Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на храносмилателната система Значение на двигателната активност на храносмилателната система Видове движения в различните органи на храносмилателната система Движения на тънкото черво

Движения на тънкото черво

от 27 апр 2018г.
Движения на тънкото черво - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Движенията на тънкото черво имат значение за размесването и придвижването на чревното съдържимо, както и улесняването на резорбцията му. В тънкото черво продължава разграждането на химуса и реабсорбцията на вода, соли и хранителни вещества. Останалата нерезорбираната част се придвижва към дебелото черво. Освен за пропиване на хранителната маса с храносмилателни сокове, размесването осигурява и по-добър контакт с резорбционната повърхност. Тънкото черво извършва три вида движения, които се осъществяват от взаимно координиране на надлъжната и циркулярна мускулатура. Тези движения на тънкото черво биват перисталтични, сегментиращи и махаловидни.

Перисталтични движения на тънкото черво

движения на тънкото червоПеристалтичните движения на тънкото черво придвижват химуса еднопосочно в посока към дебелото черво. Те се осъществяват от последователното съкращение на циркулярния слой по протежение на червата от оралния към аналния край, като съседния участък разположен дистално се отпуска.

След нахранване осезаемо се усилва перисталтичната активност, респективно движенията на тънкото черво. Отчасти причината за това е постъпването на химус в дванадесетопръстника, а също и на разтягането на стомаха, така че се включва и гастроентерален рефлекс. От стомаха надолу по стената на тънкото черво, от миентеричния плексус се осъществява този рефлексен механизъм. Разтягането на чревната стена също предизвиква перисталтичен рефлекс, който се включва чрез plexus myentericus.

По този начин той започва със съкращение на надлъжния и след това на циркулярния слой мускули. Друга функция на plexus myentericus е предаването на перисталтичната вълна от интрамуралния апарат. Някои хормони от гастроинтестиналния тракт ускоряват движенията на тънкото черво, а именно холецистокининът, бомбезинът и субстанция P.

Сегментиращи движения на тънкото черво

храносмилателна системаСегментиращите движения на тънкото черво представляват ритмични редуващи се свивания и разпускания на пръстеновидните мускули, разположени в близки участъци. Съкратените участъци кратко време след това се отпускат, докато съседните се свиват. Сегментиращите движения на тънкото черво осъществяват размесването на химуса с храносмилателните сокове, както и със секретираните от панкреаса, жлъчката и червата вещества. Тези движения улесняват резорбцията, като осигуряват максимален контакт с тънкочревната лигавица. Тяхната честота в дуоденалния край е по-голяма, отколкото в илеоцекалния. Изразени като брой в минута, те са съответно - 16-22.min-1 и 5-15.min-1.

Махаловидни движения на тънкото черво

Махаловидните движения на тънкото черво представляват периодични, ритмични съкращения на по-големи участъци от тънкото черво, като за тях е характерно, че променят дължината на червото. Те съгласуват двигателната дейност и на двата слоя чревни мускули. Надлъжните мускули ритмично се свиват и се отпускат, като на известно разстояние тънкото черво ту се скъсява, ту се свива, ту се удължава и съдържимото му се премества и от стената и към нея. Честотата на ритмичните съкращения достига до 20.min-1 в проксималните и от 5-10.min-1 в дисталните отдели на тънкото черво.

храносмилателна системаОсвен тези три основни движения на тънкото черво, могат да бъдат осъществени и движения от muscularis mucosae, също и от гладките мускулни влакна, намиращи се във villi intestinales. Стимулиран от локални рефлексни механизми чрез субмукозния плексус, мускулният слой на лигавицата може да реализира дълги или къси нагъвания на тънкочревната лигавица.

Получените по този начин гънки на лигавицата увеличават площта на чревната повърхност за резорбцията на витамини, соли, хранителни вещества и вода. Мускулните влакна, които навлизат във villi intestinales, също се съкращават и отпускат периодично. По този начин вилите се „изцеждат" към лимфо- и кръвообращението, като същевременно подпомагат резорбцията.

Електрична активност на тънкото черво

В надлъжния мускулен слой се заражда основната електрична активност на тънкото черво. Бавни електрични вълни се генерират по мембраната на надлъжно разположените гладкомускулни влакна. В дванадесетопръстника тяхната честота е 11-12.min-1, като в дисталната част на илеума намалява на 7-9.min-1.

Тактилните и стреч-рецептори генерират така наречените спайкови потенциали, надстроени по време на положителните фази на бавните вълни. Тези вълни са от II и III тип. Спайковите потенциали се разпространяват по циркулярните и надлъжните мускули, като предизвикват тяхното съкращение. Въпреки това, електричната активност на тънкото черво се определя бавните вълни в миоелектричните комплекси създават основния ритъм, които задават честотата на съкращенията.

5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СИНБИОТИК ДЕЙЛИ капсули * 30 VIRIDIAN
25.80лв.

СИНБИОТИК ДЕЙЛИ капсули * 30 VIRIDIAN

ЛАКТУЛОЗА сироп 150 мл. НИКСЕН
7.20лв.

ЛАКТУЛОЗА сироп 150 мл. НИКСЕН

ПРОБИЕН ФОРТЕ капсули * 10 ФОРТЕКС
17.95лв.

ПРОБИЕН ФОРТЕ капсули * 10 ФОРТЕКС

ПАПАВЕРИН амп. 20 мг. 1 мл. * 1
0.78лв.

ПАПАВЕРИН амп. 20 мг. 1 мл. * 1

ФИБРИ ФЮЖЪН ДЕЙЛИ капсули * 120 ЕНЗИМАТИК ТЕРАПИ
35.80лв.

ФИБРИ ФЮЖЪН ДЕЙЛИ капсули * 120 ЕНЗИМАТИК ТЕРАПИ

Нов
ПЕКТИН ЯБЪЛКОВ таблетки * 60 БУРОВ
8.20лв.

ПЕКТИН ЯБЪЛКОВ таблетки * 60 БУРОВ

МАКСИФЛОР капсули * 20 АРО ЛАЙФ
14.10лв.

МАКСИФЛОР капсули * 20 АРО ЛАЙФ

ДОКТОР'С БЕСТ ХРАНОСМИЛАТЕЛЕН ПРОБИОТИК 20 МИЛИАРДА капсули * 30
59.30лв. 53.37лв.

ДОКТОР'С БЕСТ ХРАНОСМИЛАТЕЛЕН ПРОБИОТИК 20 МИЛИАРДА капсули * 30

-10%
КОЛОФИБРИН саше * 20
16.89лв.

КОЛОФИБРИН саше * 20

ИНУЛИН саше * 10 ВИТАПЕКТИН
8.60лв.

ИНУЛИН саше * 10 ВИТАПЕКТИН

МАКСМЕДИКА ЛАКТОМАКС ФОРТЕ капсули * 14
7.30лв.

МАКСМЕДИКА ЛАКТОМАКС ФОРТЕ капсули * 14

МЕДИЛАКТА КИДС саше * 10 МЕДИКА
11.70лв.

МЕДИЛАКТА КИДС саше * 10 МЕДИКА

Библиография

http://www.biologydiscussion.com/human-physiology/digestive-system/movements-of-human-small-intestine-2-types-digestive-system-biology/81861

https://www.healthhype.com/intestinal-motility-food-movement-through-the-small-intestine.html

https://www.ukessays.com/essays/biology/movement-of-small-intestine-biology-essay.php

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Движения на тънкото черво

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. www.framar.bg 
    на 16 December 2019 в 14:43
    Коментирайте "Движения на тънкото черво"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология на храносмилателната система
  • Значение на двигателната активност на храносмилателната система
  • Видове движения в различните органи на храносмилателната система
  • Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
  • Диетично хранене след хепатит
  • Алтернативно лечение на забавена чревна перисталтика
  • Иън Маккол: Тайната на отслабването е проста и безплатна
  • 4 богати на магнезий храни, от които тялото ви се нуждае
  • Рентгеново изследване (рентгенография) на корем
  • Алтернативни подходи и средства в лечението на диария
  • Здравословен хранителен режим
  • Как да си направим кълнове по най-лесния начин?
  • Методи за лечение на анорексия

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2019 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах