Отглеждане на лимон
Искате да имате пресни лимони у дома? Това е сравнително лесно - просто трябва да отглеждате лимоново дърво. Процесът е лесен, но изисква търпение и внимателност. Докато осигурявате основните нужди на растението, отглеждането му няма да ви затрудни. Бихте могли да отгледате лимон в домашни условия - в саксия или на открито - в градината.
Изображение: CC0 Public Domain
Лимонът е вечнозелен храст с лъскави, месести листа. По тях и по клоните на храста има много пори, които излъчват етерични масла и фитонциди, на които се дължи прекрасния лимонов аромат. По клоните на лимона има и малки бодли.
Той е едно от най-популярните растения - източник на витамин С. Разбира се, благодарение на този цитрус, хората често се предпазват от настинки.
В тази статия ще имате възможността да научите с какви особености да се съобразите при: засаждане на лимон от семка; отглеждане на лимон в саксия (в домашни условия); отглеждане на лимон на открито; подрязване на лимон и как да се справите с някои вредители и болести по растението.
Как се засажда лимон?
Лимоновото дърво може да се захване по два начина:
- от издънка;
- от семки.
Отглеждане на лимон от семка
Основното предимство при отглеждането на лимон от семка е, че се развива по-добре и е по-малко капризен на условията. Необходими са ви няколко семки от лимон, които трябва да посадете във влажна почва. Първоначално за засаждането можете да използвате дори пластмасови чаши.
Изберете добре узрял плод, от който подберете най-големите семена. Преди засаждане може да третирате семената с биостимулант за бързо покълване и образуване на здрави корени.
Изберете подходящ съд и поставете дренаж (пясък, камъчета) около 1,5 – 2 см на дъното. Смесете почва, хумус, торф и пясък, овлажнете сместа, напълнете приготвения съд и посадете семената на дълбочина около 2 см.
Изображение: svoimi-rykami.ru
Температурата необходима за покълване не трябва да бъде по-ниска от 18°С. Засадените семки трябва да се покрият с найлон, за да се създаде парников ефект.
Температурата, при която растението расте добре е 20–24°С.
Изисквания към почвата
Много важно е почвата, която използвате да е предназначена за овощни дървета. Тя съдържа много хранителни вещества, които ще позволят на вашето малко дърво да расте и да се развива. За доброто развитие на лимоново дърво е необходимо да изберете светло и просторно място с достатъчно пряка слънчева светлина.
Поливане на лимон
Не забравяйте да поливате растението, но не прекалявайте. Използвайте топла вода, не е желателна употребата на студена. Поливайте не бива да е повече от два пъти седмично.
Пресаждане на лимон
Първите издънки трябва да се появят около 25 дни след поставянето на семките. Не бързайте да се разочаровате, ако това не се случи, изчакайте още 5-10 дни. През това време кълновете трябва да се появят.
Когато лимоново дърво достигне 20 сантиметра височина, трябва да го пресадите. Имайте предвид, че младите растения трябва да се прехвърлят в по-голяма саксия около два пъти годишно, а възрастните - на всеки две години.
Изображение: ogorodbezzabot.ru
Отглеждане на лимон в саксия
Лимонът може да бъде отлично стайно растение. Отглеждан в саксия достига височина около 1,5 м. Подходяща за отглеждането му е леко киселата и добре дренирана почва. Поливането трябва да е умерено. Лимоновите дървета процъфтяват в нормален температурен диапазон от 21°С през деня до 13°С през нощта.
Изображение: fb.ru
Когато температурите паднат под 13°С, растението преминава в латентност. Лимонът изискват много светлина. През зимата е добре да му осигурите допълнителна флуоресцентна светлина.
Когато отглеждате лимоново дърво в домашни условия, пчелите и другите насекоми не могат да го опрашат. Затова е необходимо да го изнесете на открито през лятото.
Отглеждане на лимон на открито
Лимоните са по-чувствителни към студа от всички други цитрусови дървета. Поради тази причина, когато ги отглеждате на открито трябва да бъдат засаждани близо до южната страна на дома. Нуждаят се от защита при ниските зимни температури. Необходима им е и достатъчно слънчева светлина за адекватен растеж.
Изображение: CC0 Public Domain
Лимоновите дървета не бива да се засаждат дълбоко в земята. Дори обратно - изкопайте дупка малко по-плитка от дължината на корените. Поставете дървото в дупката и трамбовайте добре. Може да поставите малко мулч, за да запазите влагата. Лимоновите дървета изискват добро поливане веднъж седмично. Ако е необходимо, може да се направи резитба, за да се запази тяхната форма и височина.
Подрязване на лимона
Има редица причини, които сочат, че подрязването на лимона е необходимо:
- процедурата подмладява старото дърво; ако не го направите, тогава дървото ще достигне определена височина и няма да даде плод;
- процедурата значително намалява риска от заболявания;
- формира се правилна корона и се увеличава продължителността на живот на растението.
Изображение: sadyrad.ru
Основни правила при подрязване на лимона в домашни условия
Важно е подрязването да се извърши, така че да не навреди на растението, поради което е необходимо да се следват някои правила:
- процецдурата се извършва в латентния период на лимона;
- оберете всички налични към момента плодове от растението;
- клоните на първо ниво се отрязват с около 25 см, на второ с не повече от 10 см, а тези след тях с около 5 см.
На пръв поглед процедурата е проста, но трябва да се подхожда отговорно, тъй като неправилно извършената резитба на лимон, отглеждан у дома ще определи грешната посока на растеж на дървото. За да коригирате грешките, направени в хода на една неуспешна процедура, често е възможно, но само чрез премахване на множество клони. Затова трябва да действате ясно в пълно съответствие с препоръките на експерти и опитни градинари.
Мненията на експертите, обаче се различават относно подходящото време за подрязване на лимона. Някои смятат, че това е пролетта, преди началото на образуването на нови издънки. Други твърдят, че зимата може да коригирате короната на дървото. За лимоните даващи плодове е най-добре подрязването да се извърши в края на есента.
Първо подрязване - много е важно да се извърши навреме и правилно. От това зависи дали ще получите плодове от дървото.
Първата резитба се извършва през първата година. Стволът се отрязва на 20 см от повърхността на почвата, като се оставят 3-4 пъпки, от които ще се образуват издънки. Желателно е те да са едно ниво, но на различни страни на стъблото.
Изображение: theplantguide.net
Последващо подрязване - като правило се използват два метода:
- пълен - премахват се стари и мъртви клони на дървото, които могат да причинят заболявания;
- частичен - намаляване дължината на не цъфтящите клони с 25 см.
Премахване на излишните цветове
Ако отглеждате лимон в домашни условия, за да получите плодове, премахването на излишните цветове ще ви помогне да контролирате този процес. Трябва да премахнете най-слабите цветове. Ако пък цял клон не цъфти добре е препоръчително да го отрежете напълно. Колкото повече безплодни и слаби цветове премахнете, толкова по-качествени ще останат и ще получите богата реколта.
Вредители и болести по лимона
Листните въшки са едни от най-често срещаните вредители върху листата на лимона. Обхващат области от млади зелени клонки (предпочитат най-нежните издънки). Листните въшки са бледозелени бавни паразити, които изсмукват соковете от вътрешността на листата. Нашествието им е основната причина листата да се свиват.
Изображение: krrot.net
Борбата с тях зависи от броя им по клоните. Ако те са малко е достатъчно просто да ги смачкате ръчно или да отрежете засегнатите зони. Когато, обаче броя им е голям е необходимо да се използват инсектициди. Пръскането с тинктура от чесън също дава успешни резултати.
Паяци – те също обичат млади листа. Присъствието на паяци се забелязва благодарение на характерната мрежа, която плетат. Паяците се установяват върху растения, които се отглеждат в много сухи райони. Те не понасят влажност. За справяне с тях може да използвате 1% разтвор на борна киселина.
Лимонът може да бъде засегнат от бактериални, гъбични и вирусни заболявания. Много от тях се лекуват сравнително лесно, но някои са много трудни за лечение и дори нелечими.
Изображение: pavlovolimon.ru
Често неправилната грижа или увреждането на лимона от вредители води до появата на „черна гъба“. Това заболяване води до още по-голямо отслабване на растението и рязко забавяне на растежа. Разпознава се лесно, тъй като наподобява пепел по листата и клоните на лимона. Премахва се лесно – достатъчно е да изплакнете дървото с топла вода и гъба.
Друго заболяване, което се среща при лимона е крастата. Проявява се като загниване по листа, плодове и клони. Засегнатите части от растението падат. Най-добрата превенция срещу заболяването е през лятото да обработим лимона с 2% разтвор на мед и железен сулфат.
Брадавица – друго гъбично заболяване. Името му говори само за себе си. По листата на растението се появяват израстъци, наподобяващи брадавици. Това заболяване унищожава ежегодния растеж на зеленината и реколтата от плодове. Третирането е същото като при краста.
По-трудни за лечение са инфекциозните заболявания. Сред тях много често се проявява загниването на корена. То значително отслабват растежа на лимона и понякога води до смърт на наземните му части. С профилактична цел е необходимо: да не засаждате прекалено на дълбоко растението, в противен случай рискът от загниване на корена и стъблото се увеличава; поливането на растението извършвайте с топла вода, за да няма допълнителен стрес на корените.
Вирусните заболявания по лимона са нелечими. От тях най-често се срещат листна мозайка и рак. Ракът е като крастата и гниенето, но плодът и дървото при него гние отвътре навън. Такива растения трябва да се унищожат, преди да заразят и останалите.
Заглавно изображение: CC0 Public Domain
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧАЙ ФИЛТЪР ЛАКТО * 20 ФИТОЛЕК
ЧАЙ ФИЛТЪР БЪЗ И ЛИМОН * 20 БЪЛГАРСКА ЧАЕНА КОМПАНИЯ
ЧАЙ ФИЛТЪР ЗЕЛЕН ЧАЙ С ЛИМОН, ГИНКО И ДЖИНДЖИФИЛ * 20 БЪЛГАРСКА ЧАЕНА КОМПАНИЯ
ЧАЙ ФИЛТЪР ФИТОЛЕК РЕЛАКС * 20 БЧК
ЧАЙ ФИЛТЪР ФИТОЛЕК ИМУНО * 20 БЧК
ЧАЙ ФИЛТЪР ЗА КЪРМАЧКИ * 20 бр. БИОПРОГРАМА
Библиография
https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/lemons/how-to-grow-a-lemon-tree.htm
http://belochka77.ru/kak-vyirastit-limon.html
https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/lemons/growing-lemon-trees-containers.htm
http://zavrn.ru/garden/obrezka-limona-v-domashnih-ysloviiah-foto-pravila-sroki-i-rekomendacii
https://orchardo.ru/1629-bolezni-limona-v-domashnih-uslovijah.html
https://sad6sotok.ru/%D0%B2%D1%8B%D1%80%D0%B0%D1%89%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%B0.html
СТАТИЯТА е свързана към
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Лечебните билки в България по азбучен ред
- 10 причини да пием топла вода с лимон всяка сутрин
- И билките имат странични ефекти
- Отглеждане на розмарин
- Отглеждане на авокадо
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Билки по време на бременност
- Каталог на билки и лечебни растения
- Лечение при хипотония (ниско кръвно налягане)
Коментари към Отглеждане на лимон