол, срещащ се по-често при хронични алкохолици, отколкото при хора, поели еднократно големи количества алкохол. Симптомите на алкохолна абстиненция се появяват след 5 до 10 часа след последния прием, достигат своя пик между втори и трети ден и изчезват до около пети или шести ден. Най-често индивидите изпитват тревожност, те са хиперактивни, тахикардия, гадене с или без повръщане. Появата на тремор е характерен симптом за алкохолната абстиненция, настъпва след 24-36часа след прекратяване на приема му. Той може да бъде както локален, така и генерализиран. Болните съобщават за увеличаване на тремора по време на емоционална възбуда и извършване на двигателна дейност.
Кога да потърся лекарска помощ?
Ако треморът не е физиологичен и представлява траен, постоянен симптом, който Ви причинява проблем в извършването на ежедневните дейности, то най-добре ще бъде да потърсите помощта на специалист. Причините за тремор могат да бъдат разнообразни, поради това консултацията с лекар е от решаващо значение за последващото лечение на тремора.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Треперене, тремор
- Pseudomonas (aeruginosa)(mallei)(pseudomallei) като причина за болести, класифицирани другаде
- Агорафобия
- Бактериална пневмония, неуточнена
- Болест на Parkinson
- Бяс
- В друго(-и) изядено(-и) растение(-я)
Библиография
https://www.nia.nih.gov/health/parkinsons-disease
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/essential-tremor-disorder
https://www.healthline.com/health/tremor
Коментари към Треперене, тремор