Абсцес на кожата, фурункул и карбункул с неуточнена локализация МКБ L02.9
Абсцесът представлява остро или хронично локализирано възпаление, свързано със събиране на гной и тъканно унищожение.
Фурункулът представлява остро, дълбоко, червено, топло, чувствително възелче или абсцес, който еволюира от стафилококов фоликулит. Фоликулитът е инфекция на космения фоликул с или без гной в отвора на фоликула.
Карбункулът представлява дълбока инфекция, състояща се от свързани помежду си абсцеси, обикновено възникващи в няколко граничещи космени фоликула.
Възрастта на настъпване на абсцес на кожата, фурункул и карбункул с неуточнена локализация обхваща детска, юношеска и млада възраст, като по-често страдат момчетата.
Най-честите причинители на тези състояния са метицилин-резистентни Staphylococcus aureus (MRSA) и метицилин-чувствителни Staphylococcus aureus (MSSA), а много по-рядко - други микроорганизми. Стерилен абсцес може да възникне като реакция към чуждо тяло (например в място на инжектиране).
Предразполагащите фактори за поява на абсцес на кожата, фурункул и карбункул с неуточнена локализация включват:
- Хронично носителство на S. aureus (ноздри, аксили, перинеум, влагалище)
- Наднормено тегло
- Захарен диабет
- Лоша хигиена
- Бактерицидни дефекти (например хронична грануломатозна болест)
- Хемотаксични дефекти
- Хипер-IgE синдром (синдром на Job)
- HIV / СПИН
Фоликулит, фурункули и карбункули представляват континуум на тежестта на инфекцията на S. aureus. Входната врата на инфекциозния причинител е космен фоликул или нарушение в целостта на кожата.
Инфекции с метицилин-резистентни Staphylococcus aureus често имат висока заболеваемост поради забавяне в приложението на ефективен антибиотик. Контрол или премахване на носителството на патогена лекува или предотвратява образуване на фоликулит, фурункул или карбункул.
Продължителността на лезиите варира от седмици до месеци. Те се характеризират с топлина, зачервяване, пулсираща болка и чувствителност. Наличието на карбункули може да бъде придружено от субфебрилна температура и неразположение.
Абсцесът може да възникне във всеки орган или структура. Абсцеси, които се наблюдават на кожата, възникват в дермата, подкожна мастна тъкан, мускул или различни дълбоки структури. Първоначално се образува чувствително и червено възелче. С течение на времето (дни до седмици) се събира гной в рамките на централно пространство. Добре оформен абсцес се характеризира с наличие на гной в централната част на лезията и може да се появи на всяко кожно място.
При развитие на фурункул първоначално се формира твърдо и чувствително възелче до 1-2 см в диаметър. При много индивиди фурункулите се появяват при наличие на стафилококов фоликулит в областта на брадата или врата. Възелчето претърпява изменения, с образуване на абсцес с или без централна пустула. Вариабилна зона на целулит може да заобикаля фурункула. Фурункул може да се появи на всяко място с косми: областта на брадата, скалпа, аксилите, бедрата.
Карбункулът претърпява развитие, подобно на това на фурункула. Състои се от няколко до множество, в непосредствена близост, сливащи се фурункули. Характеризира се с множество дермални и подкожни абсцеси, повърхностни пустули, некроза и фоликуларни отвори, откъдето се отделя гной.
Диференциална диагноза се прави с руптурирали епидермоидни или пиларни кисти, хидраденитис супуратива (аксили, слабини, вулва), некротизиращ лимфангит.
Оцветяване на бактерии по Грам показва Грам-положителни коки с полиморфонуклеарни левкоцити. Бактериалната култура на гнойта изолира S. aureus. Определяне на чувствителност към антимикробни агенти може да уточни лечението.
Диагнозата се поставя въз основа на клиничните данни, потвърдени от Грам оцветяването и бактериалната култура.
Повечето случаи оздравяват с лечението. Но понякога фурункулозата е усложнена от бактериемия и възможно хематогенно разпространяване до сърдечните клапи, ставите, гръбначния стълб, дългите кости и вътрешните органи (особено бъбреци). S. aureus може да се разпространи хематогенно чрез венозен дренаж до кавернозните синуси с произтичащи кавернозни венозни тромбози и менингит. Някои индивиди са обект на рекурентна (повтаряща се) фурункулоза, особено диабетици.
Лечението на абсцес на кожата, фурункул и карбункул с неуточнена локализация се състои от инцизия и дренаж в комбинация със системна антимикробна терапия, както и локална терапия.
Повече информация може да прочетете тук:
Коментари към Абсцес на кожата, фурункул и карбункул с неуточнена локализация МКБ L02.9