Природни средства при тромбофлебит
Какво представлява тромбофлебитът?
Тромбофлебитът представлява възпаление на повърхностно или дълбоко разположени вени, съпроводено с формиране на малки кръвни съсиреци (тромби) в тях, което води до тяхното запушване. Най-често засяга вените на краката. Ако е засегната вена близо до повърхността на кожата, състоянието се означава като повърхностен тромбофлебит, а ако е дълбоко в мускула - дълбока венозна тромбоза (ДВТ).
Симптомите на тромбофлебит включват оток (подуване), зачервяване и болка в засегнатата област. Когато засегнатата вена е повърхностно разположена, по протеженеието й се наблюдава зачервяване и подуване.
Причини за тромбофлебит може да бъдат травматично увреждане, хирургична операция, нарушено кръвосъсирване или продължително обездвижване. По-често се наблюдава при хора, страдащи от разширени вени.
Главен компонент на кръвните съсиреци при тромбофлебит е кръвен протеин, наречен фибрин. Наред с конвенциалните лекарствени вещества и продукти, съществуват и натурални продукти, които ускоряват този процес.
Повече за тромбофлебит може да прочетете в темата: Флебит и тромбофлебит на повърхностни съдове на долните крайници мкб I80.0
Какви алтернативни средства за лечение могат да се прилагат при тромбофлебит?
Въпреки че пациентите трябва да разчитат на конвенциалната медицина за лечение на вече образувани кръвни съсиреци във вените, съществуват редица алтернативни методи за предотвратяване на образуване на нови и облекчение на болката при повърхностен тромбофлебит. Такива са физикална терапия, билкова терапия, хранителна терапия и други.
Хранителна терапия при тромбофлебит
Някои промени в хранителния режим може да помогнат за предотвратяване на флебит и по-нататъшното увреждане на вените:
• Ограничете консумацията на богати на мазнини на храни, особено тези съдържащи наситени и хидрогенирани мазнини, тъй като те повишават риска от тромбоза и нарушена кръвна циркулация.
• Приемайте богати на фибри храни, като плодове, зеленчуци, зърнени храни, боб, ядки и семена и риба.
• Яжте много чесън, джинджифил, лук и люти чушки, които имат свойството да разреждат кръвта и предотвратяват образуването на нови съсиреци.
• Увеличете количеството на черешите, боровинките и къпините в менюто си. Те съдържат вещества, наречени проантоцианидни и антоцианиди, които благоприятстват здравината и функцията на венозните съдове.
• Приемайте добавки на витамин В-комплекс, особено фолиева киселина (2500 мг/ден)и витамин В6 (25 мг/ден), витамин С 500-3000 мг/ден, витамин Е (800-1200 IU)
Билкова терапия при тромбофлебит
Съществуват редица билки и билкови продукти срещу тромбофлебит, които подпомагат здравината на вените и ги предпазват от тромбозиране. Такива са:
• Бромелаин (естествен ензим, намиращ се в стъблото и плодовете на ананаса, който потиска образуването на съсиреци и предотвратява развитието на тромбофлебит)
Екстрактът от бромелаин действа като естествен разредител на кръвта и разтворител на кръвните тромби. Посредством противовъзпалителното си действие, бромелаинът допринася за облекчаване на болката и отока в областта на възпаления съд. Освен чрез консумация на пресен ананас, може да се приема и под формата на капсули, таблетки и мехлеми.
Бромелаинът намира приложение в лечението на мускулни травми и храносмилателни разстройства. Притежава силно антикоагулантно и противовъзпалително действие, което го прави подходящо средство за алтернативна терапия при тромбофлебит. Има данни, че бромелаина предизвиква благоприятни промени в белите кръвни клетки и така може да подобри дейността на имунната система. Приложен локално може да ускори зарастването на раните.
Обикновено се смята, че бромелаинът е безопасен и няма странични ефекти, когато се приема според указаните дози. Въпреки това, някои хора може да са алергични към бромелаин, тъй като е извлечен от ананас. С повишен риск от алергия към, бромелаин са хората алергични към киви, папая, естествен каучук, пчелни ужилвания, тревни полени, бреза, копър, пшенично брашно, ръжено брашно и други. Бромелаин не се препоръчва и за хора с активни стомашни или дуоденални язви. Хора, приемащи антикоагуланти като варфарин не бива да приемат допълнително бромелаин без консултация с лекуващия лекар.
• Витамин Е. Витамин Е притежава силно изразено антиоксидантно действие и осигурява много предимства за хората, които искат да намалят риска от развитие на тромбофлебит. Витамин Е спомага за намаляване на холестерола, подобрява функцията на вените и предпазва кръвта от образуване на съсиреци. Витамин Е се съдържа във високи концентрации в бадеми, спанак, пшеничен зародиш и слънчогледови семки. За да получите по-силен ефект, може да го приемате и под формата на хранителна добавка.
• Коприва. Изсушени и смачкани листа от коприва се поставят в половин литър вряща вода. Остава се да ври 30-40 минути, филтрира се и се приема по 1/3 чаша, 3 пъти на ден, след хранене.
• Ябълков оцет. Намазвайте засегнатите райони сутрин и вечер, като едновременни приемате 2-3 чаши вода с добавени по 2 чаени лъжици ябълков оцет във всяка чаша.
• Пресни картофи. Наложете около 1 см слой прясно приготвена каша от настъргани картофи върху кожата в засегнатата област. Покрийте с няколко слоя тензух и оставете сместа да престои така 4-5 часа. След това суспензията се заменя с нова или марлята се овлажнява с пресен сок от картофи.
• Хмел. Една супена лъжица смлени шишарки хмел се изсипват в 200 мл кипяща вода и се варят 15 мин и след това се оставят да се накиснат за 1-2 часа. Приемайте по една чаша, 3 пъти дневно преди хранене. Върху областите по краката с разширени вени, може да се постави марля напоена с отварата от хмел.
• Зеле. Зелевите листа се разточват внимателно. Едната страна на листа намажете с растително олио и го поставете върху засегнатия участък. Обвийте с бинт и оставете превръзката един ден. Курсът на лечение продължава един месец.
• Гинко билоба. Гинко билоба е популярна билка за сърдечно-съдово здраве и намира широко приложение, както в западната, така и в китайската билкова медицина. Тя помага за разширяване на кръвоносните съдове, подобряване на притока на кръв, предотвратява образуването на кръвни съсиреци и действа като антиоксидант.
Гинко билобата може да взаимодейства с някои лекарства, затова, преди да я включите в терапията си, обсъдете това с Вашия лекар!
• Див кестен.Екстрактът от семена от конски кестен намира приложение за лечение за хронична венозна недостатъчност и тромбофлебит. Той има добре изразени противовъзпалителни и антиедематозни (противооточни) свойства и показва положителен ефект върху венозния тонус, реологичните свойства и коагулацията на кръвта. Механизмът на активност на екстракт от семена от конски кестен е установен въз основа на in vitro и in vivo проучвания и неговата ефективност е документирана с множество рандомизирани клинични проучвания. Резултатите от проучванията са доказали, че екстрактът от семена от конски кестен не само значително подобрява симптоми като спазми на крака, болки в краката, сърбеж, умора, но също така намалява подуването на краката при локално приложение.
• Азиатска центела (Centella Asiatica). Азиатската центела е важна лечебна билка, която се използва широко в източната медицина, а напоследък набира популярност и на Запад. Тритерпеноид и сапонини са основните съставки в билката, за които се смята, че са отговорни за широките си терапевтични действия. Смята се, че един от основните ефекти на билката Азиатска центела е свързан със съединителната тъкан и укрепване на отслабените вени. Предполага се, че играе важна роля в поддържането на съединителната тъкан на съдовата стена и е ефективна при хипертензивна микроангиопатия и венозна недостатъчност. Билката се препоръчва за лечение на рани и различни кожни състояния като проказа, лупус, екзема, псориазис, както и диария, треска, аменорея, разширени вени и тромбофелбит.
Физикална терапия при тромбофлебит
Физикалната терапия при тромбофлебит помага за предотвратяване на образуването на кръвни съсиреци при хора, които са временно приковани на легло или такива претърпели оперативна интервенция. Физикалните методи включват приложение на масажи и физически упражнения, целящи стимулиране на мускулатурата и възвръщането на двигателната активност във възможно най-кратък срок.
Как да намалим риска от развитие на тромбофлебит?
За да се предотврати развитието на тромбофлебит е необходимо да се консумират богати на фибри храни, диетата да бъде балансирана и да съдържа необходимото количество витамини и минерали, поддържащи тонуса и здравината на съдовите стени.
Разхождайте се винаги, когато можете. Ако пътувате с кола, спирайте на всеки час и се движете. Ако пътувате с влак може да правите това по пътеката. Правете редовно физически упражнения и спортувайте, включително ходене, тичане и колоездене. Носете свободно облекло и пийте много неалкохолни течности, за да предотвратите дехидратация.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ 952
ГОТУ КОЛА капсули 250 мг * 60 СЕЙФ ХЕРБ
ТОНУС ЕЛАСТ АНТИЕМБОЛИЧЕН ЧОРАП ЗА РАЗШИРЕНИ ВЕНИ КЛАС 2 С КОЛАН БЕЗ ПРЪСТИ ЗА ЛЯВ ИЛИ ДЕСЕН КРАК 0403-01
ХИМАЛАЯ ПАЙЛЕКС таблетки * 40
ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ С КОЛАН 951
АЛБЕРТ АНДРЕ АНТИТРОМБОТИЧНИ ЧОРАПИ S-XL 700КК6
НовБиблиография
https://www.superpharmacy.com.au/blog/thrombophlebitis
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/thrombophlebitis/diagnosis-treatment/drc-20354613
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0102695X15001003
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3116297/
Коментари към Природни средства при тромбофлебит