Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Антибиотици по време на бременност

Антибиотици по време на бременност

от 21 окт 2016г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Антибиотици по време на бременност - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Бременността е изключително важен период от живота на всяка жена. През тези девет месеца настъпват различни промени във физиологичните функции на организма на бъдещата майка, изграждат се структурите и системите на плода.

За съжаление трудно можем да се предпазим от развитие на инфекции, като се има предвид, че през летните месеци обикновено се срещат различни гастроентерити, докато за студените месеци типични са дихателните инфекции.

Бременните жени са с повишена чувствителност към много патогенни причинители и при тях по-често се срещат различни инфекции на урогениталния тракт.

Терапията на заболяванията с инфекциозна етиология при бременните представлява истинско предизвикателство.

От една страна е необходимо овладяване на болестта и стабилизиране на състоянието на жената, но от друга страна приемът на лекарства крие сериозни рискове по отношение на нормалното протичане на бременността и развитието на плода.

Антибиотици по време на бременност

Антибиотици по време на бременност се назначават само по строги показания и след задължителна консултация с лекар. Самолечението е абсолютно противопоказано.

Преди започване на лечението е необходимо изясняване на следните особености:

  • антибиотици или химиотерапевтици се назначават само при доказана необходимост и липса на ефект от приложените природни и алтернативни средства
  • за предпочитане е използване на само един препарат (монотерапия), тъй като комбинираното лечение с антибиотични средства крие рискове от нежелани лекарствени взаимодействия
  • предпочита се пероралният прием
  • избира се възможно най-ниската ефективна доза

Особено опасен за прием на каквито и да е лекарства е първият триместър от бременността, тъй като през този период се осъществява органогенезата на плода.

Приемът на тератогенни и фетотоксични лекарства през този период води най-често до аборт или тежки аномалии на плода.

Основните рискови категории на лекарствата при бременност са съответно A, B, C, D, и Х, като A и B се приемат за безопасни, а C и D се свързват със сериозен риск и доказан тератогенен потенциал. Лекарствата, причислени към рискова категория Х са абсолютно противопоказани по време на бременността, както и преди забременяване.

Въздействието на лекарствените средства върху бременността зависи от възрастта на плода (гестационни седмици), особености в механизма и разпределението на препаратите, дозата, физиологичното състояние на жената, хранителен и двигателен режим, фактори от околната среда.

Разрешени антибиотици по време на бременност

Пеницилини (бензилпеницилин, амоксицилин, ампицилин)

Разрешени антибиотици по време на бременностПървите изолирани антибиотици са едни от най-често прилаганите при бременните жени, тъй като са с доказана безопасност и ефективност.

Могат да се използват по време на цялата бременност, без риск за майката или плода.

Повлияват широк спектър микробни причинители и се използват при различни стрептококови, пневмококови, менингококови инфекции, лаймска болест.

Природният бензилпеницилин се използва като средство на първи избор при сифилис, включително и при неонатален, вроден сифилис.

Амоксицилин и ампицилин са ефективни при инфекции на горния респираторен тракт, грам отрицателни инфекции на пикочните пътища (главно свързани с E. coli), неусложнени ентерококови инфекции, както и при инфекция с Helicobacter pylori.

Цефалоспорини, предимно от първо поколение (цефалексин, цефазолин)

Тъй като не се метаболизират и се елиминират предимно непроменени през бъбреците, намират приложение главно в терапията на уроинфекции, свързани с позитивни по грам бактерии, също и при инфекции на кожата и меките тъкани.

Повишен риск от развитие на странични ефекти съществува при употребата на препарати от трето и четвърто поколение (цефтриаксон, цефоперазон).

Макролиди (еритромицин, азитромицин)

Представляват алтернативна на пеницилините и се използват при пациенти, които са алергични към пеницилини.

Притежават широк спектър на действие и са показани при различни дихателни инфекции, включително дифтерия и коклюш, полово предавани инфекции (хламидия, сифилис), инфекции на кожата и меките тъкани.

Препоръчва се кратък терапевтичен курс, особено при използване на еритромицин, тъй като съществува, макар и малък риск от гастроинтестинални нарушения, хепатотоксичност и кардиотоксичност. Употребата на азитромицин рядко се асоциира със сериозни нежелани ефекти.

Линкозамиди (клиндамицин)

По време на бременност този препарат е показан само в случаите на липса на ефект (или противопоказания за употреба) на пеницилини, цефалоспорини и макролоди.

Спада към така наречените резервни антибиотици при стафилококови и стрептококови инфекции на дихателните пътища, кожата и меките тъкани, интраабдоминални и тазови инфекции.

Употребата му често води до гадене и повръщане, болка в корема и диария.

Препоръчва се извършване на антибиограма преди започване на антибиотичната терапия, с цел определяне на чувствителността на конкретните бактерии към основните препарати.

Тератогенни и фетотоксични химиотерапевтици и антибиотици по време на бременност

Тератогенни и фетотоксични химиотерапевтици и антибиотици по време на бременност Много от широко използваните в практиката антибиотични средства са тератогенни и водят до развитие на различни по тежест дефекти в развитието на ембриона.

Тератогенността се проявява при употребата на тези медикаменти по време на периода на органогенезата на плода, т.е. през първите два до три месеца от бременността.

Фетотоксичните препарати предизвикват малки анатомични аномалии и дефекти във физиологичното развитие на детето, като тези ефекти се проявяват при употребата им след девета гестационна седмица.

Тетрациклини (доксициклин, тетрациклин)

Преминават през плацентарната бариера и могат да предизвикат жълтеница на новороденото, отлагане в костите и потискане на растежа им, нарушаване на дентицията и повишена склонност към кариеси и трошливост на зъбите.

Аминогликозиди (гентамицин, амикацин, стрептомицин)

Предизвикват увреждане на n. statoacusticus и могат да причинят глухота у новороденото. Поради широкия спектър и изразен бактерициден ефект, гентамицин може да се използва при тежки инфекции през втори или трети триместър при преценка, че ползата от употребата му оправдава риска.

Сулфонамиди, комбинирани с триметоприм

Използвани през първия триместър или непосредствено преди раждането водят до хематологични нарушения, хипербилирубинемия у новороденото, риск от развитие на енцефалопатия, увреждане на централната нервна система.

Амфениколи (хлорамфеникол)

Приложението му при бременни крие висок риск от увреждане на костния мозък на плода (миелотоксичност) с развитие на различна по тежест анемия и всички свързани с това усложнения в дългосрочен план.

Квинолони (ципрофлоксацин, моксифлоксацин)

Данните за ефекта им при бременни са ограничени. Препоръчва се избягване на употребата им поради риск от увреждане на скелета (развитие на артропатия).

Нитроимидазолови производни (метронидазол)

Използват се в терапията на редица анаеробни инфекции, но приложението им при бременни е ограничено, поради риск от нарушения в нормалното протичане на бременността, тежки алергични реакции, левкоцитопения.

Ако сте бременна или планирате забременяване, избягвайте контакта с болни хора и ограничете приема на лекарства. Необходимо е подсилване на имунната система, главно с природни средства, балансирана диета и достатъчна двигателна активност.

Подробна информация за подсилване на имунитета с природни средства може да прочетете на:

  • Храни и билки за силна имунна система

Още при първите клинични симптоми за налична инфекция се консултирайте с Вашия лекар.

Изображения: freepik.com

Още по темата:
  • Пеницилин Пеницилин
  • Лечение с ампицилин Лечение с ампицилин
  • Лечение при сифилис Лечение при сифилис
  • Амоксицилин Амоксицилин
4.8/5 13 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МЕДЕЛА ДИШАЩ СУТИЕН ЗА БРЕМЕННОСТ И КЪРМЕНЕ KEEP COOL РАЗМЕР L ЧЕРЕН
88.30лв.

МЕДЕЛА ДИШАЩ СУТИЕН ЗА БРЕМЕННОСТ И КЪРМЕНЕ KEEP COOL РАЗМЕР L ЧЕРЕН

Нов
КОЛАН ЗА БРЕМЕННИ модел 4062 , универсален размер
38.00лв.

КОЛАН ЗА БРЕМЕННИ модел 4062 , универсален размер

ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 400 мкг * 100 GNC
16.00лв.

ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 400 мкг * 100 GNC

ТЕСТ ЗА БРЕМЕННОСТ ЕКСПРЕС ЛЕНТА
3.40лв.

ТЕСТ ЗА БРЕМЕННОСТ ЕКСПРЕС ЛЕНТА

БЕКЛИ ОРГАНИКС КРАСИВА БРЕМЕННОСТ ЧАЙ ФИЛТЪР * 18
6.60лв.

БЕКЛИ ОРГАНИКС КРАСИВА БРЕМЕННОСТ ЧАЙ ФИЛТЪР * 18

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧНО МАСЛО ЗА ПЕРИНЕУМ 20 мл
65.60лв.

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧНО МАСЛО ЗА ПЕРИНЕУМ 20 мл

Коментари към Антибиотици по време на бременност

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Антибиотици по време на бременност
    www.framar.bg 
    на 13 May 2025 в 11:09
    Коментирайте "Антибиотици по време на бременност"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Амоксицилин
  • Бременност
  • Лечение на синузит
  • Установяване на бременност с домашни средства
  • Лечение при ангина (остър тонзилит)
  • Антибиотици
  • Средства против гадене и повръщане при бременност
  • Еритромицин
  • Лечение при гонорея
  • Лечение при пиелонефрит
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нисък хемоглобин по време на бременност

преди 1289 дни, 1 час и 55 мин.

Бременност и рентген - има ли проблем?

преди 1628 дни, 23 часа и 12 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 1 дни, 14 часа и 14 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 1 дни, 14 часа и 25 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 1 дни, 14 часа и 32 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 1 дни, 14 часа и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
O41.0 Олигохидрамнион O41.0 Олигохидрамнион

O41.0 Олигохидрамнион

от 15 апр 2025г. Прочети повече
Армерия морска Армерия морска

Армерия морска

от 17 юни 2024г. Прочети повече
Бременност Бременност

Бременност

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Как да се храним, докато приемаме антибиотици Как да се храним, докато приемаме антибиотици

Как да се храним, докато приемаме антибиотици

от 23 фев 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЙОДОВА ТИНКТУРА 5% 1 л ГАЛЕН

ПРЕДПАЗНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ СЕНИ АКТИВ КЛАСИК размер L * 10

БЕЛЕРО ИНТЕСАН капсули * 20

ДЖАРОУ ЦИНК БАЛАНС капсули * 100

ОТОФИКС капки за уши 15 мл СОФАРМА

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

АЛОРА таблетки 100 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 10:46:11

МАСТОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 10:45:21

ШУГЪР БАЛАНС сироп 250 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 10:44:19

Д-р Пело Радков Пелов

Коментар на: Незнайно Незнайкова от 13 май 2025г. в 10:04:25

Вива - 4

Коментар на: Нели Георгиева от 13 май 2025г. в 09:57:29
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival