Култура от кръв (хемокултура)
› В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването
› Необходима ли е предварителна подготовка
› Метод на провеждане на изследването
› Какво ще усещате по време на изследването
› Има ли рискове от провеждането на изследването
› Резултати от проведеното изследване
› Кога не трябва да провеждате изследването
Въведение
Чрез изследването на култура от кръв (хемокултура) се определя наличието и се анализира растежа на микроорганизми, които могат да причинят инфекции (бактерии или фунги). Могат да се използват специални тестове, за да се установи дали инфекцията е причинена от вирус.
Инфекциите на кръвта се причиняват най-често от бактерии (бактериемия), но могат да бъдат причинени и от гъбички (фунгемия) или вирус (виремия).
Нормално в кръвта няма бактерии или други микроорганизми.
Ако имунната защита и белите кръвни клетки не могат да се справят с инфекцията, тя може да се разпространи чрез кръвта. Когато инфекцията причинява увреждане на органите на тялото и нарушава тяхното правилно функциониране, състоянието се означава като сепсис. Сепсисът може да прогресира до септичен шок, което е сериозно, тежко и често фатално заболяване.
За да извърши изследването, част от кръвна проба се поставя в специален контейнер (бутилка), съдържащ материал (хранителна среда), който стимулира растежа на микроорганизмите. Този материал е известен като култура.
Ако в културата се открият микроорганизми, се прави допълнителен анализ за идентифицирането им. Това може да включва разглеждането им под микроскоп, молекулярни тестове и други.
Кръвните култури често се използват за определяне на чувствителност към лекарства.
Изображение: Пациент с тежък септичен шок; Emergency doc, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването
Целта на изследването на култура от кръв е да се установи дали е налице инфекция, като хемокултурата може да се използва за:
Диагноза
Тестването за бактерии и гъбички в кръвта може да потвърди, че инфекцията е причината за симптомите на пациента. При съмнение за вирус могат да се направят специални тестове за вируси.
Определяне на причинителя
Чрез култивиране на микроорганизмите от кръвта на пациента в лабораторията, хемокултурата дава възможност да се определи специфичният тип или щам на микроорганизма, причиняващ инфекция.
Оценка за тежестта на инфекцията
Наред с идентифицирането на вида на причинителя, хемокултурата може да покаже каква е степента на разпространение на инфекцията в тялото, включително дали е навлязла в кръвния ток. Това е важно, тъй като инфекцията в кръвта може да се разпространи в други части на тялото. Инфекциите на кръвта също могат да предизвикат потенциално животозастрашаваща възпалителна реакция, наречена сепсис.
Определяне на лечението
След като бъде изолиран причинител, лабораторията може да извърши тест за чувствителност, чрез който се установява какъв тип антибиотик действа най-добре срещу този микроорганизъм - антибиограма.
Изображение: Антибиограма; www.researchgate.net
Мониториране
Могат да се назначат повторни хемокултури, за да се види колко добре инфекцията реагира на лечението и да се определи кога в кръвта вече няма микроорганизми.
Хемокултура най-често се назначава при съмнение за системна инфекция - сепсис, като най-честите прояви на тази тежка инфекция включват:
- висока температура
- втрисане
- учестен пулс
- учестено дишане
- ниско кръвно налягане
- дезориентация
По-висок риск за поява на тези симптоми има след скорошна инфекция, хирургична процедура, подмяна на сърдечна клапа или имуносупресивна терапия. Хемокултури се вземат по-често при новородени и малки деца, които може да имат инфекция, но може да нямат типичните признаци и симптоми на сепсис.
Други показания за изследване на култура от кръв включват:
- инфекции на сърдечните клапи
- инфекции, засягащи костите - остеомиелит
- менингит
- инфекции около имплантируеми медицински устройства като катетри, изкуствени стави или пейсмейкъри
- бъбречни инфекции
- пневмония
Необходима ли е предварителна подготовка
Изследването не изисква специфична предварителна подготовка.
Тестването обикновено се извършва преди започване на антибиотично лечение, тъй като те могат да повлияят на резултатите от теста. Поради тази причина лекарят трябва да бъде уведомен, ако е било проведено лечение с антибиотици преди изследването или в момента се приемат тези медикаменти.
Метод на провеждане на изследването:
За провеждане на изследването е необходимо да се вземе венозна кръв, като подробна информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите в:
Изследването на кръвна култура изисква две или повече кръвни проби, взети от различни вени, в специални бутилки, които съдържат разтвор, който помага на бактериите да растат. Използват се множество проби, тъй като това осигурява по-надежден резултат от теста. Често се вземат три или четири кръвни проби.
Проби могат да бъдат взети по едно и също време или могат да бъдат взети две първоначални проби и допълнителни кръвни проби, взети няколко часа по-късно.
Микроорганизмите могат да присъстват в малки количества или периодично да се освобождават в кръвния ток, така че колкото повече кръв се взема за изследване, толкова по-голям е шансът за откриване на патогенни бактерии или дрожди. Вземането на множество проби също помага да се гарантира, че откритите микроорганизми са тези, които причиняват инфекцията, а не присъстват само като замърсители от кожата.
Основната трудност при интерпретирането на хемокултури е потенциалното замърсяване на взетата проба от кожната флора. За това е от изключително значение е внимателното дезинфектиране на местата, от които ще се вземе кръв.
Изображение: www.freepik.com
Какво ще усещате по време на изследването
Подробна информация за това, което е възможно да усетите при вземането на кръв, необходима за този тест, ще намерите в:
Има ли рискове от провеждане на изследването
Вземането на кръв като цяло се смята за нискорискова процедура, но както при всяко изследване и при това са възможни усложнения.
Подробна информация за възможните рискове при вземането на кръв, необходима за провеждане на това изследване, ще намерите при:
Изображение: www.freepik.com
Резултати от проведеното изследване
Нормално кръвта е стерилна, тоест няма бактерии или други микроорганизми. Поради тази причина положителният резултат от теста може да е признак на инфекция.
На практика всеки микроорганизъм, включително нормалната флора, може да причини бактериемия.
Отрицателният резултат от хемокултурата не изключва бактериемия - фалшиво-отрицателни резултати се получават, когато патогените не дадат растеж в лабораторни условия.
Три отрицателни серии хемокултури при липса на антимикробна терапия обикновено са достатъчни, за да се изключи наличието на бактериемия. Еднократно изследване е достатъчно за отхвърляне/поставяне на диагноза.
Предишна антибиотична терапия може да причини отрицателни кръвни култури или забавен растеж.
Положителният резултат от културата не означава непременно бактериемия - фалшиво положителни резултати се получават, когато взетата проба е контаминирана (замърсена) с други микроорганизми (например от кожата).
Грам-отрицателни микроорганизми, анаероби и гъби трябва да се считат за патогени, докато не се докаже противното.
Най-трудният проблем за тълкуване е да се определи дали флора, която обикновено се счита за нормална кожна, е същински патоген.
Някои видове бактерии, вируси и гъбички растат бавно, а други по-бързо. Ето защо получаването на резултат може да отнеме от няколко дни до няколко седмици в зависимост от вида на инфекциозния причинител.
Нормални стойности
Не се изолират патогенни микроорганизми - отрицателен резултат.
Изображение: www.freepik.com
Отклонения от нормата
Изолират се патогенни микроорганизми - положителна хемокултура.
При наличие на положителен резултат е необходимо да се определи и чувствителност (антибиограма), за да се избере най-подходящото лечение.
Кога не трябва да провеждате изследването
Факторите, които могат да възпрепятстват микробиологичното изследване на кръв (хемокултура) или да повлияят на резултатите от теста, включват:
- Неправилно вземане на кръвта
- Неправилно съхранение и транспортиране на кръвната проба
- Бутилки за хемокултура, получени след продължително забавяне (обикновено повече от 72 часа)
- Невземане на достатъчен брой хемокултури
- Неподходящо време за вземане на кръвна проба - затова се вземат няколко проби по различно време
- Прием на антибиотици преди изследването
Заглавно изображение: James Heilman, MD, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Заболявания, при които се прилага Култура от кръв (хемокултура)
- Бактериален менингит, некласифициран другаде
- Вирусен менингит
- Друга вирусна пневмония
- Еризипел
- Коремен тиф
- Коронавирус като причина за болести, класифицирани другаде
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СОЛГАР ВИТАМИН C + ШИПКИ таблетки 1000 мг * 100
ФОЛАЦИД таблетки * 100 WEDO
РОЗОВА ИНЖЕКЦИОННА ИГЛА 18 G * 100
ТЕСТ ЗА C-РЕАКТИВЕН ПРОТЕИН (CRP) * 1 ADVENT LIFE
НовСОЛГАР ВИТАМИН C + ШИПКИ таблетки 1500 мг * 90
ЖЪЛТА ИНЖЕКЦИОННА ИГЛА 09 G20 * 100
СТАТИЯТА е свързана към
- КП № 90.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ВЪЗПАЛИТЕЛНИ СТАВНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
- КП № 84 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТЪР И ХРОНИЧЕН ОБОСТРЕН ПИЕЛОНЕФРИТ
- КП № 39 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БРОНХОПНЕВМОНИЯ И БРОНХИОЛИТ ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИШНА ВЪЗРАСТ
- КП № 90.2 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ВЪЗПАЛИТЕЛНИ СТАВНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ПРИ ЛИЦА ПОД 18 ГОДИНИ
- КП № 12 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ДЕТЕ С ВРОДЕНИ АНОМАЛИИ
- КП № 57.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ И ХРОНИЧНИ ВИРУСНИ, БАКТЕРИАЛНИ, СПИРОХЕТНИ, МИКОТИЧНИ И ПАРАЗИТНИ МЕНИНГИТИ, МЕНИНГОЕНЦЕФАЛИТИ И МИЕЛИТИ ПРИ ЛИЦА НА ВЪЗРАСТ НАД 18 ГОДИНИ
- КП № 70 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТ НА КРОН И УЛЦЕРОЗЕН КОЛИТ
- КП № 42.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ГНОЙНО-ВЪЗПАЛИТЕЛНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА БРОНХО-БЕЛОДРОБНАТА СИСТЕМА ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
- КП № 107.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОТРАВЯНИЯ И ТОКСИЧНИ ЕФЕКТИ ОТ ЛЕКАРСТВА И БИТОВИ ОТРОВИ ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
- КП № 82.1 ДИАГНОСТИКА НА ЛИЦА C МЕТАБОЛИТНИ НАРУШЕНИЯ (ДЕЦА ДО 28 ДЕН)
Коментари към Култура от кръв (хемокултура)