Лечебните билки в България по азбучен ред
Азбучник на билките в България
За да Ви улесним в търсенето създадохме каталог на билките в България, подреден по азбучен ред, чрез който бързо ще намерите снимки и подробна информация за лечебните растения в България.
Билките на България - едно безценно богатство
Билките в България и света се използват от най-дълбока древност като средство за храна, лечение, козметика, облекло и декорация. Някои от тях, съдържат фармакологично активни вещества, с помощта на които оказват определено въздействие върху живия организъм. Те се означават като лечебни растения – билки.
Източник: framar.bg ©
В България съществува голямо разнообразие на растителни видове – над 3600 вида. От тях, обаче, само около 650 растения се използват с лечебна цел, а около 300 вида се събират всяка година. Благодарение на разнообразието от климатични условия и различните почвени типове у нас, лечебните растения в българската природа съдържат висок процент биологично активни вещества. На не малка част от тях е проучено терапевтичното действие и приложение.
Растителните видове съдържат богато разнообразие от химични съединения като: полизахариди, хомополизахариди, хетерополизахариди, белтъци, алкалоиди, гликозиди, сапонини, дъбилни вещества (танини), мазнини, въглехидрати, восъци, флавоноиди, лигнани, кумарини, етерични масла, витамини, микроелементи, ензими (ферменти), фитонциди и други.
Засиленият в днешно време интерес към билките е предизвикан от нарастващия брой на получаваните по синтетичен път лекарствени продукти. От една страна, не може да се отрече ползата на тези синтетично създадени лекарства в лечението на голям брой заболявания, а от друга страна е известно, че в растителния свят има голям брой силно токсични, дори смъртоносни за човека растителни видове. Затова не бива безконтролно да се набляга на лечението с билки, поради факта, че синтетично създадените продукти са много вредни и опасни, а билките не!
Не забравяйте, че при лечебните растения също е в сила принципът „Дозата прави отровата", т. е. ползите и вредите от всяко лекарство, било то и билково, се определя на първо място от дозата, в която се приема. Лекарствените продукти са неделима част от културата на всеки народ. В тази връзка от изключителна важност е създаването на все по-ефективни медикаменти (на базата на лечебни растения) за лечение и профилактика на различни заболявания.
Около 40% от лекарствата, създадени от химико-фармацевтичната промишленост, са на растителна основа. Около 80% от продуктите, се използват при белодробни, сърдечно-съдови и стомашно-чревни заболявания. Лековитите растения се използват още като изходна суровина за изолиране на химични вещества, от които чрез полусинтез се създават кортикостероиди, полови хормони и други медикаменти.
За изключително полезна се смята употребата на билкови препарати при хронични заболявания, които изискват продължително лечение. Ниската токсичност на растенията и добрата поносимост от организма позволяват продължително лекуване. Разбира се подбраните билкови продукти не трябва да съдържат кумулиращи вещества и такива, които предизвикват пристрастяване.
Действие на лечебните вещества в билките
Като фармакологично (лекарствено) се означава действието на различните вещества, от химичен или растителен произход, което оказват върху функциите на целия организъм. Действието бива лечебно, когато подпомага оздравителния процес при дадено заболяване, и вредно, когато оказва нежелано въздействие с опасни последици.
Най-често лекарствените действия се описват като усилващи и потискащи дейността на организма. Пример за това може да бъде алкалоидът кофеин, съдържащ се в кафето – той усилва работата на сърдечния мускул и мозъчните клетки, докато корените от дилянка имат точно обратното действие (потискат я).
Действията биват още главно (основно) и странично. Пример: вълнест напръстник – усилва работата на сърцето (т.е има кардиотонично действие). Когато, обаче, растението се приема в големи дози, продължителен период от време забавя сърдечната дейност и предизвиква гадене и повръщане като странични действия.
Лекарствените вещества оказват своето действие посредством хормонални механизми, жлезите с вътрешна секреция или нервната система. Те рядко се приемат еднократно. В повечето случаи в рамките на няколко дни, седмици или дори месеци. При повторен прием на определен лекарствен продукт действието му може да се различава от това при първичния прием – може да се усили или отслабне. Усилващото действие е известно още като натрупване или кумулация, а отслабващото като привикване на организма.
Източник: framar.bg ©
В билколечението има възможност за повлияване на лечебния ефект чрез комбинация от лечебни растения. Това разбира се е добре да се извършва от лице с медицинско, фармацевтично образувание или специалист по билколечение.
Най-важно при терапията с билки е качеството на растението и продължителността на лечение – тя не бива да е по-малко от 2-3 месеца, тъй като активните им вещества са в много малки количества.
Билките в България и тяхното приложение
Билките в България и по света до днес продължават масово да се използват при различни заболявания, засягащи отделните системи в човешкия организъм. Употребяват се при:
- заболявания на храносмилателната система, включително и жлъчния мехур;
- заболявания на сърдечно-съдовата система;
- заболявания на дихателната система;
- заболявания на отделителната система;
- заболявания на половата система;
- заболявания на опорно-двигателната система;
- заболявания на нервната система;
- заболявания на кожата;
- заболявания на уши, нос, гърло;
- ревматизъм и заболявания, свързани с обмяната на вещества;
- заболявания на очите;
- алергични състояния;
- паразитози.
Повече информация може да откриете в темата: "Билки използвани при различни заболявания".
Заглавно изображение: framar.bg ©
Статии в Лечебните билки в България по азбучен ред
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СЪВРЕМЕННА ФИТОТЕРАПИЯ (СПРАВОЧНИК). СЪКРОВИЩНИЦА НА БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА - ТОМ 2 - ВАСИЛ КАНИСКОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
ЧАЙ ФИЛТЪР МЕНТА * 20
ЧАЙ ФИЛТЪР БИОБРОНХО * 20
ЧАЙ ФИЛТЪР ФИТОЛЕК ГАСТРО * 20 БЪЛГАРСКА ЧАЕНА КОМПАНИЯ
ЧАЙ ЦЯР ПРИ ПОДАГРА филтър * 30 бр.
ВИРУМИН ВИТАЛ ФИЛТЪР * 120
Библиография
Книга „Билките в България и използването им“ – издателство ЗЕМИЗДАТ/ София 1973, автори проф. Иван Исаев Иванов, маг.фарм. Илия Иванов Ланджев, д-р мед. Гео Кирилон Нешев – кандидат на медицинските науки
Книга „Природна аптека“ – издателство ЗЕМИЗДАТ/ София 1989, автори Димитър Памуков и Христо Ахтарджиев
Книга „Билките във всеки дом“ – медицина и физкултура, София 1982; автори Проф. Душка Станева, к.м.н., доц.Диана Панова, к.ф.н., н.с.I ст. д-р Лиляна Райнова, Иван Асенов, к.ф.н.
СТАТИЯТА е свързана към
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- И билките имат странични ефекти
- Отглеждане на розмарин
- Отглеждане на авокадо
- Билки по време на бременност
- Каталог на билки и лечебни растения
- Отглеждане на лимон
- Дафиново дърво, Лаврово дърво
- Лечение при хипотония (ниско кръвно налягане)
- Най-добрите билки за бързо премахване на коремните мазнини и токсините и забързване на метаболизма
Коментари към Лечебните билки в България по азбучен ред