Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Розиди (Rosids) Разред Rosales Сем. Rosaceae (Розоцветни) Джанка

Джанка

от 27 март 2016г., обновено на 26 март 2024г.
Автор: д-р Биляна Петрова
Джанка - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Джанка (Prunus cerasifera, Cherry plum, Myrobalan plum) представлява красиво цъфтящо дърво или храст, което ражда малки, в повечето случаи с кисел вкус плодове, принадлежащо към семейство Розоцветни (Rosaceae). Според изследвания в страни от Балканския полуостров, джанката е определена като един от най-богатите на хранителни вещества плод измежду представителите на род Prunus. Видът не е защитен от Закона за биологичното разнообразие. Джанките са медоносни растения.

Устройство на джанка

Джанката израства на височина от 6 до 15 метра. Развива се под формата на дърво или храст. Има широка корона, неправилно оформена, с преплетени в нея клони. Младите клончета са лъскави, гладки, с кафяво-червеникав цвят, а старите са груби и с тъмно сиво оцветяване.

Джанката е широколистно дърво, с размери на листата от 4 до 6 см дължина. Имат овално-елипсовидна, продълговато-елипсовидна или яйцевидна форма. Обикновено са със заострен и назъбен листен ръб. Разположени са на къси дръжки от 1-1,5 см дължина, на снопчета или последователно по клонките.

Това дърво е едно от първите цъфтящи в умерените ширини, като обикновено започва още през февруари. Цветовете на джанката са красиви бели, с размери около два сантиметра в диаметър. Състоят се от пет венчелистчета, множество големи тичинки с жълти прашници и бели дръжки, и светло зелен център.

Плодовете на джанката са костилкови и могат да бъдат жълти, червени, жълто-червени на цвят. Имат диаметър от 2-3 см и кръгла форма. Зреят от юли до средата на септември месец.

джанка

Изображение: An-d, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; wikimedia.org

Разпространение на джанка

Този вид растение е разпространено в Централна и Източна Европа, Близкия Изток и отчасти в Северна Америка. За родина на джанката се предполага, че е Балканският полуостров и Средна Азия. Виреят на различни места и при различни климатични условия, на надморска височина до 1500 метра и дават големи количества плодове от 200 до 300 килограма.

Използваема част на джанка

Употребяваната част от джанката са цветовете, плодовете и листата й.

Химичен състав на джанка

Плодовете на джанките не са особено богати на витамин С, но съдържат витамини А, В4, В9 и К. Съдържат още калий, калций, магнезий и фосфор, органични киселини и пектин.

Костилките на джанката, подобно на други членове от семейство Розоцветни (Rosaceae), съдържат гликозиди, включително амигдалин. При разграждането на тези вещества се образува водороден цианид под формата на газ.

В листата на растението е установен кумарин, който притежава антикоагулантни свойства.

Лечебни свойства и приложение на джанка

Джанките са много добър източник на енергия, подпомагат обмяната на веществата и повишават тонуса на организма. Поради тази причина се препоръчват за консумация от уморени, отпаднали и отпуснати хора.

Плодовете на това растение имат добро диуретично и слабително действие. Полезни са при подагра, ревматизъм и висок холестерол. В китайската медицина, плодовете се употребяват като средство против повръщане. Голямото съдържание на фибри в тях помагат за доброто храносмилане и участват в лечението на запек и лениви черва. Листата на дървото съдържат кумарин – вещество, което има противосъсирващо действие, и като такова предотвратява образуването на тромби в артериите и вените.

Някои специалисти твърдят, че джанките успешно предпазват от остеопороза и влияят положително на жените, които са навлезли в периода на менопауза.

Токсичност на джанката

Всички представители на рода, към който принадлежи джанката, съдържат амигдалин и пруназин, вещества, които се разграждат във вода, при което образуват циановодородна или прусова киселина. Тези химични съединения се откриват в семената и листата на растенията. В малки количества циановодородът, това изключително отровно съединение, стимулира дишането, подобрява храносмилането и дава чувство за благополучие. Твърди се, че е от полза при лечението на рак. В излишък обаче може да причини респираторна недостатъчност и дори смърт.

джанка

Изображение: Jörg Hempel, CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons; Jeremy norbury, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Джанката - цветен еликсир на Бах

Цветът на джанката е един от 38-те цвята използвани за получаване на Цветните елексири на Бах, прилагани като метод на лечение в алтернативната медицина. В тази посока джанката е лекарство срещу тревожност, предпазва от чувството на страх, несигурност, изтощение и ни осигурява душевно спокойствие. Пациентите в такова състояние изпитват силно безпокойство и абсурдни притеснения. Хората, които се нуждаят от това лекарство, най-често имат чувството, че губят властта над ума си, стават нечувствителни или може би са на прага на душевен колапс. Такива хора са раздразнителни, нервни, крещящи и необичайно насилствени - към тях или към други хора. Пациентите в такова състояние изпитват силно безпокойство и абсурдни притеснения. При всяко подобно състояние терапията с еликсира от джанка осигурява спокойствие, логично поведение и хармония. Екстракти от цветовете на джанката са използвани от д-р Едуард Бах за лечение на хора, страдащи от страх за загуба на самоконтрол. Използват се още като лекарство при състояние на напрегнатост и при пациенти на ръба на нервно разстройство. Цветните елексири на Бах, в които джанката участва, като цяло се прилагат при нарушения в менталните и емоционални състояния.

Есенцията от цветовете й се влага в препарати против страх, физическо и емоционално изтощение, проблеми със съня.

В обобщение, като цветен еликсир на Бах джанката е защитно средство от "отчаяние", "страх от загуба на контрол над ума" и "страх от извършване на нещо страшно, неразумно, неправилно с опустошителни размери". Тя е една от петте съставки в "Ресурсното средство за защита" на Бах.

Джанка в кулинарията

Джанките са застъпени широко в грузинската кулинария. От тях се прави Ткемали сос, който се използва с риба, месо, картофени и тестени изделия. Сочното месо от плодовете на джанките е популярна суровина и в българската национална кухня. От него се приготвят сокове, пестил, компоти, пайове, конфитюри, сладка, трушии, месни гювечи. От тях се произвежда емблематичната за България ракия, наречена още „джанковица“. Плодовете влизат и в състава на рецепти за направата на ликьори. Използват се за подкиселяване и придаване свежест на пролетни ястия.

Флорална декорация и други употреби на джанката

Красивите снежнобели цветове и богатата зеленина, правят джанката предпочитано дърво за декорация на градини. Този вид се използва и за направата на бонсай или други форми на жива скулптура.

От листата й може да се получи зелено багрило, а от плодовете тъмно сиво до зелено. Дървото е доста добра преграда за вятъра, въпреки че не може да издържи прекалено дълго на негово излагане. Често се използва като подложка за отглежданите на сливи и като жив плет.

Внимание!

Употребата на джанка не довежда до развитие на нежелани ефекти. Прекомерната й консумация може да провокира стомашно-чревен дискомфорт.

Заглавно изображение: AnRo0002, CC0, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • Синя жлъчка, Цикория, Бърдовка, Дъвка, Синя млечка Синя жлъчка, Цикория, Бърдовка, Дъвка, Синя млечка
  • Изсипливче, Белило, Припътница Изсипливче, Белило, Припътница
  • Чувен, Див спанак, Дива лобода, Влашки спанак Чувен, Див спанак, Дива лобода, Влашки спанак
  • Харитаки Харитаки
4.5/5 8 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 1 ПАНИК СТОП 30 мл
29.99лв.

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 1 ПАНИК СТОП 30 мл

Библиография

https://en.wikipedia.org
http://www.pfaf.org/
https://www.woodlandtrust.org.uk
http://www.naturalmedicinalherbs.net
http://www.herbs2000.com
http://practicalplants.org

Коментари към Джанка

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Джанка
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 05:14
    Коментирайте "Джанка"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Розиди (Rosids)
  • Разред Rosales
  • Сем. Rosaceae (Розоцветни)
  • Чадърест гарвански лук, Гарвански лук, Орнитогалум
  • Домашни и натурални средства срещу остеопороза
  • Лекарството за хипотиреоидизъм левотироксин крие риск от остеопороза
  • Алтернативна терапия при загуба на кост
  • Упражнения срещу остеопороза за всеки ден
  • Варфарин
  • 7 йога асани срещу остеопороза, които ще ви помогнат да сте здрави на всяка възраст
  • Антитромботични лекарства
  • Чувен, Див спанак, Дива лобода, Влашки спанак
  • Природни средства при тромбофлебит
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да се казва детето ни - Ракия, Джанка, Гъдьо

преди 4052 дни, 18 часа и 23 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 8 часа и 18 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 8 часа и 30 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 8 часа и 37 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 8 часа и 44 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival