Див пелин
Див пелин (Artemisia vulgaris) представлява тревисто, многогодишно растение, което принадлежи към семейство Сложноцветни (Asteraceae, Compositae). Той притежава горчив вкус и характерен аромат. Известен е и като горски черен пелин и магарешки пелин.
Имена на растението на други езици са: руски - Польнь, английски - Mugwort, френски - Armoise commun, немски - Gemeiner Beifuss, испански - artemisia и hierba de San Juan.
Устройство на див пелин
Изображение: wikimedia.org
Билката има вертикално, многоглаво коренище. От него водят началото си множество стъбла, които са вдървесени в своята основа. Те достигат на височина до 1,5 метра. Притежават разклонения и са оцветени в зелено или червеникаво до тъмно червено. Листата са разположени последователно на клоните, перести с ланцетовидни форми. Оцветени са в тъмно зелено отгоре, а долната им повърхност е плътна бяло-влакнеста. Цветните кошнички са малки, дълги от 3 до 5 мм, събрани по няколко на по-къси дръжки, като съвкупността от тях формира сложно, разперено съцветие метлица. Цветчетата са тръбести, оцветени белезникаво в основата и кафеникаво-червено по-нагоре. Цъфтежът е от юли до септември месец.
Разпространение на див пелин
Ареалът на разпространение на дивия пелин е в европейския континент. Установява се по необработваеми места, покрай реки и пътища, из храсталаци, а понякога и като бурен покрай населени места. Развива се от низините до надморска височина от 1200 метра.
Използваема част на див пелин
Употребяеми части на растението са неговите корени и надземните му структурни единици по време на цъфтеж.
Химичен състав на див пелин
Дивият пелин съдържа етерично масло, в чийто състав влизат туйон, цинеол, борнеол; сесквитерпенови горчиви лактони, танин, каротин, аскорбинова киселина.
Лечебни свойства и приложение на див пелин
Билката е известна със своя горчив вкус и специфичен аромат. Има сведения, че действа добре при гадене и лош дъх. Помага при лошо храносмилане благодарение на жлъчегонното си свойство. Приемът й е особено полезен при консумация на мазни храни. Пелинът е антидот на опиума.
Дивият пелин притежава затоплящи свойства, въз основа на които може да премахне патогенен студ и да окаже обезболяващ и кръвоспиращ ефект. При простуда, резултат от която е безплодие, жените могат да го използват за затопляне на долната част на коремната област. Намира приложение и при сърбеж и кръвотечение от носа.
Действие на див пелин
- седативно;
- апетитовъзбуждащо;
- кръвоспиращо;
- общоукрепващо;
- тонизиращо;
- противомикробно;
- стимулиращо менструацията;
- противогърчово;
- жлъчегонно;
- потогонно;
- слабително;
- известно противотуморно;
- хипер или хипогликемично (според някои учени);
- антисептично.
Форми на употреба на див пелин
- чай;
- извлек;
- лапи;
- прах.
Състояния и заболявания, при които се използва див пелин
- нервно напрежение;
- менструални смущения;
- дерматити;
- кожни наранявания;
- бронхит;
- настинки;
- треска;
- ревматизъм;
- хистерия;
- нервност;
- безсъние;
- епилепсия;
- припадъци;
- парализа;
- треперене;
- жълтеница;
- при главоболие;
- зъбобол;
- малария;
- изтощение.
Външно при подагра, миозит, ревматизъм и умора на долните крайници, билката може да се използва в комбинация с камшиче и лайка. Пресен сок от див пелин е полезен за облекчаване на възпалението, причинено от отровен дъб.
Етерично масло от див пелин
Изображение: Denis Barthel, CC BY-SA 2.0 DE, via Wikimedia Commons
Действие: антимикробно и фунгицидно. Активно е срещу Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Candida albicans.
Алкохолен екстракт от листната маса на див пелин притежава бактерицидно действие спрямо Staphylococcus aureus, Shigella sonnei, Bacillus subtilis.
Дивият пелин в народната медицина се използва като успокояващо, противогърчово средство, кръвоспиращо и спазмолитично, под формата на водни извлеци от неговите стръкове, корени и листа. Тези извлеци действат успокояващо на нервната система, стимулират менструалния цикъл.
Начин на употреба на див пелин
- запарка - 1 супена лъжица от билката (корени, стръкове) се заливат с 200-300 милилитра вряща вода и се оставят да киснат в продължение на 30 минути. След това течността се прецежда и се приема на 3-4 пъти през деня.
- при хипотрофичен гастрит - 1 супена лъжица корени се заливат с половин литър бяло вино тип „Ризлинг”. Сместа се загрява до кипване, след това се оставя да престои 2 часа и се прецежда. Преди хранене от течността са приема по една супена лъжица.
- чай - една чаена лъжица от връхчета на билката се залива с чаша гореща вода. Запарва се около две минути, прецежда се и се пие. Дозата е до 3 чаши максимум за деня.
Внимание!
Дивият пелин не трябва да се използва при язвена болест. Да не се употребява по време на бременност и кърмене. Да не се приема от малки деца.
Предозирането на билката може да доведе до тежки интоксикации, демонстриращи се с гърчове и хепато-ренален синдром, понякога завършващи фатално.
Изображение: AnRo0002, CC0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Asterales
- Сем. Asteraceae (Compositae, Сложноцветни)
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
- Защо се будите по едно и също време всяка вечер
- Хранене при епилепсия
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Как да спрем треперенето на ръцете с билки и натурални средства
- Габапентин
- Тромбоцити (PLT)
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Деконгестанти
Коментари към Див пелин