Кожна култура и чувствителност
Изследването на кожна култура и чувствителност е микробиологично изследване от кожа или рана. Използва се за откриване на бактерии, гъбички или вируси. Пробата от се взема с помощта на тампон, който се поставя в специален контейнер (с или без среда, която да подпомага растежа на микроорганизмите). Резултата се счита за негативен в случаите, в които няма растеж и за позитивен, когато има растеж на патогенна флора. Вида на микроорганизмите се определя с помощта на микроскоп, химически тестове или комбинация и от двата метода.
Аеробните бактерии растат в присъствие на кислород и могат да бъдат изолирани от по-повърхностни рани. Анаеробните бактерии растат в отсъствие на кислород и обикновено се изолират от абсцеси или по-дълбоки рани. С помощта на микробиологичното изследване може да се докаже дали бактериите са аеробни или анаеробни.
С помощта на вирусни и микотични култури може да се докаже растеж на вируси или гъбички.
Някои видове бактерии са нормални обитатели в определена област на тялото, а при попадането има в друга област могат да предизвикат инфекция. Такъв пример е бактерията E. coli, която се среща нормално в колона и ануса, но попадането и от ануса в уретрата може да доведе до инфекция на отделителната система.
При наличие на позитивен резултат от микробиологичното изследване е необходимо да се определи чувствителността на изолираните микроорганизми към медикаменти (антибактериални, антимикотични, антивирусни) с цел да се подбере най-подходящото лечение.
Проби за микробиологично изследване освеен от кожа могат да бъдат взети дори и от очи, уши, от отворени или затворени рани, от нокти и от косми.
В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването?
Изследването на кожна култура и чувствителност се провежда в следните случаи:
1. За откриване на причинителя на инфекция в различни рани (оперативни, язви, наранявания, изгаряния, ухапвания от животни и хора, порязвания, пробождания и др.).
2. За избор на най-подходящото лечение с помощта на определяне на чувствителност.
Необходима ли е предварителна подготовка?
Обикновено не се налага да правите нищо преди изследването. Ако вземате антибиотици или скоро сте прекратили антибиотичен курс съобщете това на лекаря.
Ако имате каквито и да е въпроси за това как да се подготвите за изследването, какви са рисковете или какво означават получените резултати се обърнете към Вашия лекар.
Метод на провеждане на изследването:
Изследването на култура и чувствителност се извършва с помощта на стерилен тампон, който се поставя в раната като може да е необходимо изследващият да окаже лек натиск или завъртане на тампона. В някои случай, както е при абсцеси може да е необходимо дрениране с помощта на стерилна игла, за да се изследва съдържимото. Възможно е дори да се наложи вземане на малко парче от кожа – биопсия с прилагане на локална анестезия.
След като се вземе проба за микробиологично изследване тампона се поставя в специален контейнер с хранителна среда, с помощта, на която се улеснява растежа на микроорганизмите. Растежа на бактериите отнема около два дни, а на гъбичките поне 7 дни. При наличие на растеж вида на микроорганизмите се определя с помощта на микроскоп, химически тестове или комбинация и от двата метода. За да бъде определена и чувствителност са необходими още един-два дни.
Какво ще усещате по време на изследването?
По време на изследването може да усетите дискомфорт или лека болка. Ако е необходимо да се направи биопсия ще усетите леко боцкане и изтръпване.
Има ли рискове от провеждането на изследването?
При вземането на изследването за кожна култура и чувствителност обикновено няма опасност от възникване на проблеми. Единствено при вземането на биопсия съществува малък риск от разпространяване на инфекцията.
Резултати от проведеното изследване:
Изследването на кожна култура и чувствителност се използва за откриване на бактерии, гъбички или вируси.
Някои видове бактерии, гъбички и вируси растат бавно, а други по-бързо. Ето защо получаването на резултат може да отнеме от няколко дни до няколко седмици в зависимост от вида на инфекциозния причинител.
Нормални стойности:
Не се изолират патогенни микроорганизми или ако се изолират техния брой е минимален. Този резултат се отчита като отрицателен.
Отклонения от нормата:
Изолират се патогенни микроорганизми. Този резултат се отчита като положителен.
При наличие на положителен резултат е необходимо да се определи и чувствителност, за да се избере най-подходящото лечение.
Кога не трябва да провеждате изследването?
Изследването на кожна култура и чувствителност може да не се проведе или получените от него резултати да не са полезни в следните случаи:
1. Ако вземате антибиотици или скоро сте приключили антибиотичен курс;
2. При получаване на резултат, при който изолираните бактерии са част от нормалната бактериална флора за изследваната област.
Заболявания, при които се прилага Кожна култура и чувствителност
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛАВАНДУЛА СПИКА 10 мл
ФИЛОРГА ТАЙМ ФИЛЪР МАСКА ЗА ЛИЦЕ 23 гр. * 12 бр.
Безплатна доставка за България!РОЗЕДА МАСЛО ОТ МАКАДАМИЯ 50 мл
ДЕРМАРОЛЕР СИСТЕМА 6 в 1 КОНДИЦИЯ
ДАМАСКИНА САПУН ЗА РЪЦЕ И ТЯЛО С МАСЛО ОТ МАСЛИНА И МАТОЧИНА 100 гр.
21 СЕНЧЪРИ БИОТИН капсули 5000 мкг * 110
СТАТИЯТА е свързана към
- КП № 96 ЛЕЧЕНИЕ НА КОЖНИ ПРОЯВИ ПРИ СЪЕДИНИТЕЛНО-ТЪКАННИ ЗАБОЛЯВАНИЯ И ВАСКУЛИТИ
- КП № 93 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ТЕЖКОПРОТИЧАЩИ БАКТЕРИАЛНИ ИНФЕКЦИИ НА КОЖАТА
- КП № 242 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ЛЕВКЕМИИ
- КП № 95 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРОВЪЗНИКНАЛИ И ТЕЖКОПРОТИЧАЩИ ЕРИТРОДЕРМИИ С ГЕНЕРАЛИЗИТАН ЕКЗАНТЕМ
- КП № 92 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ТЕЖКОПРОТИЧАЩИ БУЛОЗНИ ДЕРМАТОЗИ
- КП № 104 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА КОНТАГИОЗНИ ВИРУСНИ И БАКТЕРИАЛНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ОСТРО ПРОТИЧАЩИ, С УСЛОЖНЕНИЯ
- КП № 94 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ТЕЖКОПРОТИЧАЩИ ФОРМИ НА ПСОРИАЗИС - ОБИКНОВЕН, АРТРОПАТИЧЕН, ПУСТУЛОЗЕН И ЕРИТРОДЕРМИЧЕН
- КП № 103 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ПОКРИВНИ ИНФЕКЦИИ
- Анализ на урина
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
Коментари към Кожна култура и чувствителност