Лазаркиня, Миризлив брош, Горски цар
Лазаркиня, Миризлив брош, Горски цар (Asperula odorata, Galium odoratum, Woodruff, Sweet Woodruff) представлява многогодишно тревисто растение, класифициращо се към семейство Брошови (Rubiaceae). В традиционната медицина се използва за лечение на безпокойство, безсъние, стомашни болки, мигрена, невралгия и камъни в пикочния мехур. В европейските култури билката се използва за профилактика и терапия на респираторни заболявания, както и за заболявания на жлъчния мехур, бъбреците и кръвообращението. Също така се прилага локално при венозни заболявания като разширени вени и хемороиди. Съвременните билкари са използвали билката като слабително и антиартритно средство.
Устройство на лазаркиня
Изображение: Björn Traeger, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Миризливият брош е с дълго, тънко и разклонено коренище. Стъблото е гладко, изправено, черитиръбесто. Достига височина до 30-50 см. Листата са ярко зелени, разположени по 5-10 в прешлени. Те са обратно ланцетни или продълговато елипсовидни и постепенно се стесняват в основата. На върха са късо заострени, без власинки. Средната жилка отдолу е слабо изпъкнала, гола или с къси четинки. Притежава бели, дребни цветове, които са събрани в сложно метличесто съцветие на върха на стъблото. Чашката е неразвита, венчето е четирилистно. Има 4 тичинки. Плодовете са кълбести орехчета. Цъфти през месеците април-май.
Разпространение на лазаркиня
Растението произхожда от Европа - от Испания и Ирландия до Русия, включително Западен Сибир; Турция, Иран, Кавказ, Китай и Япония. Среща се в умеренi, както и в субтропични зони. Натурализирано е на места в Съединените щати, Канада и Австралия. То е широко култивирано заради цветята и сладко ухаещата си зеленина. Woodruff обикновено се среща в живи плетове и полета. Може да се намери в близост до културни и пусти площи, овощни градини, пасища, нарушени зони, градини и открити гори. Предпочита частична до пълна сянка и влажни, богати почви. При сухо лято се нуждае от често поливане. Расте в сенчести и влажни гори из цялата ни страна.
Химичен състав на лазаркиня
В листата на билката се съдържат
- кумаринови гликозиди;
- горчиви вещества;
- етерично масло;
- танини, антрахинони, кумарини, флавоноиди, иридоиди и танини и др.
Съобщава се, че асперулозидът и компонентите в листата на растението имат антифлогистична или противовъзпалителна активност.
Разкрити са 225 вещества в растението. Едно от тези вещества, които досега не са били открити в природата, може да се използва като индикатор за незаконна употреба на билката в хранителни аромати: 7,11,15-триметил-2-хексадеканон.
Растението съдържа и редица други компоненти, включително асперулозид (0,05%), монотропеин, танини, иридоиди, антрахинони, флавоноиди, следи от никотинова киселина, нелетливо масло и горчив принцип. Коренът съдържа червено багрило от типа ализарин.
Използваема част на лазаркиня
Надземните части на растението се използват за производство на лекарства, въпреки че медицинската му употреба е намаляла в много страни по света. Билката се бере точно преди или докато цъфти и може да се изсуши за по-късна употреба.
Лечебни свойства и приложение на лазаркиня
Миризливият брош е бил широко използван в билковата медицина през Средновековието, придобивайки репутация като външно приложение при рани и порязвания, а също и като вътрешно приложение при лечение на храносмилателни и чернодробни проблеми. В днешното билкарство се цени главно заради тонизиращото, диуретичното и противовъзпалителното си действие.
Изображение: Photo by David J. Stang, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Билката се приема за профилактика и лечение на белодробни, стомашни, чернодробни заболявания, болести на жлъчен мехур и уринарни разстройства, при сърдечни проблеми, за „пречистване на кръвта“, при „слаби вени“ и други проблеми с кръвообращението. Други употреби включват лечение на безпокойство, възбуда, истерия и проблеми със съня (безсъние). Понякога се използва за облекчаване на нервни болки (невралгия) и мигрена; предизвиква изпотяване; облекчава задух; увеличава потока на урината. Прилага се локално при кожни заболявания, рани, проблеми с вените, хемороиди и отоци. В храни, напитки и парфюми се използва като ароматизатор.
Свойства на лазаркиня
- диуретично;
- противовъзпалително;
- антибактериално;
- пикочогонно;
- отхрачващо действие;
- понижава кръвното налягане;
- отпуща мускулатурата на червата;
- засилва сърдечната дейност;
- антиартритно, тонизиращо и слабително средство е;
- предотвратява съсирването на кръвта;
- успокоително, спазмолитично, потогонно действие;
- пречиства кръвта;
- релаксира нервната система.
Експеримент с плъхове демонстрира антиоксидантни и заздравяващи рани свойства на екстрактите от G. odoratum, когато се прилагат локално.
Състояния и заболявания, при които се прилага лазаркиня
- камъни в бъбреците;
- при катари на горните дихателни пътища;
- настинка;
- затруднено уриниране;
- хронично възпаление на черния дроб;
- използва се при гнойни пъпки и кожни хематоми;
- порязвания и рани и др.
В хомеопатията растението се използва като антиспазматично средство, за лечение на чернодробно увреждане и възпаление на матката.
Листата на лазаркинята действат спазмолитично, кардиотонично, потогонно, диуретично, успокоително. Инфузия от тях се използва при лечение на безсъние и нервно напрежение, разширени вени, жлъчна обструкция, хепатит и жълтеница. Sweet Woodruff също се счита за ефективен при лечение на разширени вени и флебит.
Кумаринът в лазаркиня
Изсушеното растение съдържа кумарини, които предотвратяват съсирването на кръвта, като в прекомерни дози може да причини вътрешен кръвоизлив. Растението се отглежда в търговската мрежа като източник на кумарин, използван за производство на антикоагулантно лекарство. Не използвайте това лекарство, ако приемате конвенционални лекарства за проблеми с кръвообращението, както и при бременност. Редица видове от този растителен род съдържат асперулозид, вещество, което произвежда кумарин и придава аромат на прясно окосено сено, докато растението изсъхва. Асперулозидът може да се превърне в простагландини (хормоноподобни съединения, които стимулират матката и засягат кръвоносните съдове), което прави рода от голям интерес за фармацевтичната индустрия.
Начин на употреба на лазаркиня
- извлек - 1 супена лъжица ситно нарязана лазаркиня се залива с 300-400 мл. вряща вода. Оставя се да кисне около 30 минути и се пие по 1 кафена чашка три пъти дневно.
Пресни листа се прилагат локално при порязвания и рани. Екстракти и чайове се използват като отхрачващи средства. Отвара от листата облекчава храносмилането и се използва за лечение на чернодробни заболявания. Изсушената билка се влага в сашета, а екстрактът в парфюми и други аромати. Може да се добавя към лекарства, за да подобри вкуса и аромата им.
Кулинарна употреба на лазаркиня
Растението е общопризнато като безопасно за употреба в храни. Това е ароматизиращ компонент във майските вина (накиснат в сладко бяло вино), вермут и някои горчиви напитки и се използва в храните, овкусителите на бонбони, желатини и пудинги.
Както подсказва епитетът "odoratum", растението е силно ароматно, като сладкият аромат се дължи на кумарина в него. Този аромат се засилва при увяхване и след това се запазва при изсушаване. Изсушеното растение се използва в потпури и като средство за възпиране на молци. Използва се и за овкусяване на пунш, сироп за бира, ракия, желе, конфитюр, безалкохолни напитки, сладоледи и билков чай. В Германия се използва на прах все още за овкусяване на шербет. Въпреки това, използването на растението за сладкиши е забранено там през 1974 г., заради кумарина. Вкусът все още е популярен, но се постига изкуствено с 6-метил кумарин. Продукти, предназначени за възрастни, като алкохолни напитки, все още имат право да включват кумарин в ограничени количества.
Листата на билката могат да се консумират сурови или варени. Прилагат се като ароматизатор в охлаждащи напитки, добавят се към плодови салати и т.н. Те се накисват в бяло вино, за да се направи "Maitrank", ароматна тонизираща напитка, която се произвежда в Елзас. От зелено изсушените листа и цветове се приготвя ароматен и вкусен чай. Използват се леко увяхнали листа за направата на чай - има свеж, тревист вкус. Ароматните цветя се ядат или използват като гарнитура.
Други употреби на лазаркиня
Изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Листата и стъблата на растението могат да се използват за направата на кафяви или сиво-зелени багрила, докато корените произвеждат червена боя. Растението е идеално като почвопокривно или граничен акцент в дървесни, кисели градини, където други сенчести растения не успяват да виреят. Разпространява се бързо. Това е идеално растение за зелени килими, през които да растат луковици.
Сухо растението запазва ароматът си години. Така приготвено може да се постави в шкафа за спално бельо, с цел предпазване от молци, окачва се на китки в дома, за да поддържа стаите ухаещи и др.
Внимание!
Доклад съобщава за билката, че трябва да се използва с повишено внимание, докато друг, че е напълно безопасна. Прекомерни дози от нея могат да предизвикат замайване и симптоми на отравяне, вътрешно кървене и хепатотоксичност.
Нежеланите реакции са малко вероятни при нормален хранителен прием на растението или неговите екстракти. Билката трябва да се приема за кратко. Може да причини главоболие, загуба на съзнание и увреждане на черния дроб, когато се използва дългосрочно. Не се знае достатъчно за безопасността й на употребата върху кожата.
Да не се употребява по време на бременност и кърмене. Съществува известно безпокойство относно токсичния потенциал на съдържанието на кумарин в растението, следователно употребата му трябва да се избягва по време на тези две състояния.
Лазаркиня може да забави съсирването на кръвта. Това може да увеличи риска от появата на синини и кървене при хора с нарушения на кръвосъсирването. Да не се приема в комбинация с медикаменти, които забавят съсирването на кръвта (антикоагуланти/антитромбоцитни) - аспирин, клопидогрел (Plavix), далтепарин (Fragmin), дипиридамол (Persantine), еноксапарин (Lovenox), хепарин, тиклопидин (Ticlid), варфарин (Coumadin) и други.
Въпреки че съдържанието на кумарин е ниско, трябва да се следи едновременния прием за всякакви потенциално клинично значими взаимодействия при пациенти, лекувани за сърдечно-съдови заболявания с конвенционални лекарства.
Не използвайте билката поне 2 седмици преди планирана операция.
Да се употребява под контрол на лекар!
Заглавно изображение: Hajotthu, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ХИМАЛАЯ КЛАРИНА КРЕМ ПРИ АКНЕ 30 г
БИЛКОВА СМЕС №9 200 г ЗДРАВНИЦА
БИЛКОВА АПТЕКА БИЛКОВ ЧАЙ ПРОСТАТИТ ФИЛТЪР * 20
БИЛКОВА СМЕС №10 ПРИ ВЪЗПАЛЕНИЕ НА ПРОСТАТНАТА ЖЛЕЗА 200 г ЗДРАВНИЦА
ХИПОТОНИН таблетки * 120 ТОШКОВ
БИЛКОВ ЧАЙ МЪЖКИ НАСИПЕН 120 г БИОХЕРБА
ЧАЙ ЗА ПРОСТАТА ПО ЛАМБРЕВ
Библиография
https://www.rxlist.com/sweet_woodruff/supplements.htm
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/g/galium-odoratum=sweet-woodruff.php
https://www.drugs.com/npp/woodruff-sweet.html
https://health-from-nature.net/Sweet_Woodruff.html
https://www.healthbenefitstimes.com/woodruff/
https://www.botanical.com/botanical/mgmh/w/wooswe31.html
https://globalfoodbook.com/benefits-of-sweet-woodruff
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3764671/
https://www.researchgate.net/publication/288005987_The_Antihypoxic_and_Sedative_Activity_of_the_Dry_extract_from_Asperula_odorata_L
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-67/sweet-woodruff
https://www.rhs.org.uk/plants/41246/sweet-woodruff/details
https://en.wikipedia.org/wiki/Galium_odoratum
https://hort.extension.wisc.edu/articles/sweet-woodruff-galium-odorata/
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Gentianales
- Сем. Rubiaceae (Брошови)
- Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Какво лекува английската сол
- Домашно лечение при възпаление на яйчниците
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Билки за понижение на нивата на креатинин в кръвта
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
Коментари към Лазаркиня, Миризлив брош, Горски цар