Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
Бременността е важен и много специален момент в живота на една жена, като през тези дълго чакани от много жени девет месеца се препоръчва на бъдещата майка да е максимално спокойна с основен приоритет нейното здраве и здравето на бъдещото дете.
През тези девет месеца много жени се сблъскват с различни по вид и тежест проблеми, изискващи специфични лечебни мероприятия.
Вагиналното кървене е алармираща проява, предизвикваща паника и налагаща спешно изясняване на причините, довели до кървенето. В изключително голям процент от случаите, особено при кървене във втория или третия триместър, причината се оказва в плацентата и нейното разположение.
Поставянето на диагнозата ниско разположена плацента (предлежаща плацента, плацента превия, placenta praevia) обикновено се осъществява при ехографско изследване, включително и вагинален ултразвук.
Предприемането на необходимите лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента) се определят и назначават от наблюдаващия лекар, като до голяма степен зависят от общото състояние на жената, наличието или липсата на вагинално кървене, тежестта на кървенето, състоянието на плода и други.
Какво представлява плацента превия: рискове и усложнения
При плацента превия се регистрира разположение на плацентата в ниските части на таза, на входа на родовия канал. Локализацията на плацентата буквално възпрепятства преминаването на плода през родовите пътища и създава предпоставки за различни по вид усложнения.
Различават се няколко форми на състоянието в зависимост от точната локализация на плацентата, като някои от тях не представляват съществен риск за майката и плода и не са задължително показани за раждане чрез Цезарово сечение, но някои от тях (като например тотална плацента превия, плацента превия истмоцервикалис) налагат изключително внимателно и обстойно наблюдение на бременната и плода и са задължително медицинско показание за раждане чрез Цезарово сечение.
Полезна информация за видовете плацента превия, характерните симптоми и диагностициране на състоянието може да намерите в раздел Заболявания:
Най-характерният и често срещан симптом на състоянието е безболезненото кървене, като рисковете за настъпването му нарастват значително след 28-ма гестационна седмица (през трети триместър от бременността).
Провокиращите причини могат да се дължат на повишено физическо натоварване на жената, нарастващите размери на плода, увеличаване на теглото на жената, полови контакти, но при някои жени кървенето може да настъпи и спонтанно, без видима причина.
При много жени диагнозата се споменава на по-ранен етап от бременността, като е възможно с напредване на състоянието спонтанно изместване (повдигане) на плацентата (растящата матка може да доведе до промяна в разположението на плацентата).
Възможно е напълно безсимптомно протичане на състоянието, което изисква единствено наблюдение на жената и готовност за своевременно мерки при прояви на кървене или влошаване на общото състояние.
Основните рискове, свързани с плацента превия включват тежко кървене, чести епизоди на кървене, повишаващи риска от развитие на анемия (с напредване на бременността хемоглобинът спада при над две трети от жените, а при наличие на кървене този спад може да доведе до необходимост от кръвопреливане), рискове за нормалното развитие на бебето, риск от необходимост от преждевременно раждане.
В зависимост от срока на бременността, наличието или липсата на кървене, тежестта на кървенето при налично такова и общото състояние на жената се предприемат съответните лечебни мерки за осигуряване на нормалното протичане на бременността и износване на плода.
Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента) и липса на кървене
При placenta praevia и липса на епизоди на кървене основната цел на лечебните мероприятия включва поддържане на здравословното състояние на жената за достигане до възможно най-крайни срокове на бременността, проследяване състоянието на плода, осигуряване на оптимални условия за износване на плода и готовност за своевременни мерки при епизод на кървене.
Като цяло на жените се препоръчва:
- активна почивка на легло: препоръчва се избягване или свеждане до минимум на всички натоварващи активности, силови упражнения, отлагане на посещенията във фитнеса, отлагане на маратона по почистване на дома и други, които могат да провокират кървене в резултат от натоварването. Препоръчва се избягване на продължителна позиция на тялото в изправено положение и повече почивка на легло
- осигуряване на активна почивка на тазовото дъно: това включва избягване на полови контакти (контракциите и съкращенията при оргазъм могат да провокират кървене), вагинални душове, използване на вагинални тампони и други. Не се препоръчва и пътуване на дълги разстояния, както и пътуване със самолет
- редовно посещение на лекаря: препоръчва се активно проследяване състоянието на бременната жена и разположението на плацентата в рамките на един преглед на всеки четири седмици (по преценка на лекуващия лекар, както и след 34-та гестационна седмица, може да се наложи по-чести прегледи)
- редовно проследяване на лабораторните показатели и предприемане на необходимите мерки при отклонения: нивата на хемоглобин се проследяват редовно, като при регистриране на намаление на нивата му се препоръчват своевременни мерки за намаляване рисковете от развитие на тежка анемия, като обикновено това включва промени в диетата (консумация на повече месо, зеленчуци, богати на желязо, ядки), прием на добавки, съдържащи желязо, а при необходимост и поставяне на инжекции витамин В12 (при някои жени, особено привърженици на вегетарианската диета, ниските нива на витамин В12 са причина за драстичното спадане на хемоглобина и при корекция на нивата му се наблюдава значително повишение и на хемоглобина)
- информиране относно състоянието: при наличие на въпроси за състоянието не се притеснявайте да попитате вашия лекар. Колкото повече знаете за плацента превия, толкова по-подготвени ще сте. Имайте предвид, че трябва да сте подготвени (физически и психически), за евентуално по-ранно раждане и при необходимост не по естествен път, а с помощта на Цезарово сечение (плацента превия може да доведе до изключително тежко, застрашаващо живота кървене по време на раждане)
В изключително редки случаи се налага хоспитализация, главно за проследяване на състоянието на жените. При добро и запазено общо състояние и липса на кървене мерките, предприети у дома и осигуряващи пълна почивка на жената, обикновено са достатъчни.
Обикновено се препоръчва раждане между 36-та и 38-ма гестационна седмица, като 48 часа преди предвиденото Цезарово сечение се назначават кортикостероиди с цел разгръщане на белия дроб на плода и достигане до оптимална зрялост.
Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента) и наличие на кървене
При наличие на предлежаща плацента (placenta praevia) и кървене лечебните мерки се определят в зависимост от няколко фактора, а именно:
- тежест на кървенето
- честота на кървенето (предишни епизоди на кървене)
- общо състояние на майката
- състояние на плода
- срок на бременността
При наличие на леко еднократно кървене (или епизодично) се препоръчва осигуряване на пълен покой (избягване на физическо натоварване, полови контакти, продължителна изправена или седнала позиция, пътувания), мерки за овладяване на евентуален анемичен синдром (железни препарати перорално или венозно), редовно мониториране състоянието на бременната жена, а по преценка на лекуващия и наблюдаващ състоянието на жената лекар, може да се наложи хоспитализация до стабилизиране на нейното състояние.
При леко епизодично кървене лекуващият лекар може да назначи медикаментозна терапия (например токолитици) или извършване на серклаж при риск за плода.
При леко кървене обикновено не се налага предприемане на раждане по спешност, а се предпочита изчаквателна позиция и при възможност достигане до най-близки до термина срокове за раждане (след 36-та гестационна седмица).
При тежко кървене в резултат от плацента превия са необходими спешни мерки за неговото овладяване, тъй като кървенето може да повлече след себе си други усложнения и рискове, както за здравословното състояние на майката, така и за плода.
Предприема се хоспитализиране по спешност в отделение по акушерство и гинекология, тъй като тежкото кървене при плацента превия се счита за едно от спешните и опасни състояния в тази специалност.
Основната цел на лечението е постигане на хемодинамична стабилност на майката и определяне необходимостта от раждане по спешност чрез Цезарово сечение. Мониторират се стриктно всички основни жизнени показатели на жената, провеждат се необходимите лабораторни изследвания, проследява се състоянието на плода.
При необходимост се извършва кръвопреливане, провеждане на курс с кортикостероиди или друга медикаментозна терапия по преценка на лекуващия екип. Тежкото и трудно за овладяване кървене в някои случаи е показание за спешно Цезарово сечение, независимо от срока на бременността.
Липсва дефинитивно лечение при предлежаща плацента, няма и специфични мерки за превенция на състоянието.
Най-важното при подобна диагноза е да се доверите на лекар с достатъчно опит в областта и стриктно да изпълнявате неговите съвети. Най-често препоръчваните и достатъчни за предотвратяване или минимизиране риска от кървене при голям процент от жените лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента), са осигуряването на пълен покой и почивка на легло. Можете да използвате това време пълноценно и да го направите максимално приятно, като се отдадете на любимите си книги, сериали, филми, компютърни игри и други занимания, за които обикновено нямате време.
Изключително важно е да запазите спокойствие, да не се притеснявате излишно и да имате доверие в избрания от вас лекар.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЕНИС КЛАСИКА УКРЕПВАЩ ЛОСИОН С ПЛАЦЕНТА ампули * 6
МАСКА ЗА КОСА МИОСОТИС С ПЛАЦЕНТА И КОСТЕН МОЗЪК 500 мл.
АМПУЛИ ПЛАКО ЗА КОСА С ПЛАЦЕНТА * 12
БЛЕК ШАМПОАН ПРОТИВ КОСОПАД С ПЛАЦЕНТА И ПАНТЕНОЛ 500 мл
БЛЕК АМПУЛИ ЗА КОСА ПРОТИВ КОСОПАД С ПАНТЕНОЛ И ПЛАЦЕНТА * 12
ВИКТОРИЯ БЮТИ АМПУЛИ ПРОТИВ КОСОПАД С ПЛАЦЕНТА И ВИТАМИНИ 10 мл * 5
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/placenta-previa/diagnosis-treatment/drc-20352773
https://www.webmd.com/baby/what-is-treatment-for-placenta-previa
https://www.medicinenet.com/pregnancy_placenta_previa/article.htm
https://americanpregnancy.org/pregnancy-complications/placenta-previa/
https://www.healthline.com/health/placenta-previa
https://emedicine.medscape.com/article/262063-treatment
https://www.pregnancybirthbaby.org.au/placenta-praevia
https://www.uptodate.com/contents/placenta-previa-management
https://en.wikipedia.org/wiki/Placenta_praevia
https://www.whattoexpect.com/pregnancy/placenta-previa/
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебни практики при заболявания
- Бременност
- Средства против гадене и повръщане при бременност
- Домашни методи и средства за спиране на кървене от носа
- Антибиотици по време на бременност
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Установяване на бременност с домашни средства
- Лечение на хемороиди при бременност
- Лечение при токсоплазмоза
- Билки по време на бременност
Коментари към Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)