Тютюн
Тютюн (Nicotiana tabaco) представлява тревисто растение, изключително популярно и познато на всички ни. Класифицира се към семейство Картофови (Solanaceae).
Устройство на тютюн
Изображение: Jom / Joachim Müllerchen, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Растението развива корен с дълбочина до 1-1,5 метра и странични разклонения до 60 см, радиално разположени на него. Големината на кореновата система зависи от почвените условия. Стъблото на тютютна достига височина до 2 метра. При нараняване или прекършване то може да даде разклонения, чието начало се осъществява от така наречените адвентивни пъпки, които са разположени в пазвите на листата.
Листната маса на растението е срещуположно разположена, като притежава къси дръжки или е приседнала. Приседналите листа обхващат частично или нацяло стъблото в долната си част. Наброяват на едно растение от 10-15 до 80-100, в зависимост от сорта тютюн. Формата, цветът и големината на тютюневите листенца варира също в зависимост от сорта. Обичайното съотношение между дължина и ширина на листа е 2:1. Могат да бъдат сърцевидни, ланцетовидни, яйцевидни, елипсовидни, със зелен цвят. След сушене, отново в зависимост от сорта придобиват жълт, кафяв или черен цвят с нюанси – жълтозелени, жълточервени до светлочервени и др. Под епидермиса са разположени голям брой жлезисти власинки, които отделят лепкава течност и зацапват ръцете при беритба.
Цветовете са събрани в съцветие наречено "китка", което се състои от 5 до 10 разклонения. Броят им в едно съцветие наброява от 25 до 100, в зависимост от сорта тютюн. Състоят се от по 5 венчелистчета, тичинки и чашелистчета и 1 плодник. Оцветени са в розово, бяло или червено, като в основата си имат нектарници, отделящи приятен аромат.
Плодовете представляват кутийки с различна форма и големина. Узрели имат кафяв цвят и се разпукват. Съдържат до 5000 семена. Семенцата също имат кафяв цвят, грапава повърхност и овална форма. В едно съцветие се установяват около 100 000 семена. В количество от 1 грам те наброяват до 15 000.
Разпространение на тютюн
Произхожда от тропическите области на Америка. След дълга култивация, диви представители на вида не се срещат днес. Всяка година в световен мащаб се сеят около 50 милиона декара тютюн, като основните насаждения са в Азия. В България тютюн се отглежда от 1717 г.
Използваема част на тютюн
Събират се листата на тютюна, които след сушене се преработват в съответна подходяща форма за употреба - за пушене, за смъркане или за дъвчене. Берат се преди изгрев-слънце. Листата имат наркотичен аромат, парлив вкус и предизвикват гадене.
От стъблата на растението се получава фина хартия. Маслата извлечени от семената му се прилагат основно с технически цели.
Видове тютюн
- ориенталски;
- полуориенталски;
- вирджиния флю кюрд;
- бърлей;
- мериланд;
- махорка;
- пурени тютюни.
Следваща класификация: тъмно слънчево сушени; светло слънчево сушени – едролистни и съдържащи много никотин. От тях се правят цигари; огнево сушени – това са тютюни за смъркане, дъвчене и тютюн за лула.
Химичен състав на тютюн
- алкалоиди (0.6-2 % никотин в листата);
- никотинамид (вит. РР);
- катран.
Изображение: © Derek Ramsey / derekramsey.com
Тютюнът съдържа още: никотин, анатабин, анабазин, табацинин, табацин, 2,3,6-триметил-1,4-нафтохинон, 2-метилквинон, 2- нафтиламин, пропионова киселина, анаталин, анталин, анетол, акролеин, цембрин, холин, никотелин, никотианин, пирен.
В стъблата на растението се открива голямо количество калий, а в семената мазнини. Семената не съдържат никотин. Разпределението на никотина в зрялото растението е както следва: 64% в листата, 18% в стеблото, 13% в основата и 5% в цветята.
Качество на тютюневите листа
Установените химически вещества в листата на растението се разделят на две групи според полезността си за определяне качеството на листната маса.
- група А - вещества, влияещи благоприятно върху качеството - никотин, смолист спирт, етерични масла, някои смоли, парафин, разтворими въглехидрати.
- група Б - вещества, влияещи негативно върху качеството - азотни вещества (без никотин), амоняк, белтъчини, свободни основи, органични киселини, метилов алкохол, общо количество пепел.
Освен в производството на цигари и тютюн, растението намира приложение и като съставна единица на пестициди и лекарства.
Тютюнът е бил използван като успокоително, противоглистно средство и за лечение на стомашно-чревни нарушения. Никотинът при окисление, дава никотинова киселина, която е важен компонент на много витаминни препарати.
Лечебни свойства и приложение на тютюн
Свойства на тютюн
- свива кръвоносните съдове;
- повишава кръвното налягане;
- засилва секрецията на слюнчените и храносмилателните жлези (в малки количества);
- стимулира перисталтиката на червата (в малки количества; в големи - потиска я);
- локално дразнещо;
- при смъркане причинява кихане и обилно отделяне на слуз;
- аплициран в ректума действа като очистително средство;
- в големи дози причинява гадене, повръщане, изпотяване и мускулна слабост;
- успокоително;
- диуретично;
- отхрачващо;
- повръщателно средство;
- спазмолитично;
- наркотично;
- седативно.
В миналото растението се е използвало като релаксант, но сега тези му свойства се прилагат рядко само при състояние на хронична астма.
Заболявания, при които се прилага тютюнът
- за лекуване на шипове;
- използва се против ревматизъм.
Изображение: freepik.com
Никотинът, установен в растението води до пристрастяване, което определя и популярната употреба на цигари сред хората и трудното отказване от тютютнопушенето. Той е летлив, запалим, силно алкален, с лютива миризма и парещ вкус. При пушене на листната маса, никотинът в тях се разпада на пиридин, фурфурол, колидин, циановодородна киселина, въглероден окис и т.н. Отровното въздействието на тютюневият дим се дължи основно на тези вещества.
Вредното върху организма действие на тютюна се определя и от други вещества отделящи се при пушeнето му - полициклични ароматни въглеводороди (например бензопирен), формалдехид, никел, кадмий, арсен, нитрозамини, феноли и др. Съдържащите се в тютюна бета-карболинови алкалоиди потискат моноаминооксидазата.
Днес около 1/3 от възрастното население на планетата употребява тютюн под една или друга форма. Използването на неговите продукти в развитите страни намалява, а в развиващите се се увеличава. Той е причина за заболявания на сърдечно-съдовата и белодробната системи. В световен мащаб около 5,4 милиона души умират на година в резултат на употребата му.
Употреба на тютюна в различни страни по света
- Бразилия - сок от листата на тютюна смесен с пепел от кората на Theobroma subircanum или друг вид от рода, се използва вътрешно с цел предизвикване на повръщане или наркоза;
- Колумбия - свежи листа се използват като лапа върху циреи и инфектирани рани; листата смачкани с масло от палма са използвани за лечение на проблеми с косата и за предотвратяване на плешивост;
- Куба - екстракт от листата се приема през устата за лечение на дисменорея;
- Източна Африка - изсушени листа на тютюн и Securinega virosa се смесват на паста и използват външно, за да унищожат развили се червеи в рани;
- Еквадор - сок от листа се използва при различни неразположения, втрисане, ухапвания от змия и за лечение на белодробни заболявания.
- Фиджи - свеж корен се приема през устата за лечение на астма и стомашно разстройство; пресен корен се прилага офталмологично като капки при кръвясали очи и други проблеми; семена се приемат през устата при ревматизъм и за лечение на дрезгавост;
- Гватемала - листата се прилагат външно при миаза, главоболие и рани; екстракт с гореща вода от сухи листа се прилага външно при паразитози, гъбични заболявания на кожата, рани, язви, натъртвания, лезии в устата, стоматит и възпаление на лигавиците;
- Хаити - отвара от изсушени листа се приема през устата при бронхит и пневмония;
- Иран - отвара от сухи листа се прилага външно като отблъскващо насекомите средство; мехлеми, направени от натрошени листа се използват при плешивост, кожни заболявания и против въшки;
- Мексико (югоизточен район) - сред древните маи, тютюнът е смятан за свещено растение, тясно свързани с божества на земята и небето. Използва се и за двете - за религиозни и терапевтични цели. В зависимост от състоянието, което се лекува, листата на растението се използват самостоятелно или в комбинация с други билки за получаване на различни лекарствени пластири и чай. Пресни листа се смилат с гасена вар, за да получаване на опияняващ орален емфие, който служи едновременно като предпазно и лечебно средство;
- САЩ - екстракт от Nicotiana tabaco се приема през устата за лечение на умора, предотвратяване на заболявания и като антистрес средство;
- Танзания - листа от Nicotiana tabacum се поставят във влагалището, за да се стимулира родилният процес;
- Канада - от листата на тютюна се извлича екстракт, от който се приготвя серум за очи, прилаган с цел предпазване от появата на видения;
- Хонг Конг - пресни листа на пюре се комбинират с растително масло, за да се направи еликсир, който се нанася при травми, за да се излекува по-бързо нараненото място и с цел отблъскване на духове и зли сили. Тази практика се упражнява и на някои места в Китай;
- Индия - тютюнът се използва при различни кожни заболявания за локално приложение. Например, сок от листата му се прилага при ухапвания от змии и гъсеници и при ужилвания.
Интересно приложение на тютюневият дим и тютюна
Дим инжектиран в ректума или поставени листа в него под формата на свещичка, действат благоприятно при херния, упорит запек, който е резултат от чревен спазъм; задържане на урина резултат от спастичен уретрит; конвулсии, чревни паразити, спазми причинени от оловно отравяне, перитонит.
Под формата на мехлем, листата се прилагат при кожни заболявания, за лечение на ревматични отоци, ужилвания от скорпиони. В комбинация с листата на беладона или татул са отлично лекарство за упорити язви, болезнени усещания, спазми и тремор. Мокри тютюневи листа също се използват с лечебни цели, например при ужилвания, за да се облекчи болката. Те са също така известен лек за болезнени хемороиди. Сок от пресни листа лекува лицева невралгия, като с него се масажира мястото по протежението на съответния нерв.
От изсушени тютюневи листа се приготвя хомеопатично лекарство. То се използва за лечение на гадене и болестта на пътуването.
Външно приложен, никотинът действа като антисептик.
Пушен след закуска, тютюнът подпомага чревната моторика.
Други употреби на тютюна
Извлечен протеинов комплекс от листата представлява бял прах и няма миризма. Добавя се към зърнени култури, зеленчуци, безалкохолни напитки и други храни. Може да бъде разбит като яйчен белтък, втечнен или желиран и може да поеме аромата и текстурата на различни храни. Това е 99,5% протеин, не съдържа сол, мазнини или холестерол. Изпитва се като нискокалоричен заместител на майонеза и сметана.
Изображение: freepik.com
Никотинът, екстрахиран от растението успешно се използва като инсектицид. Сухи листа се прилагат със същата цел, като трайността и влиянието им е 6 месеца. Сокът от листата може да се втрива в тялото като отблъскващо насекомите средство.
Полученото от семената масло се използва като заместител на фъстъченото масло, за осветление, за направата на маслени бои и както вече бе споменато в промишлеността. Отпадъкът след преработката им може да се използва като фураж за животните.
Инфузия от тютюневи листа се използва като инсектицид в земеделието - за борба с причинителите на болести по растенията.
Тютюнът в България
Основен поминък е на места където почвата е нископродуктивна. Разпространен е на площ около 1 милион декара. В миналото страната ни е била първа в света по производство и износ на тютюн на глава от населението. Днес тя е известна с производството на висококачествени сортове тютюн. Тютюневите области в България са: македонска, пловдивска, джебелска, хасковска, тунджанско-черноморска, севернобългарска.
Начин на употреба
- за лечение на шипове - няколко сухи листа се намазват с мед и с тях се обтрива мястото като след това се преспива с тях. Процедурата се повтаря няколко пъти.
- при ревматизъм - приготвя се отвара от листа, която се прилага локално под формата на компрес или за мазане. Да се внимава с концентрацията, тъй като може да предизвика кожна реакция.
Интересно за тютюна
- още Христофор Колумб е наблюдавал употребата на тютюн от кубинците, вдишван под формата на дим през валцовани листа;
- той е широко използван и култивирани за лекарствени и ритуални цели в много местни култури в Северна, Централна и Южна Америка;
- в Европа е внесен през 1500 г. за медицински цели, въпреки че отначало често е смятан за отрова;
- тютюнът е важна нехранителна култура в икономиката на САЩ, Европа, Индия и Китай;
- откритите неблагоприятни последици за здравето на хората от тютюнопушенето и пристрастяващите ефекти на никотина, както и за ролята на тютюневата промишленост в потискане информацията за негативните ефекти от употребата му, са довели до здравни кампании срещу тютюнопушенето и ограничения върху употребата на тютюн, които са довели до спад в употребата на тютюн в САЩ през последните десетилетия;
- между 1994 и 1997 г., средното производство на тютюн е около 6,6 милиона тона / година;
- за 2000-та година най-големите вносители на тютюневи изделия са САЩ, Германия, Великобритания, Холандия и Япония;
- тютюн се отглежда в най-малко 124 страни в света. През 2012 г. близо 7,5 милиона тона тютюневи листа се отглеждат на почти 4,3 милиона хектара земеделска земя. Китай е световен лидер в производството на тютюн, с 3,2 милиона тона тютюневи листа;
- през последните 50 години значително е увеличено отглеждането на тютюн в Африка;
- тютюнът е важен в провежданите изследвания в областта на биотехнологиите и молекулярната биология. Трансгенни тютюневи растения са широко използвани за изучаване на молекулярната генетика и трансфера на гени, свързани с хербициди, вируси, вредителите и устойчивостта на стрес. Те имат потенциала да се използват за производството на фармацевтични продукти и други химикали плод на "молекулярното земеделие";
- тютюнът е въведен в Англия от сър Уолтър Роли и негови приятели през 1586.
Изображение: freepik.com
Внимание!
В големи дози никотинът е отрова! В случаи на никотиново отравяне, стомашното съдържимо бързо трябва да бъде елиминирано, съответно с лекарска помощ. На пострадалият се дават дози танинова киселина, осигурява му се топлина, прилагат му се стимуланти като кофеин, стрихнин или атропин. При наличие на дихателна недостатъчност се подава кислород на пациента.
Активната съставка на тютюна - никотин, се абсорбира през кожата, като може да доведе до фатален изход за организма при прекомерна експозиция. Тютюневият дим действа върху мозъка, като води до гадене, повръщане и сънливост.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Solanales
- Сем. Solanaceae (Картофови)
- Упражнения при шипове на гръбначния стълб в областта на кръста
- Приносът на Дмитрий Ивановски за откриването на вирусите
- Излекувайте с кукуряк болезнените стави при ревматизъм и ишиас
- Сварете си целина за лечение на шипове
- Критски риган
- Остеофит
- Метоклопрамид
- Блатен тъжник, Спирея улмария, Ливадник, Брястнолистно орехче, Отвратниче
- Жълт сибирски рододендрон, Рододендрон, Азалия, Азалея
- Лек срещу болката при шипове
Коментари към Тютюн