Секреция на панкреатичен сок
Панкреасът (задстомашната жлеза) е със смесена активност - ендосекреторна и екзосекреторна. Екзокринната секреция се изразява в отделянето на панкреатичен сок в дуоденума, а ендокринната - в изработването на хормони (инсулин, глюкагон, панкреатичен полипептид, соматостатин). Панкреасът е почти с еднаква на слюнчените жлези функционална структура.
Количество и състав на панкреатичния сок
За едно денонощие се отделят между 300 и 1000 ml (средно 700) панкреатичен сок, чието рН е 7,1-8,8. Алкалната реакция на панкреатичния сок се дължи на високото съдържание на NaHCO3. Той съдържа много ензими, органични и неорганични соли.
Протеолитичните ензими са ендо- и екзопептидази. Към ендопептидазите се отнасят химотрипсиногенът и трипсиногенът, а към екзопептидазите - еластазата, рибонуклеазата, дезоксирибонуклеазата, карбоксипептидаза А и В и фосфолипаза А. Целият този набор от ензими осигуряват степенното разгръщане на белтъците до изграждащите ги съставки - аминокиселините.
В тънкото черво се отделя ентерокиназа. Под нейното въздействие трипсиногенът се превръща в трипсин, а по-нататъшното му образуване се осъществява по автокаталитичен път. Неговата смилателна активност е най-голяма при рН-оптимум 8, а основното му действие е да разгражда пептоните, пептозите и полипептидите, като то може да започне от протеините. Хемотрипсинът е с подобно действие. Той представлява активиран под влиянието на трипсина хемотрипсиноген. Останалите пептидази разграждат различните ди- и полипептиди до аминокиселини.
За секрецията на панкреатичен сок, важно значение имат липазата и естеразата, които са липолитични ензими. Най-активната от всички липази в храносмилателния тракт е панкреатичната липаза, която разгражда мастите до мастни киселини и глицерол. Панкреатичната естераза превръща холестероловите естери в холестерол. Амилоличитните ензими разграждат полизахаридите до дизахариди (амилаза) и дизахаридите до монозахариди (захараза, малтаза, лактаза).
Неактивното състояние на панкреатичните протеолитични ензими до момента на отделянето им в дванадесетопръстника е с важно значение, тъй като в противен случай биха предизвикали самосмилане на жлезата. Това не се случва и поради факта, че ацинозните клетки на задстомашната жлеза, които секретират ензимите, отделят едновременно и така наречения трипсинов инхибитор. Този инхибитор се складира в цитоплазмата на жлезистите клетки около ензимните гранули, като потиска активирането на трипсиногена в клетките, ацините и каналчетата на панкреаса. Трипсинът е активатор на останалите протеолитични ензими, поради което неговото инхибиране става причина и те да останат в неактивна форма.
Когато налягането в дуоденума се увеличи над 4 кРа, то може да причини връщане (рефлукс) на панкреатичен сок, който съдържа активен трипсин, в панкреатичните каналчета. Това може да доведе до тежки увреждания на панкреатичната жлеза (самосмилане).
Ензимите, които се съдържат в панкреатичния сок се отделят изцяло от ацините на жлезата, а бикарбонатните йони и водата - от епителните клетки на отводящите от ацините каналчета. Обилната секреция на панкреатичен сок води до отделянето на много вода и хидрокарбонатни йони. Концентрацията им може да достигне 145 mmol/l. Тази им стойност е 5 пъти по-висока от тази в плазмата, като е причината за неутрализирането на киселата реакция на стомашното съдържимо, което постъпва в дванадесетопръстника.
Механизмът, по който се осъществявана секрецията на воден разтвор на натриевия хидрогенкарбонат в панкреатичния сок, прилича на транспортните процеси в проксималните бъбречни каналчета и протича в описаната по-долу последователност. От кръвта въглеродният диоксид дифундира в клетката, като под влияние на карбоанхидразата се свърза с вода. Образува се Н2CO3, който дисоциира на Н+ и НСО3-. Водородните катиони получени при дисоциацията се разменят с натриевите катиони от кръвта чрез активен транспортен механизъм, а НCO3-, отново чрез активен транспорт преминава през клетъчната мембрана и лумена на каналчетата. В лумена на каналчетата преминават и натриевите катиони, като се свързват с НCO3-. Преминаването на натриевите катиони и хидрогенкарбонатните аниони от каналчетата създава осмотичен градиент, извличащ водата. Така се създава хидрокарбонатният разтвор на панкреатичния сок.
Подраздели на Секреция на панкреатичен сок
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧАЙ ФИЛТЪР ЧАКРА СВАДХИЩАНА * 20
ЦАРСКИ БИЛКИ ЗА ХРАНОСМИЛАТЕЛНАТА СИСТЕМА 250 мл
АЛИН ЧАЙ ЕНЬОВЧЕ СТРЪКОВЕ 50 гр.
ЧАЙ ФИЛТЪР ЧАКРА МАНИПУРА * 20
БИЛКА ЧУДОДЕЙКА ТИНКТУРА ПАНКРЕВИТ 100 мл
ДИАФУНГИ капсули 330 мг * 90 ДР. БИОМАСТEР
Библиография
https://www.biology-online.org/dictionary/Pancreatic_juice
https://en.wikipedia.org/wiki/Pancreatic_juice
https://www.livestrong.com/article/417469-what-causes-the-release-of-pancreatic-juice-bile/
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на храносмилателната система
- Значение на секреторната активност в храносмилателната система
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- Хранене по аюрведа
- Мушмула
- Сутрин на гладно вземайте уникален лек за стомаха, панкреаса и кръвоносните съдове
- Аки, Ямайски плод
- Функция и хормони на задстомашната жлеза
- Лечение при панкреатит
- Ананас
- Секреция на жлъчка
- Функции на жлъчката
Коментари към Секреция на панкреатичен сок