Бяла върба
Бяла върба (Salix alba, White willow) представлява дървесен вид с лечебни качества. Принадлежи към семейство Върбови (Salicaceae). Получила е това име, заради белезникавото, почти бяло оцветяване на листата й.
Употребата на кора от бяла върба като лечебно средство е известна още в древността. Китайските специалисти я използват от хиляди години, в сравнение с европейските, които от скоро намират мястото й на билка в медицината. Още Хипократ описва болкоуспокояващите и хипотермичните й качества. От Шумер, Асирия и Древен Египет до наши времена са достигнали писания отново за нейната употреба с лечебна цел. Диоскорид през 1-ви век потвърждава свойствата й, а век по-късно Гален отново я проучва.
Устройство на бяла върба
Бялата върба достига на височина до 25-30 метра. Максималният диаметър на ствола й е 1 метър. Кората на дървото е напукана, тъмносива до сиво-кафява. Леторастите са със сиво-кафяв до зелено-кафяв цвят. Короната е широка, а клоните чупливи и изправени. Младите, връхни клонки са покрити със сребристи власинки, като по нататък в развитието им те опадват. През зимата цветът на клоните е много разнообразен. Те могат да бъдат кафяви, сиви, зелени, червени, жълти.
Листата са ланцетовидни, последователни и назъбени по ръба, покрити с власинки. Власинките отново са сребристи на цвят и заемат или и двете листни повърхности или само долната. Дължината на листата е от 5 до 12 см, а ширината от 1 до 3 см. Листните дръжки са къси, притежаващи 1 или 2 жлези.
Бялата върба е двудомно растение. Цветовете са събрани в реси с цилиндрична форма, които се развиват заедно с листата и са без околоцветник. Мъжките цветове са с дължина до 7 см и дебелина до 1 см. Тичинките са 2 на брой, по-дълги от прицветниците. Женските цветове имат дължина до 5 см и 0,5 см дебелина. Дървото цъфти през периода март - май месец. Плодът е кутийка, с дължина до 5 мм, оцветена в приятно, тревисто зелен цвят. При узряване се разпуква.
Разпространение на бяла върба
Изображение: Willow, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Среща се край реките, блатата и влажните места в цялата ни страна. Родният й ареал на разпространение обхваща Европа, Централна Азия, Западна Азия. "Обитава" още Северна Африка. Развива се на надморска височина до 1000 - 1700 метра.
Използваема част на бяла върба
Използва се върбовата кора с медицински цели. Листата могат да бъдат събрани по време на вегетацията и да се използват пресни или сушени. В бита на хората намира приложение цялото растение.
Химичен състав на бяла върба
- танини;
- салицин - подобен на аспирина;
- оксалати;
- флавоноиди и др.
Кората на върба съдържа индол-3-маслена киселина, която е растителен хормон, стимулиращ растежа на корените на растенията.
Активното вещество от кората на бялата върба, наречено салицин, е изолирано до кристалната си форма през 1828 г. от Анри Леру, френски фармацевт, и Рафаеле Пирия, италиански химик, който след това успява да отдели киселина в чисто състояние. Салициловата киселина е химическо производно на салицина и се използва широко в медицината. Ацетилсалициловата киселина (Аспирин) обаче е химикал, който не се среща в природата и който първоначално е синтезиран от салициловата киселина, извлечена от растението.
Лечебни свойства и приложение на бяла върба
Кората на дървото се събира рано на пролет от клони на 3-6-годишна възраст, когато движението на сокове в нея е най-усилено. Свежата кора има много горчив и стипчив вкус. Изсушава се на малки парченца и се съхранява за последващи приложения. В този вид или под формата на прах се използва в натурално, чисто състояние или се включва в медикаментна форма на употреба - капсули, таблетки, самостоятелно или в комбинация с други билки. Флавоноидите открити в нея действат кръвоспиращо, а салицинът се метаболизира до салицилова киселина. Салицинът е използван в кристална форма още през 1828 година. Той заедно с другите естествени съединения открити в този вид върба не дразнят стомаха.
Изображение: freepik.com
Свойства на бялата върба
- обезболяващо;
- противовирусно;
- понижаващо телесната температура;
- противопаразитно;
- антималарийно;
- противовъзпалително;
- кръвоспиращо;
- потогонно;
- противоревматично;
- успокояващо;
- хипнотично;
- стягащо;
- антиоксидантно;
- имуностимулиращо.
Изображение: Willow, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons; freepik.com
Намира приложение при: ангина; ставен ревматизъм; артрит; остеоартрит; грип; простуда; треска; пародонтоза; жлъчна болест; болки в мускулите; кожни обриви; при потене на краката; подагра; плеврит; главоболие; висока температура; обилна менструация; вътрешни кръвоизливи; гнойни рани; катар; цистит; сърдечни заболявания; невралгии; безсъние; колики.
Използва се още като общоукрепващо и средство, което прочиства кръвта. Бялата върба действа и при зъбобол и мигрена. Антисептичното действие на кората се използва при нейното локално приложение при язви и рани и вътрешно при чревни възпаления и диария. Немски учени, прилагайки екстракт от върба на пациенти страдащи от остеоартрит, установяват нейните умерени болкоуспокояващи качества.
Начин на употреба
- запарка - една чаена лъжица върбова кора се залива с две чаши вряла вода. Престоява около 5 минути и се прецежда. Пие се няколко пъти през деня по 1 кафена чаша.
- студен извлек - чаена лъжица кора се накисва в половин литър студена вода в продължение на 8 часа. Получената течност се прецежда и се изпива за един ден.
- отвара - в 200 мл вода се варят от 1 до 3 грама върбова кора в продължение на 10 минути. След това чаят се прецежда и се приема в доза по 1 чаша 3 пъти на ден, преди хранене.
- външното приложение на отвара от кората на бялата върба се изразява в направата на компрес от нея и приложението й от 2 до 3 пъти на ден, промивки при хемороиди и екзема.
За получаване на тинктура, кората се накисва в етанол.
Формите на употреба на бялата върба, които се намират в аптечната мрежа, се приемат по предписание от специалист или съобразно инструкциите на опаковките им.
В кулинарията кората от върба се използва под формата на чист чай или добавен към даден вид храна по предпочитание.
Изображение: AnRo0002, CC0, via Wikimedia Commons; AnRo0002, CC0, via Wikimedia Commons
Употреба на бялата върба в бита
От по-младите й клонки се плетат кошници, мебели, огради. Дървесината й е еластична, мека, лесно се отслоява и разделя и е неустойчива на гниене. От нея се произвеждат бухалки за крикет или се използва за направата на подпори, стълбове, дръжки на инструменти, дървени въглища, в стругарството и др.
Кората може да се използва за обвързване на растения, а влакната от стъблата при производството на хартия. Стъблата се берат през пролетта или лятото, листата се отстраняват от тях и те се подлагат на парова обработка докато се свлекат влакната им. Влакната се готвят за 2 часа с луга и след това се пресоват с чукове или се пущат в мелница. Получената хартия има червен или кафяв цвят.
Внимание!
Приета в големи количества върбата може да причини стомашно-чревни неразположения, гадене, обриви, световъртеж. Прекаленият прием на бяла върба може да доведе до развитието и на афти в устната кухина.
Не трябва да се приема от бременни и кърмещи жени, от хора страдащи от астма, язва на стомаха, бъбречни и чернодробни заболявания, диабет, от пациенти с установена алергия към салицил и аспирин; от деца; при нарушено кръвосъсирване. Приемът на билката трябва да се спре две седмици преди планова операция.
Не използвайте върба ако приемате диуретични, противосъсирващи и нестероидни противовъзпалителни средства, както и лекарства, които понижават кръвното налягане.
Заглавно изображение: No machine-readable author provided. MPF assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
КАЛИВИТА БЯЛА ВЪРБА капсули * 100
МАКСМЕДИКА КОМПЛЕКС КОЛАГЕН + ЗЕЛЕНОУСТА МИДА капсули 2 * 80
СКИН ДОКТОРС HAIR NO MORE СПРЕЙ 120 мл
НЕОСТАВИТ М таблетки 640 мг * 30
ФАРМОНА ДЕРМАКОС ИЗМИВЕН ГЕЛ ПРОТИВ АКНЕ 150 мл
СОЛГАР ГЛЮКОЗАМИН МСМ КОМПЛЕКС таблетки * 60
БЯЛА ВЪРБА КОРА капсули * 100 NATURE'S WAY
ПРОМОКОКСИЛ таблетки * 100 ХЕРБАМЕДИКА
УРОСИЛВЪР капсули * 30
ФАРМОНА ДЕРМАКОС МАТИРАЩ ДНЕВЕН КРЕМ ПРОТИВ АКНЕ 50 мл
СУОНСЪН КОРА ОТ БЯЛА ВЪРБА ЕКСТРАКТ МАКСИМАЛНА СИЛА капсули 500 мг * 60 SWH226
ПРОМООМАКС гел 100 мл ФОРТЕКС
ПРОМОБиблиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Salix_alba
https://www.euforgen.org/species/salix-alba/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31906808/
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-955/willow-bark
https://www.rxlist.com/willow_bark/supplements.htm
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Malpighiales
- Сем. Salicaceae (Върбови)
- Домашни средства срещу болка в рамото
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Болка в петата - причини и домашно лечение
- Кодеин
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Домашни средства и билки срещу болка в гърдите и гръдния кош
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
Коментари към Бяла върба
Доча Иванова
Струва ми се на снимката с дървото е по-скоро плачеща върба. А снимката с листата е вярна.
Здравейте! Благодарим Ви за сигнала и бдителността! Снимката е сменена.
Струва ми се на снимката с дървото е по-скоро плачеща върба. А снимката с листата е вярна.