Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Лечение с ампицилин Медикаментозно лечение

Лечение с ампицилин

от 05 юли 2010г., обновено на 05 окт 2020г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Лечение с ампицилин - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Коментари
Свързаност

Откритият през 1958 година и навлязъл активно в употреба три години по-късно ампицилин принадлежи към групата на бета лактамните антибиотици, по-конкретно пеницилините.

Тази голяма група противомикробни средства се подразделя на няколко класа, в зависимост от особеностите в химичната структура и спектъра на действие на отделните препарати.

Ампицилин се причислява към групата на пеницилините с широк спектър на действие, полусинтетични аминопеницилини, заедно с амоксицилин.

Основните разлики между този препарат и природния пеницилин се дължат на наличието на амино група в структурата на ампицилин, която позволява и улеснява проникването през външната мембрана на негативните при оцветяване по Грам бактерии (природният пеницилин е ефективен само срещу позитивни при оцветяване по Грам бактерии).

Лечение с ампицилин се назначава при бактериални инфекции с доказана етиология и известен причинител.

Препоръчва се извършване на антибиограма за определяне на чувствителността на конкретните причинители, което от своя страна улеснява и прави по-ефективна съответната терапия.

Препаратът е ефективен срещу редица Грам позитивни причинители, каквито са например някои стафилококи, пневмококи, менингококи, стрептококи, гонококи, но също и спрямо редица Грам негативни бактериални агенти, като например Esherichia coli, Salmonella, Klebsiella, Haemophilus influencae, Shigella, Listeria и други.

Действа бактерицидно, което означава, че убива бактериите, за разлика от бактериостатично действащите препарати, които само потискат размножаването им.

Осъществява своите ефекти посредством потискане синтезата на пептидогликан в бактериалната клетъчна стена (действа като необратим инхибитор на ензима транспептидаза, необходим за изграждането на бактериалната клетъчна стена), което води до бактериолиза и разрушаване на бактериалната синтеза.

Препаратът не е подходящ за лечение на вирусни заболявания, тъй като е неефективен спрямо вирусните причинители.

Включването му като допълнителна терапия при някои вирусни инфекции се основава единствено на данните за подлежаща вторична бактериална инфекция.

Прилага се перорално или парентерално (мускулно или венозно), като в зависимост от тежестта на инфекцията и състоянието на пациента се предпочита конкретната лекарствена форма.

АмпицилинПри пациенти в запазено общо състояние и леки прояви на бактериална инфекция (с причинители чувствителни към пеницилините) препаратът се прилага перорално под формата на капсули, докато при лица в тежко увредено общо състояние, с нарушена стомашно-чревна функция (гадене, повръщане, диария и съответно затруднен прием на капсулите или затруднено усвояване) се предпочита венозната инфузия или интрамускулните апликации.

Достига високи концентрации в много тъкани и структури, като активността му не се променя при наличието на кръв, гной или тъканни течности.

Той е липидонеразтворим и не преминава през кръвно-мозъчната бариера. Наличието на възпалителни процеси в мозъка (например менингит) значително подобрява проникването му през хемато-енцефалната бариера, което го прави подходящ при бактериални инфекции, засягащи мозъчните структури.

Основните показания за лечение с ампицилин включват следните заболявания:

  • инфекции на горния респираторен тракт: отит, синузит, фарингит, бронхит, но също и при пневмония и белодробен абсцес
  • урогенитални инфекции: цистит, пиелит, салпингит, ендометрит, уретрит, гонорея, пиелонефрит
  • инфекции на жлъчните пътища: холангит, холецистит
  • инфекции на меките тъкани и опорно-двигателния апарат
  • листериоза
  • лептоспироза
  • коклюш
  • салмонелоза
  • шигелоза
  • коремен тиф и паратиф
  • ендокардит
  • бактериален менингит

Ампицилин често се прилага в комбинация със сулбактам, представляващ инхибитор на ензима бета лактамаза, продуциран от множество бактерии и главен отговорник за развитието на антибиотична резистентност.

Сулбактам потиска бета лактамазата, която разгражда бета лактамния пръстен на ампицилин (и другите бета лактамни антибиотици) и по този начин осигурява необходимата ефективност и активност на препарата.

Медикаментът се прилага с повишено внимание при бременни (предпочитат се природните пеницилини), само в случаите, при които ползите от приложението му значително надвишават риска за плода и нормалното протичане на бременността.

Дозата и продължителността на терапията се определят индивидуално, в зависимост от състоянието на конкретния пациент.

Не се препоръчва употребата му при пациенти с тежко увредена чернодробна и бъбречна функция, стомашно-чревни нарушения, левкемия, инфекциозна мононуклеоза, цитомегаловирусна инфекция, както и при свръхчувствителност към някои от бета лактамните антибиотици (цефалоспорини, пеницилини, монобактами, карбапенеми).

При лечение с ампицилин е възможна проява на различни по тежест нежелани лекарствени ефекти, като най-често се наблюдават гадене и повръщане, диария, болка в корема, обрив по кожата, сърбеж.

По-рядко са налице световъртеж и главоболие, гастрит, колит, стоматит, алергичен ринит или конюнктивит, артралгия (болка в ставите), повишение на телесната температура.

При много малък процент от пациентите, приемащи този медикамент, е възможно развитие на конвулсии и гърч (при приложение на високи дози и увредена бъбречна функция), хепатит, холестатична жълтеница, еозинофилия, ангионевротичен оток, анафилактичен шок.

В детска възраст е възможно развитие на реакция, известна като ампицилиново морбили, представляваща бързо развитие на обрив, идентичен с този при морбили, след приложение на ампицилин, като обривът не представлява противопоказание за приложението на препарата и не е причина за прекратяване и преустановяване на терапията.

Приложението на антибиотика при имунокомпрометирани лица може да предизвика дисбактериоза (промяна в нормалната чревна флора) и развитие на опортюнистични инфекции (най-често причинени от гъбички).

Преди всеки лечебен курс с ампицилин е необходимо извършване на скарификационна проба и назначаването му само след отрицателен резултат и липса на кожна реакция.

За намаляване на риска от развитие на нежелани лекарствени взаимодействия е необходимо:

Комбинация с други лекарства

  • при парентерална употреба медикаментът се прилага самостоятелно, не се смесва с други лекарства в една спринцовка
  • едновременното приложение с перорални контрацептиви може да намали ефективността им
  • употребата с алопуринол увеличава риска от тежки обриви по кожата
  • не се комбинират бактерицидни с бактериостатични антибиотици
  • налице е лекарствена несъвместимост при приложение с хлорамфеникол, еритромицин, тетрациклин, амфотерицин В, метронидазол
  • едновременното приложение с антикоагуланти (хепарин) повишава риска от кървене

Винаги се консултирайте с Вашия лекар за медикаментите, които приемате, за да намалите риска от неблагоприятни токсични явления и усложнения.

Още по темата:
  • Лечение при лаймска болест (борелиоза) Лечение при лаймска болест (борелиоза)
  • Антибиотици по време на бременност Антибиотици по време на бременност
  • Лечение на синузит Лечение на синузит
  • Лечение при пиелонефрит Лечение при пиелонефрит
4.5/5 10 оценки

Заболявания, при които се прилага лечението Лечение с ампицилин

  • Друга септицемия
  • Други салмонелозни инфекции
  • Инфекция на пикочните пътища без уточнена локализация
  • Коремен тиф
  • Лептоспироза
  • Листериоза
Всички

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АЦЕРОЛА капсули * 300 SANCT BERNHARD
89.20лв.

АЦЕРОЛА капсули * 300 SANCT BERNHARD

ИМУНОБОР КИДС АКТИВ сироп 100 мл.
23.50лв.

ИМУНОБОР КИДС АКТИВ сироп 100 мл.

НАУ ФУДС ПАУ ДАРКО - МРАВЧЕНО ДЪРВО капсули 500 мг * 100
28.00лв.

НАУ ФУДС ПАУ ДАРКО - МРАВЧЕНО ДЪРВО капсули 500 мг * 100

НАУ ФУДС ПАУ ДАРКО - МРАВЧЕНО ДЪРВО капсули 500 мг * 250
55.00лв.

НАУ ФУДС ПАУ ДАРКО - МРАВЧЕНО ДЪРВО капсули 500 мг * 250

НАУ ФУДС ПАУ ДАРКО - МРАВЧЕНО ДЪРВО чай * 24 пакетчета
15.00лв.

НАУ ФУДС ПАУ ДАРКО - МРАВЧЕНО ДЪРВО чай * 24 пакетчета

СКАЛЕР МОЛЕКУЛНА СРЕБЪРНА ВОДА КАПКИ ЗА НОС 10 мл.
12.20лв.

СКАЛЕР МОЛЕКУЛНА СРЕБЪРНА ВОДА КАПКИ ЗА НОС 10 мл.

Коментари към Лечение с ампицилин

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Лечение с ампицилин
    www.framar.bg 
    на 05 March 2021 в 06:12
    Коментирайте "Лечение с ампицилин"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Медикаментозно лечение
  • Лечение на възпалено гърло при деца
  • Лечение на синузит
  • Лечение при ангина (остър тонзилит)
  • C-реактивен протеин
  • Домашни средства срещу цистит при деца
  • Лечение при пиелонефрит
  • Амоксицилин
  • Лечение при цистит
  • Хранително отравяне - как да си помогнем у дома
  • Лечение на бактериална вагиноза

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах