Абсцес на кожата, фурункул и карбункул МКБ L02
› Фурункул - същност, симптоми, лечение
› Карбункул - същност, симптоми, лечение
› Абсцес - същност, симптоми, лечение
Въведение
Фурункулът и карбункулът представляват дълбоко разположена инфекция на космения фоликул. Ето защо фурункул и карбункул могат да се образуват само на места по кожата, където има косми. Най-често преди образуването им е имало предшестваща повърхностна инфекция на космения фоликул - фоликулит. Фурункулът и карбункулът могат да еволюират в абсцеси.
Абсцес на кожата, фурункул и карбункул засягат най-често детската, юношеската и младата възраст, като мъжкият пол е с по-голяма честота на развитие на тези гнойни възпаления.
Фурункул (folliculitis et perifoliculitis profunda)
Фурункулът представлява остро гнойно възпаление на космения фоликул, мастната жлеза и прилежащата околна тъкан. Най-често фурункулите се образуват в областта на предмишницата, бедрото, седалищната област, лицето, входа на носа и външния ушен канал. Най-честият причинител е златистият стафилокок - S. aureus.
Едновременното развитие на няколко фурункула в различни части на тялото се нарича множествени фурункули (furunculi multiplex), а последователното в продължение на месеци поява на рецидивиращи фурункули се нарича фурункулоза (furunculosis).
Изображение: El Pantera, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Рискови фактори
Предразполагащи фактори за развитието на фурункули са:
- Области с оклузия, повишено потене, триене - лице, шия, аксили (мишнечни ямки), глутеуси
- Съпътстващи системни заболявания - захарен диабет, затлъстяване, нарушения в неутрофилите, дефицит на имуноглобулини
- Съпътстващи кожни заболявания - атопичен дерматит, краста, въшливост, разчесвания
- Лечение със системни кортикостероиди
- Лоша лична хигиена
Клинична картина
Бактериите, причинители на заболяването, отделят вещества, наречени токсини, които предизвикват смърт (некроза) на космения фоликул и мастната жлеза с образуване на гнойна колекция, ограничена с вал от гранулационна тъкан. В центъра на некрозата и гнойната колекция остават косъмът и косменият фоликул, наричан жило, което лесно може да изтръгне от възпаленото място. След отстраняване на жилото и евакуация на гнойната материя в дълбочина остава неголям кратер, наподобяващ конус с връх към тъканите и широка основа към кожата. За няколко дни гранулационната тъкан изпълва кратера и се покрива с кожен епител.
Клинично в началото фурункулът се характеризира с леко зачервяване и подуване на кожата около косъма. Налице е болезненост при допир. Постепенно фурункулът нараства и след няколко дни се получава флуктуация в резултат от формирането на абсцес. Може да настъпи отваряне на фурункула с изтичане на гной и некротичен материал. Този процес води до намаляване на зачервяването и отока. След преминаване на фурункула остава белег. При наличие на фурункули, освен местните симптоми, може да има и значителни общи прояви, като главоболие, висока температура и разтрисане.
Усложнения
Потенциалните усложнения на фурункулите включват:
- Развитие на вътречерепен абсцес или гноен менингит
- Възпаление на лимфните съдове и възли (лимфангит и лимфаденит)
- Тромбофлебит
- Сепсис
- Далечни гнойни разсейки в белите дробове и костите, възпаление на мастната тъкан около бъбреците (паранефрит)
Диференциална диагноза
Диференциална диагноза на фурункулите се прави с:
- кистично акне
- керион
- хидраденитис супуратива
- епидермални кисти
- остеомиелит
- мултиплени абсцеси при новородени
Лечение
Лечението на фурункулите включва използване на локални и системни средства. Локалното лечение на фурункула се състои в прилагането на средства, които довеждат до ускоряване на узряването му. При по-големите фурункули може да се наложи да се отворят с малък разрез и да се премахне гнойната колекция. Системното лечение е с антибиотици.
Карбункул (folliculitis staphylogenes profunda agminata)
Карбункулът е по-тежко протичащо гнойно-некротично възпаление на космения фоликул. Карбункулът засяга едновременно няколко космени фоликула с техните мастни жлези и околни тъкани, т.е. конгломерати от няколко фурункула (цирея) в общ възпалителен инфилтрат. Карбункулът е съпроводен със значително засягане на общото състояние. Причинява се от златистия стафилокок (S. aureus), а в някои случаи се добавя и инфекция със стрептококи, коли бактерии, протеус, ентерокок.
Изображение: Medicalpal, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Рискови фактори
Карбункулът засяга индивиди предимно с:
- Отслабена имунна система
- Анемия
- Левкемии
- Захарен диабет
- Тумори и др.
Карбункулът засяга по-често мъже в средна и напреднала възраст. Най-честата локализация е по врата, гърба, седалището, бедрата.
Клинична картина
Клинично карбункулът се представя с оформяне на гладък, болезнен, с кулообразна форма, зачервен, оточен инфилтрат, който може да нарасне за няколко дни до 10 см или повече. Около седмица след появата му върху него се образуват множество фоликуларни отвори, от които се отделя гноен ексудат, подобно на "пчелна пита". При острото развитие на некрозата в центъра на карбункула се оформя дълбока язва с гнойно дъно, която бавно се изпълва с гранулации. Целият цикъл продължава от 3 до 5 седмици. Той се придружава от втрисане, висока температура и прояви на обща интоксикация с влошаване на общото състояние.
Усложнения
Възможните усложнения на карбункула включват:
- Лимфангит - възпаление на лимфните съдове
- Лимфаденит - възпаление на лимфните възли
- Тробофлебит - възпаление на вените с развитие на тромби в тях
- Сепсис - разпространение на бактериалния причинител в кръвния поток
- Метастатична инфекция - разпространение на гнойните причинители във вътрешните органи и образуване на гнойни огнища.
Диагноза
Диагнозата карбункул се поставя предимно клинично и микробиологично - чрез вземане на гноен материал. По-рядко се прави и хистологично изследване - от поразената кожна тъкан се взема и се прави препарат, който се микроскопира.
Лечение
Лечение на карбункула се провежда със системни антибиотици. Локалното лечение се провежда чрез приложение на антисептични разтвори и антибиотици. Може да се прилагат и имуностимулираща терапия, антистафилококова плазма, физиотерапия, както и симптоматични средства. Лечението на карбункула е сериозно и изисква хоспитализация и специализирана медицинска помощ.
Профилактиката включва повлияване на предразполагащите външни и вътрешни фактори и търсене и лечение на стафилококовото заразоносителство сред болния и неговите близки.
Абсцес (abscessus)
При образуването на фурункули и карбункули може да се оформи абсцес.
Абсцесът е кухина, пълна с гной. Съдържа бели кръвни клетки, мъртва тъкан и бактерии.
Кожните абсцеси могат да се появят навсякъде по кожата, но най-често се срещат под мишниците, в основата на гръбначния стълб (пилонидална болест) или около гениталиите (например абсцес на Бартолиновата жлеза) и ануса.
Абсцесът обикновено се проявява като гореща, червена, подута и болезнена бучка. Може да доведе до треска, подути лимфни възли и заболяване, включително потенциално опасна септицемия. Небактериалните абсцеси могат да бъдат хладни, с цвят на кожата и безболезнени.
Ако не се лекува, абсцесът в крайна сметка се спуква и изтича гъста жълта гной.
Изображение: Amrith Raj, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Причини
Болезненият абсцес обикновено се дължи на остра бактериална инфекция. Бактериите проникват в нарушена цялост на кожата, като например прободна рана или през космения фоликул. Абсцес може да се развие и около чуждо тяло, като треска. Най-честите причини за инфекциозни абсцеси са:
- Staphylococcus aureus - обичайната причина за фурункули и карбункули (най-честата форма на кожен абсцес), инфекция на раната или инфектирана екзема
- Метицилин-резистентен Staphylococcus aureus - може да причини повтарящи се абсцеси
- Streptococcus pyogenes - обичайната причина за целулит и еризипел
- Mycobacterium tuberculosis и атипична микобактериална инфекция
- Анаероби, грам-отрицателни организми, редки бактериални инфекции и смесени инфекции
- Гъбична инфекция
- Тежка вирусна инфекция, например, херпес симплекс
- Паразитни инфекции
Инфекциозните абсцеси могат да засегнат здрави хора, но са по-чести при следните фактори:
- Метаболитен синдром и затлъстяване
- Диабет
- Компрометиран имунитет
- Тютюнопушене
Стерилен абсцес може да продължи и след изчистване на инфекцията, тъй като съдържа мъртва или некротична тъкан и възпалителни клетки.
След инжектиране на кортикостероиди може да възникне стерилен абсцес. Това е по-вероятно, когато лекарството се е разляло в подкожната мазнина. Чуждо тяло или друга реакция на свръхчувствителност към инжектиран материал, като говежди колаген, също може да доведе до образуване на абсцес.
Някои възпалителни кожни заболявания могат да причинят разрушаване на тъканите и образуване на абсцес, при липса на патогени (инфекциозни микроби). Те включват:
- Гноен хидраденит
- Acne conglobata и acne fulminans
- Кожни състояния при болестта на Крон
- Паникулит (възпалена подкожна мастна тъкан)
Клинична картина
Клинично в началото абсцеса се представя със зачервяване и подуване. Постепенно размера се увеличава, настъпва размекване на съдържанието с оформяне на кухина, която е изпълнена с гной.
Диагноза
Ако причината за абсцеса е неизвестна, могат да се назначат следните изследвания:
- Микроскопия и оцветяване по Грам
- Бактериална култура (стандартна, анаеробна и при ниска температура)
- Биопсия на съседна тъкан
Ако пациентът е имал повтарящи се абсцеси, причината може да е хранителен дефицит (особено на желязо), имунна недостатъчност, потискане на имунитета от лекарства като системни стероиди, диабет или лоша циркулация.
Лечение
Лечението на абсцесите включва дрениране на съдържанието и системна антибиотична терапия.
Абсцесът трябва да се изследва за отстраняване на чужди тела и съдържанието му да се отстрани. Това изисква извършване на хирургичен разрез и дрениране на гнойта. След това кухината се измива обилно с физиологичен разтвор. Тя трябва да бъде оставена отворена, за да може по-нататъшната гной да изтече.
Често се предписват антибиотици, избрани според микроорганизма, причиняващ абсцеса и неговата чувствителност.
Заглавно изображение: www.scientificanimations.com, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Видове Абсцес на кожата, фурункул и карбункул МКБ L02
Симптоми и признаци при Абсцес на кожата, фурункул и карбункул МКБ L02
- Повишена телесна температура
- Обрив
- Зачервяване на кожата
- Подути лимфни възли
- Подутини, възли, бучки по кожата
- Локална болка в участъци с кожни увреждания
Лечение на Абсцес на кожата, фурункул и карбункул МКБ L02
ВсичкиИзследвания и тестове при Абсцес на кожата, фурункул и карбункул МКБ L02
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
БЕЛАДОНА 30 СН
ЗИНАТ таблетки 500 мг * 10
СУМЕТРОЛИМ сироп 100 мл ЕГИС
АКСЕФ таблетки 500 мг * 10 НОБЕЛ
БЕЛАДОНА 15 СН
ЛЕКОКЛАР XL таблетки 500 мг * 5
ЗИНАТ гранули за перорална суспензия 250 мг / 5 мл 50 мл
АКСЕТИН таблетки 250 мг * 10
БИРЕНА МАЯ ЛЮСПИ 100 г БИОНИА
ЗИНАТ таблетки 250 мг * 10
СУМЕТРОЛИМ таблетки 400 мг / 80 мг * 20 ЕГИС
БЕЛАДОНА 5 СН
Библиография
https://dermnetnz.org/topics/cutaneous-abscess
https://en.wikipedia.org/wiki/Abscess
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/abscess
https://www.medicalnewstoday.com/articles/185421
https://dermnetnz.org/topics/boil
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/boils-and-carbuncles/symptoms-causes/syc-20353770
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- КП № 246 ОРТОВОЛТНО ПЕРКУТАННО ЛЪЧЕЛЕЧЕНИЕ И БРАХИТЕРАПИЯ С ВИСОКИ АКТИВНОСТИ
- КП № 229 КОНСЕРВАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ ПРИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ЛИЦЕВО-ЧЕЛЮСТНАТА ОБЛАСТ
- Домашно лечение при цирей - фурункул, карбункул, абсцес
- Билки и домашни средства срещу стафилококова инфекция
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Дива краставица, Църкало, Морска краставица, Луда краставица
- Парацентеза
- Дренаж на абсцес
- Направете смес от брашно, жълтък и мед за издърпване на гнойта
- Използвайте 9 домашни средства за лечение на цирей
Коментари към Абсцес на кожата, фурункул и карбункул МКБ L02
Костадин
Здравейте, Какъв лекар-специалист би могъл да даде най-точна оценка и лечение? Дерматолог/ козметик? Благодаря!
Здравейте! Дерматолог. Козметикът не е лекар.
Здравейте, Какъв лекар-специалист би могъл да даде най-точна оценка и лечение? Дерматолог/ козметик? Благодаря!
Таня
Здравейте,баща и има фурункул между дупето и крака,дадоха му ихтамол балсам,но вече втори ден каза ,че не спада.Има ли някакъв антибиотик който да му взема?
Да, има много подходящи антибиотици, но трябва да се консултирате с лекар-специалист, който да изпише правилното лечение!
Здравейте,баща и има фурункул между дупето и крака,дадоха му ихтамол балсам,но вече втори ден каза ,че не спада.Има ли някакъв антибиотик който да му взема?