Екзостоза на калканеуса МКБ M77.3
Екзостоза на калканеуса представлява състояние, което се характеризира с поява на костен израстък в областта на петната кост. Народното название на екзостозите е "шипове", затова популярно се нарича "шип на петата". Заболяването се наблюдава предимно при възрастни индивиди. Счита се, че екзостозите са съставени предимно от калциеви отлагания.
Въпреки че в повечето случаи шипът на петата е безболезнен и не създава проблеми, понякога може да е причина за болка и дискомфорт. В много от случаите те не се появяват самостоятелно, а са следствие от развитие на плантарен фасциит. Това е болезнено възпаление на съединителнотъканната лента по долната част на ходилото (плантарна фасция), която свързва петата и основата на пръстите.
Причини
Екзостозата на калканеуса се образува в продължение на месеци и е следствие от постепенното натрупване на калциеви отлагания в долната част на петата. Причините за възникване не са напълно изяснени. Известна роля играят дегенеративни промени в областта на петата, преразтягане на мускулите, лигаментите на ходилото и плантарната фасция, и повтарящо се разкъсване на мембраната, покриваща калканеуса. Други рискови фактори за възникване на екзостоза на калканеуса могат да бъдат напреднала възраст, захарен диабет, прекарване по-голямата част от деня на крак, плоскостъпие и други. Шиповете на петата и плантарния фасциит са особено разпространени сред спортистите, чиито дейности включват голямо натоварване на ходилата, следствие от бягане и скачане.
Най-чести рискови фактори:
- Аномалии на походката, които оказват прекомерно натоварване върху връзките на ходилото и плантарната фасция.
- Бягане или джогинг, особено на твърди повърхности.
- Неподходящи или износени обувки, особено такива, които нямат опора за арката на ходилото.
- Наднормено тегло и затлъстяване.
Други рискови фактори:
- Възрастови изменения, водещи до намаляване на еластичността на плантарната фасция и изтъняване на защитната мастна подложка на петата.
- Диабет.
- Прекарване на по-голямата част от деня на крак.
- Кратки високи физически натоварвания на ходилата.
- Плоскостъпие или висока арка на ходилото.
Симптоми
Клиничната картина при екзостоза на калканеуса е типична, макар че в повечето случаи протича асимптомно. При наличие на симптоматика, пациентите съобщават за болка в областта на петата. Болката може да се прояви при ходене, бягане, скачане, а в някои от по-тежките случаи и в покой. Възможно е да се наблюдава и зачервяване и повишена чувствителност в засегнатото ходило.
Характерни симптоми при шип в петата:
- Болка в долната част на петата при стъпване или натиск.
- Оток в областта на петата.
- Локално зачервяване или възпаление.
- Уплътнение и видимо изпъкване в долната част на петата.
Диагноза
Диагнозата екзостоза на калканеуса се поставя след снемане на подробна анамнеза, осъществяване на щателен физикален преглед. Извършването на някои лабораторни и образни изследвания, като рентгенография, компютърна томография, магнитен резонанс и други, спомагат за уточняване тежестта на проблема.
Лечение
Лечението на екзостоза на калканеуса може да бъде консервативно или хирургично и се осъществява от специалист. Обикновено първоначално се прилагат лекарства от групата на нестероидните противовъзпалителни средства. Физикалната терапия и рехабилитацията играят важна роля за бързото и цялостно възстановяване на болния. Хирургичното лечение на заболяването се състои в оперативното отстраняване на израстъка.
Консервативно лечение
Неоперативното лечението е същото като при лечението на плантарен фасциит, като първата стъпка е краткосрочната почивка и контрол на възпалението.
Лечението при шип на петата може да включва:
- Почивка: Избягването на провокиращи болката дейности и ненатоварването на ходилата за определен период, могат да помогнат за намаляване на болката и възпалението засегнатата област.
- Поставяне на лед: Така наречената терапия с лед помага за намаляване на болката и възпалението.
- Използване ортези (вложки за обувки): Тези вложки с форма на поничка или възглавничка с гел се поставят вътре в обувката, с цел да намалят натиска върху петата.
- Носене спортни обувки с омекотена подметка: Те също могат да бъдат от помощ за облекчаване на натиска и намаляване на болката.
- Нестероидни противовъзпалителни лекарства: Тези медикаменти могат да бъдат предписани от лекар или да са такива без рецепта (ибупрофен, кетопрофен). Те имат за цел да намалят болката и възпалението.
- Кортикостероидни инжекции: Препарати на хормонална основа с мощно противовъзпалително действие, които намаляват болката и възпалението в засегнатата област. Обикновено се предписват, когато нестероидните противовъзпалителни лекарства без рецепта не са ефективни.
Ако екзостозата на петата е причинена от възпалителен тип артрит или друго заболяване, лечението на основното състояние може също да подобри симптомите.
В общия случай, посочените по-горе лечения обикновено са ефективни и не е необходима операция. В редки случаи може да се наложи операция за отстраняване на костното образувание.
Оперативно лечение
То се налага при по-малко от 10% от случаите. Ако консервативното лечение не успее да облекчи симптомите за период от 9 до 12 месеца, може да се препоръча операция за облекчаване на болката и възстановяване на функционалността.
Хирургичните техники включват:
- Освобождаване на плантарната фасция
- Отстраняване на екзостозата от петата
Необходимо е преди операцията за се направи точна преценка от нуждата от оперативно лечение в конкретния случаи.
След операцията е важно да се спазват препоръките относно щадене на крайника, почивка, компреси с лед, повдигане на високо. В някои случаи може да се наложи пациентите да използват шини, ортези, хирургически обувки, патерици или бастуни след операция.
Възможните усложнения след операцията на петата включват неврологична болка, периодично повтаряща се болка в петата, трайно изтръпване на областта, инфекция и белези. В допълнение, при освобождаването на плантарна фасция, съществува риск от нестабилност, крампи на стъпалата, стрес фрактура и тендинит.
Кинезитерапия
Стречинг упражненията са едно средствата на кинезитерапията, което често се използва както в профилактика, така и в лечението и рехабилитацията на плантарен фасциит и шип на петата. Те помагат за отпускането на стегнатите мускули връзки и подобряват кръвообращението. Тази концепция е особено ефективна, когато причините са от страна на мускулите и сухожилията.
Повече информация може да намерите в: Упражнения при плантарен фасциит
Профилактика
Можете да предотвратите екзостоза на калканеуса като:
- Носите добре пасващи на ходилото ви обувки с омекотяващи подметки.
- Избирате подходящи обувки за различните физически натоварвания.
- Загрявате и правите упражнения за разтягане преди и след всяко натоварване.
- Натоварвате се постепенно и оставате ходилата ви да починат достатъчно.
- Избягвайте да носите неудобни обувки с твърди и износени подметки.
- Поддържате здравословно тегло.
Заглавно изображение: Mikael Häggström, CC0, via Wikimedia Commons
Симптоми и признаци при Екзостоза на калканеуса МКБ M77.3
Лечение на Екзостоза на калканеуса МКБ M77.3
- Аналгетици
- Инжекционни кортикостероиди
- Локални кортикостероиди
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
- Почивка на легло
- Студен компрес или пакет с лед
Изследвания и тестове при Екзостоза на калканеуса МКБ M77.3
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://www.webmd.com/pain-management/heel-spurs-pain-causes-symptoms-treatments#1
https://www.healthline.com/health/heel-spurs
https://www.verywellhealth.com/heel-spur-diagnosis-and-treatment-2548574
https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases--conditions/plantar-fasciitis-and-bone-spurs
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- Мускули
- Болка в петата - причини и домашно лечение
- Кои домашни и естествени средства може да преборят шиповете
- Лечение при остеофити (шипове)
- Домашен лек при напукани пети
- Домашни средства и билки срещу цервикална спондилоза
- Упражнения при шипове на гръбначния стълб в областта на кръста
- Болки в ходилата
- M25.7 Остеофит
- Контузия на петата при спортисти
Коментари към Екзостоза на калканеуса МКБ M77.3