Горска теменуга, Миризлива теменуга, Любика
Горска теменуга (Viola odorata) представлява многогодишно тревисто растение. Може да се срещне с имената: Миризлива теменуга и Любика. Класифицира се към семейство Теменугови (Violaceae). Тя е декоративно и медоносно цвете. Древните гърци са смятали любиката за символ на плодородието и любовта и са я използвали в любовни отвари. Още в миналото горската теменуга се е употребявала в народната медицина за лечение на рак и коклюш.
Устройство на горска теменуга
Горската теменуга има дебело, разклонено стъбло. Коренището й се развива на дълбочина около 25 см в почвата. Листата прорастват близо едно до друго. Имат дълги дръжки и бъбрековидна или яйцевидна форма.
Цветовете също са разположени на дълги дръжки, като на едно коренище се развиват около 20 цвята. Оцветени са в различни нюанси на виолетово-синьото. Цъфтежът се наблюдава през месеците март и април. Плодът представлява кутийка, със сферична форма, дълга около 7 мм, оцветена в светло лилаво и покрита с власинки. Съдържа много семена.
Изображение: freepik.com
Разпространение на горска теменуга
Родният ареал на разпространение на горската теменуга е Средиземноморският регион. Среща се навсякъде при надморска височина до 1000 метра. Установява се е Европа, Мала Азия, Северна Африка и Северна Америка.
С цел получаване на етерично масло, растението се култивира в Италия, Русия и Южна Франция.
Използваема част на горска теменуга
Използват се коренището и надземната част на горската теменуга. Корените се събират през месеците септември и октомври, а цветовете по време на цъфтеж.
Химичен състав на горска теменуга
Билката съдържа следните вещества
- горчиво вещество;
- сапонини, алкалоидът виолаеметин, гликозидът рутин, виолакверцитрин, кверцетин, горчиви вещества, етерично масло и до 8% минерални вещества се съдържат в корените и коренището;
- в надземната част се съдържат сапонини, рутин, винена киселина, салицилова киселина, слузещи вещества, танин, магнезиеви соли, калциеви соли, витамин C, флавоксантин, виолаксантин, зеаксантин, бета-каротин, етерично масло;
- в цветовете е открит виоланин - антоцианов гликозид, виолин, йонон, синьо антоцианово багрило, захари, виоларутин, одоратинтриацетонамид, органични киселини, слузни вещества.;
- листата съдържат - етерично масло, сапонини, каротин, витамин C.
Изображение: Lamiot, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons; freepik.com
Лечебни свойства и приложение на горска теменуга
Горската теменуга има антисептично, отхрачващо, противовъзпалително, повръщателно, потогонно, секретолитично, пикочогонно, слабо седативно действие. Успокоява централната нервна система.
Намира приложение при
- повишено кръвно налягане;
- различни видове кожни заболявания;
- остри и хронични бронхити;
- бронхиална астма;
- суха кашлица;
- коклюш;
- възпаление на устната кухина;
- жлъчни заболявания;
- уролитиаза.
Приема се вътрешно като част от лечението на бронхит, хрема, кашлица, астма, рак на гърдата, други заболявания на белите дробове и храносмилателния тракт.
Изображение: freepik.com
Външно, отвара от корените и коренищата, може да се прилагат под формата на компреси, при различни кожни лезии, включително краста. В народната медицина теменугата се използва при състояния на безпокойство и безсъние, главоболие, мигрена, сърцебиене и хистерия. В миналото са се използвали листата на горската теменуга за облекчение на болки при раково заболяване, особено такова, което се развива в областта на гърлото.
Нови изследвания показват, че салициловата киселина (естествен аспирин) в растението оказва лечебно действие и успокоява главоболие и болки в цялото тяло. Вещества, установени в билката като евгенол, ферулова киселина, кемпферол, кверцетин скополетин, също показват обещаващи резултати при лечението на много видове рак, артрит, СПИН, заболявания на венците и др.
Семената на билката притежават диуретични и очистителни свойства. Те са били използвани за лечение на заболявания на пикочния тракт и се считат за добро средство при уролитиаза.
Хомеопатично лекарство се прави от цяло прясно растение. Смята се, че е полезно при лечение на спазматична кашлица и ревматизъм на китката.
Листата и цветовете на миризливата теменуга се употребяват в парфюмерийната индустрия. Прясно смачкани цветове могат да се добавят към ваната, като действат успокояващо на кожата и релаксиращо на цялото тяло.
Етеричното масло от горската теменуга, получено от листата и цветовете й, се използва в парфюмерията. От 1000 килограма суровина се получава около 300-400 грама масло. Цветовете се използват още в ароматизатори и освежители на дъха. А пигмент, екстрахиран от тях се използва като индикатор за тестване на киселини и основи. Етерично масло от цветовете се използва в ароматерапията при лечението на бронхиална оплаквания, изтощение и кожни заболявания.
Изображение: freepik.com
Начин на употреба
- запарка - в 300 мл. вода се запарват около 2 чаени лъжички теменуга. Престоява около един час, прецежда се и се пие по 1 кафена чаша, преди хранене, 3 пъти дневно;
- сироп от листа и цветове - прилага се при респираторни заболявания, кашлица, възпалено гърло. Приготвя се по следната рецепта - с 1 литър вода се залива 1 чаша прясно смачкани цветя и листа. Оставят се да престоят в продължение на 12 часа. След това се прецеждат и към получената течност се добавя захар. Вари се в продължение на 1 час или докато се получи консистенция подобна на сироп. Сиропът трябва да се съхранява в стъклен буркан. Приема се по 1 чаена лъжичка, 2 или 3 пъти на ден;
- тинктура от цялото растение - използва се при спастична кашлица и ревматизъм на китковата става;
- инфузия и сироп от листа - приема се вътрешно или се втрива локално при кожни лезии. Локално приложение намират и самите листа сварени или запарени;
- отвара от корена на теменугата се използва като слабително средство;
- смачкани пресни листа - прилагат се локално при отоци; действат локално успокояващо;
Чай, направен от цялото растение се използва за лечение на стомашно-чревни нарушения. Той действа успокояващо на целия организъм.
Горската теменуга в кулинарията
Цветовете и листата на растението могат да се консумират сушени и пресни. Тази тяхна употреба е била изключително популярна още преди 14-ти век в Европа. Свежи цветове се прилагат като декорираща единица на множество ястия и напитки.
Кулинарните приложения на растението включват още конфитюри и желета, чайове, гарнитури и салати.
Пресни цветове добавени към салатата действат слабително. Към нея се прибавят също и пресни, млади и нежни листа. По-старите се варят с други саксийни растения и зеленчуци в супи и яхнии.
От цветовете на горската теменуга се приготвя украса за сладки изкушения. Свежи цветчета се захаросват лесно с белтък и кристална захар. Декорирани с тях торти, бисквити, сладоледи и други десерти, те изглеждат зашеметяващо. Острото ухание на горската теменуга добавя неподражаема сладост на десерти, плодови салати и чайове.
Декоративна стойност на горската теменуга
Голяма е и декоративната стойност на растението, като често бива отглеждано като такова. То създава покривка на земята, която не допуща развитие на плевели. Включва се много успешно в интериорната и екстериорна флорална декорация.
Ето една идея как бихте могли да декорирате празничната маса с горска теменуга. А и не само с нея!
Изображение: freepik.com
Внимание!
Поради съдържанието на определен алкалоид в растението, прекалената му консумация може да доведе до повръщане.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ВИОЛА ТРИКОЛОР 9 СН
АЛИН ЧАЙ ПРИ ПОДАГРА 280 гр.
БИОХЕРБА ЧАЙ ПРИ ПОДАГРА, РАЗШИРЕНИ ВЕНИ И ХЕМОРОИДИ 120 гр.
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Malpighiales
- Сем. Violaceae (Теменугови)
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Билки за понижение на нивата на креатинин в кръвта
- Етерични масла срещу болка в ставите
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Драка-обикновена, Христов трън, Чалия
- Приложение на хидрокортизон
- Храни и билки естествени диуретици
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Фий
- Здравословни приложения на масло от шипки
Коментари към Горска теменуга, Миризлива теменуга, Любика