Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на репродуктивната система Функция на женска репродуктивна система Менструален цикъл

Менструален цикъл

от 26 юли 2021г., обновено на 05 юли 2022г.
Редактор: д-р Галина Станева
Менструален цикъл  - изображение
  • Инфо
  • Подраздели
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Подраздели
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

В репродуктивната възраст на жената в налице физиологично, периодично кървене – менструация. То е израз на извършващите се в тялото на жената циклични промени. Менструалният цикъл отразява хипоталамо хипофизарната регулация на яйчниковата дейност и еднометриалните циклични промени. При неосъществена бременност менструацията е проява на отпадане на ендометриалната лигавица. Цикличното кръвотечение, предшествано от овулация, се означава като менструация. При липса на овулация се означава като псевдоменструация. Съвременната жена менструира около 300 пъти през живота си. Честотата на менструалното кървене зависи от овулацията и продължителността на лутеиновата фаза.

женска полова система

За нормален менструален цикъл се смята този, който продължава между 21 и 35 дни. Кръвотечението продължава между 3 и 7 дни. В зависимост от това колко редовен е цикълът се различават два типа регулация – циклостабилен и циклолабилен тип. При циклостабилния тип регулация менструацията настъпва винаги редовно. Обикновено циклите са овулаторни, забременяването настъпва лесно и цикълът не се променя под влияние на климатичните условия, менструални и стресови фактори. При циклолабилния тип менструалният цикъл се променя под действието на тези фактори. Много често циклите са ановулаторни.

Регулация на менструалния цикъл

Менструалният цикъл се регулира от хипоталамохипофизарната ос. Тя включва 5 регулаторни нива със специфичен анатомичен субстрат и физиологична продукция. Най-горното ниво на оста е ниво IIIa. То включва ретикуларната формация, lobus alfactorius, пинелната жлеза (епифиза). Ролята на lobus оlfactoriusе свързана с преработване на информация от обонятелния анализатор. Влиянието му върху хипоталамо-хипофизарнта ос се осъществява под действието на летливи хормон-подобни субстанции наречени феромони. Зрителният анализатор е също надхипоталамична структура. Той е свързан с епифизата, която се означава като трето око при животните. Епифизата участва в регулацията на ендокринните периоди, посредством регулация светло-тъмно. В областта на пинеалната жлеза са установени високи концентрации на гонадотропин релизинг хормон. Адреналинът, норадреналинът, допаминът, серотонинът и хистаминът също оказват влияние върху гонадолибериновата продукция.

Третото ниво в хипоталамохипофизарната ос е хипоталамусът. Той се намира в дъното на трето мозъчно стомахче. От него се секретира гонадолиберин. Гонадолибериновата секреция се характеризира с денонощни колебания, като в нощните часове е значително по-висока. Характеризира се още и с месечни колебания – в средата на менструлания цикъл секрецията на гонадолиберин е най-висока. Гонадолиберинът постъпва в системното кръвообращение посредством пътя на порталната система – мрежа от кръвоносни съдове, свързващи хипоталамуса с предния дял на хипофизата. По този начин въздейства върху хипофизарните клетки, произвеждащи хормони.

Предният дял на хипофизата, наречен още аденохипофиза, е вторият етаж от хипоталамо хипофизарната ос на регулация на менструалния цикъл. От него се произвеждат гонадотроптите хормони – фоликулостимулиращ хормон, лутеинизиращ хормон, и пролактин. ЛХ и ФСХ имат почти същите денонощни колебания като гонадолиберина. Нивата на пролактина почти не се колебаят по време на менструални цикъл, но той е абсолютно необходим за секрецията на стероидни хормони и всяко отклонение в концентрацията му води до нарушения в сретоидогенезата.

гинекологичен преглед

Първото ниво от хипоталамохипофизарната ос са яйчниковите структури и произвежданите от тях стероидни хормони. Всеки месец в яйчниците на зрялата жена се развиват три свързани по между си процеси – стероидогенеза, фоликулогенеза и оогенеза. Тези процеси изменят маточната лигавица и цервикалната слуз, а до известна степен и маточната мускулатура.

Регулацията на менструалния цикъл е низходяща и непрекъсната. Освен този тип регулация съществува и друга, която се нарича система на обратните връзки. Тя предполага няколко типа въздействие на по-долен етаж от системата хипоталамус-хипофиза-яйчник, към по-горен етаж от тази система. Докато активността на по-долен етаж се увеличава това води до намаляване на активността на по-горен етаж. Това се нарича отрицателна обратна връзка. Съществува и положителна обратна връзка. Тя представлява повишена активност на по-долен етаж, която води до увеличение на активността на по-горен етаж. Такъв тип положителна обратна връзка е налице само при жената и по в нейната репродуктивна фаза на живот.  

Промените, които се осъществяват в женската полова система по време на менструалния цикъл, могат да бъдат разделени на две групи:

>>Циклични промени в яйчниците

>>Циклични промени в ендометриума

Колко е загубата на кръв по време на цикъл?

Средният обем на менструалната кръв по време на месечен менструален цикъл е 35 милилитра (около 2,5 супени лъжици), като 10-80 милилитра се считат за норма. Някои изследвания също предполагат, че средната стойност е по-близо до 60 милилитра (или 4 супени лъжици). Така или иначе, определено е много по-малко, отколкото се чувства.

Менструална течност е правилното име за течението, въпреки че повечето го наричат менструална кръв. Менструалната течност е червеникавокафява, с малко по-тъмен цвят от венозната кръв. Около половината от менструалната течност е кръв. Тоест средно жените с менструация губят около 70-80 ml течност (около 35-40 ml кръв) на период. Всъщност обем до 160-170 ml течност (80 ml кръв) на период попада в „нормалния“ диапазон.

Но това са само средни стойности и загубата на кръв по време на менструация може да варира.

Тежкото менструално кървене е загуба на над 80 ml кръв - около 5,5 супени лъжици (160-170 ml течност) на период. Повечето жени с това състояние губят между 80-200 ml кръв (160-400 ml течност) на период, а някои дори повече.

Нарушения на менструалния цикъл

Всяко отклонение от нормално протичащия менструален цикъл е признак на патология. Нарушенията в менструалния цикъл са под формата на:

  • Аменорея – липса на менструално кръвотечение за 3 цикъла или 6 месеца. Аменореята се разделя на първична, при която никога не е настъпвала овулация и вторична когато жената е имала менструация за различен период от време.
  • Хипоменорея – представлява крътвотечение, което продължава по-малко от три дни или има характер на съвсем слабо зацепващо кръвотечение.
  • Олигоменорея – с този термин се означават менструални кръвотечения с интервали между 35-45 дни. Тя е едно от най-често срещаните менструални нарушения и засяга близо 15% от жените в репродуктивна възраст.
  • Криптоменорея – менструални кръвотечения са налице, но са скрити, например при неперфориран химен.
  • Полименорея – това са менструални кръвотечения, които настъпват на интервал по-къс от 21 дни.
  • Менорагия – циклични кръвотечения, които траят повече от 7 дни
  • Метрорагия – несвързани с менструалния цикъл кръвотечения, означават се още като ациклични кръвотечения.
  • Дисменорея – циклични кръвотечения, съчетани с болка.

По-голяма част от нарушенията в менструалния цикъл се дължат на хормонален дисбаланс, синдром на поликистозните яйчници, перименопауза, хипооваризъм.

Изображения: freepik.com

Още по темата:
  • Циклични промени в ендометриума Циклични промени в ендометриума
  • Циклични промени в яйчниците Циклични промени в яйчниците
5.0/5 1 оценка

Подраздели на Менструален цикъл

  • Циклични промени в яйчниците

  • Циклични промени в ендометриума

Продукти свързани със СТАТИЯТА

РИГАН СТРЪК
2.70лв.

РИГАН СТРЪК

ПОРЕЧ МАСЛО капсули 1300 мг * 60 NATURE'S WAY
109.90лв. 93.41лв.

ПОРЕЧ МАСЛО капсули 1300 мг * 60 NATURE'S WAY

ПРОМО
БИОХЕРБА ЧЕРВЕНА КАЛИНА капсули 250 мг * 60
16.10лв.

БИОХЕРБА ЧЕРВЕНА КАЛИНА капсули 250 мг * 60

МЕНОАЛГИН капсули * 45 НАТУРФАРМА
35.50лв.

МЕНОАЛГИН капсули * 45 НАТУРФАРМА

МАСЛО ОТ ВЕЧЕРНА ИГЛИКА капсули 500 мг * 180 НАТУРАЛ ФАКТОРС
85.20лв. 72.42лв.

МАСЛО ОТ ВЕЧЕРНА ИГЛИКА капсули 500 мг * 180 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ПРОМО
БАРЛИЙНС МАСЛО ОТ ВЕЧЕРНА ИГЛИКА капсули * 120
98.30лв.

БАРЛИЙНС МАСЛО ОТ ВЕЧЕРНА ИГЛИКА капсули * 120

Библиография

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/menstrual-cycle/art-20047186
https://www.womenshealth.gov/menstrual-cycle/your-menstrual-cycle
https://www.medicalnewstoday.com/articles/154699#what_is_a_period
https://www.nhs.uk/conditions/periods/
https://en.wikipedia.org/wiki/Menstruation
https://www.menstrual-matters.com/bloodloss/
Ангел Димитров, Викор Златков; "Гинекология"; издателство АРСО
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“.

Коментари към Менструален цикъл

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Менструален цикъл
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 07:04
    Коментирайте "Менструален цикъл "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология на репродуктивната система
  • Функция на женска репродуктивна система
  • Домашни методи и средства за спиране на кървене от носа
  • Как да се справим с обилното кървене в периода на менопауза
  • Циклични промени в ендометриума
  • Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
  • Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
  • Моминска вратига, Танацетум
  • Змийско мляко, Брадавично мляко, Жълтениче, Жълта млечка, Пръшивец, Лишейче
  • Лавандула
  • Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
  • Ежедневният прием на желязо подобрява състоянието на жените в менструация
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Гиназол преди или след цикъл

преди 2264 дни, 9 часа и 37 мин.

Болезненият месечен цикъл повод за платен отпуск?

преди 3402 дни, 20 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 15 часа и 15 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 7 часа и 56 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 14 часа и 48 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 21 часа и 49 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival