Асафетида, Асафоетида
Асафетида, Асафоетида (Asafoetida ferula) е многогодишно тревисто растение представител на семейство Сенникоцветни (Аpiaceae). Билката е позната още като Хинг, Асант, Храна на боговете, Гигантски копър, Зловонна смола, Дяволски тор.
Устройство на асафетида
Изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Височината на цялото растение достига до 1,5 метра. Подземната част е представена от силно разширен и масивен корен. При нарушаване на целостта му изтича смола, която е с много характерен мирис. Стеблото на асафетидата се формира от седмата до деветата година от живота на растението. Листата на билката са дълги. Имат триъгълна форма и продълговати ланцетни крайни сегменти. Броят на им зависи от възрастта на растението. Цветовете на асафетида са жълти, събрани в чадърчета, които образуват сложно съцветие. Плодовете са овални с червеникавокафяв цвят. Смолата е сиво-бяла във свеж вид, а след изсушаване придобива кехлибарен цвят.
Разпространение на асафетида
За родина на растението се смятат страните Иран, Афганистан и Таджикистан. Асафетида вирее и на територията на Северна Африка. Култивира се в Индия. Асафетидата се развива добре в пустинни и планински местности. Вирее на пясъчни почви, покрити с камъни.
Химичен състав на асафоетида
В химичния състав на асафетида влизат летливи масла, смолисти вещества и серни съединения, ферулова киселина, 7-хидроксикумарин.Витамините и минералите също представляват важна част в състава на асафетида - форсфор, желязо, калций, рибофлавин, каротен, ниациан.
Използваема част на асафоетида
Употребява се главно изсушената смола от коренището на асафетида, но в нетрадиционната медицина на някой страни се използват плодовете и листата на растението.
Лечебни свойства и приложение на асафетида
Изображение: Tricholome, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Билката е употребявана от древни времена. Първоначално за прогонване на духове и демони. Александър Велики я пренася в Европа от Персия. По това време асафетидата е била смятана за лек на всяка болест. Растението е било изключително рядко и се ценяло като много скъпо лекарство. В кулинарията асафетида е една от основните подправки, използвани в индийската кухня за подправянето на постни ястия, на които придава много характерен вкус. Други приложения асафетида намира в козметиката, в хранително-вкусовата промишленост като ароматизираща съставка в храни и напитки. Използва се като съставка в продукти, целящи отблъскването на диви животни и вредители на културни растения. В наши дни, съществуват научни доказателства, че химичните вещества, съдържащи се в асафетида подпомагат лечението на синдрома на раздразненото дебело черво и притежават противосъсирващи свойства.
Лечебни свойства на асафоетида
- антимикробно;
- подобрява храносмилането;
- отхрачващо;
- газогонно;
- седативно;
- антиконвулсивно;
- спазмолитично;
- антиоксидантно;
- противогъбично;
- пестицидно;
- имуномодулиращо;
- диуретично;
- регулира нивата на кръвната захар.
Заболявания и състояния, при които се прилага асафетида
- хроничен бронхит;
- астма;
- пневмония;
- магарешка каклица (коклюш);
- състояния на тревожност;
- стомашни разстройства;
- метеоризъм;
- синдром на раздразненото дебело черво;
- нервни разстройства;
- нарушения в менструалния цикъл;
- зъбобол;
- мускулни възпаления.
Изображение: Khoshhat, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Начини на приложение на асафетида
Традиционно асафетида се използва за вътрешно приложение под формата на прах, тинктура или капсули. В ароматерапията етеричното масло от асафетида се употребява като заместител на чесъна.
- отварата от асафетида се използва в китайската нетрадиционна медицина. Екстрактът от сухия корен на билката се консумира за облекчаване на болки и като диуретик;
- сушената смола (във вид на гума) се дъвче, поради благотворното й действие при магарешка кашлица, хроничен бронхит и астма;
- флуидният екстракт от смолата на асафетида се приема перорално, поради отхрачващото и стимулиращо нервната система действие;
- асафетида при зъбобол и кървящи венци - добавете щипка асафетида на прах към лимонов сок и затоплете сместа. Направете компрес на мястото на болката. Друг метод за облекчаване на зъбобол е директното поставяне на запържена Асафетида в кухината на зъба;
- мехлем с асафетида при мускулни възпаления - 2-3 грама от подправката се разтваря в 2 супени лъжици студенопресовано кокосово масло на стайна температура. Получената смес се прилага локално на мястото на възпалението.
Внимание!
Асафетида се счита за безопасна, когато се консумира в умерени количества. Предозирането й може да причини странични ефекти като гадене, повръщане, диария и дискомфорт при уриниране. Противопоказна е употребата на билката от бременни жени и деца. Не приемайте асафетида, ако имате нарушения в кръвосъсирването, епилепсия и високо кръвно налягане. Консултацията с лекар или фармацевт преди упототребата на билката с лечебна цел е задължително.
Заглавно изображение: Agnieszka Kwiecie?, Nova, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ШУГЪР БАЛАНС сироп 250 мл
ГИМНЕМА капсули 500 мг * 60 NATURE'S WAY
ПРОМОБИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА КАНЕЛА, ГИМНЕМА И ЧЕРНИЦА 50 мл
ЛИБИФЕМ МЕНО 50+ таблетки * 30
БЛЪД ШУГАР капсули * 90 NATURE'S WAY
ПРОМОНАУ ФУДС ГИМНЕМА капсули 400 мг * 90
ДИАСАН МАКС капсули * 30 ВИТАГОЛД
ХИМАЛАЯ ДИАБЕКОН таблетки * 30
ЧАЙ ФИЛТЪР ФИТОЛЕК ДИАБЕТ * 20
БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ГЛЮКОНОРМАЛ 100 мл
ХИМАЛАЯ АЮРСЛИМ капсули * 60
Библиография
https://draxe.com/asafoetida/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3459456/
https://en.wikipedia.org/wiki/Asafoetida#Traditional_medicine
https://ru.wikipedia.org/wiki
https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-248-asafoetida.aspx?activeingredientid=248&activeingredientname=asafoetida
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Сем. Apiaceae (Umbelliferae, Сенникоцветни)
- Знаем ли всичко за пръцкането - десет въпроса, които ще ви замислят
- Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Какво лекува английската сол
- Домашно лечение при възпаление на яйчниците
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
Коментари към Асафетида, Асафоетида