Солариум: лечебни ползи и рискове
Искате златист загар на кожата през цялата година? Шоколадов тен още в началото на летния сезон?
В близкото минало това беше не просто невъзможно, а направо немислимо, но времената, в които живеем направиха възможни много считани за научна фантастика в недалечното минало изобретения.
Така например през цялата година може да имате прекрасен, кадифен тен, въпреки че не сте напускали пределите на България (не сте го придобили на екзотична почивка) и като цяло имате бяла кожа.
Солариумът е едно от любимите съвременни изобретения на много млади момичета, тъй като им дава възможност сравнително бързо да придобият така желания тен.
Солариум: лечебни ползи и рискове е широко обсъждана сред здравните специалисти тема, във връзка с противоречивия характер на ефективността му.
Надвишават ли дългосрочните рискове краткосрочните ползи? В крайна сметка полезен ли е солариумът или е по-скоро вреден? Как толкова бързо придоби популярност и защо въпреки всички информационни кампании в световен мащаб за превенция на рака на кожата соларните студиа винаги са пълни с редовни клиенти?
Солариум: лечебни ползи, полезни ефекти и свойства
Солариумът е създаден така, че да имитира слънчевото въздействие върху кожата, с някои леки особености и различия. Именно поради особеностите в излъчваните от солариума лъчи се наблюдават и полезните (но и вредните) ефекти на този вид придобиване на загар.
Различните хора използват солариума по различни цели, като за съжаление само малка част от тях прекрачват прага с идеята да подпомогнат здравословното си състояние. Главната водеща причина при над две трети от използващите го се състои в подобряване вида и тена на кожата, като през последните години сериозно навлезе модата на мургавия загар.
Счита се и се възприема от масовия потребител, че лицата с шоколадов загар са по-здрави, изглеждат по-добре, тялото им изглежда по-добре оформено, по-стегнато и по-слабо (което всъщност е визуален ефект).
И все пак: освен за подобряване на самочувствието и общото излъчване с какви други лечебни ползи, ефекти и свойства се отличава солариумът?
Към най-често цитираните от привържениците на солариума полезни и лечебни ефекти се включват следните:
- при недостиг на витамин D: витамин D се произвежда основно под действието на слънчевите лъчи, като през зимните месеци особено често се наблюдава недостиг на мастноразтворимия витамин в организма. Този мастноразтворим витамин е безценен съюзник на организма в борбата с инфекциите, съдейства за поддържане на имунитета, редица ендокринни и метаболитни процеси, калциево-фосфорната хомеостаза, настроението и много други. С помощта на солариума може да си набавите част от необходимите количества, въпреки че съществуват многобройни дебати относно ефектите на солариума за снабдяване с витамина. Допълнителен прием се препоръчва при лица с доказан дефицит, при напреднала възраст, както и при прием на някои медикаменти, които изчерпват депата от витамина. Въпреки това едва ли някой лекуващ лекар ще ви посъветва да отидете на солариум, по-скоро ще ви предпише добавки, съдържащи лесноусвоима форма на витамина в комбинация с леки промени в храненето (консумация на съдържащи витамин D храни, като например риба и морски продукти, яйца)
- при сезонно афективно разстройство: липсата на достатъчно слънчева светлина в студените месеци от годината е причина много хора да страдат (често и без да подозират) от сезонно афективно разстройство, което се изразява в понижено настроение, депресивни епизоди, тревожност, раздразнителност, апатия и други. Използването на солариум е една от опциите (рядко на първи избор), част от комплексното лечение на състоянието
- предпазване от някои неопластични образувания: съществуват дебати относно ползите от солариум в превенцията на някои неоплазми (например рак на белия дроб, рак на простатата и други). Известно е, че естествените слънчеви лъчи в ниски дози предпазват от появата на някои видове рак, като се предполага (но липсват категорични научни доказателства), че и лъчението на солариума има подобни ефекти
- някои кожни проблеми: при много форми на акне, псориазис и екзема солариумът може да окаже благоприятен ефект върху състоянието на кожата и да подпомогне комплексната терапия. При наличие на кожен проблем се препоръчва задължително да се консултирате със специалист преди на своя глава да използвате солариума, тъй като някои състояния може да се влошат
- придобиване на базов тен: преди планирана лятна почивка, в случай, че кожата ви е кристално бяла и се притеснявате да не изгорите бързо, може да направите няколко процедури със солариум, за придобиване на базов тен. Така след лятната ви почивка тенът от една страна ще е по-здравословен (по-нисък риск от изгаряне при използване на подходяща козметика), а от друга страна ще е и по-траен
Единствените напълно безспорни ползи от солариума си остават позитивните му ефекти върху цялостното самочувствие на пациента и създаването на фалшивата илюзия, че след като има шоколадов загар следователно може да се яви безпроблемно на конкурс за красота. Но имайте предвид, че за много голям процент от лекарите и здравните специалисти бронзовият загар е асоциация за лошо здравословно състояние на кожата.
Рискове, вреди и странични ефекти от приложението на солариум
Рисковете от употребата на солариума са многократно повече и по-сериозни в сравнение с ползите за здравето. Прекомерното му използване крие опасност не само за състоянието на кожата, но и на редица други структури, като в дългосрочен план последиците могат да са изключително сериозни и необратими.
Към основните, най-често спрягани и наблюдавани в клиничната практика рискове, странични ефекти и увреждания в резултат от честото използване на солариум се включват следните:
- състаряване на кожата: шоколадовият загар прави кожата да изглежда по-добре първоначално, но в дългосрочен план се активират и ускоряват процесите на състаряване, което води до ранна поява на фини линии и бръчки, влошаване на еластичността на кожата, намаляване съдържанието на колаген
- влошаване вида на кожата: освен преждевременно състаряване злоупотребата със солариума води и до изразено влошаване вида на кожата, което се състои в повишена видимост на белези, стрии, акне, петна и други несъвършенства по кожата. В допълнение е възможно придобиване на загар на петна, което впоследствие е трудно за прикриване, включително и развитие на лентиго
- изгаряне: честото излагане на лъчението на солариума, пренебрегването на специализираната козметика и защита на кожата и особено при наличие на бледа кожа се наблюдава изключително висок риск от изгаряне на кожата с последващо лющене и евентуално формиране на белези
- злокачествени новообразувания на кожата: лъчението на солариума се свързва с едни от най-злокачествените видове рак на кожата, а именно сквамозноклетъчен карцином, базоцелуларен карцином, меланом. Всеки от тях се отличава със сериозна прогноза и налага агресивно и ранно лечение. Именно поради изразения риск от неоплазми и нарастващата онкологична бдителност (ранна диагностика и превенция при възможност на раковите заболявания) специалистите от цял свят предупреждават и приканват своите пациенти да се откажат от слънчевия загар (независимо дали придобит с изкуствено или естествено лъчение)
- засягане на очите: за постигането на равномерен тен на лицето много от използващите солариума не слагат предпазните очила, считайки, че с обикновено затваряне на очите ще ги предпазят. Това тяхно действие крие сериозен риск от развитие на фотокератит, фотоконюнктивит, катаракта, птеригиум, неопластични образувания, засягащи различни структури на окото
- пристрастяване: честото използване на солариум може да доведе до психическо пристрастяване, което специалистите обясняват по два начина. Според едната теория пристрастяването се дължи на отделянето на допамин вследствие ултравиолетовата стимулация и подобряването на настроението. Според другата теория позитивните оценки на околните за външния вид на използващия солариума го стимулират да продължава
В дългосрочен план използването на солариум оказва по-скоро негативен ефект, отколкото позитивен, поради което винаги се препоръчва предварително да се консултирате със специалист.
Има редица алтернативни методи за придобиване на безопасен златист загар, които не излагат на риск здравословното ви състояние.
Полезни съвети
- доверете се на качествени уреди и съобразете силата на облъчването особеностите на вашата кожа
- използвайте подходяща козметика, за да намалите вредните ефекти върху кожата
- консултирайте се със специалист (дерматолог) преди посещението на солариум, в случай, че имате кожно заболяване
- задължително уведомете вашия лекар за всички медикаменти, които приемате (някои от тях могат да повишат чувствителността на кожата и да доведат до изгаряне)
- не прекалявайте с престоя (особено първите пъти) и не прекалявайте с честотата на посещение на солариума
- не използвайте по-често то веднъж на 48 часа: дайте време на кожата си да си почине
- в случай, че не се чувствате добре, отложете посещението на солариум за друг път
- не се препоръчва използването на солариум по време на бременност, в периода на кърмене, както и по време на менструалния ви цикъл
- винаги използвайте специалните предпазни очила, за да намалите рисковете от увреждане на очните структури
- информирайте се подробно за рисковете в дългосрочен план, които крие редовното използване на солариум и преценете дали си струва цената за шоколадовия тен
- консултирайте се със специалист в областта на естетичната козметология и дерматология за наличието на безопасни алтернативни на солариум (автобронзант, специални мазила, фотолампа и други)
Солариумът се препоръчва предимно за краткосрочна употреба по различни показания, обикновено през зимните месеци. Прекомерната му употреба крие сериозни рискове за здравословното състояние, но за съжаление желанието ни да изглеждаме добре обикновено е по-силно от разума ни на каква цена се случва това.
За да намалите рисковете от евентуални нежелани реакции, винаги се консултирайте с вашия лекар.
Изображение: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОЧИЛА ЗА СОЛАРИУМ
БИОМАГНИТЕН СТАБИЛИЗАТОР ЗА ЛАКЪТ 2685 , размери S , M , L , XL
ЛАНАФОРМ UV ЛАМПА ЗА НОКТИ NAIL DRYER
БОИРЕР LED/UV ЛАМПА ЗА НОКТИ MP 48
Безплатна доставка за България!ЛАМПА ЗА ДЕЗИНФЕКЦИЯ PORTABLE UV
UV ПРАХОСМУКАЧКА CY350L
Безплатна доставка за България!Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2692214/
https://medicalxpress.com/news/2016-02-benefits-tanning.html
https://www.refinery29.com/en-us/tanning-bed-benefits-risks
https://www.livestrong.com/article/50155-pros-cons-using-tanning/
https://www.zwivel.com/blog/indoor-tanning-beds-risks-and-benefits/
https://www.canada.ca/en/health-canada/services/healthy-living/your-health/lifestyles/your-health-tanning-effects-your-health-health-canada-2012.html
https://www.skinvision.com/articles/to-tan-or-not-to-tan-the-risks-and-benefits
https://www.californiabeachclub.com/indoor_tanning/info/benefits_risks.html
https://www.aad.org/public/spot-skin-cancer/learn-about-skin-cancer/dangers-of-indoor-tanning/10-surprising-facts-about-indoor-tanning
СТАТИЯТА е свързана към
- Профилактика и хигиена
- Опасни взаимодействия между храни и лекарства
- 5 рискови лекарствени комбинации
- 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
- Лечение на синузит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Западнонилска треска: лечение и предпазни мерки
- Кактусова смокиня, Бодлива круша
- Лечение при панкреатит
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
Коментари към Солариум: лечебни ползи и рискове