Болка в петата
Болка в петата: често срещан проблем, който се характеризира с усещане за болезненост в областта на задна част на ходилото – петата. Болката, обикновено започва постепенно и става по-тежка (пулсираща, пронизваща, дори инвалидизираща в зависимост от причината за появата й). Проявява се отдолу на петата, отстрани или в областта на ахилесовото сухожилие.
Петната кост се нарича още калканеус. Тя участва в изграждането на стъпалото. За нея се захваща ахилесовото сухожилие.
Съпровождащи симптоми могат да бъдат още от усещане за парене, изтръпване, нарушено придвижване и други.
Болка в петата се дължи на различни причини и заболявания като:
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини – нараняване на петата, фрактура на петната кост, стрес фрактура.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - плантарен фасциит, калканеарен апофизит (Sever's Disease), шип на петата, атрофия на мастната тъкан на петата, разкъсване на ахилесовото сухожилие, тендинит на ахилесовото сухожилие, медиална плантарна невропраксия (Jogger's foot), тарзално тунелен синдром, бурсит, миозит, анкилозиращ спондилит, остеохондрит, фибромиалгия, остеомиелит, ревматоиден артрит, плоскостъпие, подагра, болест на Пейджет (деформиращ остеит)
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм – саркоидоза.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата – метаболитни нарушения
- Болести на нервната система – периферна невропатия
- Болести на органите на кръвообращението - артериална недостатъчност на крайниците, периферна исхемия.
- Инфекциозни и паразитни болести - инфекция на меките тъкани на петата.
- Новообразувания - костен тумор.
- Други - носене на неудобни обувки.
По-чести причини за болки в петата
Плантарен фасциит
Възпаление на връзката, която свързва петата с основата на пръстите на краката. Тежка, пронизваща или пулсираща болка се усеща дълбоко в петата, особено след почивка (като например при първите стъпки сутрин или при изправяне след продължително седене). Болката може да намалее през деня, но при продължително стоене или ходене се усеща. Понякога тя се описва като усещане за парене по ходилото и болка при стоене на пръсти.
Повече за състоянието може да прочетете в темата: "Плантарен фасциит в спорта".
Ахилесов тендинит
Това състояние се характеризира с възпаление на ахилесовото сухожилие. Проявява се с усещане за парене или болка в областта малко над петата. Леко подуване около сухожилието и сутрешна скованост в областта на подбедрицата и петата често се усещат. Ахилесовият тендинит най-често се причинява от недостатъчно загряване, активно физическо натоварване, носене на неподходящи обувки.
Допълнителна информация в темите: "Тендинит на ахилесовото сухожилие" и "Тендинит на ахилесовото сухожилие при спортисти".
Шип на петата (петна шпора)
Петната шпора представлява калциево отлагане, водещо до появата на издатина отдолу на петата. Много често се проявява заедно с плантарния фасциит (възпалението на сухожилието свързващо петата с основата на пръстите). Докато при някой хора шипът е незначителен и те не усещат нищо, други изпитват силна болка в петата при стъпване.
Стрес фрактури
Този вид фрактури на петата, обикновено се срещат при спортисти (бегачи на дълги разстояния), поради силното натоварване на краката. Повтарящият се стрес в крайна сметка води до фрактура. Другите фактори, които могат да увеличат шанса за стрес фрактура са: ниска костна плътност, хранително разстройство (анорексия, булимия), нередовен или липсващ менструален цикъл.
Стрес фрактурите причиняват силна болка, която се усилва още повече по време на активност и се отминава след почивка. В допълнение към болката може да се наблюдава подуване, а също да има и повишена чувствителност в областта на счупената кост.
Още информация за стрес фрактурите в темите: "Стресови фрактури, некласифицирани другаде", "Предпазване от стрес фрактури при спорт" и "Стрес фрактури в спорта".
Диагностика на болки в петата
Точното местоположение на болката може да бъде насочващо за поставянето на правилна диагноза. Най-често срещаната диагноза е плантарният фасциит, състояние, при което болката се усеща от вътрешната страна на петата, особено при първите стъпки сутрин и след дълги периоди на почивка. Друга причина е ахилесов тендинит - той се характеризира с болка в петата отзад. Други тендинопатии показват болка, локализирана на мястото на залавяне на засегнатото сухожилие. Болка в задната част на петата може също да се дължи на деформация на Хаглунд, изпъкналост на калканеуса или болест на Север. Като болка отстрани на петата се означава болезнено усещане по външния и вътрешен ръб на стъпалото в областта на петата. Тя може да възникне при: навяхване, стрес фрактура, мазоли, заден тибиален тендинит и други. Медиална болка в петата и средната част на крака може да се дължи на синдром на тарзалния тунел, който се причинява от компресия на задния тибиален нерв. Диференцирането на причините за болката в петата може да се осъществи на база анамнеза, физически преглед и подходящи изследвания.
Кога да потърсите лекар?
Консултирайте се с лекар при:
- силна болка и подуване в близост до петата;
- изтръпване в петата и загуба на усещане в крака;
- затруднено ходене;
- болка, продължаваща повече от седмица;
- болка, която продължава, без да има натоварване на крака;
- признаци на инфекция, включително зачервяване, затопляне и треска.
Лечение
Повечето хора се възстановяват с консервативно лечение в продължение на месеци.
Възможностите за терапия включват:
- употреба на нестероидни противовъзпалителни средства;
- инжекции с кортикостероиди, но те трябва да се употребяват с повишено внимание, тъй като продължителната им употреба може да има нежелани ефекти;
- физикална терапия;
- кинезиологична лента;
- ортопедични продукти.
Как да облекчите болката в домашни условия?
- почивка – при възможност за почивка повдигайте краката нагоре. Освен това избягвайте да стоите продължително време изправени, да ходите по твърди повърхности, да тичате или да извършвате други видове дейности, натоварващи петите;
- лед – поставете лед обвит в кърпа върху болезнения участък за около 15 минути;
- опора за крака – употребата на подходящи стелки могат да облекчат симптомите.
Как да предотвратите болката в петата?
- носете удобни обувки;
- поддържайте нормално тегло;
- осигурявайте достатъчно почивка на краката;
- загрявайте винаги преди тренировка.
Заболявания при симптом Болка в петата
- Артрит, неуточнен
- Екзостоза на калканеуса
- Неуточнени невралгия и неврит
- Плоско стъпало [pes planus] (придобито)
- Последици от травми на долен крайник
- Ревматоиден артрит, неуточнен
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/181453.php
https://www.nhs.uk/conditions/foot-pain/heel-pain/
https://www.verywellhealth.com/heel-pain-information-and-causes-2549378
https://www.mayoclinic.org/symptoms/heel-pain/basics/definition/sym-20050788
https://www.healthline.com/health/heel-pain
https://www.aafp.org/afp/2011/1015/p909.html
Коментари към Болка в петата