Синя жлъчка, Цикория, Бърдовка, Дъвка, Синя млечка
Цикория (Cichorium intybus) представлява многогодишно, тревисто растение. Класифицира се към семейство Сложноцветни (Asteraceae, Compositae). Тя е наричана още Синя жлъчка, Бърдовка, Дъвка, Синя млечка. Билката се използва за направата на безкофеиновото кафе "Инка". Като билка на Бах се нарича "Цветето на безкористната любов". "За тези, които са много загрижени за нуждите на останалите и са склонни да прекаляват с грижите си за деца, роднини, приятели. Винаги намират нещо, което да бъде направено по-добре. Непрекъснато поправят това, което смятат за неправилно, и това им доставя удоволствие. Желаят хората, за които са загрижени, да са близо до тях." - това казва Едуард Бах за синята жлъчка.
Устройство на цикория
Изображение: Agnieszka Kwiecie? (Nova), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Цикорията има месест вретеновиден корен. Стъблата й са изправени, ръбести. В основата на растението листата му са събрани в розетка и изрязани неправилно на триъгълни дялове, а стъбловите са полуприседнали. При нараняване от стъблата и листата на цикорията изтича млечен сок. Всички цветове са светлосини, рядко розови или бели, езичести, с пет тичинки. Чашката е петделна. Цветните кошнички са разположени поединично или по няколко заедно на едно място. Те имат къси дръжки или са приседнали към стъблата. Състоят се от два кръга листчета. Плодът е с пет ребра и коронка от един-два реда къси люспици. Има дължина от 2-3 мм и кафяв цвят.
Разпространение на цикория
Синята жлъчка е разпространена главно в Европа. Широко натурализирана е в Северна Америка, Китай и Австралия. Вирее по сухи тревисти места из цялата ни страна до 1500 метра надморска височина.
Използваема част на цикория
Употребяват се както надземната част - стръковете на растението, така и неговите корени. Те се изваждат на есен, а стръкове цикория се берат по време на цъфтежа й през юли и август месец.
Изображение: Herbeater, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Химичен състав на цикория
Надземната част на синята жлъчка съдържа кумариновия гликозид цикории, а корените горчиви вещества, дъбилни вещества, цикореинови киселини, инулин, захари, холин, смоли, белтъчни вещества, левулин, левулоза, фруктоза, интибин, нитрати, калиев сулфат.
В цветовете се установява цихорин (гликозид) и горчиви вещества като интбин и лактуцин, а в листата инулин и цикориенова киселина. От семената са изолирани прокатехинови алкалоиди, масло и инулин. Млечният сок на синята жлъчка съдържа горчиви вещества - тараксастерол, лактуцин, лактукопикрин.
Анализът на цикорията показва, че тя се състои от 93% вода, 0,1% фибри, 4,3% въглехидрати и 1,7% протеин на 100 грама растителна маса. Съдържа още калций, желязо, каротин, тиамин, фосфор, рибофлавин, витамин С и ниацин.
Лечебни свойства и приложение на цикория
Свойства на синя жлъчка
- тонизиращо;
- жлъчегонно;
- очистително;
- апетитовъзбуждащо
- в известна степен диуретично;
- стимулира храносмилането, поради съдържанието на горчиви вещества в нея;
- гастропротективно;
- слабително;
- противоглистно;
- хипогликемично (противодиабетно);
- антихиперлипидемично;
- понижава нивото на кръвната захар;
- стимулира сърдечната дейност;
- противомикробно;
- противовъзпалително;
- бактерицидно;
- успокояващо;
- укрепва кръвоносните съдове;
- имуностимулиращо;
- антиоксидантно;
- свойства на пребиотик, противотуморен фактор и противоалергичен (ин витро установени).
Цикорията притежава още антималарийни свойства, аналгетично действие доказано в лабораторни условия, антиалергични ефекти ин виво и ин витро изследвани, антихолинестеразна активност, съдоразширяващо действие. Билката засилва стомашната и жлъчната секреция, което рефлектира положително усилващо и на моториката на чревния тракт. Изключително полезна е при застой в кръвообращението на черния дроб и сърдечни смущения. Поддържа сърдечният ритъм. Сок от синя жлъчка балансира дейността на сърдечната и нервната системи. Инулинът в нея поддържа нормално нивото на кръвната захар в организма, което прави билката полезна за употреба от диабетици.
Различни препарати от това растение се използват за лечение на редица симптоми и заболявания. Сокът се прилага като народен лек при рак на матката и други неоплазии. В Южна Африка цикорията се употребява при жълтеница, като тоник и като пречистващо лекарство за кърмачета. В Турция, от листата й се приготвя мехлем за рани. Преди войните в Афганистан, фолклорни доклади описват използването на водни коренови екстракти от синя жлъчка като лекарство при малария.
В Италия, от венчелистчетата се приготвя отвара и се използва за пречистване и детоксикация. Семената от цикория са една от основните съставки на търговски продукт в Индия, използван за лечение на различни заболявания на черния дроб. Надземните части в Босна и Херцеговина и корените в Сърбия и Индия се използват отново за лечение на чернодробни нарушения.
Състояния и заболявания, при които се прилага цикория
- язва;
- трудности в уринирането;
- жлъчни и чернодробни заболявания;
- циреи;
- пъпки;
- атоничен запек;
- холелитиаза (камъни в жлъчката);
- с цел стимулиране обмяната на веществата;
- стомашни неразположения;
- проблеми с далака;
- уролитиаза;
- нефрит - хроничен и остър;
- инфекции на горните дихателни пътища;
- ревматизъм;
- подагра;
- разширени вени;
- с цел отслабване (чай от цикория се включва в множество диети);
- високо кръвно налягане;
- анемия.
Изображение: freepik.com
Ето при какви заболявания и в частност симптоми на болести, се прилага цикорията в народната медицина: на далака, при цироза, диабет, жълтеница, изпотяване, глисти у децата, кръв в урината, при кашлица, треска, епилепсия, трудно уриниране, стомашни болки, гастрит, язва, болезнена менструация, хемороиди, подагра, виене на свят, пясък в бъбреците и пикочния мехур, при нарушено храносмилане, при неврастения и хистерия.
В нашата народна медицина синята жлъчка се употребява при: кашлица, треска, ангина, захарен диабет, цироза, бодежи в гърдите, епилепсия, трудно уриниране и уриниране на кръв, оскъдна и болезнена менструация, хемороиди, подагра, виене на свят, пясък в бъбреците и пикочния мехур, при нарушено храносмилане, стомашни болки, гастрит, язва на стомаха, при неврастения и хистерия (използва се цветът).
В Аюрведическата медицина се използва при: главоболие, диспепсия, кожни алергии, повръщане и диария.
Отвара от растението е подходяща за прием от възрастни след тежко преболедуване. Прилага се и като гаргара при ларингит. Запарка от билката се включва в лечението на хемороиди, туберкулоза, коремни спазми и обриви. Локално приложени смачкани и счукани листа от нея намаляват отока и симптомите на възпаление на поразеното място.
Начин на употреба
От стръковете се приготвя запарка, като 2 чаени лъжички стрита билка се залива с 300 мл. вряща вода. Запарката се изпива за 1 ден.
От корените също може да се направи запарка, която има очистително действие - 1 супена лъжица корени се прибавят към 500 мл. вода. Ври 10 минути, пие се по 1 винена чаша преди ядене 4 пъти дневно.
За външно приложение: Употребява се за бани при екземи, като лапи при циреи и трудно зарастващи рани. Настойка от цвета в зехтин (1:10) се използва за мазане при рани, изгаряния и акне.
- бани с отвара от синя жлъчка - прилага се при екземи, а при циреи и рани отварата се прилага като компрес или лапа. Приготвя се по следния начин - смлени стръкове в количество от 2 супени лъжици се прибавят към 400 милилитра вода. Варят се 5 минути и се оставят да киснат 30 мин. Отварата се прецежда и се изпива на 3 пъти за деня по равно количество преди всяко хранене;
- запарка - наситнен корен в количество от 2 чаени лъжички се добавя към 200 милилитра вряща вода. Полученият чай се изпива за един ден на 4 пъти преди хранене;
- отвара - 1 супена лъжица корени се варят в 500 милилитра вода 10 минути. Приема се в доза по 1 винена чаша, 4 пъти на ден преди хранене;
- сок от синя жлъчка при нервност и сърдечни неразположения - 1 чаена лъжичка от него се добавя към чаша соево мляко (използва се само соево мляко). Приема се 3 пъти на ден в продължение на един месец или месец и половина;
- отвара от цикория при диабет - 2 супени лъжици корен от цикория, силно наситнен, се заливат с 200 милилитра студена вода и се варят 10 минути. След това се прецежда получената течност и се изпива. Друга рецепта включва надземната част на растението, която се накълцва и от нея се взема една чаена лъжичка. Добавя се към 200 милилитра вряла вода и се оставя да престои в термос 30 минути. Приема се по 100 милилитра преди хранене за деня.
Изображение: freepik.com
Някои хора прилагат паста от цикория директно върху кожата при подуване и възпаление. Като богата на витамин А, цикорията се оказва изключително добра храна, която поддържа здравето на очния анализатор. В комбинация с целина, маркови и магданоз, синята жлъчка е полезна при анемия, очни заболявания, превантивно за очите и действа като тоник на кръвта. За облекчаване на патологични състояния на черния дроб (холестаза, жълтеница, застой в черния дроб и др., както и уголемяване на далака) се препоръчва приема на отвари от цветове, семена и корени на билката. Сокът от цикория увеличава секрецията на жлъчка, което довежда до ефективна работа както на черния дроб, така и на жлъчния мехур.
При респираторни заболявания, сок от цикория, морков и целина е много полезен за облекчаване на симптомите, както и при астма и сенна хрема. А прах от сухи корени на растението е добро отхрачващо средство при случаи на хроничен бронхит.
Семената на синята жлъчка помагат при проблеми с менструацията. А с отделеният от стъблата млечен секрет се унищожават брадавици.
Цветен еликсир на Бах от цикория
Билката е едно от 38-те растения на Бах, от които се получават цветните еликсири предназначени за лечение и поддържане на психическото състояния на индивида. Предназначена е за употреба от хора, които са егоцентрични, заядливи, обсебващи, манипулиращи околните, взискателни и лесно обиждащи се, критични, самосъжаляващи се. Винаги поправят другите и се стремят да ги направят зависими от тях. Всичко, което останалите правят за тях може да се направи винаги още по-добре. Такива личности смятат, че не са оценени и обичани достатъчно. Очакват от околните да им бъдат напълно предани и подчинени.
Състоянието на индивида се демонстрира с нервни кризи, хистерии, болки в гърдите, страхова невроза. Употребата на еликсира му осигурява балансиране на чувствата и отношението му към близки, роднини и деца. Цветният еликсир на Бах кара хората да обичат безусловно.
Синята жлъчка като билка за отслабване
Инулинът в билката помага за редуциране нивото на кръвната захар в организма, като по този начин ни предпазва от вредното влияние на сладките храни, които приемаме. Витамините от група "B" и тритерпените в нея от своя страна успешно контролират превръщането на мазнините и въглехидратите в енергия. На пектина в билката се дължи създаденото чувство на ситост след приемът й. Топъл чай от синя жлъчка ни осигурява дълго време на липса на усещане за глад. От друга страна цикорията влияе при някои хора като усилва апетита, което не осигурява желаният отслабващ ефект.
Ето и рецептата, която може да включите в своята диета: ситно нарязан корен се пържи до покафеняване. След като изстине се съхранява в хладилник в стъклен буркан. Всеки път отварата, приготвена от корена трябва да бъде прясна. От него се вземат 2 чаени лъжички, заливат се с 200 милилитра вода. Оставят се на котлона да кипнат и се отстраняват. Престояват 10 минути, след което течността се прецежда. Пие се преди ядене, като се прави два пъти на ден, винаги прясна отвара.
Цикорията в домашната козметика
Приемът на синя жлъчка ще благоприятства не само здравословното Ви състояние, но и красотата Ви. Това се дължи на съдържащите се в билката калий, калций и магнезий, както и на витамините от B-групата, витамини А, Е, С и РР. Този състав оптимизира продукцията на колаген в организма и подобрява еластичността на епитела.
Външното приложение на сок от растението осигурява бързо зарастване на рани, лекува различни видове дерматит, псориазис, екзема.
Отвара или настойка от билката действат укрепващо на косъма, стимулиращо растежа, подобряващо еластичността и предпазващо от накъсване на косата. Ето и рецепта за Вашата хубава коса - 5 супени лъжици цикория (смес от корен и надземна час) се прибавят към 1 литър вода и оставят за 30 минути на слаб огън. След което така приготвената маса се налива и затваря в термос, престоявайки 8 часа. Следва прецеждане на течността. С помощта на тампон нанасяте от нея в корените на косата, после и по цялата й дължина. Така престоява 10 минути, след което се изплаква само с вода. След тази маска не е препоръчително да се използва сешоар.
Синята жлъчка в кулинарията
Дивите листа от цикорията, обикновено имат горчив вкус. Тяхната горчивина е ценена в някои ястия в различни региони на Италия, а също и в южната част на Индия, а заедно с кафето от нея в Каталония, Гърция и Турция. В лигурската италианска кухня, листата на билката са съставка на "preboggion" (смес от традиционни билки в кухнята на Лигурия). В Гърция се използва в област Арта. В района на Пулия, Италия, цикорията се комбинира с вид боб и от тях се прави пюре за традиционно местно ястие. В Албания листата се използват като заместител на спанака, главно като съставна част на смес за баници.
При готвене и смяна на водата, горчивината на листата се намалява, след което те могат да бъдат задушени с чесън, аншоа и други продукти. Така приготвени могат да се добавят към макарони, паста и месни ястия. Синята жлъчка се отглежда за получаване на листна маса от нея, която се използва и сурова на салата. Самостоятелно билката се употребява и като подправка за готвене и за ароматизиране на храни и напитки.
Варени, младите корени са много вкусен зеленчук, приличат на пащърнак. Така приготвени се добавят към супи, салати и сосове. Придават на ястието дълбок и плътен цвят. Приемат се за идеална храна за диабетици, поради съдържанието си на инулин.
Корени от цикория нарязани, изпечени и смлени на прах могат да се добавят към смляно кафе. Течен екстракт от тях пък се добавя към течен екстракт от кафе. Кафени миксове често включва цикория, с цел повишаване на "богатството" им. От нейните корени се приготвя добре известното на много поколения кафе "Инка".
Други употреби на цикорията
Корените имат потенциала да бъдат използвани за производството на биомаса за промишлена употреба. Те са богати на инулин, нишесте, което лесно може да се превърне в алкохол. От листата на цикорията се получава синьо багрило. Цветовете й са алтернативна съставка на растителен активатор за компост, който ускорява бактериалната активност и по този начин съкращава времето, необходимо да се направи компостът.
Внимание!
Билката не трябва да се комбинира с прясно мляко, само със соево, защото първото намаля лечебните й качества.
Изпозлвайки цикорията за отслабване, трябва да се знае, че в същото време тя действа и апетитовъзбуждащо, което може да доведе до усилване чувството на глад при някои хора.
Не трябва да се приема от деца, бременни и кърмещи жени.
Кафето от цикория също може да доведе до превъзбуда и безсъние.
Понякога нейната употреба е съпроводена от странични ефекти като: вялост и безсилие, незадържане на урина, затруднено дишане, кожни обриви, сърбеж и зачервяване. Използването на билката трябва да се контролира от лекар или специалист, занимаващ се с билколечение.
Заглавно изображение: Alvesgaspar, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЧАЙ ФИЛТЪР ФИГУРИН * 90
МАСТИКС * 10 г
ЧАЙ ЦЯР ЗА ЖЛЪЧКА И ЧЕРЕН ДРОБ филтър * 30
ЦИКЛОНОРМ таблетки * 120 ТОШКОВ
ГАСТРИНОРМ таблетки * 120 ТОШКОВ
ХИМАЛАЯ ЛИВ - 52 таблетки * 60
ИНУЛИН РАЗТВОРИМИ ФИБРИ ОТ ЦИКОРИЯ 200 г ЗДРАВНИЦА
БИЛКА ДЕНТ ГЕЛ ЗА ВЕНЦИ ГИНГИВАЛ КЕЪР 25 мл
БИО ЧАЙ ЙОГИ ФИЛТЪР С ЕХИНАЦЕЯ * 17
ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 11 СТРОЙНА ФИГУРА 30 мл
ДЕТОКС ЛИМ таблетки * 60
ПРОМОДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ №16 АГРЕСИН 30 мл
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Asterales
- Сем. Asteraceae (Compositae, Сложноцветни)
- Домашно лечение при цирей - фурункул, карбункул, абсцес
- Методи и съвети за извършване на клизма
- Домашни средства за лечение при възпаление на жлъчния мехур
- Какво лекува английската сол
- Билки и домашни средства срещу стафилококова инфекция
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Запек
- Натурални средства за лечение на анални фисури
- Запек при бебета и деца - лечение у дома
Коментари към Синя жлъчка, Цикория, Бърдовка, Дъвка, Синя млечка