Татул, Магарешки кестен, Волче, Биволе
Татул (Datura stramonium) представлява едногодишно храстовидно растение, което е представител на семейство Картофови (Solanaceae). Известно е още с имената: Магарешки кестен, Волче, Биволе.
Устройство на татул
Изображение: Agnieszka Kwiecie? (Nova), CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Коренът на татула е вретенообразен. Стъблото е високо разклонено със светлозелени назъбени листа. Плодът представлява бодлива топка с черни семена. Цветът му е бял до лилав с форма на тромпет. Листата на татула представляват шипове с големина от 7 до 20 сантиметра. При разцепване на листната повърхност се отделя неприятна миризма.
Разпространение на татул
За родина на храста е смятана Северна Америка. За първи път растението е описаното от шведския ботаник Карл Линей през 1753 година. В наши дни татулът е диворастящ във всички топли и умерени региони на света. В Европа се среща като плевел.
Изображение: John Tann from Sydney, Australia, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons; Jason Swanson, CC0, via Wikimedia Commons
Използваема част на татул
Въпреки че растението е отровно в народната медицина се употребяват кората на стъблото и корените. Събират се през есента, изсушават се и се съхраняват на сухо място.
Химичен състав на татул
Активните съставки на растението са атропин, L-хиосциамин и L-скополамин. Други химични вещества, влизащи в състава на татула са танини, етерично масло, кумарини, каротин и други.
Лечебни свойства и приложение на татул
В Аюрведа, татулът отдавна се използва инхалаторно за облекчаване симптомите на астма, поради наличието на атропин в състава на билката. В края на 18 век Джеймс Андерсън, генералният английски лекар на Източноиндийска компания, научава за практиката и я популяризира в Европа.
В древен Китай са използвали билката като упойващо средство при болезнени и тежки костни фрактури.
В края на 18 век Уилям Луис открива, че сокът от татул е "мощно лекарство за епилептични гърчове и маниакални психични разстройства" и също така "е установено, че дава лекота при външни възпаления и хемороиди". Това е описано в книгата John Gerard's Herball от 1597 година.
Древните жители на днешната централна и южна част на Калифорния, поглъщали малките черни семена на татула с цел да "комуникират с божествата чрез видения". В други части на Америка, други местни народи като чироките и народите на Мари-Галанте, са използвали татула при свещени церемонии, поради неговите халюциногенни свойства.
В Етиопия употребявали билката за "отваряне на ума", за да бъдат по-възприемчиви към ученето и творческото и въображаемото мислене.
Изображение: No machine-readable author provided. Taka assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; NY State IPM Program at Cornell University from New York, USA, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Механизъм на действие на татула
Ефектите, които предизвиква употребата на билката са свързани с наличието на атропин и скополамин в състава й. Съвременната фармакология определя тези вещества като М-холинорецепторни антагонисти (М-холинолитици). Те инхибират парасимпатиковата стимулация посредством блокиране на М-холинорецепторите. Освен от татула, атропинът се изoлира и от растението лудо биле (Atropa belladona), а скополаминът - от черен блян (Hyosciamus niger).
Лечебни свойства на татул
- действа релаксиращо върху гладката мускулатура на храносмилателния канал;
- релаксира бронхите;
- оказва депресивно действие върху централната нервна система;
- учестява сърдечната дейност;
- спазмолитично;
- аналгетично.
Заболявания и състояния, при които се прилага татул
- менингоенцефалит;
- епилепсия;
- Болест на Паркинсон;
- хистерия;
- астма;
- повишена полова възбуда;
- болка.
Внимание!
Татулът е силно токсичен! Употребата му трябва да се осъществява под лекарски контрол. Възможни реакции при консумация на растението са сухота в устата, повишаване на вътреочичното налягане, безпокойство, халюцинации, делир и кома.
Заглавно изображение: Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
911 ВЕНОЛГОН МАСАЖЕН ГЕЛ ЗА КРАКА 100 мл
СТРАМОНИУМ 15 СН
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д-Р БАХ ПРОТИВ ЗАВИСИМОСТИ 20 мл
СТРАМОНИУМ 30 CH
СТРАМОНИУМ 9 СН
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Solanales
- Сем. Solanaceae (Картофови)
- Салеп, Ливадар, Разковниче, Кукувича сълза, Клинова трева
- Камшик, Лечебен камшик, Агримония, Камшиче
- Бяла върба
- Горска ягода, Дива ягода, Зуница, Звоница, Пламеница, Плюскавица, Плашунка
- Катуаба, Бразилска хвойна, Муира пуама
- Жълта комунига, Жълто биле, Трилистник, Церителна детелина, Едър звездел
- Кратева магна
- Левзея
- Седефче, Мързелив синчец
- Кръстец, Бубакерка, Спореж
Коментари към Татул, Магарешки кестен, Волче, Биволе