Хранително отравяне - как да си помогнем у дома
› Симптоми на хранително отравяне
› Причинители на хранително отравяне
› Домашни средства срещу хранително отравяне
› Кога да потърсим лекарска помощ?
› Как да предотвратим хранително отравяне?
Хранителното отравяне представлява остро състояние, предизвикано от консумация на храна, заразена с инфекциозни агенти, включващи бактерии, вируси, гъбички или техни токсини. Бактериите, способни да предизвикат отравяне най-често попадат в месо, морски дарове и млечни продукти, макар че, случаи на хранително отравяне има и от маруля, пъпеши и други плодове и зеленчуци, както и някои видове опаковани готови храни. В зависимост от механизма на възникване и точния причинител, хранителното отравяне може да бъде определено като токсикоза или токсикоинфекция.
Токсикоза и токсикоинфекция
Токсикоза настъпва след консумация на храна, в която се съдържат токсични вещества, отделени от попаднали в нея микроорганизми (екзотоксини). Най-често причина за проява на токсикоза у човека са наличие на Стафилококус ауреус, Стрептококи, Клостридиум ботулинум и други патогени в храната. В тези случаи храната, която ядем е предварително замърсена с микроорганизмите, които отделят токсични субстанции (екзотоксини) в нея. Попаднали в червата тези токсини бързо преминават чревната бариера и предизвикват токсикоза. Характерно за това състояние е бързият развой и начало на симптомите – обикновено 4 до 24 часа.
Токсикоинфекция. За развитие на токсикоинфекция е необходимо наличието на жив микроорганизъм в храната, който чрез нея, попада в храносмилателния тракт на човека. Най-чести причинители на токсикоинфекции са Салмонела, Ешерихия коли (E. coli O157:H7), Клостридиум перфрингенс, кампилобактерии). Достигайки до червата, една част от патогенните микроорганизми умират и отделят токсични вещества (ендотоксини), които нарушават чревната бариера. Увредената чревна бариера става входна врата и за навлизането на микроорганизми в кръвта. Този процес може да продължи около 24 до 72 часа (времето, за което може да се развият и симптомите).
Симптоми на хранително отравяне
Едни от най-характерните признаци на отравяне с храна включват:
- гадене
- повръщане
- водниста диария
- спазми и болки в корема
- повишена температура
Началото на симптомите може да настъпи от няколко часа до ден-два след консумацията на храната, като това зависи в голяма степен от конкретния причинител, количеството на изядената храна и съответно броя на попадналите микроорганизми, също така възрастта, теглото, имунната система и цялостно здраве на човека. Високо-рискови групи са:
- Възрастни хора – имунната система при възрастните хора не може да реагира толкова бързо и ефективно както при по-младите.
- Бременни жени – по време на бременността настъпват промени в обмяната на веществата и кръвообращението, които повишават риска от хранително отравяне. Симптомите на хранително отравяне при бременни може да бъдат значително по-силно изразени. Рядко, но е възможно бебето също да бъде засегнато.
- Малки деца и кърмачета – имунната им система все още не е добре развита.
- Хора с хронични заболявания – диабет, заболявания на черния дроб или СПИН, рак, (химиотерапия, лъчева терапия).
Причинители на хранително отравяне
Инфекциозните причинители и техните токсини могат да попаднат в храната във всяко едно звено от технологичният процес - от добива на хранителния продукт до поставянето му на масата. Едни от честите причинители на хранително отравяне и начините за тяхното разпространение са:
- Кампилобактерии – замърсено месо (включително от птици), мляко и вода.
- Клостридиум ботулинум – консервирани храни с ниска киселинност, неправилно консервирани търговски храни, пушени или солени риби и други храни съхранявани при висока температура за дълъг период от време.
- Клостридиум перфрингенс – месо, яхнии, сосове. Често се размножава, когато храната не е съхранявана правилно.
- Ешерихия коли O157:H7 – признак на фекално замърсяване на храната. Може да попадне още в непастьоризирано мляко и ябълков оцет, кълнове от люцерна и замърсена вода.
- Гиардия ламблия – в процеса на производство на готови за консумация храни и замърсена вода. Може да се разпространи и от ръцете на човека, обработващ замърсената храна.
- Хепатитен вирус А - замърсени готови за консумация храни, миди от заразена вода. Може да се пренесе с ръцете на човек, обработващ такава храна.
- Листерия – месни консерви, непастьоризирано мляко и сирена, немита сурова продукция, заразена вода и почва.
- Ротавирус – готови за храна продукти. Може да се разпространи с ръцете на човека обработващ храната
- Салмонела - сурово или замърсено месо, птиче месо, мляко или жълтък. Оцелява и при недостатъчна топлинна обработка. Може да се разпространи със замърсени ръце, ножове и повърхности.
- Стафилококус ауреус – месо, салати, кремове и сосове, сладкиши пълни с крем. Може да попадне в храната от замърсени ръце, кашляне, кихане.
- Вибрио вулнификус – сурови стриди, сурови или полусурови миди. Може да се разпространява чрез замърсена морска вода.
Симптомите на хранително отравяне варират по тежест. По-често симптомите са сравнително леки и преминават и в домашни условия. Понякога обаче, може да се стигне до хоспитализация.
Какво да правим при хранително отравяне?
Ако е минало малко време от консумацията на замърсената храна е добре да предизвикате повръщане. Това ще намали многократно количеството на попадналите патогени в чревния тракт. Това важи за случаите, при които са минали по-малко от 4-8 часа от приема на заразеният продукт.
Когато страдате от хранително отравяне, тялото ви е предразположено към загуба на повече вода от нормалното. Следователно, повишеният прием на вода и избягването на твърда храна са първите стъпки от плана за действие. Леките случаи на хранително отравяне обикновено се подобряват за около 48 часа. За да подпомогнете този процес:
Преустановете приема на храна и течности, различни от вода за около 6 часа. Вода пийте на малки глътки и често. Ако забележите намалена честота на уринирането и потъмняване на урината, опитайте да увеличите количеството на водата.
След преминаване на остра фаза, започнете да се храните с щадящи храни, бедни на мазнини и захар. Подходящи са варен ориз, банани, врени картофи, препечен хляб. Ако усетите гадене, преустановете храненето за още няколко часа.
Не посягайте към някои храни и вещества, докато не се почувствате добре. Такива са млечни продукти, кофеин, алкохол, никотин, храни с много подправки.
Останете в леглото. Това състояние е изключително изтощително за организма и трябва да пазите силите си.
Домашни средства срещу хранително отравяне
Когато се касае за по-леки случаи на хранително отравяне, представени предимно със стомашен дискомфорт и неразположение, може да използвате някои продукти от собствената си кухня, за да облекчите състоянието:
Джинджифилът е мощен и широко използван природен лек, прилаган в терапията на множество заболявания и патологични състояния. Причината за това са неговите мощни терапевтични и профилактични ефекти. Той има способността да подобрява абсорбцията и цялостният процес на храносмилане. Действа като бърз лек срещу гадене и повръщане, като по този начин ви дава незабавно облекчение.
За да се възползвате от ефектите му, може да приготвите чай от джинджифил. За целта поставете парче джинджифил в 250 мл вода и оставете да ври в продължение на няколко минути. След премахване от котлона, добавете малко мед или захар за подобряване на вкуса.
Друг вариант е да добавите няколко капки прясно изцеден сок от джинджифил към една чаена лъжичка мед и да го приемате няколко пъти на ден, за да се намали възпалението и болката.
Удачен вариант е и консумацията на суров джинджифил (ако може да понесете острия вкус).
3-4 чаши ментов чай на ден (или други продукти съдържащи ментол, като дъвки или бонбони) спомагат за успокояване на стомаха и отстраняване на газовете.
Въпреки киселинния си характер, ябълковият оцет има алкален ефект в организма, който се дължи на начина му на метаболизиране. Това може да доведе до облекчение на някои от симптомите на хранително отравяне, да успокои стомашно-чревната лигавица и да убие бактериите.
Нужно е просто да смесите две супени лъжици ябълков оцет в чаша топла вода и да изпиете преди хранене. Друга възможност е приемът на две до три супени лъжи неразреден ябълков оцет.
Плодове богати на калий, като бананите, помагат за облекчаване на симптомите на хранително отравяне. Меката им текстура ги прави леки за обработка от стомаха, а също така помагат за отстраняване на натрупаните газове.
Противовъзпалителните, антивирусни и антибактериални свойства на лимонът може да са от полза при случаи на хранително отравяне. Добавете щипка захар към една чаена лъжичка лимонов сок и пийте два до три пъти на ден. Също така, може да пиете топла вода с лимонов сок за изчистване на храносмилателния тракт.
Кисело мляко със семена от сминдух
Киселото мляко има антибактериални и антимикробни свойства, които помагат в борбата с бактериите, причиняващи хранителни отравяния. Освен това, семената от сминдух подпомагат лечението на стомашен дискомфорт.
Може да вземете една чаена лъжичка семена от сминдух, заедно с една супена лъжица кисело мляко. Достатъчно е да поглъщате семената, като не е необходимо да ги дъвчете. При комбиниране на ефекта от сминдух с кисело мляко ще получите незабавно облекчение от стомашните болки, а също така и повръщането.
Босилекът е отлична билка за успокояване на стомашен дискомфорт, причинен от хранително отравяне. Антибактериалните му свойства помагат в борбата с патогенните микроорганизми. Можете да извлечете ползите от босилека по няколко начина:
Пийте пресен сок, извлечен от няколко листа босилек, смесен с една лъжица мед. Може да добавите и малко сок от кориандър. Пийте по 2-3 пъти на ден.
Друг вариант е да добавите няколко капки масло от босилек към 1 литър питейна вода. Пийте бавно, през целия ден.
Добавете листа от босилек, щипка морска сол и щипка черен пипер към три супени лъжици кисело мляко. Яжте от тази смес три-четири пъти на ден, докато симптомите отшумят.
Чесънът също е много ефективно средство срещу хранително отравяне поради силните си антивирусни, антибактериални и противогъбични свойства. Също така, облекчава симптоми като диария и коремни болки.
Яжте по една прясна скилидка чесън, като за по-лесно преглъщане може да я настържете във вода. Друга възможност е да приготвите смес от масло от чесън и соево масло и да го втриете в стомаха.
Кимион на зърна може да облекчи дискомфорта в коремната област и възпаление на стомаха, дължащи се на хранително отравяне. За моментален ефект, опитате това:
Сварете една чаена лъжичка семена от кимион в 250 мл вода. Добавете една чаена лъжичка прясно извлечен сок от листа на кориандър и щипка сол. Пийте два пъти на ден, няколко дни подред.
Медът притежава противогъбични и антибактериални свойства, които могат да бъдат ефективни за лечение на стомашно разстройство и други симптоми на хранително отравяне. Може да го приемате в чист вид или като добавка към чай.
Една чаена лъжичка мед, три пъти на ден може да направи чудеса в случаи на стомашно неразположение. Освен това, меда контролира киселинността в стомаха и може да предотврати прекомерното й нарастване.
Обезателно потърсете лекарска помощ при:
- Често, обилно повръщане и невъзможност да се задържат никакви течности.
- Наличие на кръв в повърнатото или изпражненията.
- Диария повече от три дни.
- Силни стомашни боли и спазми.
- Телесна температура над 38,6° С.
- Признаци на дехидратация – прекомерна жажда, сухота в устата, понижена честота на уриниране.
- Неврологични симптоми като замъглено виждане, мускулна слабост, виене на свят,, изтръпване на крайниците.
Как да предотвратим хранително отравяне?
- Измивайте ръцете си винаги след прибиране у дома и преди хранене!
- Измивайте съдовете и прибори за хранене с гореща вода и измивен препарат, за да премахнете микроорганизмите попаднали по тях!
- Използвайте дезинфектант за почистване на кухненския плот, масата и дъски за рязане!
- Уврете се, че готвите месото достатъчно, за да достигне вътрешна температура, която може да убие бактериите!
- Избягвайте да ядете прясно набрани гъби!
- Не консумирайте храна, стояла продължително време в хладилник!
Изображения: freepik.com, framar.bg
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АКТИВЕН ВЪГЛЕН С ПРОПОЛИС таблетки 250 мг * 10
СУОНСЪН АКТИВЕН ВЪГЛЕН капсули 260 мг * 120 SW1355
ПРОМОСМИНДУХ + МАЩЕРКА (FENU - THYME) капсули * 100 NATURE'S WAY
ПРОМОДИОЛИН течност саше 15 мл * 6
МАГНАЛАБС БРАТИНОН капсули * 10
ТАЗЕКТАН ДУО саше * 12 МОНТАВИТ
Библиография
http://food.ndtv.com/food-drinks/try-these-8-remedies-treat-food-poisoning-naturally-775151
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/food-poisoning/basics/lifestyle-home-remedies/con-20031705
homeremedyshop.com/13-home-remedies-for-food-poisoning/
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- Разстройство
- При стомашно разстройство пийте сок от нар
- Лечение с ампицилин
- Отравяния с лечебни растения - отровни билки
- Хранене и лечение при отравяне с храна
- Домашно лечение на диспепсия - лошо храносмилане
- Лечение при остро отравяне
- Зелените водорасли подобряват стомашните проблеми, свързани със синдрома на раздразненото черво
- Спешна терапия при отравяне на кучето
- Изследване за салмонела
Коментари към Хранително отравяне - как да си помогнем у дома