Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Астериди (Asterids) Разред Solanales Сем. Solanaceae (Картофови) Черен блян, Черна попадийка, Буника, Бленика

Черен блян, Черна попадийка, Буника, Бленика

от 17 март 2010г., обновено на 07 авг 2024г.
Черен блян, Черна попадийка, Буника, Бленика - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Черен блян, Черна попадийка, Буника, Бленика (Hyoscyamus niger) представлява тревисто, едногодишно или двугодишно растение, което принадлежи към семейство Solanaceae. В древни времена растението се използвало за лечение на болка и безсъние и като местен анестетик. През Средновековието използването му е свързано с магьосничество, а по-късно е използвано като анестетик. Има много дълга история на употреба като лечебна билка и е широко култивирана, за да отговори на търсенето на нейната употреба.

Историческа употреба на блян

Попадийката исторически е била използвана в комбинация с други растения, като мандрагора, смъртоносна нощенка и дурман, като анестетична отвара, както и заради психоактивните си свойства във „вълшебни напитки“. Тези психоактивни свойства включват зрителни халюцинации и усещане за полет. Първоначално е била използван в континентална Европа, Азия и арабския свят, въпреки че се е разпространил в Англия през Средновековието. Използването й от древните гърци е документирано от Плиний и от Диоскорид, който я препоръчва като успокоително и аналгетично средство.

Устройство на блян

блян

Изображение:Anneli Salo, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Попадийката израства на височина до 100 см. Покрити с власинки, листата й имат овална или елипсовидна форма и тъмнозелен цвят. Те са меки и с нарязан листен ръб. Цветовете на билката са жълти с лилави нишки. Развиват се по връхните части на стъблото и клонките. Едногодишните представители растат от юли до септември месец, а двугодишните от май до юни. Едно растение може да произведе от 800 до 1000 семена.

Разпространение на блян

Билката е разпространена в цяла Европа и Азия, като се отглежда главно за фармацевтични цели. Рядко срещана е в Северна Европа. Въведен вид е в Северна Америка. Отглеждането й за медицинска употреба е разпространено и законно в Централна и Източна Европа и в Индия. В Индия се култивира в западните части на Хималаите от Кашмир до Кумаун. Вирее на надморска височина от 1500 до 3000 метра. Вирее по пустеещи земи, огради, бунища. Блянът е застрашено растение според Червения списък на Световния съюз за опазване на природата.

Използваема част на блян

Листата, цъфтящите върхове и семената на попадийката се използват за направата на лекарство. Листата трябва да се берат, когато растението е в пълен цъфтеж и след това могат да бъдат изсушени за по-късна употреба.

Химичен състав на блян

Растението съдържа хиосциамин, скополоамин, тропин, хиоскрипин, летливи масла, албумин, калиев нитрит, смола. По-точно от корените, листата, плодовете и семената му са изолирани атропин, скополамин и хиосцин. Листата съдържат още хизоциамин. От семената и листата са изолирани също гликозиди, смолисти вещества, холин. Установените в листата и семената на бляна тропанови алкалоиди са в количество от 0,03% до 0,28%.

блян

Изображение: Matt Lavin from Bozeman, Montana, USA, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Лечебни свойства и приложение на блян

Цялото растение е токсично. Има едногодишна и двугодишна форма на този вид, като и двете могат да се използват за лечение, но двугодишната форма се счита за по-добра. Това е много отровно растение, което трябва да се употребява с голямо внимание и само под наблюдението на квалифициран лекар, занимаващ се с билколечение.

Блянът се прилага като билково лекарство, но може да предизвика интоксикация случайно или умишлено. Употребява се в традиционната билкова медицина при заболявания на костите, ревматизъм, зъбобол, астма, кашлица, нервни заболявания и стомашни болки. В някои култури може да се използва и като аналгетик, успокоително и наркотично средство. Лепенки, напоени с екстракт от билката и поставени зад ухото предотвратяват дискомфорт при хора, неможещи да пътуват. Маслото от блян се използва за медицински масаж. Използва се широко като успокоително и болкоуспокояващо особено при болка, засягаща пикочните пътища, дължаща се на камъни в бъбреците. Неговият успокояващ и спазмолитичен ефект го прави ценно средство за лечение на симптомите на болестта на Паркинсон.

Свойства на блян

  • подобрява съня;
  • отхрачващи;
  • потиска половата възбудимост;
  • действа добре върху нервната система;
  • бронходилатиращи;
  • антисекреторни;
  • релаксиращи на пикочния мехур;
  • спазмолитични;
  • хипнотични, халюциногенни, разширяващи зеницата, седативни;
  • наркотични;
  • успокоителни;
  • антидиарийни.

Понастоящем противовъзпалителните, аналгетичните, антипиретичните и антипаркинсоновите свойства на растението продължават да се изследват. Действа като беладонна (лудо биле).

Състояния и заболявания при които се прилага блян

  • зрителни смущения;
  • колики, стомашни болки, стомашни язви, мускулни крампи - съдържа вещества, като хиосциамин и скополамин, които могат да отпуснат мускулите на храносмилателния тракт; също могат да облекчат мускулния тремор и да подействат успокояващо;
  • използва се при лечение на Болест на Паркинсон, като облекчава тремора и ригидността в ранните стадии на заболяването;
  • безсъние;
  • бронхиална астма и кашлица;
  • паста от семена смесена със спирт нанесена върху инфектирани зони облекчава възпалението и болката;
  • много малко количество от билката е полезно при сърцебиене;
  • паста от семената сложена в зъба облекчава болката;
  • пушене на билката също облекчава зъбобол;
  • при силна болка и спазъм;
  • за разширяване на зениците;
  • при лудост, гърчове, безсъние, мозъчни и сърдечни разстройства;
  • при камъни в бъбреците и за насърчаване на уринирането;
  • за предотвратяване кървене на венците;
  • много ефективна билка за намаляване на възпалението и болката при страдащите от ревматизъм;
  • някои хора прилагат масло от листата й директно върху кожата за третиране на белези.

Много добро болкоуспокояващо средство е; дава енергия и подмладява клетките. Използва се за стимулиране на храносмилането и е много полезен за поддържане цялостното здраве на храносмилателната система. Унищожава вътрешни паразити. Облекчава болезнено уриниране, както и участва в лечението на инфекции на пикочните пътища.

блян

Изображение: Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; Ludwik Polak, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Начин на употреба

Листата и цялата билката без корени се нарязват и изсушават и след това се използват за медицински цели или в смеси за тамян и пушене, за приготвяне на бира и чай и за подправка на вино. Листата се варят в олио, за да се получи масло блян. Семената са съставка в смеси тамян. При всички форми на употреба дозировката трябва да се преценява внимателно поради високата токсичност на бляна. Употребява се само по лекарско предписание, поради това, че е силно отровно!

Растението се използва вътрешно предимно за лечение на астма, магарешка кашлица, болки при движение, синдром на Мениер, тремор при сенилност или парализа и като предоперативно лекарство. Намалява секрецията на лигавиците, слюнчената секреция и тази на храносмилателни сокове. Външно се прилага предимно като масло за облекчаване на болезнени състояния като невралгия, зъбни и ревматични болки.

Семената се използват в тибетската медицина, като за тях се казва, че имат горчив, кисел вкус с неутрална и отровна сила. Антихелминтни, противотуморни и противопаразитни средства, те се употребяват при лечение на стомашна/чревна болка, дължаща се на глисти, зъбобол, възпаление на белия дроб, кашлица, епилепсия, миалгия и тумори.

Токсичност на бляна

Поглъщането на бляна от хора е последвано едновременно от периферно инхибиране и централна стимулация. Ефектите включват халюцинации разширени зеници, безпокойство и зачервена кожа. По-рядко срещаните ефекти са тахикардия, конвулсии, повръщане, хипертония, хиперпирексия и атаксия. Първоначалните ефекти обикновено продължават от три до четири часа, докато последващите ефекти могат да продължат до три дни. Страничните ефекти от поглъщането на билката са сухота в устата, объркване, двигателни и паметови нарушения и далекогледство. Предозирането води до делириум, кома, респираторна парализа и смърт. Ниските и средните дози имат опияняващ и афродизиак ефект.

Всички симптоми при отравяне с блян - мидриаза, тахикардия, аритмия, възбуда, конвулсии и кома, сухота в устата, жажда, намалено изпотяване, неясен говор, затруднено говорене, дисфагия, нарушения на зрението, топла зачервена кожа, пирексия, гадене, повръщане, фотофобия, задържане на урина, раздуване на пикочния мехур, сънливост, хиперрефлексия; слухови, зрителни или тактилни халюцинации; объркване, безпокойство, дезориентация, делириум, маниакални епизоди, агресивност и борбено поведение. Основното лечение на пациенти с интоксикация е поддържаща терапия, включваща изпразване на стомаха, прилагане на активен въглен и бензодиазепини.

Не използвайте билката при следните състояния и заболявания

  • Сърдечни заболявания като сърдечна недостатъчност или неравномерен сърдечен ритъм - не приемайте блян без лекарски контрол, ако имате сърдечна недостатъчност или неравномерен сърдечен ритъм. В него има вещества, които могат да причинят ускорен сърдечен ритъм (тахикардия) и също така да влошат сърдечната недостатъчност.
  • Запек - не приемайте билката, ако имате запек. Тя може да влоши състоянието ви.
  • Синдром на Даун - не трябва да се ползва от пациенти със синдром на Даун. Те вероятно ще бъдат особено чувствителни към токсичните ефекти на бляна.
  • Треска - не използвайте билката без лекарски надзор, ако имате треска. Тя съдържа вещества, които могат да повишат телесната ви температура още повече.
  • Тесноъгълна глаукома - не употребявайте попадийката при това състояния; може да го влоши. Доверете се на лекарски контрол.
  • Проблеми с уринирането (задържане на урина) - както вече стана ясно, употребата на блян може да доведе до проблеми с уринирането и от там раздуване на пикочния мехур. Не го използвайте ако имате задържане на урина.
  • Състояния на храносмилателния тракт като киселини или "гастроезофагеална рефлуксна болест" (ГЕРБ), хиатална херния, инфекция, стомашна язва, запек, запушване, улцерозен колит, сериозно състояние, наречено токсичен мегаколон, или други храносмилателни нарушения - при тези състояния приемайте билката задължително под лекарски контрол.
  • При прием на антихолинергични лекарства - взаимодействат с бляна, като ефектът на медикамента и билката се потенцира. Попадийката съдържа вещества, които също предизвикват изсушаващ ефект. Този ефект засяга мозъка и сърцето. Изсушаващите лекарства, наречени антихолинергични лекарства, също могат да причинят тези ефекти. Едновременното приемане на блян и тези лекарства, може да причини нежелани реакции, включително суха кожа, замаяност, ниско кръвно налягане, ускорен пулс и други сериозни странични ефекти. Такива изсушаващи лекарства са атропин, скополамин и някои лекарства, използвани при алергии (антихистамини) и депресия (антидепресанти).

Други употреби на блян

Растението се прилага като репелент и ароматно средство. Разпръснати листа от билката около къщата, гонят мишките.

Внимание!

Блянът е много токсична билка с чести фатални последици. Да се използва под лекарско наблюдение. Да не се използва от бременни и кърмещи.

Билката е токсична и за животни!

Заглавно исображение: Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • Див пелин Див пелин
  • Калифорнийски мак Калифорнийски мак
  • Люляк, Обикновен люляк Люляк, Обикновен люляк
  • Киселец, Кози киселец, Козя брада Киселец, Кози киселец, Козя брада
4.4/5 7 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

БРОНХАЛИС ХИЛ таблетки * 50
11.76лв.

БРОНХАЛИС ХИЛ таблетки * 50

ХИОСЦИАМУС НИГЕР 15 СН
5.39лв.

ХИОСЦИАМУС НИГЕР 15 СН

ХИОСЦИАМУС НИГЕР 30 СН
5.39лв.

ХИОСЦИАМУС НИГЕР 30 СН

ХИОСЦИАМУС НИГЕР 9 СН
5.39лв.

ХИОСЦИАМУС НИГЕР 9 СН

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Hyoscyamus_niger
https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/hyoscyamus-niger
https://www.cabi.org/isc/datasheet/28251
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4224707/
https://www.rxlist.com/henbane/supplements.htm
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Hyoscyamus+niger
https://www.planetayurveda.com/library/henbane-hyoscyamus-niger/

Коментари към Черен блян, Черна попадийка, Буника, Бленика

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 04 September 2011 в 11:52

    fdgg

    Търсех билка,която намалява половата възбудимост. Тази билка като е отровна как се консумира,че да не е смъртоносна. За отпускането необходима ли е рецепта? Има ли други неотровни антиафродизиаци.

    В домашни условия, употребата на билката е забранена, именно поради това че е отровна. Приложението, може да стане само с лекарско предписание в клинична обстановка. Съдържанието на билката може да се намери в хомеопатични лекарства. А колкото до намаляване на либидото при сексуални отклонения, консултирайте се с лекар, понеже продуктите предназначени за такива хормонални промени се прилагат само по лекарско предписание.
  2. fdgg 
    на 03 September 2011 в 19:47

    Търсех билка,която намалява половата възбудимост. Тази билка като е отровна как се консумира,че да не е смъртоносна. За отпускането необходима ли е рецепта? Има ли други неотровни антиафродизиаци.

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Астериди (Asterids)
  • Разред Solanales
  • Сем. Solanaceae (Картофови)
  • Лечение на ечемик с домашни средства
  • Натурални средства срещу газове и подут корем
  • Болест на Паркинсон
  • Как да спрем треперенето на ръцете с билки и натурални средства
  • Натурални средства за лечение на конюнктивит
  • Домaшни средства срещу тъмни кръгове под очите
  • Как да се справим с безсънието
  • Физическите упражнения и болестта на Паркинсон
  • Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
  • Билки и съвети за лечение на сънна апнея
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Подсичане при възрастни- моля за помощ

преди 1886 дни, 12 часа и 2 мин.

Паркинсон и Хашимото - мога ли да пия Мадопар?

преди 1932 дни, 5 часа и 25 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 3 часа и 53 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 4 часа и 5 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 4 часа и 12 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 4 часа и 19 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Болест на Паркинсон Болест на Паркинсон

Болест на Паркинсон

от 24 окт 2024г. Прочети повече
Лечение при глаукома Лечение при глаукома

Лечение при глаукома

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Движения на очите и стереопсия Движения на очите и стереопсия

Движения на очите и стереопсия

от 24 юни 2022г. Прочети повече
Диета и хранене при Паркинсон Диета и хранене при Паркинсон

Диета и хранене при Паркинсон

от 04 март 2021г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival