Отравяния с лечебни растения - отровни билки
Въпреки безспорните си полезни свойства лечебни растения могат да станат и причина за леки, тежки или фатални отравяния, при хора и животни. По статистически данни те се нараждат сред едни от първите причини за отравянията.
Количеството отрова в растенията зависи от фазата им на развитие. При едни видове отровните вещества са в най-голямо количество до цъфтежа, а при други през периода на цъфтеж или при узряването на плодовете. Разпределението на отровните вещества в отделните части на растенията също е неравномерно – при едни видове най-отровни са плодовете, при други корените, при трети листата, цветовете или кората.
Важно е да се знае как изсушаването на билките повлиява, съдържащите се в тях отровни вещества - растенията, съдържащи алкалоиди запазват токсичността си при сушене; тези съдържащи активни гликозиди, загубват значителна част от активността си; съдържащите летливи активни вещества губят своята активност. По време на изсушаването на билките настъпват промени в състава на някои активни вещества, което може да доведе до образуването на нови токсични вещества.
При определени видове като самакитка и рицин, отровните вещества не се премахват дори при варене. При горчивия бадем и други костилкови видове отровните свойства се запазват в продължение на години и не се губят нито при варене, нито при печене.
Едно и също растение може да има различна степен на отровност в зависимост от климатичните условия, почвата и географското му разположение (например чемериката в южните страни е по-отровна, отколкото в северните).
Отравянията, обикновено се получават при:
- поглъщане на части от отровно растение (под формата на извлеци, запарки, отвари);
- контакт с кожата – проявяват се като възпаление на кожата, мехури. Пример за такива растения са лютиче, сибирски девесил, божика и други.
- вдишване на разпръснати във въздуха отровни частици от растението – това най-често са професионални отравяния при събирачи на хмел, чемерика, чувен;
- в някои случаи може да се получат при консумиране на месо или мляко от животно, което е яло отровни растения.
Най-често се случват при поглъщане на части от отровно растение. Това се случва, когато растенията се предозират или не се познават добре и биват объркани с отровни, които на външен вид приличат на съответното лечебно растение.
Клинични прояви на отравяне с лечебни растения
Отравянията могат да се развият в остра и хронична форма. Острите, обикновено са резултат от предозиране с лечебното растение, настъпват внезапно с бурни клинични признаци. Хроничните се проявяват при продължителна употреба на нетоксични количества от съответната билка. Характерно за тях е бавното начало и постепенното развитие на клинична картина.
Признаците на отравяния са разнообразни в зависимост от отровното растение и системата, която поразяват.
Признаци от страна на нервната система – те се изразяват във възбуда, потиснатост и парализа. Симптомите, които се проявяват при отравяне с лудо биле, блян, зърнеш, татул, чемерика включват повишена възбудимост, маниакални състояния, възбудено дишане, халюцинации. Признаците, при отравяне с бучиниш, мак или отровна глушица включват затруднени движения, отслабени рефлекси, понижена чувствителност, сънливост, парализа на дишането.
Признаци от страна на стомашно-чревния тракт – гадене, повръщане, болки в корема, а понякога и кръвоизливи. Обикновено се съчетават с признаци от страна на нервната, дихателната и отделителната система. Подобни симптоми се наблюдават при отравяне с рицин или бяла акация.
Признаци от страна на сърдечно-съдовата система – проявяват се нарушения в сърдечния ритъм. Симптомите са резултат от отравяне с напръстник, момина сълза, кукуряк и други.
Признаци от страна на отделителната система – често уриниране, намалено отделяне на урина, кръв в урината и други.
Дължат се на отравяне с растения, съдържащи летливи вещества – етерични масла, синапени масла и други.
Други прояви на отравяне с лечебни растения включват: нарушения в протичането на бременността, маточни съкращения, нарушено кръвоснабдяване на матката и плода, аборт; нарушения в газовата обмяна; кожни прояви (зачервяване, оток, язви, некрози); чернодробни увреждания и други.
По-чести отравяния с билки
Отравяне с лудо биле
Изображение: rasteniya-lecarstvennie.ru
Растението е познато още като беладона. Плодовете му са черно-виолетови и сочни, наподобяват череша. Те често примамват погледа и по този начин стават причина за отравяне (особено при деца). Растението съдържа алкалоиди - атропин, беладонин, хиосциамин, скополамин и други. Листата и корените му се използват като суровина за получаване на лечебни продукти.
Много тежки отравяния са описани от изяждането на само 3 плодчета, а смърт може да настъпи при изяждане на 4-5 плодчета.
Отравяне с блян
Изображение: K.B. Simoglou / CC BY-SA
Растението е известно и с други имена - попадийка, бленика. То има неприятна миризма. От него най-често се използват листата за производство на лекарствени продукти. Съдържа алкалоиди както лудо биле. Отравянето може да се получи при консумация на семена и по-рядко на корени и листа. Възможност за отравяне има и ако се консумира месо или мляко от животни яли растението. Възможно е дори отравяне с мед, ако е събиран от цветовете на бляна.
Отравяне с татул
Изображение: TeunSpaans /CC BY-SA 3.0
Татулът има неприятна миризма и се използва като суровина в производството на лекарствени средства. Той също притежава алкалоидите на лудо биле. Отравяния настъпват при консумация на семена или вдишване на миризма от цветовете му. Признаците, които може да се наблюдават при отравянето са: разширени зеници, сухота в устата, затруднения с гълтането, зачервена и суха кожа, нарушена сърдечна дейност, възбуда, несвързан говор, халюцинации, диария.
Близки по клинична проява са отравянията с черно и червено кучешко грозде.
Изображение: колаж coltivazionebiologica.it / Fagg, M., Australian National Botanic Gardens
Отравяне с бучиниш
Изображение: CC0 Public Domain
Растението е силно токсично поради съдържанието на алкалоидна кониин, съдържащ се в частите му. Отравяне настъпва при консумация на стъблото на растението или на мляко от животно, което се е хранило с него. Проявяват се признаци като гадене, повръщане, слабост на мускулатурата, забавени движения и говор, разширени зеници. Постепенно настъпват спадане на клепачите, нарушения в гълтането и парализа на крайниците. Състоянието завършва фатално, поради парализа на дихателната мускулатура.
Отравяне с тютюн
Изображение: Jom / Joachim Müllerchen / CC BY-SA
С лечебна цел се използват листата и семената. Отравянето се дължи на съдържащият се в листата никотин. Признаците, които се наблюдават при отравяне с тютюн включват първоначално възбудни прояви, а след това паралитични. Появяват се още слюноотделяне, болки в корема, гадене, повръщане, виене на свят, мускулни потрепвания, гърчове, забавен пулс, който впоследствие се учестява и стеснени зеници, които впоследствие се разширяват, парализа на дишането.
Отравяне със самакитка
Изображение: Bernd Haynold / CC BY-SA
Растението се отличава с голяма токсичност. То съдържа алкалоиди - главно аконитин. Отравяния при деца са възможни ако консумират на грудки от растението, а при възрастни ако се лекуват неправилно с билката. При попадане на аконитина върху кожата се проявява усещане за сърбеж, което преминава в обезчувствяване на кожата. При вътрешно приемане се установяват: слюноотделяне, гадене, повръщане, диария, мускулни потрепвания, нарушено равновесие, затруднена походка, нарушения в сърдечния ритъм, загуба на съзнание, гърчове и парализа на дишането.
Отравяне с петнист змиярник
Изображение: Frank Vincentz / CC BY-SA
Билката се използва като болкоуспокояващо средство при камъни в бъбреците и при хемороиди. Но притежава дразнещо действие върху кожата и лигавицата, тъй като растението е отровно. Признаците, които може да се проявят при отравяне включват - слюнотечение, гадене, повръщане, диария, нарушена походка, неправилен сърдечен удар, силно потене, мускулна слабост, парализа на централната нервна система.
Отравяне с чемерика
Изображение: Isidre blanc / CC BY-SA
От растението като суровина за химико-фармацевтичната промишленост се използват коренищата. Симптомите при отравяне са сходни с тези при самакитка. Проявяват се контракции на скелетната мускулатура, понижаване на артериалното налягане, забавена сърдечна дейност, усилено слюноотделяне, гадене, повръщане, диария, силно безпокойство.
Отравяне със сънотворен мак
Изображение: Kora27 / CC BY-SA
Растението се използва за получаване на алкалоида морфин и други негови деривати. Алкалоидът се съдържа в цялото растение, с изключение на зрелите семена, които се използват за храна. Опиатът е сред най-старите лечебни средства и действа болкоуспокояващо.
Във фармацевтичната промишленост се използва за получаване на морфин, кодеин, папаверин, табеин, наркотин, нарцеин.
Недопустима е употребата му в домашни условия!Отравянето може да доведе до потиснатост, сънливост, отпуснатост, стесняване на зениците, опасност от потискане на дихателния център. Телесната температура се понижава, отделянето на урината намаля.
Отравяне с лавровишня
Изображение: VoDeTan2 / CC BY-SA
При погрешно събирана на листата на растението и предозиране с домашно приготвени препарати от него може да настъпи отравяне. Токсичното действие се дължи на съдържащия се в листата гликозид - амигдалин (при неговото разпадане в организма се образува циановодородна киселина). Тази киселина е силна отрова и пречи на оползотворяването на кислорода.
Отравянето се проявява със задух, главоболие, гадене, повръщане, болки в корема, зачервяване на кожата и видимите лигавици. В тежки случаи настъпват гърчове, загуба на съзнание и смърт.
Отравяне с рицин
Изображение: H. Zell / CC BY-SA
Растението е по-известно като кърлеж. Използваемата от него част е семената. От тях се приготвя рициново масло. Случаи на отравяния са възможни ако погрешно се консумират семена от рицин вместо боб. Растението оказва токсичното си действие върху бъбреците, черния дроб и сърцето. Отравянето протича със зачервяване и болки в гърлото, световъртеж, главоболие, ниска температура, гадене, повръщане, диария. При тежки случаи се развива жълтеница и спира отделянето на урина. Отравянето при деца може да настъпи при изяждане само на 2-3 семена.
Отравяне с есенен минзухар
Изображение: CC0 Public Domain
Семената на растението е ценна суровина във фармацевтичната промишленост. От тях се получават колхицин, колхамин и други, които се използват за производството на препарати с противотуморно действие. Есенният минзухар облекчава болките при подагра и ревматизъм. Отравяне с него може да настъпи при предозиране или при консумация на мляко от животни яли растението.
Пораженията при отравяне засягат стомашно-чревния тракт - гадене, повръщане, колики, водниста или кървава диария. Може да настъпят увреждане на бъбреците, да спре отделянето на урината, да се понижи телесната температура. Смърт може да настъпи при парализа на дишането.
Отравяне с мораво рогче
Изображение: CC0 Public Domain
Моравото рогче е паразитна гъба по ръжта и други житни растения. С лечебна цел се употребява при склеротици. Алкалоидите на растението имат силно биологично действие и са причина за тежки отравяния при консумацията на хляб, приготвен от заразено брашно. Отравянето протича с увреждания в сърдечно-съдовата, нервната и храносмилателната система. Наблюдават се гърчове и извиване на тялото, припадъци, суха гангрена на крайниците, диария.
Растението не се употребява в народната медицина, но от него се приготвят лекарства, използвани в конвенционалната медицина - за маточни кръвоизливи, мигрена и други.
Първа помощ
При първата проява на признаци на отравяне е необходимо да се потърси медицинска помощ. При липса на повръщане, такова трябва да бъде предизвикано. Следват промивки на стомаха и приемането на медицински въглен. Най-подходящото средство при отравяне с билки е сместа от медицински въглен и магнезиев окис. При липсата на магнезиев окис може да се приеме само медицински въглен в големи количества или 2-3% разтвор на танин. Освен промивки на стомаха е добре да се приемат очистителни средства и да бъде направена клизма.
Ако отровни вещества са попаднали върху кожата е необходимо засегнатият участък да се измие неколкократно и да се изполее с 2% разтвор на калиев перманганат. В подобни случаи също трябва да се потърси специализирана медицинска помощ.
Таблица на по-важните отровни растения и признаци на отравяне с тях
Име на растението | Отровни части | Признаци на отравяне |
Бучиниш | стъбло, листа, плодове | виене на свят, сухота в устата, разширени зеници, слабост в мускулите, затруднение при гълтане и дишане, стомашни болки, гадене, повръщане, диария, гърчове |
Глистна трева | стъбло, семена | епилептични гърчове, конвулсивно свиване на челюстите, загуба на съзнание |
Горчив бадем | цялото растение | задух, стягане в гърдите, гадене, повръщане, конвулсии, избиване на студена пот, посиняване, ниска телесна температура, кома, смърт |
Градински мак | неузрели семена | световъртеж, сънливост, сухота в устата, усещане за горещи вълни, повръщане, зачервяване на лицето, стесняване на зениците, забавен пулс, забавено дишане, намалено отделяне на урина, ниска температура |
Жълта акация | цялото растение | обща отпадналост, мускулни потрепвания и гърчове, нарушения в сърдечната честота и дишането |
Зърнеш | цялото растение | спазми, парализи, цветни халюцинации, ниска температура, слюнотечение, смущения в дишането, бързопреходна възбуда, ускорена сърдечна дейност, психични разстройства, дълбок сън |
Кафе | семена | спазми, парализи, цветни халюцинации, ниска температура, слюнотечение, смущения в дишането, бързопреходна възбуда, ускорена сърдечна дейност, психични разстройства, дълбок сън |
Чай | листа | спазми, парализи, цветни халюцинации, ниска температура, слюнотечение, смущения в дишането, бързопреходна възбуда, ускорена сърдечна дейност, психични разстройства, дълбок сън |
Индийски коноп | клонки с цветове | спазми, парализи, цветни халюцинации, ниска температура, слюнотечение, смущения в дишането, бързопреходна възбуда, ускорена сърдечна дейност, психични разстройства, дълбок сън |
Ипекакуана | цялото растение | гадене, повръщане, слюноотделяне, сълзотечение, отпадналост, сърдечна слабост |
Казашка хвойна | цялото растение, плодовете и етеричното масло | отпадналост, главозамайване, често уриниране, студена пот, колики |
Кротон | маслото от семената | дерматит, диария, колики, кървави изпражнения, отпадналост, сърдечна слабост, студена пот |
Кукуряк | цялото растение, но най-много коренището | гадене повръщане, диария, сърдечни смущения, главоболие, световъртеж, бучене в ушите, разширени зеници, конвулсии, остра сърдечна слабост |
Кърлеж | семената | гадене, повръщане, кървава диария, жажда, студена пот, жълтеница, гърчове, невъзможност за уриниране |
Кърпи кожух | цялото растение | главоболие, жажда, парене в глътката, болки в стомаха, повръщане, понякога кървава диария, ниска температура, студена пот, намалено уриниране (понякога с кръв), конвулсии |
Лудо биле | цялото растение | зачервяване на лицето и кожата на тялото, възбуденост, разширени зеници, сухота в устата, сърцебиене, халюцинации, ниска температура на тялото, задух, смърт |
Татул | цялото растение | зачервяване на лицето и кожата на тялото, възбуденост, разширени зеници, сухота в устата, сърцебиене, халюцинации, ниска температура на тялото, задух, смърт |
Блян | цялото растение | зачервяване на лицето и кожата на тялото, възбуденост, разширени зеници, сухота в устата, сърцебиене, халюцинации, ниска температура на тялото, задух, смърт |
Млечки видове | цялото растение | отпадналост, сънливост, разширени зеници, кървава диария, повишена температура, колики, гърчове, отслабена и ускорена сърдечна дейност |
Момина сълза | цялото растение, особено листата | гадене повръщане, диария, сърдечни смущения, главоболие, световъртеж, бучене в ушите, разширени зеници, конвулсии, остра сърдечна слабост |
Горицвет | цялото растение, надземната част | гадене повръщане, диария, сърдечни смущения, главоболие, световъртеж, бучене в ушите, разширени зеници, конвулсии, остра сърдечна слабост |
Вълнист напръстник | цялото растение, особено листата | гадене повръщане, диария, сърдечни смущения, главоболие, световъртеж, бучене в ушите, разширени зеници, конвулсии, остра сърдечна слабост |
Морски лук | цялото растение, особено луковицата | гадене повръщане, диария, сърдечни смущения, главоболие, световъртеж, бучене в ушите, разширени зеници, конвулсии, остра сърдечна слабост |
Строфантус видове | цялото растение, особено семената | |
Мораво рогче | рогчетата | липса на апетит, възбуда последвана от потиснатост, сухота в гърлото, оригване, повръщан, слюнотечение, колики, бледа кожа, слаб напрегнат пулс, мускулна слабост, световъртеж |
Мъжка папрат | коренище | световъртеж, мускулни потрепвания, гадене, повръщане, болки в стомаха, задух, стеснени заници |
Самакитка | цялото растение, особено корените | слюноотделяне, гадене, повръщане, диария, стесняване и последващо разширяване на зениците, болки в ставите, загуба на кожна чувствителност, бавен и неравномерен пулс, конвулсии |
Синап | семената, растението след цъфтеж | обща отпадналост, повишена температура, учестено дишане, хрипове, кашлица, ускорен слаб пулс, слюнотечение, диария, колики, разширени зеници |
Съсънка | цялото растение в прясно състояние | зачервена лигавица на устата, слюноотделяне, затруднено дишане и жажда, колики, често уриниране, диария (с лошо миришещи изпражнения), висока температура, бавен пулс, мускулни потрепвания |
Тютюн | цялото растение | виене на свят, слюноотделяне, повръщане, студена пот, слаб и неравномерен пулс, диария, стеснени зеници, конвулсии, сърдечни смущения |
Хининово дърво | корите | главозамайване, шум в ушите, намалено зрение, намалено обоняние, гадене, повръщане, ниска температура, студена пот, гърчове, затруднено дишане |
Чемерика | цялото растение със семената | силно безпокойство, разширени зеници, слюноотделяне, мускулни потрепвания преминаващи в гърчове, гадене, повръщане, диария, колики, ускорено дишане, забавен пулс, бледи лигавици, ниска температура |
Червено кучешко грозде | плодове | гадене, повръщане, болки в стомаха, задух с посиняване, понякога гърчове, диария |
Черно кучешко грозде | плодове | гадене, повръщане, болки в стомаха, задух с посиняване, понякога гърчове, диария |
Заглавно изображение: колаж
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АКТИВЕН ВЪГЛЕН С ПРОПОЛИС таблетки 250 мг * 10
СУОНСЪН АКТИВЕН ВЪГЛЕН капсули 260 мг * 120 SW1355
ПРОМОЧАЙ ФИЛТЪР КАРКАДЕ * 20
ЧАЙ ФИЛТЪР АЛПИНИСТ
ЧАЙ ФИЛТЪР ФИТОЛЕК РЕЛАКС * 20 БЧК
АЛИН ЧАЙ ВЕЛИКДЕНЧЕ СТРЪКОВЕ 50 гр.
Библиография
Книга „Билките в България и използването им“ – издателство ЗЕМИЗДАТ/ София 1973, автори проф. Иван Исаев Иванов, маг.фарм. Илия Иванов Ланджев, д-р мед. Гео Кирилон Нешев – кандидат на медицинските науки
Книга „Билките във всеки дом“ – медицина и физкултура, София 1982; автори Проф. Душка Станева, к.м.н., доц.Диана Панова, к.ф.н., н.с.I ст. д-р Лиляна Райнова, Иван Асенов, к.ф.н.
СТАТИЯТА е свързана към
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Лечебните билки в България по азбучен ред
- Хранително отравяне - как да си помогнем у дома
- И билките имат странични ефекти
- Отглеждане на розмарин
- Отглеждане на авокадо
- Билки по време на бременност
- Каталог на билки и лечебни растения
- Отглеждане на лимон
- Лечение при хипотония (ниско кръвно налягане)
Коментари към Отравяния с лечебни растения - отровни билки