Люляк, Обикновен люляк
Люляк, Обикновен люляк (Syringa vulgaris) представлява многостволен, листопаден храст, цъфтящ в изключително ароматни цветове. Отнася се към семейство Маслинови (Oleaceae). Имена, с които още се нарича са Аргафан, Оргон, Слабинки. Известни са 30 вида люляк. В някои страни по света люлякът е символ на младостта, любовта и природната виталност, а в други на тъгата и несподелената любов.
Устройство на люляк
Люлякът достига до 6-7 метра височина. Оформя се като храст, а понякога бива поддържан като малко дърво. Кората на младите стволове и клони е гладка и оцветена в сиво-кафяво. При стареене на дървото тя става надлъжно набраздена и лющеща се. Листата на вида са прости, сърцевидни, с дълги дръжки. Имат дължина от 4 до 12 см и ширина от 3 до 8 см, а дръжката им е около 4 см дълга. Върхът им е заострен, а листният ръб непрекъснат. Разположени са срещуположно на клончетата.
Растението има дребни цветове, събрани в дълги 20 см терминални съцветия. Те могат да бъдат бели, лилави в различни нюанси или тъмновиолетови, розови, сини, а понякога и жълти. Състоят се от 4 чашелистчета, тръбеста част на цвета и четири венчелистчета. Имат две тичинки и излъчват приятен аромат. Цъфтежът им е през май-юли месец. Цветовете се развиват от връхни пъпки на многогодишни клонки. При прецъфтяване на съцветието, за да се развиват по-добре и повече нови цветове, то трябва да се отстранява. Плодът на люляка представлява суха, удълженоовална, двугнездна кутийка. Дълга е до 2 см. Във всяка половина има разположено по 1 семе. Семената са снабдени с крилатки.
Изображение: Natubico, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Разпространение на люляк
Люлякът води произходът си от Персия. Днес е разпространен из цяла Азия и Европа. Вирее по каменисти и влажни места в предпланинските части на цялата ни страната на надморска височина до 600 метра.
Използваема част на люляк
Използват се листата и цветовете, които се берат по време на цъфтеж.
Химичен състав на люляк
Листата съдържат
- гликозиди (сирингин);
- фарнезол;
- витамин С.
Цетовете съдържат
- етерично масло;
- фармезол;
- органични киселини;
- ароматни вещества;
- багрило.
В листата, цветовете и пъпките на растението се установяват още соли, фитохормони, дъбилни вещества. На фармезола се дължи уникалният аромат на люляка. Токсичността на растението се определя от наличието на синилна киселина в по-голямо количество в цветовете и в минимални количества в листата му.
Изображение: Jean-Jacques MILAN, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; freepik.com; Agnieszka Kwiecie?, Nova, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Лечебни свойства и действие на люляк
Свойства на растението
Люлякът притежава антипиретично, адстрингентно и апетитовъзбуждащо действие. Приложен локално върху кожата при нейни патологии, действа противовъзпалително, обезболяващо и почистващо. Цветовете се използват за регулиране на менструалния цикъл. Намалява изпотяването. В народната медицина се употребява при епилепсия.
Намира приложение при
- простудни заболявания;
- задух;
- безапетитие;
- нередовна менструация;
- малария;
- диария;
- подагра;
- артрит и др.
Начин на употреба
- запарка - 1 супена лъжица ситно, нарязани листа се запарват в половин литър вряща вода. Оставят се да киснат около 1 час. Запарката се прецежда и се приема по 1 кафена чаша три пъти на ден, преди ядене;
- при подагра и за детоксикация на организма – пресни цветове се заливат с ракия в количество, което да бъде 1-2 см над тях. Така престояват в продължение на 2 седмици, на тъмно. След това получената тинктура се прецежда и се приема в количество от по 20 до 30 капки разредени с малко вода, от 2 до 3 пъти на ден;
-
при артрит – с по-горе получената тинктура се разтриват болезнените стави. Приготвен чай от изсушени цветове също помага при заболяването;
- пресни листа при рани - някои фитотерапевти ги използват за лечение на рани, приложени под формата на лапа, поради съдържанието на синилна киселина в тях.
Декоративна стойност на люляка
Красивият храст вирее при различни климатични и почвени условия, както в дивата природа, така и в паркове, градини, в зелените площи покрай улиците и други подобни места. Ароматните и преливащите от нюанси на синьо-виолетовото и пурпурното цветове, са причина люлякът да бъде включван изключително много в екстериорната и интериорна флорална декорация. Обект е на рисуване от художници и отпечатване на изкуствени, цветни, декориращи мотиви.
Откъснатият цвят трябва да бъде потопен в студена вода, за да издържи по-дълго, като не се налага тя да бъде сменяна.
Едно от интересните му приложения във флоралната декорация, е направата на дръвчета бонзай от него.
Растението развива плътна, добре оформена корона с красиви сърцевидни листа. Това налага използването му като декоративна зелена ограда на домове и градини, рисуване на цветни фигури в паркове и алеи, подчертаване на зелената ивица от двете страни на неасфалтирани пътища.
Люлякът в козметиката
Множество са козметичните продукти, в които се включва люлякова есенция. Освен в тях тя намира активно приложение и в детергентни препарати за бита. А във все така популяризиращата се в ежедневието ни ароматерапия, люлякът е неизменна част. Изключителният му нежен аромат действа релаксиращо и възбуждащо сетивата. Вана с люляков екстракт действа оздравяващо и успокояващо на кожата. С успех се прилага и във фармацевтиката. Подобният на бадем аромат на цветовете се определя от наличието на синилна киселина в тях.
Изображение: Elena Andreeva, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Интересно за люляка
- както за персите, така и за скандинавците растението е свещенно;
- градът на люляците в България е Ловеч;
- за пръв път в Европа люлякът е донесен през 16-ти век като подарък за Фердинанд;
- първите люлякови храсти в Европа са прорасли в замъка на кралица Елизабет;
- "syringa" - от гръцки означава тръбичка или свирка. От клончетата на растението се правят свирки, след почистване на сърцевината им. В този ред на мисли една стара легенда гласи, че бог Пан превръща нимфата Сиринга в храст, от който прави свирка, издаваща магически звуци;
- през май месец в Германия се украсяват домовете с люляк. В съцветията се търси цветче с 5 венчелистчета - смята се за носещо щастие. Там той е изключително много разпространен и считан за лекувит. Поради това се засажда в огромни количества навсякъде, включително и около болници. Само ароматът му действа релаксиращо и успокояващо;
- във Великобритания люлякът се приема като символ на несподелената любов и разочарование, както и поднесен на един от бъдещите съпрузи за тактично отказване на бракосъчетанието. За разлика от британците, за руснаците и французите цветето е онова, което събужда и вещае любов;
- французите наричат люляка "lilas" - в превод от персийски означава "цвете";
- в някои страни растението се изучава като показател за замърсеността на околната среда;
- от дървесината на люляковия храст се правят лули.
Внимание!
Синилната киселина в люляка е изключително отровна. Поради тази причина миризмата на растението се използва за гонене на насекоми - вдишването на люляковият аромат е смъртоносен за тях.
Заглавно изображение: Salicyna, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Lamiales
- Сем. Oleaceae (Маслинови)
- Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
- Гарциния камбоджа, Индийска ягодка
- Хранене при епилепсия
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Габапентин
- Инжекционни кортикостероиди
- Телесна температура
- Циклични промени в ендометриума
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
Коментари към Люляк, Обикновен люляк