Хранене и лечение при отравяне с храна
Консумацията на заразена, развалена или токсична храна често води до хранително отравяне, което обикновено се характеризира с гадене, повръщане и диария. Други симптоми, които могат да се наблюдават са:
- болка и спазми в корема
- липса на апетит
- треска
- умора и слабост
- главоболие
- обрив
Какво причинява хранително отравяне?
Сурово месо и неправилно/нехигиенично приготвяне на храната са най-честите водещи фактори за поява на хранително отравяне. Възможни причинители са бактерии, вируси, паразити, мухъл, токсини, химични замърсители, алергени и други. Пет патогени представляват 91% от всички хранителни заболявания. Те включват:
Норовирус, известен също като вирус на Norwalk (често срещан в стриди, плодове и зеленчуци), причинява над 19 милиона случаи на хранително отравяне всяка година. Други по-малко разпространени вируси, които могат да причинят хранително отравяне са саповирус, ротавирус и астровирус. Вирусът на хепатит А може да се предава и чрез храна.
Салмонела (обикновено се среща в яйцата, месото и млечните продукти) - Салмонелните бактерии са най-честата причина за хранително отравяне.
Clostridium perfringens (често се открива в месо и домашни птици).
Campylobacter (намира се в сурово или недобре сготвено месо и замърсена вода).
Стафилококи (намират се в животински продукти като сметана, яйца и мляко).
Хранителното отравяне, причинено от паразити се среща значително рядко, но може да се окаже доста опасно. Токсоплазмата е паразит, който най-често се асоциира с хранително отравяне и се открива в изпражненията на котки. Токсоплазмите могат да останат неоткрити в продължение на години при здрави хора, но при такива със слаб имунитет те могат да доведат до сериозни странични ефекти. Бременните жени са изложени на повишен риск от хранително отравяне от паразити, а токсоплазмите водят до редица сериозни последствия за плода!
Какви стъпки трябва да предприема след отравяне с храна?
Първото, което трябва да направите е да оставете стомаха да се успокои. След проява на най-острите симптоми на хранително отравяне, като повръщане, диария и разстроен стомах, експертите препоръчват осигуряване на пълен покой на стомаха. Това означава да се избягва всякакъв вид хранене и напитки за няколко часа (12-24ч). След преминаване на острата фаза трябва да предприемете някои стъпки за подпомагане на възстановяването.
Храни и напитки при хранително отравяне
Течности
Поемането на течности е от решаващо значение, за да помогне на тялото да се бори с хранителното отравяне. Повръщането и диарията могат да доведат до дехидратация. В началото започнете с малки глътки и постепенно увеличавате количеството. Изпиването на по-голямо количество наведнъж може да предизвика повръщане.
Ако повръщането и диария траят повече от 24 часа, започнете да приемате разтвор за орално рехидратиране. Напитките, които съдържат електролити са най-добрият начин за предотвратяване на обезводняването през това време. Други подходящи течности са безкофеинов чай, пилешки или зеленчуков бульон.
Храни
Когато смятате, че сте в състояние да задържите храна, подберете такива, които са нежни към стомаха и стомашно-чревния тракт. Придържайте се към леки, нискомаслени храни с ниско съдържание на фибри. Мазнините са по-трудни за обработка в стомаха, особено когато той е разстроен. Подбирайте предимно леки храни, които не дразнят стомаха като:
- банани
- зърнена закуска
- белтъци
- пчелен мед
- овесена каша
- варени картофи, включително картофено пюре
- ориз
- препечена филия хляб
- пюре от ябълки
Подходяща е BRAT диета, която се състои от банани, ориз, ябълки и препечен хляб.
Избягвайте твърдите храни до отшумяване на всички симптоми. Не яжте пържени, мазни, пикантни или сладки храни. Избягвайте храни, напитки и вещества, които дразнят стомаха и могат да предизвикат влошаване на симптомите. Такива са:
- алкохол;
- кофеинови напитки, газирани напитки или кафе;
- храни с високо съдържание на фибри;
- млечни продукти;
- бързи закуски;
- плодови сокове.
Не приемайте медикаменти срещу гадене и повръщане, ако не сте го обсъдили с Вашия лекар. Те имат странични ефекти и могат да влошат някои видове диария. Вашият лекар може да ви предпише лекарство против гадене, ако съществува риск от дехидратация.
Колко време е необходимо за възстановяване след хранителното отравяне?
Хранително отравяне може да настъпи в резултат на множество различни фактори. Следователно, тежестта и продължителността на симптомите зависят от причината за отравяне, количеството на замърсената храна, която е приета и състоянието на организма. Леките случаи на хранително отравяне обикновено продължават ден или два и не се нуждаят от специфично лечение. Може да опитате някои домашни средства, с които да облекчите симптомите и да ускорите възстановяването:
Домашни средства за лечение на хранително отравяне
Макар и киселинен, ябълковият оцет има алкален ефект върху организма, поради начина, по който се метаболизира. По този начин, той може да облекчи симптомите на различни хранителни отравяния. Той допринася за успокояване на стомашно-чревната лигавица и унищожаване на бактериите, като по този начин осигурява незабавна помощ. Освен това, ябълковият оцет е богат източник на минерали и ензими, които могат да помогнат за възстановяване на организма след хранително отравяне.
Антибактериалните свойства на ябълковия оцет са много ефективни срещу хранителни патогенни бактерии като Escherichia coli.
Добавете една до две супени лъжици ябълков оцет към чаша вода. Разбъркайте добре и консумирайте незабавно. Пийте 2 до 3 пъти дневно.
Масло от риган
Етеричното масло от риган може да направи чудеса при лечение на хранително отравяне. То съдържа съединения като карвакол и тимол, които имат отлични антимикробни свойства и спомагат за елиминирането на патогените, отговорни за хранителното отравяне. Добавете 1 капка масло от риган към чаша вода и разбъркайте добре. Пийте 1 до 2 пъти дневно, докато не забележите подобрение на симптомите.
Масло от мащерка
Маслото от мащерка съдържа тимол, карвакол и линалол, които са съединения с антимикробни и антипаразитни свойства. Това прави маслото от мащерка полезно естествено средство срещу хранително отравяне.
Добавете 1 капка масло от мащерка към чаша вода, разбъркайте добре и изпийте. Пийте 1-2 чаши дневно.
Джинджифил с мед
Джинджифилът е често използвано домашно лекарство срещу различни заболявания. Той съдържа съединение, наречено гингол, което има добре изразени антимикробни свойства и помага за борбата с хранителните патогени. Освен това, джинджифилът успокоява раздразнения стомах и подобрява абсорбирането на основни хранителни вещества, което може да подпомогне храносмилането, а този ефект се удвоява, когато се използва в комбинация с мед.
Медът има, както противогъбични, така и антибактериални свойства, които могат да бъдат ефективни за лечение на нарушения на храносмилането и други симптоми на хранително отравяне. Като естествено лекарство, може да се приема в чиста форма или да се добави към чай. Чаена лъжичка мед три пъти на ден може да направи чудеса, за да излекува разстроения стомах. Той също така контролира образуването на излишната киселина в стомаха.
Комбинацията от мед и джинджифил е известна и за облекчаване на гаденето и повръщането, които са обичайните симптоми на хранителните отравяния:
Нуждаете се от 2-3 см парче джинджифил и чаша вода. Добавете джинджифила към водата и сложете на котлона да ври за около 5 минути. Изчакайте да се охлади, след което добавете малко мед и изпийте. Пийте 3 пъти на ден, докато симптомите не отшумят. Друг вариант е да смесите директно няколко капки сок от джинджифил с малко мед.
Чесън
Чесънът също е много ефективен при борбата с хранителното отравяне поради мощните си антивирусни, антибактериални и противогъбични свойства. Той също така облекчава симптомите като диария и коремна болка.
Вземете 2-3 скилидки чесън, настържете ги и добавете към малко мед. Яжте по 1-2 супени лъжички от тази смес всеки ден, докато настъпи облекчение. Ако можете да понасяте миризмата на чесън, можете да опитате и сок от чесън. Друга възможност е да направите смес от чесново масло и соево масло и да го втривате в областта на стомаха след хранене.
Лимоновият сок е богат на витамин С и антиоксиданти, които подобряват цялостното здраве. Той проявява изключителни бактерицидни свойства, които могат да помогнат за борба с причинителя на хранително отравяне.
Смесете сока от половин лимон с чаша вода и по желание добавете мед. Пийте 2 до 3 пъти дневно.
Босилек
Босилекът е отлична билка, която успокоява стомашния дискомфорт, причинен от отравяне с храна. Също така има антимикробни свойства, които спомагат за борбата с микроорганизмите. Можете да се възползвате от босилека по няколко начина:
Пийте сока от няколко листа босилек смесен с една супена лъжица мед, няколко пъти на ден. Можете, също така, да добавите и малко прясно изцеден сок от кориандър.
Друга възможност е да добавите сок от босилек към чаша вода и да я изпиете. Пийте бавно, през целия ден, за да убиете бактериите, причиняващи болки в стомаха и други проблеми.
Добавете босилек, малко морска сол и щипка черен пипер към три супени лъжици обикновено кисело мляко. Яжте това три до четири пъти на ден, докато симптомите отшумят.
Банани
Бананите са богати на калий и допълват изгубения с диарията и повръщането, което на свой ред помага за облекчаване на симптомите на хранително отравяне. Яжте 2-3 банана всеки ден.
Сминдух и кисело мляко
Киселото мляко притежава антибактериални и антимикробни свойства, които подпомагат борбата с бактериите, отговорни за хранителното отравяне. Семената от сминдух допринасят за лечение на стомашното неразположение.
При симптоми на хранително отравяне, смесете една чаена лъжичка семена от сминдух с една супена лъжица кисело мляко. Комбинацията на сминдух и кисело мляко ще осигури незабавно облекчение от болките в стомаха и повръщане.
Витамин С е антиоксидант и помага елиминирането на бактериите и токсините от тялото. Допълнителният прием на витамин С ще помогне да управлявате по-добре симптомите на хранително отравяне. Ако не искате да приемате допълнителни добавки, можете да увеличите консумацията на богати на витамин С храни.
Леки до умерени случаи на хранително отравяне могат лесно да бъдат овладени у дома. Въпреки това, тежките случаи може да се нуждаят от медицинска помощ.
Кога да се обадите на лекар?
Незабавно повикайте лекар, ако симптомите продължават повече от 3 дни или имате:
- силна коремна болка
- треска
- кървава диария или тъмни изпражнения
- повръщане, което е продължително или кърваво
- намалено уриниране
- ускорено дишане
- диария, която продължава няколко дни
- изпитвайте трудности при говорене
- нарушено зрение
- симптоми на дехидратация
- кръв в урината
След като отново се чувствате добре, трябва да възстановите нормалната си чревна флора. За тази цел може да заложите на кисело мляко или пробиотични капсули в продължение на най-малко две седмици. Това ще помогне на тялото ви да регенерира здравите бактерии, загубени при хранителното отравяне, да изчисти храносмилателната система и да подпомогне имунната система.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕНТА ЛИСТА
СТИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ДЖИНДЖИФИЛ 10 мл.
ПОЛИСОРБ прах 25 г
НовНАТРИЕВ ЦИТРАТ прах 500 мг * 20 ФАРМА ДУПНИЦА
АРМИНА БИО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ РЕЗЕНЕ 5 мл
ХАЯ ЛАБС ДЖИНДЖИФИЛ капсули 250 мг * 120
ПРОМОБиблиография
https://www.webmd.com/first-aid/food-poisoning-treatment
https://www.stylecraze.com/articles/home-remedies-for-food-poisoning/#gref
https://food.ndtv.com/food-drinks/try-these-8-remedies-treat-food-poisoning-naturally-775151
https://www.healthline.com/health/food-nutrition/what-to-eat-after-food-poisoning
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- храни и пробиотици
- Разстройство
- Хранителен режим (диета) при диария
- Диария при бебета и деца - домашни средства и храни
- Алтернативни подходи и средства в лечението на диария
- Гадене с главоболие
- Гадене с болки в корема
- Повръщане
- Алтернативно лечение на гастрит
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Средства против гадене и повръщане при бременност
Коментари към Хранене и лечение при отравяне с храна